Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Chcem sa opýtať je s prácou nadčas, je zamestnávateľ ten kto rozhoduje ako sa práca nadčas má vysporiadať, či ju teda zamestnancom preplatí alebo si majú čerpať náhradné voľno, alebo si môže zamestnanec požiadať o čerpanie náhradného voľna a zamestnávateľ mu je povinný toto voľno poskytnúť. Poraďte prosím.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Ahoj Renci, ďakujem za odpoveď, ale ak môžem ešte ujasniť, my nie sme škola ktorá patrí pod zákon o verejnej službe, lebo sme súkromná škola. Navyše ja sa pýtam preto, lebo ja som tento paragraf pochopila presne tak ako si to ty napísala, že zamestnanec má právo preplatiť nadčasy a iba ak súhlasí s náhradným voľnom, tak som to aj zamestnancom povedala a teraz som bola na koberci u šéfa, ktorý si to konzultoval s nejakým právnikom a toho právnika mi fakt aj dal ku telefónu a ten potvrdil, že riaditeľ rozhoduje, či budú nadčasy preplatené alebo si zamestnanec vezme náhradné voľno. A že ak to má navyše ošetrené v pracovnom poriadku je to OK. Nehrá rolu skutočnosť že mi to ani v pracovnom poriadku takto nemáme, lebo jasné že mi šéf kázal dodatočne to tak zakomponovať. Pracovné poriadky by mali visieť v zborovni, ale u nás to samozrejme takto nie je, čiže dá sa s tým dodatočne manipulovať. A ja som z toho totálne mimo, lebo samozrejme zamestnanci sa odvolali na mňa a nechcite vidieť ten krik čo som od direktora dostala. Vopred ďakujem, verte mi ja som chcela len ľuďom pomôcť v rámci zákona, ktorý som možno zle pochopila.
Dôležitá je táto veta § 121 ods. 1:

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.


Je tam uvedené, že dohodne, to znamená, že čerpanie NV musí byť na základe dvojstrannej dohody, nemôže to zamestnávateľ jednostranne nariadiť. Ak sa nedohodnú, tak zamestnanec nebude čerpať náhradné voľno. V tom prípade má nárok na preplatenie nadčasu.

To je môj názor a za ním si stojím.
0 0
rena70 rena70

rena70 je offline (nepripojený) rena70

som v pohode,naozaj
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

rena70 Pozri príspevok
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
0 0
pepanius pepanius

pepanius je offline (nepripojený) pepanius

Zdravim poradakov

v praci mam nasledujuci problem. Chcem uzatvorit pracovnu zmluvu so zamestnancom kde by sme chceli aby pracovny tyzden ZCa mal 42 hodin (aby sa nasi zahranicni kolegovia nestazovali ze oni pracuju viac).

Je mozne napisat do pracovnej zmluvy, ze ZC bude mat pracovny tyzden 40 + 2 hodiny povinneho (pripadne oboma stranami odsuhlaseneho) nadcasu, pricom tieto dve hodiny nadcasu su uz zohladnene v jeho brutto mesacnej mzde (jedna sa o programatorov co by sa vztahovalo na §121 odsek 2) a vsetko co zamestnanec odpracuje nad 42 hodin si moze vycerpat ako nahradne volno?

Je mozne pracu nadcas teda ako keby dopredu naordinovat, naplanovat a teda praca nadcas nebude len pripadnou (nahodnou)?
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Miska 1 Pozri príspevok
Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem
Áno THP pracovníci majú mesačnú mzdu, ale majú i hodinový fond pracovnej doby. Je to pre všetkých rovnaké, pre robotníkov i pre THP pracovníkov. Pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, za hodinu nadčasu sa môže čerpať hodina náhradného voľna. Pokiaľ sa nedohodnú, nadčas sa prepláca. Každému nadčasu by mal predchádzať príkaz nadriadeného, úplne jednoduché tlačivo, na ktorom bude uvedené, kedy - od koľkej do koľkej a čerpanie NV alebo preplatenie. Pokiaľ je to s vedúcim bezproblémové, stačí i ústna dohoda, ale tento prípad tak nevidím. Držím palce.
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Ďakujem - uvidím ako uspejem
0 0
ferob ferob

ferob je offline (nepripojený) ferob

Šéf požiadal našich 4 zamestnancov, aby prisli do práce zajtra - v sobotu. Potrebujem vypísať nejaký doklad, že nariaďuje šéf prácu v sobotu a že s tým súhlasia, alebo to nie je potrebné?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ferob Pozri príspevok
Šéf požiadal našich 4 zamestnancov, aby prisli do práce zajtra - v sobotu. Potrebujem vypísať nejaký doklad, že nariaďuje šéf prácu v sobotu a že s tým súhlasia, alebo to nie je potrebné?
Je rozhodne lepsie vydat interne oznamenie podpisane sefom o nariadeni prace v sobotu a dat im podpisat, ze sa s nim oboznamili.
Mate potom v rukach dokaz, ze zmena bola nariadena a ze zamestnanci o tom vedeli.
0 0
mochito mochito

mochito je offline (nepripojený) mochito

prosim o pomoc,

moze zamestnavatel vyzadovat (nariadit) zamestnancom pracu nadcas bez financnej kompenzacie alebo nahradnym volnom?

- ak ano,v akych pripadoch?
- ak nie,moze pri neuposluchnuti zamestnancov sankciovat. Ako?

Pr: predajne miesto je otvorene verejnosti od 09:00 - 17:00
pracovna doba zamestnanca je 08:45 - 17:00, resp. 09:00 - 17:15

Pripadna porada, workshop, atd presahuje pracovnu dobu o hodinu, hodinu a pol, castokrat neoznamena vopred.


dakujem za odpoved
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

mochito Pozri príspevok
prosim o pomoc,

moze zamestnavatel vyzadovat (nariadit) zamestnancom pracu nadcas bez financnej kompenzacie alebo nahradnym volnom?

- ak ano,v akych pripadoch?
- ak nie,moze pri neuposluchnuti zamestnancov sankciovat. Ako?

Pr: predajne miesto je otvorene verejnosti od 09:00 - 17:00
pracovna doba zamestnanca je 08:45 - 17:00, resp. 09:00 - 17:15

Pripadna porada, workshop, atd presahuje pracovnu dobu o hodinu, hodinu a pol, castokrat neoznamena vopred.


dakujem za odpoved
§ 97
Práca nadčas

Na začiatok

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.
0 0
mochito mochito

mochito je offline (nepripojený) mochito

takze odpoved je ano 150 h za kalendarny rok, ak tomu spravne rozumiem?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Dávam do pozornosti aj bod 10 zákona, sme stavebná firma a občas to využívame.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím poraďte: pracovník pracoval v sobotu - mimo svojej pracovnej doby (sobota nieje jeho pracovným dňom). Bol na služobnej ceste celkom 12 hodín, z toho 3 hodiny strávil cestovaním. Jeho obvyklá pracovná doba je od 08:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou na obed. V ten deň bol v práci od 08:00 do 20:00 hod., teda spomínaných 12 hodín aj s cestou. Je správny postup, keď zamestnávateľ mu zaplatí 9 hodín práce + príplatok za sobotu? Ďakujem piekne.
0 0
mochito mochito

mochito je offline (nepripojený) mochito

este k tej praci nadcas... musi zamestnavatel tu nariadenu pracu aj zaplatit alebo kompenzovat je otazka? AKO?

dakujem :-)
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

mochito Pozri príspevok
este k tej praci nadcas... musi zamestnavatel tu nariadenu pracu aj zaplatit alebo kompenzovat je otazka? AKO?

dakujem :-)
§ 121
Mzda za prácu nadčas

Na začiatok

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
0 0
mochito mochito

mochito je offline (nepripojený) mochito

dakujem velmi pekne
0 0
iveta.konstiakova iveta.konstiakova
zdravím,ked Vás tu takto čítam o týchto nadčasoch,doslova som sa zháčila bo ja som mala za minuly rok u jedného zamestnanca nadčas 261 hod. neviem preco som ma nenapadlo podpísat daky papier o dohode,ze bude vykonaný. Chcem sa popýtat, ci stací spísat " spätne" dáku dohodu,že zamestnanec bude v prípade potreby vykonavat ten nadcasa prilozit to iba do zlozky ako podklad k obhajobe pred kontrolou. ci to malo byt vedene ,ako dalsi prac.pomer - dohoda,ako som to tu niekde citala?! vdaka za odpoved
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

tonkat Pozri príspevok
Prosím poraďte: pracovník pracoval v sobotu - mimo svojej pracovnej doby (sobota nieje jeho pracovným dňom). Bol na služobnej ceste celkom 12 hodín, z toho 3 hodiny strávil cestovaním. Jeho obvyklá pracovná doba je od 08:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou na obed. V ten deň bol v práci od 08:00 do 20:00 hod., teda spomínaných 12 hodín aj s cestou. Je správny postup, keď zamestnávateľ mu zaplatí 9 hodín práce + príplatok za sobotu? Ďakujem piekne.
Ano, je to OK.
+ stravne na 12 hodin a naklady na sluz. cestu
0 0
Načítať ďalšie