Našiel som presne to čo som hľadal.
...idem variť.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...su-stoky-8.htm
Niekoľko rád na začiatok
Nie je dobre dávať vtáctvu akékoľvek zvyšky z kuchyne. V krmive rozhodne nesmie byť: kysnuté jedlo, skazená potrava, korenie, soľ.
Psy a mačky sú síce obľúbené, ale vtáčikom môžu ľahko ublížiť. Pri prikrmovaní musíme na to pamätať a potravu umiestniť mimo ich dosahu.
Našu snahu môžu zmariť aj veveričky – zlodejky. Ich pozorovanie je však tiež zábavne. Aby nezjedli všetko, možno ich odlákať kukuričným klasom napichnutým v dostatočnej vzdialenosti od krmiva pre vtáctvo alebo im znemožniť prístup ku kŕmidlu priviazaním bodliakov.
Vtáctvo prikrmujeme len vtedy, keď je súvislá snehová pokrývka. Krmivo umiestnime na miesto, ktoré je dobré chránené pred nepriazňou počasia a zároveň je kedykoľvek dostupné.
Potravu rozsypeme na väčšiu plochu, aby sa mohlo kŕmiť viac vtáčikov naraz. Nezabudneme kŕmidlo pravidelne kontrolovať a čistiť, čím zabránime rozširovaniu vtáčích chorôb. Robíme tak aj počas roka, aby sme zabránili zahniezdeniu bĺch, roztočov, včiel, sršňov a iného hmyzu. Ak začneme vtáčiky prikrmovať, je potrebné v tom pokračovať každý deň, približne v tom istom čase počas celej zimy, aby sa mohli spoľahnúť na naše zásoby.
Niekoľko typov na kŕmidlá
Obrátený kvetináč
Cez dierku na dne staršieho kvetináča prevlečieme konárik a prevlečený koniec upevnime drôt. Do roztopeného tuku pridáme ovsené vločky a semená v pomere jeden diel tuku ku dvom dielom semien. Zmes nalejeme do kvetináča, necháme stuhnúť a kvetináč zavesíme na drôt hore dnom. Toto kŕmidlo vyhovuje najmä vtákom, ktoré sú pri zberaní potravy zavesené, napr. sýkorka, brhlík, ďateľ.
Miskovité kŕmidlo
Misku spod kvetináča pripevníme hore dnom k doske štyrmi samorezkami tak, aby tvorila strechu. Dvoma rovnako dlhými hranolmi ju spojíme s druhou spodnou miskou dvoma samorezkami. Kŕmidlo možno zavesiť na strom alebo na iné vhodné miesto.
Čím prikrmovať?
* Semienka a jadierka - slnečnica, ľan, mak, proso, obilie, jablká, hrušky, nesolené orechy a oriešky, borovicové a smrekové šušky, bodliaky, peniažtek, skorocel, semienka z buka, jelší, tekvíc, uhoriek a iné.
* Bobuľovité plody – jarabina, šípka, vtáčí zob.
* Ryža – varená, ale nesolená.
* Bravčová masť alebo loj – nesolené, je to hlavný zdroj potrebnej energie.
* Zemiaky – varené bez soli, vychladené a pokrájané.
* Ovocie – celé alebo nakrájané na kúsky.
* Kosti – nevarené s mäsom alebo s tukom.
Vtáčia reštaurácia
Ak ste šikovní a chcete vtáčím priateľom pripraviť lahodnú maškrtu, tak sa nechajte inšpirovať nasledujúcimi receptami na vtáčie špeciality.
Hrozienková maškrta
Zmiešame 140 g múky, hrsť hrozienok, 30 g margarínu a 40 g bravčovej masti. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vody a zamiesime pevné cesto. Cesto rozdelíme na menšie kúsky, ktoré natlačíme do otvorených borovicových šušiek a zavesíme ich na konár, balkón alebo iné miesto.
Rýchly vtáčí koláč
Do misky so semienkami (druh semien si môžete vybrať, najlepšia je zmes) pridáme hrozienka, oriešky a trochu strúhaného syra. V hrnci roztopíme 85 g tuku (masť, loj Hera) a všetky suroviny tam vsypeme tak, aby celkový objem tuku a semien bol 1 : 2. Zmes nalejeme do kŕmidla „obrátený kvetináč“.
Červíky
Nejde o skutočné červíky! Do misky nasypeme 85 g múky a zmiešame ju s 30 g margarínu. Suchú vymiešanú zmes nadrobíme na malé kúsky, ktoré vyzerajú ako červíky. Tieto „červíky“ nasypeme do kŕmidiel na obločnú rímsu.