Zavrieť

Porady

Chyby ktorých by som sa už pri stavaní vyvaroval

admin
Každý keď stavia prvý krát tak spraví chyby, ktoré by už po skúsenostiach neurobil.

Čo by to bolo vo vašom prípade?

Pridám moju skúsenosť:

Zámková dlažba na parkovisko:
Na navážku sme urobili parkovisko z betónu, časom jedna strana klesla a museli sme okraj odstrániť ale tentokrát sme nahradili betón zámkovou dlažbou. Ak to opäť klesne, bude to jednoduchšie rozobrať, podsypať a znova dať dohromady...

a ešte jedna skúsenosť:
Betónové vs. murované pivničné priestory:
Kamarát muroval pivničné priestory z tehly. Neskôr usúdil, že to nebol vhodný materiál, pretože tehla nasáva vlhkosť a je tým zraniteľnejšia ako betón. Kým je tehla v suchu a izolácia neprepúšťa vlhkosť tak je to ok. Nabudúce by to však spravil radšej z betónu .

Prosím píšte len skúsenosti, ak chcete k nejakej skúsenosti diskutovať, založte novú tému (prípadne sem dajte na ňu link), inak sa to tu zmení na dlhý diskusný zmätok a mojim cieľom v tejto téme bolo len zhromaždiť skúsenosti nie o nich diskutovať. Ďakujem!!!
Naposledy upravil Richard : 27.03.08 at 12:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Andrea308 Andrea308

Andrea308 je offline (nepripojený) Andrea308

stále treba dávať bacha
0 0
Andrea308 Andrea308

Andrea308 je offline (nepripojený) Andrea308

stavba je nekonečný príbeh
0 0
matulo matulo

matulo je offline (nepripojený) matulo

Nedalo mi, aby som nenapisal par drobnosti dobuducna, ked budem zariadovat svoje dalsie byvanie ....

- Do kazdej izby rozviest trubky na pocitacovu kabelaz, najlepsie na kazdu stenu, aby bolo mozne v buducnosti menit dispozicie izbieb. Internet je vyborna vec. Trubky tak isto pouzit aj na pripravu 7.1 surround v obyvacke Teraz to nemam a som odkazany na wi-fi a virtual surround.

- Kupelnu nezariadovat, aby vyzera uzasne ako v ***** hoteli, ale bola ucelna. Uz by som nikdy nedal bezsparovu dlazbu a obklady, v katalogoch to vyzera krasne (aj tolko to stoji), ale realita je taka, ze minimalna spara tam byt musi, navyse taketo obklady maju ostre hrany a akekolvek ulozenie aj o 1mm sa prejavi a je ho vidiet. V dlazbe sa problem prejavi tak, ze z uzkych spar sa postupne vymyva jemna sparovacka a potom je v dlazbe vidiet uzke cierne ciary, najhorsie je, ze niekde ich je vidno, niekde nie.

- Mat vysporiadane vsetky vlastnicke vztahy, predavajuci ma ubezpecil, ze pozemok okolo domu mi odpreda o nieco neskor ako samotny byt (ide o nieco ako viacgeneracny dom, kde je len 6 bytov). Samozrejme, ked uz mal zaplatene za byt, zacal sa vykrucat a pozemok mi doteraz neodpredal, cize mam pod nosom krasnu zahradu, ktoru by som nemal pouzivat ani po nej chodit.

- Nehladat majstrov v inzeratoch, len podla odporucani. Tak isto vsetky prace robit vyslovene len na zmluvu o dielo, nie ustnou dohodou, resp objednavkou. Tato chyba sposobila, ze mi kupelnu robili 2 mesiace a musel som zaplatit plnu cenu. Mat zmluvu o dielo, tak tie prace mam zadarmo .... Pokial firma odmietne spisat zmluvu o dielo, tak zrejme dopredu rata, ze bud neodvedie kvalitnu pracu, alebo tu pracu nespravi nacas.

- Pokial kupujete rozostavany byt, dohodnut v kupnej zmluve dlzku zarucnej doby a tiez termin, odkedy zacina plynut zaruka. Pokial toto nespravite, tak zaruka Vam zacina plynut dnom podpisu kupnej zmluvy, pokial z nejakeho dovodu kolaudacia sa uskutocni o rok a pol, tak Vam ostava zaruka uz len 6 mesiacov. Zarucna doba, pokial sa nedohodne inak v kupnej zmluve, sa rata od kupy nie od kolaudacie !

- Neulutostit sa nad majstrami, pokial robota nie je odvedena na 100%, nezaplatit plnu sumu, resp nastojit na nahrade.

Nuz co, na prvej stavbe sa clovek uci ....
1 0
Ondrik Ondrik

Ondrik je offline (nepripojený) Ondrik

Ahojik , vies kazdy sa uci na svojich chybach. Co uz clovek je omylny. dufam ze beton pomoze. Ondro
0 0
dudulik dudulik

dudulik je offline (nepripojený) dudulik

Keby staviam dom teraz s terajsimi skusenostami, asi by vyzeralo vsetko inak :-)
Moje rady:
1. Nepodcenovat vyber pozemku, nebrat ohlad iba na cenu, brat na zretel susedov!!! atd.
2. Dat si cas pri tvorbe projektu. Vela veci sa zda na zaciatku dobrych a potom zistite, ze inak by to bolo omnoho lepsie. Mne sa to potvrdilo pri schodisku (a nielen tam)
4. Rozpocet vypracovany pred stavbou a skutocnost sa odlisujú - ceny materialov a prace priserne stuuuupaju.
1 0
dudulik dudulik

dudulik je offline (nepripojený) dudulik

Este jedna vec ma napadla: nikdy nikomu nedavat zalohu alebo len minimalnu. Vyplatit radsej postupne - ked cast prace spravia, uvonit cast dohodnutych penazi atd. Jeden sud uz mam za sebou kvoli tomu.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ja by som nezabudla už dať zaviesť do všetkých izieb prívod pre TV a internet, možno aj pre telefón.
0 0
britva britva

britva je offline (nepripojený) britva

Man
Taktiez odporucam ak clovek stavia od zakladu si vsetko nafotit,nielen elektro rozvody pokial su v podlahe,ale aj v stene. A hlavne si prikladan nejaky meter pri foteni,aby to clovek nehladal odbuka. Oplati sa.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Mojim rodičom sa osvedčilo, keď rušili staré bytové jadro, že dali v kúpeľni na stenách oproti sebe hore pod plafónom 2 veľké neotváracie okná na celú šírku kúpeľne. Urobili to preto, lebo mali takú dispozíciu kuchyňa (s oknom) - dovnútra bytu kúpeľnu a za kúpeľňou tmavú chodbu. Teraz nemusia cez deň svietiť
v chodbe ani v kúpeľni. Maličkosť, ale stále teší.
1 0
jojo77 jojo77

jojo77 je offline (nepripojený) jojo77

ok
0 2
jojo77 jojo77

jojo77 je offline (nepripojený) jojo77

o
0 2
jojo77 jojo77

jojo77 je offline (nepripojený) jojo77

fajn
0 2
bjana bjana

bjana je offline (nepripojený) bjana

Čo by sme už nikdy pri stavaní nespravili: NEPOTYKALI SI S ROBOTNÍKMI!!!!! Odložili všetku empatiu a ľudskosť pri kominikacii s nimi a pravidelne im dávali lopatou po hlave!
1 0
moniqua moniqua

moniqua je offline (nepripojený) moniqua

Základy bysme rozšířili o terasu a zalili tak deku zaráz s terasou... a pak nedávali zakázky kamarádům kterým se pak bojíme reklamovat
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
Nikdy bielu špárovačku, v kupelni a v kuchyni okolo sporáka hrôza a ešte ak sušíte prádlo v kúpelni a nemáte okno nechávajte otvorené dvere- potom to plesnie.
Naposledy upravil Adaka : 13.07.08 at 18:43
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Co najmenej vikierov. A ak ano, tak s nadstresenim, sice menej svetla, ale neprsi a nesnezi, nam ho spravili zarovno a aj to chujovo vyzera a aj je tam stale sneh a ked prsi clape na okna. Sklon co najvacsi, inak sa nevyhnete problemom, ako ja, bud popraskaju urezane skridle, co je horsie, moze to podtekat. Zbytocna investicia navyse - sneholamy nad vikiere (aby netlacil sneh) plus vyhrievacie kable do uzlabin.
Do kazdej miestnosti rezervnu elektricku hadicu aspon Fi25. Vyuzijes na net, aj na phone, aj na TV, aj na pripadne dialk. ovladanie teploty ku kotlu , video telefon, atd.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

S krbom uvazovat popredu , a samozrejme aj s kominom. Mne vsetci hovorili, ze ho mozem spojit s kominom na tuhe palivo, a teraz, ked prislo k realizacii, tak na krb musi byt podla normy samostatny komin, inak nikto neda reviziu a samozrejme ani kolaudacne.
Tak som kupil drahy schiedel komin keramika/vata/antikor. Drahe jak svina.
0 0
Blackish Blackish

Blackish je offline (nepripojený) Blackish

Uz by som nekupil polsku paropriepustnu memebranu Strotex pod skridlu. V obchode mi ju vychvalili ze je ozaj kvalitna, trojvrstvova, vyskodifuzna atd. To mozno je, ale evidentne nie je odolna voci teplu, ktore sala zo skridiel, pretoze uz po dvoch rokoch sa mi zacala pekne-krasne rozpadavat. To ze to je kvoli tomu teplu predpokladam kvoli tomu, ze to robi iba na juznej strane strechy, kde cely den pecie slnko. Takze sa mozem pripravit na skladanie skridli, trhanie stresnych lat aj kontralat a vymenu tej membrany. Chcel som usetrit, tak som "usetril".
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Pridám niekoľko skúseností aj ja:

pri kúpe staršieho domu,
- nekupovať narýchlo a na základe sľúbených budúcich skutočností
- dom aj okolie si prezrieť viackrát
- prizvať si k obhliadke spoľahlivého stavbára, hlavne vtedy, keď sa nám zdá kúpa veľmi výhodná
- od dohody po podpis zmluvy, hlavne pri kúpe v neznámom prostredí, získavať všetky možné informácie o dome, susedoch, meste, okolí..., a pri zistení negatívnych skutočností, radšej oželieť prípadnú zálohu a nepodpísať zmluvu
- do zmluvy dať skutočne zaplatenú sumu

pri stavbe, oprave
- premyslieť si budúce použitie domu
- urobiť si podrobný plán postupu prác
- neponáhľať sa, hlavne pri búraní
- naštudovať si danú problematiku zo všetkých možných zdrojov
- premyslieť si čo sa nám oplatí urobiť si svojpomocne a čo nie, aj keď by sme to dokázali
- pri pri odporúčaných remeselníkoch si preveriť aj odporúčajúceho
- nepúšťať sa s remeselníkmi do bližších vzťahov
- dohodnúť presný rozsah prác za danú cenu
- nebáť sa byť náročný
- vyžadovať doklad o zaplatení za prácu aj materiál
- nie dvakrát, ale päťkrát merať
- preveriť si akúkoľvek svoju pochybnosť o správnosti daného postupu
- vymeniť remeselníka pri prvom náznaku povrchnosti, lajdáckosti, alebo nedodržania dohody, aj za cenu straty času
- zbystriť pozornosť:
- pri slovách samochvály a kritiky iných
- toto netreba urobiť - nechce sa mu to urobiť, lebo je to pracné, namáhavé...
- ešte vám treba urobiť toto, ešte toto - chce zarobiť
- robiť si fotodokumentáciu aj stavebný denník

uff, viac ma nenapadá.

toto sú moje polročné skúsenosti po kúpe a oprave staršieho rodinného domu
Naposledy upravil FAA : 05.08.08 at 01:33
1 0
bebusyk bebusyk

bebusyk je offline (nepripojený) bebusyk

FAA Pozri príspevok
Pridám niekoľko skúseností aj ja:

pri kúpe staršieho domu,
- nekupovať narýchlo a na základe sľúbených budúcich skutočností
- dom aj okolie si prezrieť viackrát
- prizvať si k obhliadke spoľahlivého stavbára, hlavne vtedy, keď sa nám zdá kúpa veľmi výhodná
- od dohody po podpis zmluvy, hlavne pri kúpe v neznámom prostredí, získavať všetky možné informácie o dome, susedoch, meste, okolí..., a pri zistení negatívnych skutočností, radšej oželieť prípadnú zálohu a nepodpísať zmluvu
- do zmluvy dať skutočne zaplatenú sumu

pri stavbe, oprave
- premyslieť si budúce použitie domu
- urobiť si podrobný plán postupu prác
- neponáhľať sa, hlavne pri búraní
- naštudovať si danú problematiku zo všetkých možných zdrojov
- premyslieť si čo sa nám oplatí urobiť si svojpomocne a čo nie, aj keď by sme to dokázali
- pri pri odporúčaných remeselníkoch si preveriť aj odporúčajúceho
- nepúšťať sa s remeselníkmi do bližších vzťahov
- dohodnúť presný rozsah prác za danú cenu
- nebáť sa byť náročný
- vyžadovať doklad o zaplatení za prácu aj materiál
- nie dvakrát, ale päťkrát merať
- preveriť si akúkoľvek svoju pochybnosť o správnosti daného postupu
- vymeniť remeselníka pri prvom náznaku povrchnosti, lajdáckosti, alebo nedodržania dohody, aj za cenu straty času
- zbystriť pozornosť:
- pri slovách samochvály a kritiky iných
- toto netreba urobiť - nechce sa mu to urobiť, lebo je to pracné, namáhavé...
- ešte vám treba urobiť toto, ešte toto - chce zarobiť
- robiť si fotodokumentáciu aj stavebný denník

uff, viac ma nenapadá.

toto sú moje polročné skúsenosti po kúpe a oprave staršieho rodinného domu
Tvoje slová, moja reč a tiež skúsenosť od februára 2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať