Zavrieť

Porady

Kŕmenie vtáčikov v zime

Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón? U nás už dnes napadol prvý sneh. V Baumaxe majú škaredú a ja nemám kto by mi ju vyrobil. Moja stará, čo som si doniesla z Anglicka pred pár rokmi sa mi rozpadla a nedá sa už viac opraviť. Objednala by som si aj cez internet ale nemôžem nájsť žiadnu takú stránku. Poraďte prosím a zachránite tým mnoho hladných chudáčikov. Ďakujem.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

videla som ich predávať v Bau....xe
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petkasla Pozri príspevok
Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón? U nás už dnes napadol prvý sneh. V Baumaxe majú škaredú a ja nemám kto by mi ju vyrobil. Moja stará, čo som si doniesla z Anglicka pred pár rokmi sa mi rozpadla a nedá sa už viac opraviť. Objednala by som si aj cez internet ale nemôžem nájsť žiadnu takú stránku. Poraďte prosím a zachránite tým mnoho hladných chudáčikov. Ďakujem.
Pozri v chovateľských potrebách. Myslím, že som v Avione také niečo videl...
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Skús si zatiaľ urobiť provizórnu napr. z plastovej fľaše.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

http://www.dobrenapady.info/budka-pre-vtaciky-r2.htm
http://www.quelle.sk/sk/q4r/heimwerk...a7536eb9dac940

V hypermarketoch predávajú aj rôzne "tukové gule", t.j. v loji sú zapustené semienka pre vtáčiky. Stačí to iba zavesiť na balkón. Vtáčikom to chutí, netreba ani búdku.
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

PETKASLA da sa z umelej flaše do stredu sprav trebars taky štvorec daj dnu semiačka.Ja davam do kvetinača je to dlhy semiačka kupim v obchode pre zvieratka pridam vločky ovsene,jablka a slaninu ta im velmi chuti zavesim na balkon.Je to krasny pohlad ked su na slanine zopar kusov ako zobkaju.Vie ešte niekto čo sa dava sykorkam?Cˇo maju radi?Zdravim Poradakov.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Vie ešte niekto čo sa dava sykorkam?Cˇo maju radi?
zajtra idem kúpiť - dám si poradiť, napíšem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Lojové gule:




Vhodnou potravou pre prikrmovanie vtákov sú hlavne semená ako je slnečnica, pšenica, proso, repka, prípadne jablká a loj alebo stuhnutý tuk. V blízkosti kŕmidla je vhodné mať stromy alebo kríky, lebo niektoré vtáky (sýkorky) nekonzumujú potravy na kŕmidle, ale odletia s ňou k blízkemu stromu (vlastné pozorovanie). Neodporúča sa prikrmovať vtáky výrobkami z pečiva, takisto ani makom, solenými a korenenými jedlami, ani varenými potravinami, či ich zvyškami. Dôležité je aj udržiavať čistotu v okolí kŕmidla. Zabránime tým šíreniu baktérií a parazitov.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

petkasla Pozri príspevok
Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón?
Napríklad v Baumaxe klietka Bird za 248,- Sk nagúgluj katalóg
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja som kŕmidlo pre vtáky dostala od učiteľky zo ZDŠ. Tam žiaci robili kŕmidlá a nie každý si ho aj chcel zobrať domov. Tak im zostali a mne spravili radosť. Do kŕmidla dávam slnečnicu. Sýkorky a aj iné vtáky majú radosť. Vlani tam prišiel aj ďateľ. Videla som ho v záhrade prvý krát, lebo on je podľa mňa obyvateľom lesa. Za stravu aj zaplatil - vyďobal chrobáky zo stromu. Okrem toho kúpim slaninu na masť a zavesím na strom. Sýkorky si pochutia
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Viete niekto ako urobiť zamiešať krmivo pre sýkorky.Mám dosť prosa.Môžem to pomiešať s bravčovou masťou?Alebo čo všetko tam nesmie a môže ísť?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Našiel som presne to čo som hľadal....idem variť.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...su-stoky-8.htm


Niekoľko rád na začiatok
Nie je dobre dávať vtáctvu akékoľvek zvyšky z kuchyne. V krmive rozhodne nesmie byť: kysnuté jedlo, skazená potrava, korenie, soľ.

Psy a mačky sú síce obľúbené, ale vtáčikom môžu ľahko ublížiť. Pri prikrmovaní musíme na to pamätať a potravu umiestniť mimo ich dosahu.

Našu snahu môžu zmariť aj veveričky – zlodejky. Ich pozorovanie je však tiež zábavne. Aby nezjedli všetko, možno ich odlákať kukuričným klasom napichnutým v dostatočnej vzdialenosti od krmiva pre vtáctvo alebo im znemožniť prístup ku kŕmidlu priviazaním bodliakov.

Vtáctvo prikrmujeme len vtedy, keď je súvislá snehová pokrývka. Krmivo umiestnime na miesto, ktoré je dobré chránené pred nepriazňou počasia a zároveň je kedykoľvek dostupné.

Potravu rozsypeme na väčšiu plochu, aby sa mohlo kŕmiť viac vtáčikov naraz. Nezabudneme kŕmidlo pravidelne kontrolovať a čistiť, čím zabránime rozširovaniu vtáčích chorôb. Robíme tak aj počas roka, aby sme zabránili zahniezdeniu bĺch, roztočov, včiel, sršňov a iného hmyzu. Ak začneme vtáčiky prikrmovať, je potrebné v tom pokračovať každý deň, približne v tom istom čase počas celej zimy, aby sa mohli spoľahnúť na naše zásoby.

Niekoľko typov na kŕmidlá
Obrátený kvetináč
Cez dierku na dne staršieho kvetináča prevlečieme konárik a prevlečený koniec upevnime drôt. Do roztopeného tuku pridáme ovsené vločky a semená v pomere jeden diel tuku ku dvom dielom semien. Zmes nalejeme do kvetináča, necháme stuhnúť a kvetináč zavesíme na drôt hore dnom. Toto kŕmidlo vyhovuje najmä vtákom, ktoré sú pri zberaní potravy zavesené, napr. sýkorka, brhlík, ďateľ.

Miskovité kŕmidlo
Misku spod kvetináča pripevníme hore dnom k doske štyrmi samorezkami tak, aby tvorila strechu. Dvoma rovnako dlhými hranolmi ju spojíme s druhou spodnou miskou dvoma samorezkami. Kŕmidlo možno zavesiť na strom alebo na iné vhodné miesto.

Čím prikrmovať?

* Semienka a jadierka - slnečnica, ľan, mak, proso, obilie, jablká, hrušky, nesolené orechy a oriešky, borovicové a smrekové šušky, bodliaky, peniažtek, skorocel, semienka z buka, jelší, tekvíc, uhoriek a iné.
* Bobuľovité plody – jarabina, šípka, vtáčí zob.
* Ryža – varená, ale nesolená.
* Bravčová masť alebo loj – nesolené, je to hlavný zdroj potrebnej energie.
* Zemiaky – varené bez soli, vychladené a pokrájané.
* Ovocie – celé alebo nakrájané na kúsky.
* Kosti – nevarené s mäsom alebo s tukom.


Vtáčia reštaurácia
Ak ste šikovní a chcete vtáčím priateľom pripraviť lahodnú maškrtu, tak sa nechajte inšpirovať nasledujúcimi receptami na vtáčie špeciality.

Hrozienková maškrta
Zmiešame 140 g múky, hrsť hrozienok, 30 g margarínu a 40 g bravčovej masti. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vody a zamiesime pevné cesto. Cesto rozdelíme na menšie kúsky, ktoré natlačíme do otvorených borovicových šušiek a zavesíme ich na konár, balkón alebo iné miesto.

Rýchly vtáčí koláč
Do misky so semienkami (druh semien si môžete vybrať, najlepšia je zmes) pridáme hrozienka, oriešky a trochu strúhaného syra. V hrnci roztopíme 85 g tuku (masť, loj Hera) a všetky suroviny tam vsypeme tak, aby celkový objem tuku a semien bol 1 : 2. Zmes nalejeme do kŕmidla „obrátený kvetináč“.

Červíky
Nejde o skutočné červíky! Do misky nasypeme 85 g múky a zmiešame ju s 30 g margarínu. Suchú vymiešanú zmes nadrobíme na malé kúsky, ktoré vyzerajú ako červíky. Tieto „červíky“ nasypeme do kŕmidiel na obločnú rímsu.
Naposledy upravil 220870 : 23.01.10 at 18:13
2 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

http://www.vtaky.sk/index.php?page=p51
tam je návod aj na krmidlá a hlavne ktoré vtáčiky čo majú radi. Sýkorkám dávam hlavne nahrubo postrúhané orechy a sypem mak, veľmi radi majú slnečnicu. Drozdom sekám na drobno jablká a potom už len počúvam čvirikanie na našich vysokých smrekoch v záhrade. Vranky chúdence dostanú zvyšky ale to dávam až za plot na pole.
0 0
kokteil kokteil

kokteil je offline (nepripojený) kokteil

Milovnicka kvietkov a vsetkeho ziveho, ktora cez tyzden pracuje v office a cez vikend je cela uspinena od zeminy:-))) ...viac
krmidla pre vtaciky mavaju pekne v chovatelskych potrebach.
ja som fesakom opereným kupila lojové gulky - aj dve, a zatial z nich nic neudobkali...asi si ich nevsimli:-) myslim, ze ich musim dat niekam na strom, lebo nas balkon ignoruju:-D
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Už je síce skoro jar, ale poradím, že pekné drevené kŕmidlá za 3€ predávajú v predajní väznice v B. Bystrici-Kráľovej
0 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

Zima sa nám vrátila, a tak stále prikrmujem sýkorky, stehlíky aj glezgy, chodia ich k nám celé húfy. Kŕmidlo z plastovej fľaše som si trochu vylepšila, urobila som vnútri aj zásobník z menšej fľaše, otočenej hore nohami, ten najprv naplním cez lievik, potom pridržím hrdlo zásobníka, otočím to celé späť a doplním semiačka aj do veľkej fľaše. Vydrží to trochu dlhšie, keď vtáčiky z fľaše odzobkajú, zo zásobníka sa semiačka postupne dopĺňajú. Za jeden víkend (ide o chalupu) miniem aj 5 kg slnečnice, máme riadnych žrútov. Neviem, či som to popísala dostatočne jasne, radšej prikladám ilustračné foto.
Toto neestetické "plastično" je ale len dočasné riešenie, na rok si určite zaobstarám riadne drevené kŕmidlo so zásobníkom...
prazdna.jpg  
plna.jpg  
Vtaciky na krmidle.jpg  
1/1
4 0
ľucynka ľucynka

ľucynka je offline (nepripojený) ľucynka

v chovatelskych potrebach sa urcite nieco najde.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Do nášho provizórneho kŕmidla sa zlietali na slnečnicové semienka takíto fešáci
stehlíky.jpg  
glezg.jpg  
1/1
2 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

A k nám na balkón takýto
Snímka0657.jpg  
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Obnovím tému nezabudnite na nich!!!
http://hobby.idnes.cz/naplnte-ptakum...by-zahrada_bma
6 0
deeda deeda

deeda je offline (nepripojený) deeda

U nás je -20°, takže kúpené lojovo-semiačkové gule zmrzli na kameň a nedajú sa zobať. Museli sme dať domáci loj, masť a suché semiačka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať