Zavrieť

Porady

Opakované dodávky

Chcel by som zaintersovanú komunitu upozorniť, že ak máte uzavreté zmluvy na dodávanie služieb s dodávateľmi na základe zmluvy aspoň na 12 mesiacov do DPH to zaradíte podľa dátumu splatnosti služby a nie podľa dátumu dodania služby. Aj keď na faktúre je dodanie služby z mája ide DPH do júna (jedná sa o energie, internet, mobilné telefóny, nájomné, právne služby a pod.).
Usporiadat
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A keď robíme štvrťročné kontroly podľa zmluvy splatnosť 7 dní po vystavení faktúry aj to je opakované plnenie?Alebo ročné revízie faktúrované raz za rok , dátum dodania bude deň splatnosti?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

...takýto jasný strucný dotaz sa mi paci...verim, ze je aj spravny Budem to tak robit, lebo doteraz mi to z tej diskusie nebolo jasne....dakujem
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

V zmysle uzavretej zmluvy o poskytovaní PO je vykonané školenie o požiarnej ochrane a BOZP pre všetkých zamestnancov 1x ročne. Zmluva je uzavretá na obdobie, ktoré je dlhšie ako 12 mesiacov (neurčitá doba). Pokiaľ dostaneme fa iba za to školenie je to opakujúca dodávka podľa §19 ods.3?
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Mám podobnú otázku ako Zuzana.
Robíme tiež štvrťročné kontroly a ročné revízie, na ktoré máme pouzatvárané zmluvy.
Jedná sa tiež o opakované plnenie?
Splatnosť faktúr máme podľa dohody. Niekedy 7 dní, 14 dní ale aj 30 dní.
Čiže dátum dodania takejto služby bude deň splatnosti?
Pekný deň.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Dosť ma táto problematika zaujíma, lebo presne opakované plnenie sa ma týka. Fakturujem koncomesačne odberateľom za služby, pričom podľa zmluvy splatnosť je 14 dní. Juko mi ochotne poradil (len to bolo v téme PU A JU - Čo je opakované plnenie). Týka sa to 90 % mojej fakturácie. Spojila som sa s daň.poradkyňou a tá mi doporučila, aby som aj naďalej faktúry vystavovala "po starom" - teda pri službe za 6/04 fakturovanej 30.6. - dátum dodania 30.6.04. Vraj podľa paragr.19 odst.3 bolo pôvodne myslené, že čiastkové alebo opakované plnenie je len niečo, na čo sa nevystavujú faktúry, ale ide sa podľa splátkových kaledárov. V zákone to však nie je a má byť vypracovaný nejaký dodatok alebo usmernenie.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Daňový poradca našej firmy sa k opakovaným dodávkam vyjadril presne tak isto, ako napísala Iva. Naša firma robí štvrťročné kontroly, poprípade ročné revízie svojich zariadení a daňový poradca povedal, že to mám robiť "po starom".
Prajem krásny víkend.
0 0
viktor viktor

viktor je offline (nepripojený) viktor

To je sice pekne, ale riadit sa podla "vraj" a "ma byt vypracovany nejaky dodatok..." je riskantne. Ako to vysvetlim auditorom, pripadne danovej kontrole? Odvolam sa na Moniku a Ivu z "porady" ? :-))) Ma niekto konkretnejsie informacie? Cita tieto diskusie aj niekto kompetentny, alebo na to kaslu a nechaju nas trapit sa?
Popisane vysvetlenie mi tiez napadlo a je mozne, ze aj u spominanych poradcov zapracovalo logicke myslenie a v dodatok a usmernenie len dufaju, podobne ako ja...
Kto z nasich skvelych zakonodarcov (moze byt aj niekto mudrejsi) mi vysvetli ako je to v pripade, ze na opakovane (ciastkove) plnenie je vystavena predfaktura... ?
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Prosím poraďte, ak mám faktúru z Orange, na ktorej je uvedený dátum dodania služby 6/04 a splatnosti je 7/04.
Podľa môjho názoru by to malo ísť do 6/04, keďže oni uviedli dátum dodania 06/04.
Tak ako to je prosím Vás?
ďakujem
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Vy si uplatňujete DPH podľa toho čo je na faktúre. Ak je na faktúre dátum dodania v júni, vy odpočet dáte do priznania za jún.
0 0
viktor viktor

viktor je offline (nepripojený) viktor

viktoria
Vy si uplatňujete DPH podľa toho čo je na faktúre. Ak je na faktúre dátum dodania v júni, vy odpočet dáte do priznania za jún.
Sice logicke, ale bolo by treba sa zamysliet, ci sa nejedna o opakovane dodanie sluzby podla §19 ods.3. A ak ano, tak logika je v haji ...
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

viktor
Sice logicke, ale bolo by treba sa zamysliet, ci sa nejedna o opakovane dodanie sluzby podla §19 ods.3. A ak ano, tak logika je v haji ...
Máte pravdu, ale za správne určenie dátumu dodania zodpovedá dodávateľ. Vy musíte postupovať pri odpočte podľa toho čo je na faktúre.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Zamyslam sa nad vetou: DPH si uplatnujete podla toho co je na fakture!!!!! Ked dodavatel vystavi fakturu nespravne, Vy sa budete drzat tohto nespravneho datumu?
Predsa, ked napr. Sl.telecom vystavi fakturu s datumom 4.6., to podla mna neznamena, ze sa jedna o den dodania sluzby 4.6.2004. Slovak telecom fakturuje napr. za uskutocnene hovory za obdobie maj 2004. Tuto sluzbu Vam predsa dodal este v maji 2004. Iba faktura bola vystavena v juni 2004. Teraz neviem, ci rozmyslam spravne, ale ja by som si uplatnila odpocet DPH za maj 2004. Slovak Telecom odvedie DPH v maji 2004, lebo pre neho je uskutocnenim dodania sluzby maj 2004.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
chcem len rýchlo reagovať, Slovak Telecom si dáva DPH podľa dátumu dodania služby, čiže 06/2004, oni sa tiež orientujú iba podľa toho, čo majú na faktúre. Čiže smerodajný je dátum DODANIA SLUŽBY (alebo tovaru), takže podľa tohto dátumu budete vedieť, v ktorom mesiaci si to váš dodávateľ uplatnil a vtedy si to uplatníte aj vy.
0 0
viktor viktor

viktor je offline (nepripojený) viktor

Susan
Zamyslam sa nad vetou: DPH si uplatnujete podla toho co je na fakture!!!!! Ked dodavatel vystavi fakturu nespravne, Vy sa budete drzat tohto nespravneho datumu?
Predsa, ked napr. Sl.telecom vystavi fakturu s datumom 4.6., to podla mna neznamena, ze sa jedna o den dodania sluzby 4.6.2004. Slovak telecom fakturuje napr. za uskutocnene hovory za obdobie maj 2004. Tuto sluzbu Vam predsa dodal este v maji 2004. Iba faktura bola vystavena v juni 2004. Teraz neviem, ci rozmyslam spravne, ale ja by som si uplatnila odpocet DPH za maj 2004. Slovak Telecom odvedie DPH v maji 2004, lebo pre neho je uskutocnenim dodania sluzby maj 2004.
Rozmyslas spravne. Ale bohuzial zakon je malo zrozumitelny. Pripomenme si, co hovori :
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
...
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný dňom, keď má byť podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
...

Zakladnou otazkou je, ci telecom dodava opakovanu sluzbu. Ak ano, tak podla mna danova povinnost (odvedenie aj odpocet) vznika dnom, ked ma byt podla zmluvy zaplatene . A kedy ma byt zaplatene, je asi napisane na fakture . Ked je napisany 7. mesiac, tak ziadas odpocet v 7. mesiaci a basta. A vtedy telecom asi aj odvedie (nie je tu nahodou niekto od nich, aby sa vyjadril, kedy odvedu dph? )
Je to chaos a ako som uz bol napisal, cakam na spominane usmernenie, ze sa to cele tyka len pripadov, ked nie su faktury a splatky urcuje iba zmluva
Naposledy upravil viktor : 28.06.04 at 12:52
0 0
tana tana

tana je offline (nepripojený) tana

Ja mam opakovane plnenia aj na vstupe aj na vystupe, postupujem dla § 19 odst. 3, ale nenapadlo ma, zeby som rozlisovala, ci tie opakovane plnenia su na zaklade zmluvy alebo faktury,podla mna je to jedno, vsetky su opakovane. Zakon o DPH tak ako plati v tejto chvili nerozlisuje ci opakovane plnenia su na zaklade faktury alebo nie, aspon ja som to nikde nenasla. Den dodania sluzby je pre mna den splatnosti.
Dufam ze to robim dobre.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Čo sa týka Telekomu, dodáva opakované služby. Ak vystaví fa napr. 31.05.04 za obdobie 05/04, s dňom splatnosti napr. 14.6.04, daňová povinnosť vzniká Telekomu dňom splatnosti a týmto dňom si môžete odpočítať daň aj vy, t.j. 14.06.04. Žiaden chaos v tom nie je, len si musíme zvyknúť. Faktom je, že Telekom by mal uviesť v zmluve splatnosť, nie do 14 dní od vystavenia fa, ale konkrétny deň, napr. "vždy 14. deň v mesiaci".
Orange už bol údajne na jednaní, ohľadom zmlúv a fa, Telekom by pravdepodobne mal tiež jednať, takže sa k nám snáď dostanú informácie. Buď prerobia zmluvy, alebo sa so zákonodárcom dohodnú, že v ich prípade môže zostať aj formulka "do 14 dní"... uvidíme.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Nesúhlasím, že deň dodania tovaru alebo služby je dňom splatnosti. Podľa § 19 daňova povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo dňom dodania služby.

Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Xkrát je tovar už aj predaný a lehota splatnosti je napr. 14 dní.

K § 19 odst.3 - citujem: za čiastkové dodanie tovaru alebo služby ....ktoré predstavuje časť celkového plnenia. Napr. splátkový kalendár na leasing, nie elektrina, telefon ...
K § 19 odst.3 - citujem: za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v o p a k o v a n ý ch dohodnutých lehotách. Napr. splátkový kalendár na dodávky plynu na celý rok, zúčtovacia faktúra nasleduje po polročných alebo ročných splátkach.

V žiadnom prípade by som tam nezaradila mesačné faktúry za telefon /Orange,Slovaktelecom, atď/, nakoľko sú to "riadne faktúry" za odobratý tovar, služby so všetkými náležitosťami faktúr a častokrát aj s individuálnymi lehotami splatnosti. To je môj názor...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veľmi súhlasím s odpoveďou Beáty (aj preto, lebo má predsa dnes meniny) - ST sa držia práve §u 19 odsek 3 a robia to podľa môjho názoru správne.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Nedá mi ešte nezareagovať na opakované dodávky. Keď mi stále vŕta v hlave, že ak sú elektrina, plyn, telefón opakovanými dodávkami, tak štátna kasa koncom roka bude trochu poloprázdna. Veď v § 19,odst.3 sa okrem iného hovorí ...považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr v 12 mesiaci. To znamená, že:
a/ dodanie za november - splatnosť v decembri = nárok december,
b/ dodanie za december - splatnosť v januári, ale nárok december podľa §19,odst.3!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad Milka -
bod b/ dodanie za december...nielen nárok december, ale aj povinnosť predávajúceho odviesť daň za december. Takže je to z pohľadu štátu 1 : 1.
0 0
Načítať ďalšie