Zavrieť

Porady

Usporiadat
Drnda Drnda

Drnda je offline (nepripojený) Drnda

Dobry den,

chcela by som sa opytat, ak som pracovala 8 mesiacov od 1.1 - 31.8.2008 na slovensku a potom v Cechach, mam narok na celu odpocitatelnu polozku alebo len alikvotnu cast za tych prvych 8 mesiacov?

Dakujem Katarina
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Drnda Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ak som pracovala 8 mesiacov od 1.1 - 31.8.2008 na slovensku a potom v Cechach, mam narok na celu odpocitatelnu polozku alebo len alikvotnu cast za tych prvych 8 mesiacov?

Dakujem Katarina
Záleží na výške základu dane ( milionárska daň) ale inak je nárok na celú sumu, nie len za 8 mesiacov,
0 0
janajaku janajaku

janajaku je offline (nepripojený) janajaku

janajaku Pozri príspevok
Poraďte Som SZČO Môj príjem za rok 2008 bol 108 855 sk Zdravotnú som zaplatila 13608 sk/za rok Keď uplatním odpočitateľnú položku 98 496 sk vyjde mi platenie odvodov? Doteraz som do sociálnej odvody neplatila Taktiež si chcem ulatniť daňový bonus na 2 deti (9 a 14 rokov) Ďakujem

Ešte raz sa chcem spýtať ,či sa s novelou zákona od 1.3.2009 niečo nezmenilo ohľadom platenia odvodov Môj presný príjem je 114 985 Sk Veľmi tomu nerozumiem , no kôli tomu, že som presiahla príjem o pár tisíc musím ukončiť živnosť ak nechcem platiť odvody A koľko budú vlastne po novom odvody? Dakujem
Naposledy upravil janajaku : 24.02.09 at 09:38
0 0
ZUZANA0804 ZUZANA0804

ZUZANA0804 je offline (nepripojený) ZUZANA0804

prosim o pomoc ohladne nezdanitelnej ciastky na SZCO - dochodca,... viem uz potrebne udaje.---- prijmy bolo 2680663,- Sk , základ dane 398137,- Sk,,, a dochodok 84810,- Skk...Dakujem za pomoc
0 0
ZUZANA0804 ZUZANA0804

ZUZANA0804 je offline (nepripojený) ZUZANA0804

prosim o pomoc ohladne nezdanitelnej ciastky na SZCO-dochodca,.... viem uz tie potrebne udaje--- prijmy mal 2680663,- Sk,..zaklad dane 398137,- Sk a vyska dochodku bola 84810,- Skk,Dakujem za pomoc....
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ZUZANA0804 Pozri príspevok
prosim o pomoc ohladne nezdanitelnej ciastky na SZCO-dochodca,.... viem uz tie potrebne udaje--- prijmy mal 2680663,- Sk,..zaklad dane 398137,- Sk a vyska dochodku bola 84810,- Skk,Dakujem za pomoc....
ZD 398137
OP 98496-84810=13686
ZD-OP= 398137-13686=384451
daň 384451x0,19= 73045
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Danovnik zacal v priebehu r. 2008 poberat starobny dochodok. Vyska dochodku sa uvadza na r. 30?
Ako zistim sumu dochodku?
Tento dochodok zohladnujem pri DP za r. 2008?

Alebo kedze nebol od 1.1.2008 poberatelom dochodku, tak ma narok na celu odpocitatelnu polozku, teda 98 496SK? A dochodok sa nikde v DP nebude uvadzat?
Naposledy upravil aliiica : 02.03.09 at 12:48
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

aliiica Pozri príspevok
Danovnik zacal v priebehu r. 2008 poberat starobny dochodok. Vyska dochodku sa uvadza na r. 30?
Ako zistim sumu dochodku?
Tento dochodok zohladnujem pri DP za r. 2008?

Alebo kedze nebol od 1.1.2008 poberatelom dochodku, tak ma narok na celu odpocitatelnu polozku, teda 98 496SK? A dochodok sa nikde v DP nebude uvadzat?
červené je správne
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Dakujem moc. Invalidny dochodok sa nepocita do DP, vsak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

aliiica Pozri príspevok
Dakujem moc. Invalidny dochodok sa nepocita do DP, vsak?
Nie, nepočíta.
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
Ahojte poraďáci,
mám 2 otázky ktoré sa chcem spýtať.
Prvá: sestra za rok 2008- od januára do marca bola na pracovnej zmluve, od apríla do decembra 2008 bola na MD poberala 9 mesiacov lebo je slobodná mamička samoživitelka, do priznania jej dám 3 mesiace prijem čo robila. Zaratáva sa aj materská do príjmu? alebo v DP bude len príjem za tie 3 mesiace alebo plus aj ta materská, a keď si uplatňuje aj daň zrážkou zo stavebky tak aj úroky musím započítať do príjmu bude tento príjem v daňovom priznaní typu A medzi príjmami od ostatných zamestnávateľov?
Druhá otázka: vydala som sa 19.7.08 Mala som príjem na dohodu od januára do júna, ja som si uplatnila NC za 6 mesiacov a manžel si na mňa uplatnil 5 mesiacov od júla do decembra som nemala žiaden príjem, to znamená že si uplatní 98496/12 * 5´=41040 sk, keďže dohodu som vykonávala do júna jemu sa neodpočíta od NC? správne vravím? a keď si uplatním daň zrážkou zo stavebky tak úroky sa musia odpočítať od tej NC ktorú si na mňa uplatňuje?
Možno som to trošku zložitejšie napísala ale chcem si utvrdiť veci ďakujem Vám veľmi krásne
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

JanaS. Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
mám 2 otázky ktoré sa chcem spýtať.
Prvá: sestra za rok 2008- od januára do marca bola na pracovnej zmluve, od apríla do decembra 2008 bola na MD poberala 9 mesiacov lebo je slobodná mamička samoživitelka, do priznania jej dám 3 mesiace prijem čo robila. Zaratáva sa aj materská do príjmu nie ? alebo v DP bude len príjem za tie 3 mesiace alebo plus aj ta materská, a keď si uplatňuje aj daň zrážkou zo stavebky tak aj úroky musím započítať do príjmu bude tento príjem v daňovom priznaní typu A medzi príjmami od ostatných zamestnávateľov?
Druhá otázka: vydala som sa 19.7.08 Mala som príjem na dohodu od januára do júna, ja som si uplatnila NC za 6 mesiacov a manžel si na mňa uplatnil 5 mesiacov od júla do decembra som nemala žiaden príjem, to znamená že si uplatní 98496/12 * 5´=41040 sk, keďže dohodu som vykonávala do júna jemu sa neodpočíta od NC? správne vravím? a keď si uplatním daň zrážkou zo stavebky tak úroky sa musia odpočítať od tej NC ktorú si na mňa uplatňuje?
Možno som to trošku zložitejšie napísala ale chcem si utvrdiť veci ďakujem Vám veľmi krásne
1. iba príjem od zamestnávateľa + úroky - podáva DP typ B

2. áno 5x8208 - tvoje príjmy za celý rok 2008 = OP na manželku
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
JanaS. Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
mám 2 otázky ktoré sa chcem spýtať.
Prvá: sestra za rok 2008- od januára do marca bola na pracovnej zmluve, od apríla do decembra 2008 bola na MD poberala 9 mesiacov lebo je slobodná mamička samoživitelka, do priznania jej dám 3 mesiace prijem čo robila. Zaratáva sa aj materská do príjmu? alebo v DP bude len príjem za tie 3 mesiace alebo plus aj ta materská, a keď si uplatňuje aj daň zrážkou zo stavebky tak aj úroky musím započítať do príjmu bude tento príjem v daňovom priznaní typu A medzi príjmami od ostatných zamestnávateľov?
Druhá otázka: vydala som sa 19.7.08 Mala som príjem na dohodu od januára do júna, ja som si uplatnila NC za 6 mesiacov a manžel si na mňa uplatnil 5 mesiacov od júla do decembra som nemala žiaden príjem, to znamená že si uplatní 98496/12 * 5´=41040 sk, keďže dohodu som vykonávala do júna jemu sa neodpočíta od NC? správne vravím? a keď si uplatním daň zrážkou zo stavebky tak úroky sa musia odpočítať od tej NC ktorú si na mňa uplatňuje?
Možno som to trošku zložitejšie napísala ale chcem si utvrdiť veci ďakujem Vám veľmi krásne
Sestra bude podávať DP typu B a úroky zo stavebného sporenia patria do r. 2 v oddieli VII. Materská sa do príjmu v tomto prípade nezapočítava. Uplatníš jej nezdaniteľnú čiastku v plnej výške 98.416,- Sk.
Ty si uplatníš nezdaniteľnú čiastku tiež v plnej výške. Manžel si na Teba alikvotne za uvedený počet mesiacov mínus Tvoje príjmy.
Naposledy upravil mysimis : 04.03.09 at 19:18
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JanaS. Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
mám 2 otázky ktoré sa chcem spýtať.
Prvá: sestra za rok 2008- od januára do marca bola na pracovnej zmluve, od apríla do decembra 2008 bola na MD poberala 9 mesiacov lebo je slobodná mamička samoživitelka, do priznania jej dám 3 mesiace prijem čo robila. Zaratáva sa aj materská do príjmu? alebo v DP bude len príjem za tie 3 mesiace alebo plus aj ta materská, a keď si uplatňuje aj daň zrážkou zo stavebky tak aj úroky musím započítať do príjmu bude tento príjem v daňovom priznaní typu A medzi príjmami od ostatných zamestnávateľov?

Materská sa do príjmu pre účely zdanenia nepočíta. Ak si chce uplatniť odpočet zo stavebky, nemôže podať DP typu A, ale B a úroky prizná ako "ostatné príjmy"
.

Druhá otázka: vydala som sa 19.7.08 Mala som príjem na dohodu od januára do júna, ja som si uplatnila NC za 6 mesiacov a manžel si na mňa uplatnil 5 mesiacov od júla do decembra som nemala žiaden príjem, to znamená že si uplatní 98496/12 * 5´=41040 sk, keďže dohodu som vykonávala do júna jemu sa neodpočíta od NC? správne vravím? a keď si uplatním daň zrážkou zo stavebky tak úroky sa musia odpočítať od tej NC ktorú si na mňa uplatňuje?
Možno som to trošku zložitejšie napísala ale chcem si utvrdiť veci ďakujem Vám veľmi krásne

Nezáleží , že si mala príjem od januára do júna, čo sa týka nezdaniteľnej čiastky. Tá, okrem dôchodcov, je priznaná všetkým v plnej, alebo krátenej sume v závislosti od výšky príjmu. U Teba predpokladám celú 98 496.
Manžel si uplatní na Teba rozdiel NČ a Tvojho príjmu.

Všeobecne, keďže sa otázky stále a stále opakujú.
Nezdaniteľná čiastka je suma, ktorú štát určil, ako suma ,ktorá nikdy nepodlieha dani, nezdaňuje sa. Nezáleží, či človek pracoval a dosiahol príjmy za jeden, dva alebo celých 12 mesiacov. Má na ňu nárok, každý daňovník, okrem dôchodcov k 1.1. daného roka.
NČ môže byť len krátená v závislosti od výšky príjmu /tzv. "milionárka daň"/.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JanaS. Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
mám 2 otázky ktoré sa chcem spýtať.
Prvá: sestra za rok 2008- od januára do marca bola na pracovnej zmluve, od apríla do decembra 2008 bola na MD poberala 9 mesiacov lebo je slobodná mamička samoživitelka, do priznania jej dám 3 mesiace prijem čo robila. Zaratáva sa aj materská do príjmu? alebo v DP bude len príjem za tie 3 mesiace alebo plus aj ta materská, a keď si uplatňuje aj daň zrážkou zo stavebky tak aj úroky musím započítať do príjmu bude tento príjem v daňovom priznaní typu A medzi príjmami od ostatných zamestnávateľov?
Druhá otázka: vydala som sa 19.7.08 Mala som príjem na dohodu od januára do júna, ja som si uplatnila NC za 6 mesiacov a manžel si na mňa uplatnil 5 mesiacov od júla do decembra som nemala žiaden príjem, to znamená že si uplatní 98496/12 * 5´=41040 sk, keďže dohodu som vykonávala do júna jemu sa neodpočíta od NC? správne vravím? a keď si uplatním daň zrážkou zo stavebky tak úroky sa musia odpočítať od tej NC ktorú si na mňa uplatňuje?
Možno som to trošku zložitejšie napísala ale chcem si utvrdiť veci ďakujem Vám veľmi krásne
Nesúhlasím s výpočtom NČZD, ktorý uviedla renča.
Napriek tomu, že neboli manželia celý rok, posudzuje sa príjem manželky za celý rok :
/98496-príjem z dohody/ : 12 x počet celých mesiacov, ktoré boli manželmi
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
ďakujem Vám všetkým za rýchlu odpoveď moc ste mi tým pomohli
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
335,48
http://www.porada.sk/t105061-nezdani...tml#post972251
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ahojte!
Akurát mi známa dala za úlohu zistiť nasledovné:
Ak invalidná dôchodkyňa v priebehu roka poberá aj materskú, má nárok na nezdaniteľnú čiastku celú alebo sa od nej odpočítava niečo? A ako sa potom počíta jej príjem?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

denisie Pozri príspevok
Ahojte!
Akurát mi známa dala za úlohu zistiť nasledovné:
Ak invalidná dôchodkyňa v priebehu roka poberá aj materskú, má nárok na nezdaniteľnú čiastku celú alebo sa od nej odpočítava niečo? A ako sa potom počíta jej príjem?
Príjem na posúdenie čoho? Vlastná nezdaniteľná časť základu dane alebo na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

evina Pozri príspevok
Uplatní si to ako píšeš a a doloží Čestným prehlásením....
§37
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
takze nezd.cast na manzelku si moze odpocitat len sumu medzi rodicovskym prispevkom a NCZD 98 496.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať