Zavrieť

Porady

z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku

Dobrý deň, mala by som na Vás 1 otázku. Momentálne som na rodičovskej dovolenke so svojou 20-mesačnou dcérkou som tehotná a 14.11.2005 mám vypočítaný termín pôrodu 2.dieťaťa, takže znovu nastúpim na materskú dovolenku. Chcela by som sa opýtať ako je to s vypočítaním výšky materského, / pred 1. pôrodom som mala hrubý mes. príjem 13000 mes. to bolo v roku 2003 a viem, že od tohto obdobia sa mzdy v našej organizácii menili aj vzhľadom na nový dôchodkový systém t.j. momentálne mzdy sa pohybuju na úrovni cca 20-25000 mesačne/z akej mzdy sa mi vyráta výška materského (z tej z roku 2003 alebo z takej aka by mi pripadla keby som nastúpila do zamestnania( a kto ju vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa/.
Ešte mám jednu otázku - viem, že tým pádom prestanem poberať rodičovský príspevok na dcéru na aké dávky okrem rodinných budeme mať nárok poberať na dcérku?
Ďakujem za odpoveď
Katka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Zamestnávateľ dá na SP potvrdenie, kde bude pravdepodobná mesačná mzda a z toho SP vypočíta. Maximum je 21 548,-- Sk.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Poistné na nemocenské štát neplatí (ani počas rodičovskej dovolenky). Za čas rod.dovolenky je vylúčenie platenia poistného, t.j. rozhodujúce obdobie bolo minulý rok, vymeriavací základ bol zrejme 0 a môže sa počítať pravdepodobný DVZ. Toto ale zrejme platí iba do 1.7., ako som čítala v nejakom príspevku, má byť rodičovská dovolenka prerušením poistného, ale nemám to ešte preštudované. Keďže Katka3 ide na materskú najskôr v druhej polovici septembra, bude sa jej týkať už táto novela. Keď to naštudujem ešte sa ozvem.

    katka3 je offline (nepripojený) katka3

    katka3
    Ďakujem zatiaľ za odpoveď a budem sa tešiť na tú novelu, i keď neviem, či sa mám vôbec tešiť :-(. V každom prípade budem to sledovať a vopred ďakujem, že sa ešte ozvete.
    Katka3

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Endrju, nemáš za čo. Aj ja sa občas pomýlim a porada je dobrá na to, že ma niekto opraví. Už si ma raz opravil aj ty (myslím). A kedysi som tu číatala takú debatu, že na porade sa tyká. Takže Ti tykám a prosím aj naopak.

    katka3 je offline (nepripojený) katka3

    katka3
    somij
    Poistné na nemocenské štát neplatí (ani počas rodičovskej dovolenky). Za čas rod.dovolenky je vylúčenie platenia poistného, t.j. rozhodujúce obdobie bolo minulý rok, vymeriavací základ bol zrejme 0 a môže sa počítať pravdepodobný DVZ. Toto ale zrejme platí iba do 1.7., ako som čítala v nejakom príspevku, má byť rodičovská dovolenka prerušením poistného, ale nemám to ešte preštudované. Keďže Katka3 ide na materskú najskôr v druhej polovici septembra, bude sa jej týkať už táto novela. Keď to naštudujem ešte sa ozvem.
    Pekne prosím, neviete mi teda poradiť ako to bude v mojom prípade?
    Čítala som tu rôzne veci ale dostanem sa sem len na chvíľku. Oplatí sa teda platiť dobrovoľné poistné alebo nie? A čo ak ochoriem - budem mať nárok na ošetrenie alebo aj v mojom prípade budem ešte v ochrannej lehote?
    A z akej mzdy mi teda bude vyrátaná výška MD?
    Veľmi pekne ďakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Takže od 1.7. je RD prerušením poistného. Materskú budeš dostávať, keďže budeš v ochrannej lehote. Pri výpočte materského sa bude vychádzať zo stavu, aký bol k 30.6., t.j. tak ako som písala predtým bude sa počítať pravdepodobný DVZ. Tu je niekoľko možností :
    1. Ak sa dá dohodnúť so zamestnávateľom zmena pracovnej zmluvy - s novou výškou mzdy najneskôr k 30.6., túto mzdu potom môže uviesť zamestnávateľ ako pravdepodobný VZ.
    2. Ak si budeš platiť dobrovolne nem. poistenie, malo by sa materské vypočítané podľa bodu 1 navýšiť o materské vypočítané z tohto poistenia. Tu ale SP robí problémy, ale zákonný nárok na to je. Je to tu dosť rozdebatované, ak chceš, pohľadaj.
    3. Ak niekedy medzi 1.7. a nástupom na materskú nastúpiš do práce, materské by sa malo počítať z VZ získaných od nástupu do zamestnania.

    K tomuto : "A čo ak ochoriem - budem mať nárok na ošetrenie... "
    Ošetrenie sa hradí zo zdravotného poistenia, tam poistenie trvá, ZP platí štát.

    z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.