Zavrieť

Porady

Figovník

Pestujete figovník? Aké máte skúsenosti s jeho pestovaním?
Ja mám v záhrade 3-ročný.Síce je veľmi pekný ako dekorácia, ale plody ešte nemal. Zaujímalo by ma,či sa niekomu podarilo dopestovať plody.
Usporiadat
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Male figovniky je lepsie presadzat von na pevne stanovisko najskor v druhom az tretom roku, lebo s najvacsou pravdepodobnostou ti hned prvu zimu vymrzne... Tie bobule su plody, ale tuto sezonu ak je vonku uz nestihnu dozriet. Vseobecne sa uvadza, ze figovniky potrebuju na dozretie cca 90 az 120 dni od objavenia sa naznaku plodu... tak ak to nebolo fotene v Maji tak snad buduci rok... Co je to za odrodu ? Tu "prupovidku" s tym zastipavanim nepoznam a podla foto si myslim, ze bude davat urodu hlavne na novom dreve...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Sú príliš blízko,pobiju sa navtájom s tou bobkovišnou.Respektíve bobkovišen prežije,figovník uvidíme,ale skor nie.
0 0
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

"Ak chcete mať figovník pekný a pritom skladný, tak by som nestrihal raz za rok radikálne, pretože sa tak pripravujete o tú najdôležitejšiu prvú úrodu, ale radšej začtipovať za zelena v lete za každým 4 listom napríklad. Takto vypestujete kompaktný krček ktorý nebude nadrozmerný a pritom nebudete mať metlu s asi metrovými výhonmi ktoré navyše urobia len druhú úrodu, ktorá nemusí pri každej odrode v našich podmienkach aj dozrieť."

Akurat si neviem predstavit, ze co mam zastipavat. Neviem presne, co je to za odrodu, skusim doma najst stitok.
0 0
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

Ano, aj ja si myslim, ze sa pobiju. Zahradna architektka mi povedala, ze nech to tam uz necham. Lebo ze vavrinovec ma rad tien, takze ked ta figa vyrastie, tak ho pritieni a sucasne ona bude mat dost slnka. Tak neviem. Mozno z nej skusim nieco namnozit dalsi rok ak prezije a zasadim ju na ine miesto. V kazdom pripade ma zaujala moznost, ze by som ju nejako tvaroval a nenechal vyrast obrovsky krik.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Hláste sa,aká bola sezona?Kto má figy?
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Iba vlani som zasadil, je tam pár ale sotva dozrajú. Včera som kúpil pár zrelých v Hoffri.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

U mna sezona este stale trva... dozrieva druha uroda na Pribickom, velkoploda tiez zacala i ked tento rok ma mensie plody, Stara Trnavska a Trnavska tiez este bude zopar plodov... Dal som ich v kybloch dozrievat do sklenniku...
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Tento rok bolo aspoň na ochutnávku, len škoda, že mladší kríček nahodil v lete ďalšie plody a tie už nedozrejú lebo ich je veľa maličkých. Myslela som že nebude ani na koštovku, lebo tie staršie plody boli v jednej dobe nejaké zvráskavené, ale už sa polepšili a dozrievajú, len je to tak iba na ochutnávku a prvý rok, lebo jeden rok som stratila, že bola zasadená na zlom mieste. Len neviem čo s ňou na zimu, či to risknem, alebo ju zase vykopem a s balom zeminy dám do pivnice aspoň tú mladšiu menšiu. Rozmýšľam ešte urobiť aspoň dva odkopky z konárov, čo sú veľmi dolu a asi majú korene, keď ich zahrnula zemina po búrke. Budú namiesto góji, ktoré som nemilosrdne vyhodila, lebo mi zaburinilo celú plochu. Je to nezmar a to ešte neviem koľko vyrastie z korienkov goji, ktoré zostali useknuté v zemi pri vykopávaní ho, lebo to bola jama, ako keby som kopala 10 ročný strom a nie dvojročnú rastlinu..
Naposledy upravil ela77 : 08.10.12 at 21:43
figa1.jpg  
figa2.jpg  
1/1
1 0
Estetic Estetic

Estetic je offline (nepripojený) Estetic

Môžem sa spýtať,kedy odkladáte figy do bezpečia?Teploty ráno sú blizke k nule,to by mali figy ešte zvládnuť,nie?
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

ela77..aj tú veľkú treba dobre zababušiť, mojej známej tak vymrzla už poriadne veľká a mali ju pozakrývanú až, až...bola tuhá zima...no aká bude táto..vieme???
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ďakujem Vali, za radu, len neviem ako na to. Dva roky sme ju doslova obliekli na zimu a na jar jej ublížili práve tie jednodňové mrazíky, s ktorými človek už nerátal. Ja som ju tú staršiu vlani musela vybrať na jeseň a dala som ju s tou zeminou zabalenou do netkanej textílie do tmavej pivnice, lebo som zistila, že je zasadená na štrkovom odpade (čiastočne), nič z nej nebolo. Tá menšia bola v črepníku. Takže obe prezimovali v pivnici bez svetla. Na jar tá mladá šla pekne a staršia vyhnala puky na konároch po bokoch a tie vymrzli pri jednodňovom mrazíku v apríly. Zostali jej iba nové výhonky na vrchu. Teraz pôjde tá mladšia určite do pivnice aj s balom zeminy a tú staršiu neviem, nejak ju poobaľujeme, len som niekde čítala, že by sa konáre mali ohnúť k zemi a tak ju zabezpečiť na zimu. Máme našu záhradu nešťastne na sever otvorenú do voľných polí. Zasadila som tam ako ochranu tuje, ale pokiaľ vyrastú, aby robili ochranu proti vetru, tak to sa načakám. Dnes som obrala ešte 4 kusy, ale neviem čo urobí ten nahodený zvyšok na mladšej, neviem či tie plodíky obrať aby sa nevysilovala, alebo ich nechať a uvidím čo to spraví na jar. Niektoré možno ešte stihnú dozrieť. Prikladám foto.
DSC00835.jpg  
DSC00836.jpg  
DSC00838.jpg  
1/1
1 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Mrznúci dážď obalil na Štedrý deň figovník do "skla":

0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Mrazené figy. To som ešte nejedol.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Však aj hrozno sa nechava prejsť mrazom, aby sa z neho robilo špecialne a drahé víno. Prí´d si naoberať z týchto mrazených
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Teraz si zo mňa robíš <>
Môžeš si z nich urobiť figovicu ak vieš čo to je.
Naposledy upravil deane7 : 25.12.12 at 11:31
1 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Aj u nás boli mrazené...

1 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
a to ked takto zamrzli im to nevadi? neohrozi to buducorocnu urodu? ja mam na zahrade 2x negro a 1x bianco ale ja som ix zazimoval-pokrykrival lebo su prvy krat navolno v zahrade
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

To uvidíme až na jar 2013. Aj toto už bolo pôvodne vzrastlý figovník, ktorý zdarne prežil niekoľko zím, ale pred 2 rokmi nám vymrzol a vyrástol nový a aj ten vymrzol a toto je už v poradí 3. z toho istého koreňa. Niekde na predchádzajúcich stranách sú jeho fotky. Pred cca 3 rokmi bola na ňom taká úroda, že sme nevedeli čo s figami. Manželka navarila teda figový lekvár.
Nezazimovávam ho - nechávam to na prírode.
Jedine palmu na zahrade začiatkom zimy prekryjem koštrukciou s fóloiu, aby do nej nepršalo a nezamrzla v srdci kmeňa voda. Ale žiadne zatepľovanie.
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Tento rok som korene nedávala do pivnice, ale zostali vonku a keďže máme záhradu otvorenú do polí na sever tak moje figy vyzerajú teraz takto. Dve sú figy a jedno je hurmikaki. Uvidím na jar, či som to s tou ochranou neprehnala, ale dali sa našťastie pekne zložiť a stiahnuť konáre. Vyzerajú ako strašiaky v záhrade., nech susedia rozmýšľajú čo to je.
DSC00909.jpg  
2 0
Stanka 2 Stanka 2

Stanka 2 je offline (nepripojený) Stanka 2

Ja mám figovníky zatiaľ v kvetináči v pivnici
O rok bude na dvore len zatiaľ netuším kde ho umiestníme .....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať