Zavrieť

Porady

vykaz o majetku a zavazkoch

Ahojte,

ako zavazok sa vo vykazu o majetku a zavazkoch vykazuju len neuhradene dosle faktury alebo jeste nieco, napr. vypoctena neuhradzena dan z prijmu?

Dakujem :-)
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vidím, že Ťa problematika účtovníctva zaujíma. Prečítaj si Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania ako celok. Čítanie je to pomerne náročné, ale keď sa vždy pozrieš aj do §§ , na ktoré odkazuje to-ktoré ustanovenie, určite sa Ti vykreslia určité väzby .
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ahoj poraďáci,

môj klient podnikal od 1.1.2008 do 31.3.2008, potom od 4.4. do 3.11.2008 bol zamestnancom a zároveň otváral novú živnosť od 29.10.2008 do 1.12.2008 kedy živnosť už nerušil, ale má ju momentálne pozastavenú. Daňové priznanie podáva jedno - sumárne. Úprava ZD § 17 robím sumárne v DP z oboch živností a čo sa týka výkazov o M a Z a P a V, ku ktorému dňu ich mám uzavrieť?

Ďakujem krásne, čakám na Vaše odporúčanie.
Naposledy upravil Kelis : 16.03.09 at 16:35
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Pekný deň!
Mám takúto otázku. Do roku 2008 nebolo potrebné viesť v JU účtovné odpisy a tak som pri zaradení UNC postupoval v zmysle učtovné odpisy = daňovým odpisom. Takže do výkazu o MaZ mi za rok 2007 vstúpil daňový odpis. Avšak UNC som zaradil v 12/07 teda skutočný účtovný odpis by bol iba 1/12-ina DO. A moja otázka je, že či je potrebné výkaz o MaZ za rok 2007 upraviť a podať na DÚ, keďže som doň uviedol daňový odpis, resp. či ide účtovné odpisy za rok 2008 nejako upraviť tak aby som nemusel podávať opravný výkaz o MaZ za rok 2007? V usmernení sa hovorí, že v prípade už odpisovaného majetku pred účinnosťou nového opatrenia nie je odpisy potrebné prepočítavať, avšak ako to upraviť v roku 2008, keďže mesačné odpisy v 2008 by museli byť iné ako dajme tomu jeden U odpis v 12/07? Jedine, že by sa za rok 2007 skutočne UO=DO a zvyšná časť zostatkovej hodnoty by sa rozpočítala rovnomerne na ostávajúcich 71 mesiacov (2 odpisová skupina), avšak z pohľadu opotrebenia je to nelogické.
Pozrel som na porade veľa tém na odpisy, ale k jednoznačnému riešeniu som neprišiel.
Ďakujem za každú radu a pokojný deň!
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Kelis Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,

môj klient podnikal od 1.1.2008 do 31.3.2008, potom od 4.4. do 3.11.2008 bol zamestnancom a zároveň otváral novú živnosť od 29.10.2008 do 1.12.2008 kedy živnosť už nerušil, ale má ju momentálne pozastavenú. Daňové priznanie podáva jedno - sumárne. Úprava ZD § 17 robím sumárne v DP z oboch živností a čo sa týka výkazov o M a Z a P a V, ku ktorému dňu ich mám uzavrieť?

Ďakujem krásne, čakám na Vaše odporúčanie.
Prosím, prosím, mám ich uzatvoriť k 1.12.2008, ku dátumu pozastavenia živnosti?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

HappyKESK Pozri príspevok
Dik, zacinam mat jasnejsie.... Je tam napisane aj v ktorom roku ?
z toto : .... a dá sa spoľahlivo oceniť.... (netusim o com su tie paragrafy ktore tam su dalej....) by sedliakovi vyslo ze sa to da az podanim DP, co rozhodne nie je v roku, v ktorom vznikla a sedliak by to dal teda az do roku prislusnemu marcu, kedy to vedel spolahlivo....

Navyse : ....ktorá vznikla z minulých udalostí.... evokuje skutocnost, ze nie vtedy kedy vznikla , ale neskor, ked je uz jasna,

A este nieco, pri subehu musi sedliacisko cakat napriklad na vypisy od zamestnavatela a aj keby chcel, tak v januari si DP proste urobit nemoze a teda spolahlivo ocenit v roku, za ktory ten MaZ podava v ziadnom pripade nemoze.

Preco je to vsetko take komplikovane....
Súhlasím s názorom, že zákon o účtovníctve aj postupy účtovania v JÚ pre SZČO sú v prípade účtovania pohľadávok a záväzkov súvisiacich s daňou z príjmov legislatívne upravené nejednoznačne a nedostatočne. Uvediem príklad:
Fyzická osoba vyčísľuje základ dane v daňovom priznaní ako súčet čiastkových základov dane a daň ako celok za všetky svoje aktivity, z ktorých dosiahla zdaniteľné príjmy. T. j. daň uvedená v daňovom priznaní obsahuje aj daň z príjmov zo závislej činnosti a aj z ostatných aktivít (napr. z predaja nehnuteľnosti, z výhier, z náhodných činností...atď.), ktoré s podnikateľskou činnosťou nemajú nič spoločné. Často nastáva situácia, že zo živnosti je daňovník v strate, alebo vykazuje len minimálny základ dane a celá vyčíslená daň v daňovom priznaní predstavuje len záväzok zo závislej činnosti (prípadne pohľadávku zo závislej činnosti). K značným sumám sa dostávame zavedením tzv. milionárskej dane, ak si daňovník z príjmov zo závislej činnosti uplatňoval v priebehu zdaňovacieho obdobia nezdaniteľnú časť základu dane, na ktorú po vyčíslení základu základu dane v daňovom priznaní nevznikol nárok. V týchto súvislostiach mám pocit, že účtovná závierka, v ktorej pohľadávky a záväzky obsahujú aj daň z príjmov je priamo v rozpore s § 7 ods. 1 zákona o účtovníctve: "Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky".
Myslím si, že celé jednoduché účtovníctvo sa pod vplyvom osôb znalých podvojného účtovníctva a osôb, ktoré pracujú prevažne s právnickými osobami prispôsobuje podvojnému účtovníctvu (niekedy aj bez jednoznačnej opory v legislatíve) a pritom sa absolútne nezohľadňujú daňové osobitosti priznávania príjmov fyzických osôb.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ahojte! Prechádzam záväzky a pohľadávky účt.jednotky a zisťujem, že neviem, kde zaradiť nevyplatený daň.bonus. Pohľadávky či záväzky. Teraz sa to vedie v zaväzkoch ako mínusová položka(mzdy). Ale mne vlastne vzniká pohľadávka voči DÚ. Tiež by som asi mala dať do pohľadávok nadmerný odpočet DPH.
Druhá otázka ešte smeruje k zostatkovej cene DHM, na ktorý bol v predchádzajúcom období prerušený odpis. Pokiaľ viem tak v JÚ sa daň.odpisy rovnajú účt.odpisom, takže ak bol odpis prerušený, tak zost.cena v nasl.období na r. 02 VoM je taká istá ako predtým?
Naposledy upravil m.aj.a : 17.03.09 at 18:49
0 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Prečítala som celú debatu na tému výkazov o MaZ,no stále mi nie je jasné ako postupovať. SZČO podnikal celý rok 2008, k 31.12.2008 ale živnosť pozastavil. Je jasné,že ju v blízkom čas. horizonte neobnoví. Musím teda upraviť ZD o pohľadávky, záväzky, atď. Robím to v koncoročných účtovných operáciách. Čo teda zapísať do výkazu o M a Z? K 31.12.2008 predsa eviduje nejaký zostatok v pokladni aj na účte, takisto tie "doúčtované" pohľadávky a záväzky sú reálne... Podľa mňa nulový výkaz o MaZ nie je celkom správny. Dalo by sa to vysvetliť aj tak, že do výkazu o MaZ uvedie zostatky na účte, v pokladni a ostatné položky (ak účt. jednotka eviduje) - a pohľadávky a záväzky budú nulové, nakoľko sú zahrnuté v základe dane, a teda vo výkaze o príjmoch a výdavkoch?
Dalo by sa to aj takto vysvetliť? Vďaka za všetky názory...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

hronka Pozri príspevok
Prečítala som celú debatu na tému výkazov o MaZ,no stále mi nie je jasné ako postupovať. SZČO podnikal celý rok 2008, k 31.12.2008 ale živnosť pozastavil. Je jasné,že ju v blízkom čas. horizonte neobnoví. Musím teda upraviť ZD o pohľadávky, záväzky, atď. Robím to v koncoročných účtovných operáciách. Čo teda zapísať do výkazu o M a Z? K 31.12.2008 predsa eviduje nejaký zostatok v pokladni aj na účte, takisto tie "doúčtované" pohľadávky a záväzky sú reálne... Podľa mňa nulový výkaz o MaZ nie je celkom správny. Dalo by sa to vysvetliť aj tak, že do výkazu o MaZ uvedie zostatky na účte, v pokladni a ostatné položky (ak účt. jednotka eviduje) - a pohľadávky a záväzky budú nulové, nakoľko sú zahrnuté v základe dane, a teda vo výkaze o príjmoch a výdavkoch?
Dalo by sa to aj takto vysvetliť? Vďaka za všetky názory...
Ja si myslím, že napriek úprave základu dane o neuhradené pohľadávky a záväzky ku dňu skončenia podnikania, pohľadávka a záväzok naďalej reálne existuje a mala by byť uvedená vo výkaze o majetku a záväzkoch. Daňovo sa pohľadávky a záväzky vysporiadali, ale nezanikli a rovnako subjekt práva (podnikateľ) existuje naďalej. Podľa postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva sa od 1.1.2008 v knihe pohľadávok účtuje zánik pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) - toto ustanovenie nesúvisí s ukončením činnosti. Nenašla som v postupoch účtovania JÚ žiadne ustanovenie, ktoré by ukladalo povinnosť poznačiť zánik pohľadávky alebo záväzku v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov z dôvodu úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 ZDP. To je môj názor, ale budem rada, ak sa dozviem aj nejaké protiargumenty.
0 0
MINOLTA2 MINOLTA2

MINOLTA2 je offline (nepripojený) MINOLTA2

Dobrý deň.
Jeden môj kamarát používa účet na podnikanie ale aj súkromne. Pred 3 mesiacmi mu naň prišla suma v hodnote 2 mil. (úver na bývanie). Takže zostatok na účte má vysoký. Čo s V M a Z? Tam mu musím napísať predsa skutočnú hodnotu stavu účtu na konci roka aj keď tá suma nemá nič s jeho podnikaním.Ako to bude vyzerať na dú? Nezarobil ani štvrtinu toho čo má na účte.
Ďakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
túto sumu je vhodné uviesť aj v záväzkoch (napr. evidovať ako vklad) , potom rozdiel majetku a záväzkov bude v poriadku. Ak sa suma použije, je potrebné znížiť záväzok.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

turbo Pozri príspevok
Pekný deň!
Mám takúto otázku. Do roku 2008 nebolo potrebné viesť v JU účtovné odpisy a tak som pri zaradení UNC postupoval v zmysle učtovné odpisy = daňovým odpisom. Takže do výkazu o MaZ mi za rok 2007 vstúpil daňový odpis. Avšak UNC som zaradil v 12/07 teda skutočný účtovný odpis by bol iba 1/12-ina DO. A moja otázka je, že či je potrebné výkaz o MaZ za rok 2007 upraviť a podať na DÚ, keďže som doň uviedol daňový odpis, resp. či ide účtovné odpisy za rok 2008 nejako upraviť tak aby som nemusel podávať opravný výkaz o MaZ za rok 2007? V usmernení sa hovorí, že v prípade už odpisovaného majetku pred účinnosťou nového opatrenia nie je odpisy potrebné prepočítavať, avšak ako to upraviť v roku 2008, keďže mesačné odpisy v 2008 by museli byť iné ako dajme tomu jeden U odpis v 12/07? Jedine, že by sa za rok 2007 skutočne UO=DO a zvyšná časť zostatkovej hodnoty by sa rozpočítala rovnomerne na ostávajúcich 71 mesiacov (2 odpisová skupina), avšak z pohľadu opotrebenia je to nelogické.
Pozrel som na porade veľa tém na odpisy, ale k jednoznačnému riešeniu som neprišiel.
Ďakujem za každú radu a pokojný deň!
Odpisy sa v roku 2008 neupravujú, naďalej sa postupuje podľa pôvodného odpisového plánu, ak v ňom bolo riešené že účtovné odpisy = daňovým odpisom doodpisovať takto. Nákum DHM od 1.1.2008 sa však musí odpisovať účtovne aj dańovo, čo treba riešiť tiež v odpisovom pláne.
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Zaujíma ma,či Vykazy v JU sa odovzdávajú dvojmo ako kedysi alebo už stačí len 1 krat spolu s DP...?
Ďakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Dáša Tajnayová Pozri príspevok
Zaujíma ma,či Vykazy v JU sa odovzdávajú dvojmo ako kedysi alebo už stačí len 1 krat spolu s DP...?
Ďakujem.
Odovzdávajú sa 1x s DP.
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Ďakujem :-)
0 0
zuzik20 zuzik20

zuzik20 je offline (nepripojený) zuzik20

Potrebovala by som poradit, kupili sme auto na tretiny a mam k nemu uverovu zmluvu... zatial sme zaplatili 119 000sk a uver mame na 232 000sk.. Mam do vykazu o majetku DHM napisat celu sumu auta? a do kolonky uvery vysku nezplateneho uveru?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

tak ako píšeš
0 0
libling libling

libling je offline (nepripojený) libling

Prosím Vás o radu,
mám novootvorenú živnosť od 11/2008 a dostala som príspevok na podnikanie 66496,-Sk.Výdavok som mala iba zaplatenie poistenia do ZP. Č musím mať vyplnené vo výkazoch k daňovému priznaniu? A za aké obdobie ich vystavujem? Zatiaľ s tým nemám žiadne skúsenosti, vopred ďakujem za radu.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Takže ak je DHM kúpený pred 1.1.2008 na leasing, tak až do konca leasingu sa nebudú upravovať UO ani DO? Odpisujem podľa pôvodného odpisového plánu? Ďakujem
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Prosim, DP som odovzdala a toto mi uniklo. Mame dva auta na leasing od roku 2005 na 5 rokov. Vopred ďakujem
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Pekný deň, prosím Vás, súčasná hodnota drobného majetku sa uvádza vo výkazu MaZ na riadok č. 5 ? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať