Zavrieť

Porady

príkazná zmluva - zdaňovanie a odvody

:-)
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
Usporiadat
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý večer. ja by som sa len chcela opýtať, ak má niekto uzatvorenú príkaznú zmluvu od 12/2010 do 03/2011 a po ukončení dohodnutej doby v prik. zmluve mu bude vyplatená jednorázova odmena, platia sa z toho nejaké odvody? Mám toho dotyčného hlásiť na sociálku a zdravotnú poisť? Viem že je tu o tom už veľa napísané, ale akosi som sa nedopátrala k môjmu problému. A ešte či môže byť viac uzatvorených prík. zmlúv na rôzne činnosti pre jedného človeka v jednej spoločnosti. Ďakujem pekne za váš čas a odpoveď
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Prihlásiť bolo treba do 31.1.2011. Na RL do SP zaškrtneš nepravidelný príjem. K ZP je aj tu http://www.porada.sk/t159281-nepravi...ijem-a-zp.html
Naposledy upravil adam : 09.02.11 at 18:03
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

A to prihlásenie do SP a ZP sa týka všetkých príkazných zmlúv bez ohľadu na to či sa jedná o jednorázovú odmenu alebo o príjme zo závislej činnosti?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Áno. Na zamestnancov s nepravidelným príjmom sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie.
Naposledy upravil adam : 09.02.11 at 19:11
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Takže už tomu začínam chápať uzatvorená príkazná zmluva - povinnosť prihlásiť do sociálky a zdravotnej (nijako sa tomu nedá vyhnúť, pretože som to do 31.01.11 nestihla - je to aj penalizované?)Nie je stanovené nejaké min. a max. koľko sa môže na príkaznu zmluvu zarobiť?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Či je to penalizované neviem, a odmena nie je nijako obmedzená. Možno uplatniť aj nezdanieteľnú časť, ak ju príkazník neuplatňuje u iného zamestnávateľa. Odmena z prík. zml. je považovaná ako príjem zo závislej činnosti.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ďakujem pekne za Váš čas a prajem príjemný večer
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Prosím môže mi niekto poradiť? mám taký problém, je uzatvorená príkazná zmluva za rok 2010, činnosť - lektor pre marketing a reklama. Môže sa príjem za túto činnosť považovať podľa §6 zákona o dani z príjmov? A ak túto odmenu vyplatíme tohto roku je potrebné to niekam hlásiť? A ešte posledná otázka vystavuje odberateľ nejaké potvrdenie o tomto príjme ak to bude riešené cez pokladničné doklady? Ďakujem pekne.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ak je vyplatená odmena za výkon činnosti na základe príkaznej zmluvy za 12/2010 v 01/2011, je potrebné zraziť odvody z odmeny?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Posúvam...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
michelle84 Pozri príspevok
Ak je vyplatená odmena za výkon činnosti na základe príkaznej zmluvy za 12/2010 v 01/2011, je potrebné zraziť odvody z odmeny?
nie
2 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

KEJKA Pozri príspevok
nie
Kejka, ďakujem veľmi pekne
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

KEJKA Pozri príspevok
nie
Kejka, prosím Ťa do akej výšky je oslobodený príjem z príkaznej zmluvy - príležitostná činnosť /nie závislá činnosť/ za rok 2010. Polemizujeme o číslach a potrebovali by sme názor nestranného človeka.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem
prosím , poraďte mi.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Volala som na daňový úrad a dostala som super odpoveď, že mám posúdiť či ide o príkaznú zmluvu, ktorá esie prvky závislej činnosti, alebo nie. Ale ako to mám zistiť to mi nepovedal. Tak ak ide o vymaľovanie kancelárie - ide o jednorázovku, tak je to alebo nie je závislá činnosť? Prosím veľmi pekne poraďte.
0 0
Centrum Centrum

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac
jana32 Pozri príspevok
Volala som na daňový úrad a dostala som super odpoveď, že mám posúdiť či ide o príkaznú zmluvu, ktorá esie prvky závislej činnosti, alebo nie. Ale ako to mám zistiť to mi nepovedal. Tak ak ide o vymaľovanie kancelárie - ide o jednorázovku, tak je to alebo nie je závislá činnosť? Prosím veľmi pekne poraďte.
A čo tak uzatvoriť s občanom zmluvu o dielo na túto jednorázovú činnosť ? Objednávateľ bude mať uznaný náklad - službu a občan si to sám vyrieši v DP "B" v § 8 ods. 11 - iné príjmy.Vyhnete sa problematike závislej činnosti.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem
musí byť registrovaný pre odvodyx a dane, ktoré bude platiť.
Podľa mňa na DU registrácia na DPFO musí byť, ide o zdaniteľný príjem.
0 0
blabla195 blabla195

blabla195 je offline (nepripojený) blabla195

ahojte,
kamoška má príkaznú zmluvu, v ktorej je uvedené, že ňou nevzniká pracovnoprávny vzťah - ide o poskytnutie odborných služieb /tvorba e-stránky a učebníc a učebných pomôcok/, ale príkazca ju zdaňuje. Odmenu dostáva v závislosti od hodín, ktoré na projekte odpracuje a ak má príkazca peniaze z pojektu /dosť nepravidelne/...
Pri RZZP mi v pobočke poradili, že ak to bude príjem podľa §6 - §8, tak sa jej podstatne znížia odvody oproti príjmu podľa §5...Ale obávam sa, či by mi to prešlo pri daňovom.
Skúste poradiť, prosím!!!
Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať