Zavrieť

Porady

vyčerpanie 7 dní u lekára

Ako mám postupovať , keď mi zamestnanec vyčerpá 7 dní u lekára a potom ešte stále chodí ku lekárovi,keď je celý deň treba odhlásiť zo sociálky, a na zdr.poisťovňu ? no a keď je u lekára 4 hodiny / myslím už po tých 7 dňoch/ čo mám robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ak vyčerpal 7 dní "na seba" a ďalej musí chodiť na vyšetrenia, patrí mu : ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac. času . § 141 ods.(2) bod a) 2. zákonníka práce.Ak je celý deň, na socku by si mala ohlásiť ako prerušenie poistenia - čerpanie prac. voľna bez náhrady mzdy, na zdravotnú nemusíš.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Keď je 4 hodiny alebo napr. 1 hod. alebo 2... tak mu vypočítaš priemerovku za 4 hodiny a tie mu nezaplatíš ale to zdokumentuješ tak, že z dochádzky musí byť zrejmé , že tých 7 dní už vyčerpal a ďalšie voľno je už bez náhrady mzdy ale tiež musí mať doklad od lekára. Na socku hlásiš iba vtedy ak napr. je jeho denný pracovný čas 8 hodín, tak iba ak by celých 8 hodín bol u lekára - čiže celý jeden deň, vtedy nemá za ten deň žiadny vymeriavací základ a to je prerušenie poistenia.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ešte , zamestnancovi patrí 7 dní ak ide k lek . "sám" a ďalších 7 dní mu patrí ak "sprevádza člena rodiny"- § 141 ods.(2)odstavec c), takže aj to musíš rozlišovať .

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    to viem , ani keď ide na preventívku mu to nerátam do 7 dní, aj keď daruje krv ani to nerátam do tých 7 dní dúfam že je to dobre

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Nie nerátaš, aj preventívka aj darovanie krvi je bez náhrady mzdy, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne ináč alebo ak kol. zmluva neustanovuje inak.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    a čo §138 ZZ
    veď podľa toho keď ide darovať krv tak je to s náhradou mzdy
    či nie ?

    maria56 je offline (nepripojený) maria56

    maria56
    V § 138 ZP sa hovorí, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach, na darovaní krvi a aferéze, darovaní ďalších biologických materiálov a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

    Môj názor je že povinná lekárska prehliadka, darovanie krvi je prekážka v práci vo všeobecnom záujme s náhradou mzdy. Pokiaľ by šlo o bežnú preventívnu prehliadku, brala by som ju ako osobnú prekážku v práci s náhradou mzdy, zarátala by som ju do 7 dní pokiaľ ich už nevyčerpal.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.