Zavrieť

Porady

Duálne zobrazovanie SKK - EUR

<table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td> Zdroj a viac informácií na : www.euromena.sk
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Od ktorého dátumu je slovenský veľkoobchodný subjekt predávajúci slovenským obchodom povinný uvádzať na svojich faktúrach ceny aj v eurách?Keďže veľkoobchody nepredávajú priamo občanom a teda nebudú podliehať povinnosti duálneho zobrazovania, budú faktúry vystavovať v eurách od 1. 1. 2009. Dobrovoľne však môžu vystavovať faktúry aj duálne v korunách aj eurách, a to už od stanovenia konverzného kurzu.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Kedy sa dozvieme presný začiatok duálneho zobrazovania cien?
Dátum začiatku dvojakého (duálneho) zobrazovania cien je stanovený na 30 dní po určení konverzného kurzu, ktorý určí Rada EÚ. Rozhodnutie Rady predpokladáme v júli 2008, takže duálne zobrazovanie cien sa začne povinne v priebehu augusta 2008. Presný dátum rozhodnutia Rady sa určí pravdepodobne v máji 2008. Na porovnanie, o zavedení eura v Slovinsku rozhodla Rada 11. júla (2006), rozhodnutie o Cypre a Malte sa uskutočnilo v júli 2007.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Čo sa bude zobrazovať na výplatných páskach v eure, hrubá alebo čistá mzda?
Výplatné pásky budú musieť povinne duálne zobrazovať čistú mzdu resp. čistý príjem vyplatený zamestnancovi alebo poukázaný na jeho bankový účet. Bližšie môže túto povinnosť upraviť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny svojou vyhláškou.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Stačí ak bude duálne zobrazenie vytlačené na zostavách, alebo bude aj v účtovnom informačnom systéme?
Duálne zobrazovanie je len informatívne a preto nie je nevyhnutné, aby sa používalo aj v účtovných systémoch - čiže stačí iba na vytlačenej zostave.


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Ako bude v roku 2008 vyzerať faktúra v eurách, keď suma v eurách sa musí prepočítať na koruny kurzom NBS a potom znova sumu v korunách treba duálne zobraziť konverzným kurzom?
Faktúry v cudzej mene sa nezobrazujú duálne ale v cudzej mene. Duálne zobrazenie sa týka len dokladov a údajov v národnej mene. Týka sa to tak faktúry v eurách pred dňom zavedenia eura na Slovensku, ako aj všetkých ostatných cudzích mien, avšak iba smerom ku konečnému spotrebiteľovi. Medzi dodávateľmi sa faktúra vystavuje do 31.12.2008 v SKK, po 1.1.2009 v eurách. Duálne zobrazenie je v tomto prípade dobrovoľné.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké údaje bude potrebné duálne zobrazovať na faktúrach?
Duálne zobrazovať sa bude len výsledná suma faktúry, ktorú má spotrebiteľ zaplatiť. Na faktúre musí byť okrem duálneho zobrazenia výslednej sumy uvedený aj konverzný kurz, ktorým bola suma prepočítaná. Toto platí len pre faktúry, ktorých platiteľmi je občan, fyzická osoba. Faktúry, ktoré si medzi sebou platia právnické osoby, duálnemu zobrazovaniu nepodliehajú.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké zmeny budú viditeľné na pokladniciach po výmene softvéru podľa pravidiel definovaných zákonom o zavedení meny euro (generálny zákon)?
Najviditeľnejšou zmenou bude duálne zobrazovanie celkovej ceny nákupu. Pre pokladnice nie je povinné duálne zobrazovať aj ceny jednotlivých položiek nákupu. V praxi duálne zobrazovanie celkovej sumy nákupu bude znamenať, že na doklade z registračnej pokladnice bude výsledná suma nákupu vytlačená v SKK a súčasne aj v EUR ako informatívny údaj a prípadne aj konverzný kurz. Takto budú ceny tlačené do 31. decembra 2008 a od 1. januára 2009 sa vymení poradie zobrazovaných mien, keďže platnou menou bude euro a informatívnou menou slovenská koruna.

Z hľadiska prechodu na menu euro podľa zákona o zavedení meny euro pokladnice budú musieť zabezpečiť:

* duálne zobrazovanie cca od júla, príp. od augusta 2008 do konca roka 2009,
* od 1.1.2009 pokračovanie duálneho zobrazovania v opačnom poradí – hlavná mena EUR a informatívne SKK
* 16 dňový duálny hotovostný obeh, ktorý umožňuje platby v EUR alebo SKK,
* od 17. januára 2009, platbu len menou euro, prípadne inou cudzou menou


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Musí byť na doklade vydanom pokladnicou vytlačený aj konverzný kurz, ktorým sa podľa zákona o zavedení meny euro počas duálneho zobrazovania cien musí prepočítať celková cena nákupu?
Podľa § 18 ods. 3 zákona o zavedení meny euro "Duálne zobrazovanie sa povinne vykonáva výlučne podľa celého konverzného kurzu, pravidiel pre zaokrúhľovanie a ďalších pravidiel pre prechod na euro vrátane ustanoveného počtu desatinných miest pri duálnom zobrazovaní cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt. Všade, kde sa vykonáva duálne zobrazenie, musí byť viditeľne sprístupnený aj konverzný kurz." Z uvedeného vyplýva, že zákon o zavedení meny euro ustanovuje také sprístupnenie konverzného kurzu pri duálnom zobrazovaní, aby bolo zjavne viditeľné. Aj keď uvedený zákon explicitne neustanovuje, že konverzný kurz musí byť vytlačený na doklade vydanom pokladnicou, pre lepšiu informovanosť zákazníkov (spotrebiteľov), by bolo užitočné aby bol konverzný kurz uvedený na doklade vydanom pokladnicou. Avšak jeho viditeľné sprístupnenie iným spôsobom by nebolo v rozpore so zákonom.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie cien jednotlivých tovarov v mene euro prostredníctvom pokladníc ?
Zobrazovanie cien jednotlivých tovarov zobrazovaných na displejoch pokladníc a na dokladoch tlačených z pokladníc podľa § 18 odsek 6 zákona o zavedení meny euro nepodlieha duálnemu zobrazovaniu. Takisto sa na displejoch pokladníc nemusí zobrazovať konverzný kurz ani konečná suma prepočítaná do EUR. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková konečná suma nákupu, ktorá sa tlačí na doklade ako suma v SKK spolu so sumou v EUR prepočítanej konverzným kurzom podľa pravidiel stanovených zákonom o zavedení meny euro.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je v pokladniciach povinné aj duálne zobrazovanie (prepočítavanie) daní a základu dane z pridanej hodnoty?
Hodnoty dane z pridanej hodnoty ani hodnoty základov dane z pridanej hodnoty nepodliehajú duálnemu zobrazovaniu. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková cena nákupu, teda suma cien vrátane DPH.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie uzávierok počas duálneho zobrazovania pred zavedením meny euro a po zavedení meny euro?
Vyhláška o používaní pokladnice a ani zákon o zavedení meny euro neustanovujú, že duálnemu zobrazovaniu majú podliehať iné tlačové výstupy, ako napr. denné a mesačné uzávierky.
Uzávierky a ostatné tlačové výstupy majú byť vždy uvádzané v platnej mene, to znamená pred zavedením eura, teda do 31. decembra 2008 v slovenských korunách (SKK) a od zavedenia eura, teda od 1. januára 2009 v eurách (EUR).


</td></tr></tbody></table>
<hr align="left" color="#808080" size="1" width="669"> <table border="0" width="669"><tbody><tr><td>
</td><td style="vertical-align: top;">
</td></tr></tbody></table>
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

alfa82 Pozri príspevok
prosim vas poradte mi ako je to s tymi pokladnami. Pocula som ze sa moze na blocek aj dopisat konecna suma v eur. Ale potrebujem to najst v zakone kde sa otom konkretne pise. dakujem
Opakovanie je sice matkou mudrosti, ale 5 krat zadany rovnaky prispevok akurat tak nasrdi vacsinu navstevnikov tohoto fora. Navyse v teme http://www.porada.sk/t70339-euro-zak...ke-pokyny.html je Tvoj prispevok "od veci". Precitaj si vyzvu v prvom prispevku tej temy a porozmyslaj chvilu nad nou.
Prosim, vymaz prebytocne prispevky a snaz sa nabuduce dodrziavat Etiketu porady. Dakujem za porozumenie a prajem pekny den.
0 0
marco marco

marco je offline (nepripojený) marco

Mame predajnu, kde sme nechceli kupovat trojriadkove klieste, ktore by tlačili sumu v SK aj v EUR ale sme na tovar kde už bola cenovka napr. mala hračka, vytlačili a dolepili cenovku v EUR, a nalepili ju niekde na ten výrobok, nie presne pod cenovku s SKK. Dnes sme mali kontrolu zo SOI a tí povedali, že na základe generálneho zákona má byť cena v EUR umiestnená pod cenou v SK a od nového roka naopak a že máme celý obchod preštítkovať. Čítal som gen. zákon i rôzne vyhlášky ale nikde som sa tým nestretol, jedine to že to má byť jasne ktorá mena je ktorá a to sa rozlíši znakom meny. Vedel by niekto nájsť odkaz na základe čoho sme to povinní urobiť?
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
marco Pozri príspevok
Mame predajnu, kde sme nechceli kupovat trojriadkove klieste, ktore by tlačili sumu v SK aj v EUR ale sme na tovar kde už bola cenovka napr. mala hračka, vytlačili a dolepili cenovku v EUR, a nalepili ju niekde na ten výrobok, nie presne pod cenovku s SKK. Dnes sme mali kontrolu zo SOI a tí povedali, že na základe generálneho zákona má byť cena v EUR umiestnená pod cenou v SK a od nového roka naopak a že máme celý obchod preštítkovať. Čítal som gen. zákon i rôzne vyhlášky ale nikde som sa tým nestretol, jedine to že to má byť jasne ktorá mena je ktorá a to sa rozlíši znakom meny. Vedel by niekto nájsť odkaz na základe čoho sme to povinní urobiť?
Príručka Ministerstva hospodárstva SR k duálnemu zobrazovaniu cien (353 kB)
- Výklad vyhlášky MH o duálnom zobrazovaní, príklady a súvisiace ustanovenia zákona

Nech sa paci a prajem prijemny den.
0 0
Henka1 Henka1

Henka1 je offline (nepripojený) Henka1

Môžem sa spýtať prečo nie? My vyplácame zamestnancom mzdy v hotovosti, na VPD budem uvádzať iba sumu v SKK?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Je potrebne dualne zobrazovanie aj v interntovom obchode?
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Henka1 Pozri príspevok
Môžem sa spýtať prečo nie? My vyplácame zamestnancom mzdy v hotovosti, na VPD budem uvádzať iba sumu v SKK?
Na Výdavkový pokladničný doklad ste povinný uvádzať sumu v SKK a EUR.

Darina1234 Pozri príspevok
Je potrebne dualne zobrazovanie aj v interntovom obchode?
Áno ceny musíte uvádzať duálne, výnimku tvoria obchody a organizácie uvedené v § 3 Vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky z 12. marca 2008 (č. 97/2008).

PS: treba aj čítať nielen písať

Pekný deň.
Naposledy upravil mpca : 11.08.08 at 07:54
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Sme firma, ktorá predáva služby len právnickym osobám, ale aj tak chceme zobrazovať ceny duálne. Svoje služby fakturujeme v SKK aj v EUR. Chceme vytvoriť cenník kde by boli ceny služieb v SKK aj v EUR prepočítane v súčasnosti konverzným kurzom 30,126 a tieto ceny by sa používali vo fakturách a ponukách či už v SKK alebo EUR. Lenže po prepočte konverzným kurzom nám ceny v EUR vychadzaju nie celkom "pekne" , pamätateľné a prehľadné...preto moja otázka: Je možné zaokrúhliť ceny v EUR na jedno desatinné miesto vždy smerom nadol? Alebo je to porušenie zákona?
napr. 22000 SKK = 730,27 EUR (my by sme uvádzali 730,20 EUR)

Takýto cenník by sme používali aj v roku 2009, len s cenami uvedenými v opačnom poradi. ďakujem za pomoc

Marek
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Pri prepočte a duálnom cenníku by sa mali uvádzať ceny podľa matematického prepočtu tj: 730,27 €. Vyhláška uvádza zaokrúhľovať výsledné ceny na 2 des. miesta a to matematicky. Takže nemali by byť ani smerom nadol.



Toľko môj názor.
Pekný deň.
Naposledy upravil mpca : 11.08.08 at 11:05
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, že ak budem faktúrovať napr. obci alebo katastrálnemu úradu, uplatním osobitný spôsob zaokrúhľovania? To znamená, že celková faktúrovaná suma sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor (10 000,-Sk = 331,94 EUR)?
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
„Duálnemu zobrazovaniu nepodliehajú peňažné sumy uvedené v ustanoveniach
všeobecne záväzných právnych predpisov, ani výroky rozhodnutí orgánov verejnej moci."
Ak to nieje Váš prípad tak:
"Konečné sumy, ktoré sú príjmom štátneho tu alebo iného druhu rozpočtu verejnej správy, sa však prednostne zaokrúhľujú nadol,
na prospech osôb povinných znášať úhradu týchto platieb, a konečné sumy, ktoré sú výdavkom štátneho rozčpotu alebo iného druhu rozpočtu verejnej správy, sa prednostne
zaokrúhľujú nahor, na prospech oprávnených príjemcov týchto platieb, ak osobitný predpis
neustanovuje inak.“

Toľko som našiel v Príručke MHSR k duálnemu zobrazovaniu cien.

Pekný deň.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

mpca Pozri príspevok
Pri prepočte a duálnom cenníku by sa mali uvádzať ceny podľa matematického prepočtu tj: 730,27 €. Vyhláška uvádza zaokrúhľovať výsledné ceny na 2 des. miesta a to matematicky. Takže nemali by byť ani smerom nadol.



Toľko môj názor.
Pekný deň.

Ďakujem za názor. Zda sa mi to ale nelogicke, ved ide skor o to aby sa ceny nezaokruhlovali smerom nahor na ukor kupujucich. Preto moje dalšie otazky:
Kedy v roku 2009, môžem takto prepočítane ceny (na dve desatinné miesta) upraviť na jedno desatinné miesto?
Je nejake zákonné obmedzenie, ktoré v súčasnosti bráni podnikateľom upravovať ceny v SKK? Ďakujem
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
topper1 Pozri príspevok
Ďakujem za názor. Zda sa mi to ale nelogicke, ved ide skor o to aby sa ceny nezaokruhlovali smerom nahor na ukor kupujucich. Preto moje dalšie otazky:
Kedy v roku 2009, môžem takto prepočítane ceny (na dve desatinné miesta) upraviť na jedno desatinné miesto?
Je nejake zákonné obmedzenie, ktoré v súčasnosti bráni podnikateľom upravovať ceny v SKK? Ďakujem
Upravovať ceny v Sk môžete, avšak nemôžete zvyšovať ceny čo nebráni v tom aby ste mohli znižovať. Ja Vás rozumiem že chcete znížiť cenu avšak neviem ako sa k tomu postaví SOI ak bude kontrolovať prepočet meny.
Mno a ceny môžete upraviť na "jedno desatinne miesto" už od 1.1.2009.

Pekný deň.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poraďáci poprosím o radu k zaokrúhlovaniu jednotkových cien:

Prací prášok 9 kg stojí Sk 429,-- € 14,24

prepočet na jednotkovú cenu: 429/9 = 47,66666 po zaokrúhlení 47,70
prepočet na eurá mám robiť z ceny po zaokrúhlení alebo pred?

Pozerala som stránku SOI a oni tam majú príklad, ale bez toho, aby sa jednotková cena v SKK musela zaokrúhlovať Alebo sa ani jednotková cena v SKK nemá zaokrúhlovať?

Ďakujem
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Prací prášok 9 kg stojí Sk 429,-- € 14,24

prepočet na jednotkovú cenu: 429/9 = 47,66666 po zaokrúhlení 47,70
doteraz som mala zato, že takýto tovar sa nedelí na jednotkové ceny
pokiaľ sa z neho neváži ap.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
hanelie Pozri príspevok
doteraz som mala zato, že takýto tovar sa nedelí na jednotkové ceny
pokiaľ sa z neho neváži ap.

ale musí sa uviesť v prepočte na 1 kg, 1l a podobne

http://www.soi.sk/index.php?section=8#faq1020 otázka č. 33
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
príspevok č. 34

Otázka:
Zaokrúhľujú sa jednotkové ceny prepočítané na eurá matematicky?
Odpoveď:
Nie, jednotkové ceny sa podľa generálneho zákona nezaokrúhľujú. Uvádzajú sa bez zaokrúhlenia minimálne na 3 desatinné miesta.



poprosím o radu k zaokrúhlovaniu jednotkových cien
potom platí asi toto zo zdroja: soi.sk
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
hanelie Pozri príspevok
príspevok č. 34

Otázka:
Zaokrúhľujú sa jednotkové ceny prepočítané na eurá matematicky?
Odpoveď:
Nie, jednotkové ceny sa podľa generálneho zákona nezaokrúhľujú. Uvádzajú sa bez zaokrúhlenia minimálne na 3 desatinné miesta.




potom platí asi toto zo zdroja: soi.sk

To viem, ale ak ja zaokrúhlim jednotkovú cenu na 47,70 a urobím prepočet na € , tak to bude € 1,583
ale ak to vyrátam z ceny bez zaokrúhlenia -teda z 46,6666, tak vyjde € 1,582 a nerada by som pokutu zo SOI za takéto "blbosti"
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
....
Naposledy upravil mpca : 14.08.08 at 07:15 Dôvod: Vlastne všetko bolo povedane...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pri spätnej kontrole mi to krajšie/čo sa týka zaokrúhľovania/ vyšlo zo sumy 47,666
/
0 0
obroni obroni

obroni je offline (nepripojený) obroni

Dobry den, viete mi niekto poradit ako to je s dualnym zobrazovanim na internete - eshop? Na eurolinke mi teta povedala, ze nemusi byt, ze staci ked tam je kalkulacka alebo teda my tam mame Modul Meny, kde si moze zakaznik prepnut ci chce ceny vidiet v SKK alebo v Eurach.

dakujeem moc, pripadne ak viete poradit, kde si to viem na 100% overit.
dakujem,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať