Zavrieť

Porady

Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

katkaj Pozri príspevok
Môže si uplatniť odpočet na manžela ale do vlastného príjmu manžela sa pre tieto účely ráta aj PN
Čiže mi musí priniesť potvrdenie zo soc. poisťovne kde bude jeho príjem za PN? Ten príjem z prenájmu majú obidvaja manželia, ktorí vlani u nás pracovali.
Má nejaký význam aby si aj manžel robil sám daňové priznanie? Čo keby si dala pracovníčka do jej daňového priznania celú sumu z prenájmu t.j.
58 OOO,- Sk, uplatnila odpočítateľnú položku na manžela a jemu by som daňové priznanie urobila ja ako zamestnancovi?
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

sonka123 Pozri príspevok
Ak ma zivnostnik ZD 523330, kolko je odpocitatelna polozka? Dakujem
no ak má základ dane väčší ako 498000 Sk tak pocitas podla vzorca:

on ma ZD 523330

220116-(523330:4) = 89283,5
zaokruhluje sa na cele koruny na dol.... takze 89283,- Sk.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

VERONIKA6 Pozri príspevok
Pracovníčka si robí daňové priznanie typu B sama, nakoľko mala aj príjem z prenájmu 29000,- Sk. Jej manžel celý rok 2007 bol práceneschopný, mal prájem zo závislej činnosti iba 13 380,- Sk a taktiež mal príjem z prenájmu 29000,- Sk. Tiež si robí daňové priznanie sám. Môže si pracovníčka uplatniť na manžela odpočítateľnú položku zníženú o jeho príjem zo zároboku a z prenájmu?
Prenájom vo výške 29.000,-- do DP nemusí uvádzať.
Nezdaniteľná čiastka na manžela je 95.616,-- Sk - nemocenské dávky - hrubá mzda
Naposledy upravil jamis : 18.02.08 at 12:12
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

jamis Pozri príspevok
Prenájom vo výške 29.000,-- do DP nemusí uvádzať.
Nezdaniteľná čiastka na manžela je 95.616,-- Sk - nemocenské dávky - hrubá mzda
No tak teraz som z toho jeleň. Ten prenájom je vo výške 29 232,- Sk. Už som tu mala dotaz kde mi bolo povedané, že si podáva daňové priznanie sama, sám. Čiže táto suma 29 232,- Sk je oslobodená a ja môžem pracovníčke aj jej manželovi ktorý u nás v r. 2007 urobiť RZD len z príjmu zo závislej činnosti?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

VERONIKA6 Pozri príspevok
No tak teraz som z toho jeleň. Ten prenájom je vo výške 29 232,- Sk. Už som tu mala dotaz kde mi bolo povedané, že si podáva daňové priznanie sama, sám. Čiže táto suma 29 232,- Sk je oslobodená a ja môžem pracovníčke aj jej manželovi ktorý u nás v r. 2007 urobiť RZD len z príjmu zo závislej činnosti?
Prepáč, zle som prečítala sumu.
Upravím v predchádzajúcom príspevku, aby som niekoho nezavádzala.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

jamis Pozri príspevok
Prepáč, zle som prečítala sumu.
Upravím v predchádzajúcom príspevku, aby som niekoho nezavádzala.
Oslobodený je zisk do 24 900,- Čiže do príjmov dám iba rozdiel medzi skutočným ziskom a 24 900,- čo je 4332?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

VERONIKA6 Pozri príspevok
Oslobodený je zisk do 24 900,- Čiže do príjmov dám iba rozdiel medzi skutočným ziskom a 24 900,- čo je 4332?
Skús si tu niečo naštudovať.

http://www.porada.sk/t70850-dan-z-pr...-24900-sk.html
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

timatu Pozri príspevok
A čo keď má ZD 924 024,- a uplatňuje si NČ na manželku (je na rodičovskom príspevku) a má aj daňový bonus na 2 deti? NČ na seba si vypočíta ako 220116-(924021:4)=220116-231006=-10890?
KvetkaK Pozri príspevok
NČ na seba si teda nemôže uplatniť, iba na manželku ak tá nemala žiaden príjem. A tak isto má nárok aj na daňový bonus.
§ 11 ZoDP
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane b) vyšší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela)
je suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdanite_ná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela)
je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

Zníženie základu dane na daňovníka:
Základ dane = 924024
220116 - (924024 / 4) = -10890
Zníženie základu dane na manželku(manžela):
(315732 - (924024 / 4)) = 84726(platí, ak bola manželkou celých 12 mesiacov)
Naposledy upravil Marína : 18.02.08 at 12:27
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Ešte raz k téme:
a. Invalidný dôchodca (50%) živnostník môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku 95616 Sk?
b. Do akého príjmu § sa zaratáva PN (nemocenské dávky - marodka) u živnostníka?
c. PN u manžela(ky) sa zaratáva do príjmu– nezdaniteľná časť. t.z. 95616-PN= NČ
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

natkov Pozri príspevok
Ešte raz k téme:
a. Invalidný dôchodca (50%) živnostník môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku 95616 Sk? Áno
b. Do akého príjmu § sa zaratáva PN (nemocenské dávky - marodka) u živnostníka? nezarátava sa
c. PN u manžela(ky) sa zaratáva do príjmu– nezdaniteľná časť. t.z. 95616-PN= NČ ano

Odpovede červeným...
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Ak si živnostník chce uplatniť NČ na manželku. Jeho manželka mala príjem 20000Sk a vyplatenú marodku. Ma si uplatniť čiastku 95616-20000-marodka = čiastka na odpočítanie.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

natkov Pozri príspevok
Ak si živnostník chce uplatniť NČ na manželku. Jeho manželka mala príjem 20000Sk a vyplatenú marodku. Ma si uplatniť čiastku 95616-20000-marodka = čiastka na odpočítanie.
Máš to dobre.
NČ na manželku bude 95.616 - príjem 20.000 - výška maródky.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Do príjmu manželky sa zaratáva aj príjem z opatrovania ŤZP z ÚPSVaR?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

natkov Pozri príspevok
Do príjmu manželky sa zaratáva aj príjem z opatrovania ŤZP z ÚPSVaR?
Áno zarátava
0 0
Maria3 Maria3

Maria3 je offline (nepripojený) Maria3

optimista
Dobry den,
robim DP typ A kamaratke, pracovala HPP 7 mesiacov, potom bola 2 mesiace dobrovolne nezamestnana, platila si odvody a zvysne 3 meisace poberala rodicovsky prispevok (nie matersku). Pri vypocte danoveho zakladu pocita len s prijmom z HPP, rodicovsky prispevok si nezaratava do prijmov? - a moze si od zakladu dane odpocitat aj dobrovolne platene poistne za tie 2 mesiace? Dakujem pekne za pomoc.
M
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Maria3 Pozri príspevok
Dobry den,
robim DP typ A kamaratke, pracovala HPP 7 mesiacov, potom bola 2 mesiace dobrovolne nezamestnana, platila si odvody a zvysne 3 meisace poberala rodicovsky prispevok (nie matersku). Pri vypocte danoveho zakladu pocita len s prijmom z HPP ÁNO, rodicovsky prispevok si nezaratava do prijmov?NIE - a moze si od zakladu dane odpocitat aj dobrovolne platene poistne za tie 2 mesiace?ÁNO. Potrebuje doklad o platení poistného. Dakujem pekne za pomoc.
M
......................
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Prosím o radu, manželka bola do 22.10.2007 na rodičovskej dovolenky, následne sa vrátila späť do zamestnania. Môžem si na manželku uplatniť odpočet za 1-9/2007? Manželka pracuje pre zahraničný inštitút, preto si daňové priznanie robí sama. Má aj ona nárok na nezdaniteľnú sumu v celej výške 95616,-- Skza rok 2007?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

bobo97 Pozri príspevok
Prosím o radu, manželka bola do 22.10.2007 na rodičovskej dovolenky, následne sa vrátila späť do zamestnania. Môžem si na manželku uplatniť odpočet za 1-9/2007? Manželka pracuje pre zahraničný inštitút, preto si daňové priznanie robí sama. Má aj ona nárok na nezdaniteľnú sumu v celej výške 95616,-- Skza rok 2007?
Manželka si samozrejme môže uplatniť na seba odpočet vo výške 95 616.
Vy na manželku si uplatníte odpočet na celý rok 2007 v sume 95 616 - jej príjem - zaplatené poistné
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bobo97 Pozri príspevok
Prosím o radu, manželka bola do 22.10.2007 na rodičovskej dovolenky, následne sa vrátila späť do zamestnania. Môžem si na manželku uplatniť odpočet za 1-9/2007? Manželka pracuje pre zahraničný inštitút, preto si daňové priznanie robí sama. Má aj ona nárok na nezdaniteľnú sumu v celej výške 95616,-- Skza rok 2007?
Manželka má nárok na celú NČ /nepredpokladám u nej za tri mesiace prekročenie príjmu , aby sa jej znižovala NČ/
Ty si môže u uplatniť NČ iba vo výške rozdielu NČ 95 616 a jej príjmov mínus poistné uhradené. Rodičovský príspevok sa do jej príjmov neráta.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Pochopila som správne? Manželke ku NČ odpočítavame čistý príjem. Ja som odpočítavala HP (hrubý príjem).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať