Zavrieť

Porady

Pracovná zmluva na skratený úvazok

Ikan Ikan

Ikan je offline (nepripojený) Ikan

Vie mi niekto poradiť ako zamestnať zamestnakyňu na predaj tovaru do predajne

na kratší pracovný úvazok napr. 2 hodiny denne /keď potrebujem z predajne odísť/, poprípade zákon, ktorý špecifikuje takúto prácu. Nemôže to byť dohoda o vykonaní práce, kedže sa jedná o tú istú prácu. A aké sú odvody z takéhoto zamestnávania príp. výška mzdy, ktorú môžem takto vyplatiť.
Vďaka.
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Mám ešte jednu otázočku = prozbičku...nemá niekto pracovnú zmluvu na skrátený úväzok v elektronickej podobe? Alebo stačí klasická pracovná zmluva na normálny pracovný pomer, len tam niekde vopchať info, že sa jedná o skrátený pracovný úväzok?

Prosííííííííííííííííííííííí íííííííííííím pekne
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, pripájam ti prac.zmluvy. Rozdiel medzi nimi je vo výpovednej dobe(posledná veta na str. 1. Jedna je na kratší ako 20 hod./týždeň, druhá dlhší ako 20 hod./týždeň. Rozdiel medzi nimi je vo výpovednej dobe(posledná veta na str. 1.)
Marína
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem. Veľmi si mi pomohla.

Dobrú nôcku.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Ako mám napísať do zmluvy na skrátený pracovný úväzok počet odpracovaných hodín, keď neviem presne, koľko ktorý mesiac odrobí. Je povinnosťou uviesť túto skutočnosť v zmluve?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Luba2
Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janka6685
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?
Ak ti v mesiaci neodrobí nič tak si si našila na seba búdu zo zmluvou na skrátený pracovný úväzok. Dá sa to vyriešiť aj ináč, ale neviem ako to bolo predtým.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Denda
Ak ti v mesiaci neodrobí nič tak si si našila na seba búdu zo zmluvou na skrátený pracovný úväzok. Dá sa to vyriešiť aj ináč, ale neviem ako to bolo predtým.
Niežeby neodrobil nič za nejaký mesiac. Ide mi o to, že jeden mesiac odrobí 7 smien a druhý možno 5, a tak...Čo s tým? Určite sa to dá vyriešiť, len mi nejako nedochádza.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Janka6685
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?
No, neviem či Ti niekto poradí. Zákonník práce neumožňuje uzatvoriť žiaden typ pracovnej zmluvy, ktorý by umožňoval volať pracovníka, keď je to potrebné. Pri DVP je zase problém s vymedzením práce. Najlepšie by bolo, keby sa naši milí legislatívci zamysleli, a nejaký typ pracovnej zmluvy alebo dohody "na zavolanie" doplnili do ZP. Je to totiž dosť častý problém hlavne u malých firiem, že majú niekoho na zastupovanie (väčšinou dôchodcu), kto zaskočí v prípade PN a pod. zamestnanca. Zatiaľ sa to riešieva iba tak, že ak vznikne potreba zastupovania, uzavrie sa pracovná zmluva na dobu zastupovania, príp. dohoda (ak to umožňuje druh práce). Bohužiaľ, treba to stále prihlasovať a odhlasovať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Janka6685
Niežeby neodrobil nič za nejaký mesiac. Ide mi o to, že jeden mesiac odrobí 7 smien a druhý možno 5, a tak...Čo s tým? Určite sa to dá vyriešiť, len mi nejako nedochádza.
Ak náhodou vieš aspoň zhruba, kedy a koľko bude robiť, môže mať nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas (§87).
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Luba2
Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
A co ak uvediem pracovny cas sposobom:

- zamestananec odpracuje tyzdenne maximalne 14 hodin
resp. - zamestnanec odpracuje tyzdenne minimalne 6 hodin

A podla toho kolko odpracuje podla dochadzky mu vystavim mzdu

Je to mozne?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Robíme to tak. Platíme mu podľa dochádzky a dodržiavame minimálne hodinové nároky. V zmluve máme dohodnutú mzdu za hodinu. Dochádzka je povinná.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Shaman
A co ak uvediem pracovny cas sposobom:

- zamestananec odpracuje tyzdenne maximalne 14 hodin
resp. - zamestnanec odpracuje tyzdenne minimalne 6 hodin

A podla toho kolko odpracuje podla dochadzky mu vystavim mzdu

Je to mozne?
No tak nejako som to chcela riešiť, len keď napíšem maximálny čas a odrobí viac, potom to budú nadčasy? Alebo podom asi je lepšie minimálny čas.

Tak by sa mi to páčilo, len či je to v súlade so zákonom.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Denda
Robíme to tak. Platíme mu podľa dochádzky a dodržiavame minimálne hodinové nároky. V zmluve máme dohodnutú mzdu za hodinu. Dochádzka je povinná.
Aj tento spôsob mi napadol. Mali ste na to kontrolu?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janka6685
Aj tento spôsob mi napadol. Mali ste na to kontrolu?
Zatial nie. Máme stanovené nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, zamestnanec si robí dochádzku a ak prešvihne hodiny, buď vykážeme na dochádzke náhradné volno nasledujúci mesiac alebo preplatíme nadčasy.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Má prípadne niekto skúsenosti spojené s kontrolou?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Pre istotu obnovujem túto tému, lebo je to pre mňa veľmi súrne. Dnes by som mala mať hotovú zmluvu.

Takže poradili by ste mi, čo by bolo najlepšie a v súlade zo zákonom? Či sú vhodné už napísané rady, poprípade niečo nové...? Nechápem totiž, načo je dobré napísať hodiny za týždeň. Nestačilo by za celý mesiac? Vtedy by som vedela presnejšie napísať počet hodín.

Prosííííííííííííííííííííím o rady. Ďakujem.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ohľadom mzdy mi je to jasné, napíšem hodinovú. Ale v zmluve musí byť napísané koľko hodín odrobí za týždeň. Alebo to mám vynechať a platiť mu podľa dochádzky?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Janka, ja mám jednu dôchodkyňu riešenú tak, že má zmluvu na 20 hodín týždene, zastupuje informátorky - invalidné dôchodkyne počas PN a dovoleniek a podľa potreby. V skutočnosti mi odpracuje ešte aj svoje hodiny, asi10 týždenne a na konci mesiaca jej preplatím toľko, koľko môžem maximum, zbytok jej nechám do druhého mesiaca, keď bude mať povedzme menej hodín, nadčasy jej tým pádom neplatím, z poisťovne ju nemusím odhlasovať a mám ju stále v stave. Dokonca raz som jej nemala čo platiť, tak som jej antidatovane zmenila na ten mesiac pracovnú zmluvu z 20 hodinového týždňového úväzku na nejaký 5hodinový, aby som si ju nechala v stave.


Ja viem, že to nie je moc čisté, ale dôchodkyňa je rada že robí, mi ju poznáme dlhé roky /robila u nás ešte pred dôchodkom/ a ja nemám žiadne problémy ani s poisťovňou, aj dochádzka aká taká sa dá urobiť /aj keď ju musím na konci mesiaca upravovať/.

Na toto Ťa nenahovárm, lebo každý to praktizovať nemôže, ale dá sa to aj tak riešiť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Luba2
Janka, ja mám jednu dôchodkyňu riešenú tak, že má zmluvu na 20 hodín týždene, zastupuje informátorky - invalidné dôchodkyne počas PN a dovoleniek a podľa potreby. V skutočnosti mi odpracuje ešte aj svoje hodiny, asi10 týždenne a na konci mesiaca jej preplatím toľko, koľko môžem maximum, zbytok jej nechám do druhého mesiaca, keď bude mať povedzme menej hodín, nadčasy jej tým pádom neplatím, z poisťovne ju nemusím odhlasovať a mám ju stále v stave. Dokonca raz som jej nemala čo platiť, tak som jej antidatovane zmenila na ten mesiac pracovnú zmluvu z 20 hodinového týždňového úväzku na nejaký 5hodinový, aby som si ju nechala v stave.


Ja viem, že to nie je moc čisté, ale dôchodkyňa je rada že robí, mi ju poznáme dlhé roky /robila u nás ešte pred dôchodkom/ a ja nemám žiadne problémy ani s poisťovňou, aj dochádzka aká taká sa dá urobiť /aj keď ju musím na konci mesiaca upravovať/.

Na toto Ťa nenahovárm, lebo každý to praktizovať nemôže, ale dá sa to aj tak riešiť.
Ďakujem ti za radu. Už sme rozmýšľali nad takými fintami, ale rada by som mala všetko v poriadku. Od júla sa zbavujeme dohodárov, lebo u nás nesmú robiť na dohodu, preto by som už mala najradšej všetko v súlade zo zákonmi. Preto chceme zamestnávať okrem pracovného pomeru aj na skrátený, ktorý nahradí dohody. Dochádzku si ale nemôžem veľmi vymýšľať, lebo robia v nepretržitej prevádzke na dvanástky. Nie je to obchod, kde si napíšem že pracovník odrobil 4 hodiny a pritom tam bol 6. Jedná sa o stráženie parkoviska, dvanásťhodinové smeny, denné a nočné.
Jeden týždeň odrobí jednu smenu, druhý dve smeny, tretí dve a štvrtý jednu, napríklad.

Naozaj nikto nevie, ako by sa to dalo urobiť, aby to bolo v súlade zo zákonom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať