Zavrieť

Porady

vystúpiť z II.piliera??? pomôžte v rozhodnutí!!!

ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Barbara, vôbec neviem o aký hlavolam ide.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte citujem z témy, kde sa to rozoberalo minule (môj príspevok):
Keď si odmyslím vplyv vývoja ekonomiky, štátu a demografického vývoja na výšku dôchodku z I. a II. piliera a osobné preferencie ohľadne dedenia a i., tak II.pilier je výhodný pre toho, ktorý pred vstupom do II.piliera mal v priemere nižšie príjmy ako po vstupe do II. piliera. Pritom treba brať do úvahy pomer príjmu voči v tom čase platnému priemernému zárobku, t.j. osobný mzdový bod do vstupu do II. piliera a po vstupe.
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

Jana Motyčková Pozri príspevok
Veronika : keďže zarábaš minimálnu mzdu, ak by si robila povedzme 40 rokov, tvoj dôchodok len z I.piliera by bol cca 137 € (vypočítané zo súm platných v súčasnosti a pri zákonoch, ktoré dnes platia - čo je velmi premenlivá veličina).

Ak vstúpiš do II.piliera a z tých 40 rokov v ňom budeš 20 rokov, dôchodok z I.piliera bude 102,75 €.
Zároveň budeš dostávať doživotný dôchodok z II.pilera. Ten ti teraz nevypočítam, možno by to vedel poisťovák. Ale kdesi mám k tomu z poisťovne podklady, len ich neviem násť. Tak aspoň toľko : cca za tých 20 rokov, keď nepočítam zhodnotenie a znehodnotenie, budeš mať v II.pilieri nasporené cca 26€x12x20 = 6240€. Z toho nejako poisťovňa vypočíta dôchodok podľa predpokladaného veku dožitia (vo všeobecnosti, nie tvojho). Povedzme, ak by priemerná doba dožitia bola 15 rokov, tvoj dôchodok z II.piliera by mohol byť cca 34,67 €.

Vo všetkých týchto výpočtoch je niekoľko neznámych, preto nikto s istotou nepovie, čo je lepšie :
1. ako sa posunie vek odchodu do dôchodku - ak sa posunie hore, tak je sa výhoda nakloní pre II.pilier
2. ako sa bude poćítať dôchodok z I.pilier o 20 rokov
3. ak by sa aj počítal rovanko ako dnes, ako sa bude vyvíjať ADH (aktuálna dôchodková hodnota) - závisi od rastu priemernej mzdy a inflácie)
4. keďže peniaze II.pilieri sa investujú, môže dôjsť aj k ich zhodnoteniu aj k znehodnoteniu - dôležitý je stav v čase, keď budes žiadať o dôchodok, to dnes nikto nevie.

Záver: Či ostať, alebo neostať v II.pilieri nezávisí veľmi od výšky príjmu, ak ten príjem je zhruba nemenný.
Janka, mám 38 rokov. Odrobené 20 aj s materskými-neviem či sa to berie do úvahy. Mám nízky príjem a aj budem mať nízky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Barbara Pozri príspevok
lenže ešte ja som nedostala odpoveď na ten môj hlavolam
Barbarka, aby si nemusela čítať celý zákon, pomôžem ti. Odpoveď nájdeš na str. 9 v § 40

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...kovom+sporení
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika ale tam to nemá po lopate
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nedá sa tu oceňovať. Ale ďakujem za príspevky najmä Jozefovi Mihálovi a Janke Motyčkovej.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronika ale tam to nemá po lopate
Lopatu nemám, ale odst. 5 by ako mzdárka porozumieť mala.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Nerozumiem tomu, z príjmu sa zráža 18% povinné poistné. Z toho povinného poistného 9% ide do toho II. piliera . Keďže aj tých 9% je z povinného poistného ako z toho bude na dedenie?
asi sa nevyjadrujem zroumiteľne, ale to nechápem.
To má niečo spoločné s tým, že ten dôchodok bude vyplácať životná poisťovňa? možno.

je v tom zákone reč aj o nejakom disp. zostatku.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Xanti Pozri príspevok
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil.
No ale to je uz rovina poistnej matematiky. Poistovna vie, že produkt - doživotná renta musi byť zisková a matematik poistovne bude počítať, kalkulovať. Bude mat k dispozícii štatitisticke ukazovatele. Tie budu ako premenne s dalsou, co bude suma k dispozii každeho sporitela po našetrení. A poistovna povie, za milion Sk, teda 33.194 eur budeme panovi/panej co sa dožila dnes veku 62 ropkov vyplacať dochodok v sume xxx,-EUR. Pričom vedia, že 10 % sa nedožije vyplacania do 1 roku, 15 % sa nedožije vyplacania 3 rokov...atd. To už nie je o tom, či niekto bude mať vyplatene viac, než tam vložil, On sporitel totižto kúpením doživotného dôchodku nemá žiadnu sumu na osobnom účte. To je ako reset.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Barbarka, aby si nemusela čítať celý zákon, pomôžem ti. Odpoveď nájdeš na str. 9 v § 40

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...kovom+sporení


no nič ja som taký neveriací Tomáš, vráťme sa k tej téme až o 10 rokov, platí?????? ale či bude platiť aj tento zákon........ no to budeme koukat
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Veronika.si Pozri príspevok
Janka, mám 38 rokov. Odrobené 20 aj s materskými-neviem či sa to berie do úvahy. Mám nízky príjem a aj budem mať nízky.
Starostlivosť o dieťa sa do úvahy berie ako doba poistenia. Ak si bola na materskej počas doby, keď si bola v II.pilieri, štát tam za teba prispieval. To je teraz už trochu inak - treba nahlasiť, že aj počas starostlivosti o dieťa chces ostať v II.pilieri, inak sa to berie, že v tej dobe si v I.pilieri.
Inak ten výpočet platil na cca minimálnu mzdu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Barbara Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, z príjmu sa zráža 18% povinné poistné. Z toho povinného poistného 9% ide do toho II. piliera . Keďže aj tých 9% je z povinného poistného ako z toho bude na dedenie?
asi sa nevyjadrujem zroumiteľne, ale to nechápem.
To má niečo spoločné s tým, že ten dôchodok bude vyplácať životná poisťovňa? možno.

je v tom zákone reč aj o nejakom disp. zostatku.
Z príjmu sa zráža povinné poistné nielen 18%, ale povedzme.
Príklad:
príjem 500€,
poistné na SDS 9% = 45€
Keď si niekto platí 20 rokov, tak v II.pilieri bude mať 20x12x45 = 10800€ - poplatky +- výnosy.

Ak zomrie predtým, než si požiada o dôchodok, tak dedičia zdedia aktuálny stav, t.j. napr. tesne pred dôchodkom 10800 €

Ak si už o doživotný dôchodok požiada (resp. zakúpi), na doživotný dôchodok sa presunie buď:

1. 10800€ a bude sa vyplácať nejaká suma, ktorá z toho vyjde mesačne. Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, nemá nárok na zvyšok (ani dedičia). Ale po úmrtí je ešte vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok za podmienok a po dobu, ako sa vypláca vdovský a sirotský zo SP. Ak bude žiť 30 rokov, tak v skutočnosti dostane spolu o dosť viac ako 10800€

2. Ak by vyšiel dožívotný dôchodok vo výśke aspoň 0,6xživotné minimum z nižšieho zostatku ako 10800 - povedzme z 10000, tak za 10000 si kúpi ten doživotný dôchodok a ostane 800 (disponibilný prebytok). 800 použje na programový výber - čiže určí, koľko mesiacov chce z toho mať niečo platené (najmenej 1 - t.j. všetko naraz). Ak počas platenia z disponibilného prebytku umrie, zvyšok prebytku sa vypláca ako vdovský alebo sirotský dôchodok, alebo sa dedí. Ak si to vyčerpá naraz, nededí sa nič.

Možno to nie je presné, ale cca tak by to malo fungovať.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 30.06.09 at 09:04 Dôvod: doplnenie vdovského a sirotského dôchodku
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Aby sa Vám ľahšie rozhodovalo. Náhodou som natrafil pri potulkách netom na tento článok:
http://finweb.hnonline.sk/c1-3760083...diverzifikacie

V podstate vystihuje aj to prečo som v II. pilieri a prečo tam aj zostávam. Rozloženie rizika. To bol dôvod prečo som vstúpil a zostávam. 18% músí ísť preč či chcem, alebo nie. Tak prečo ich postaviť na jednu nohu a nie na dve. Dve sú stabilnejšie, či nie? Najstabilnejšie by bolo na troch (3. pilier alebo súkromné sporenie). Ak nič iné tak v 2. i 3. pilieri mám istotu, že "moje" peniaze zostanú "mojej" rodine.

Takto rozmýšľam ja.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ja som dnes časť dňa snorila za informáciami o 1. a 2. pilieri, tiež som čítala spomínaný článok v HN, rozhodla som sa zostať v 2. pilieri. Mám 42 rokov, plat síce nič moc, ale informácie, čo sú dostupné, tiež nič moc. Skrátka, kto mi dnes zodpovedne povie, čo bude o 23 rokov, keď ja pôjdem do dôchodku??? Teda ak sa dožijem.
0 0
zemun1 zemun1

zemun1 je offline (nepripojený) zemun1

Keď sa zamyslím ako sa štát stavia k mladým rodinám v porovnaní z dôchodcami,už len z toho dôvodu nevystúpim z druhého piliera.Moji svokrovci majú dôchodky spolu 900 eur,okrem bytu a stravy nemajú žiadne výdavky a stále nariekajú,my máme dve malé deti podobný príjem,platíme hypotéku a žijeme od výplaty do výplaty.Keď to pôjde takto ďalej dôchodku sa asi minimálne jeden z nás nedožije,takže budem rád keď aj to málo čo budem mať v druhom pilieri ostane deťom.Kto si myslí že štát sa o eho postará ten sa popáli.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

2. Pilier čaká neodvratný krach...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
2. Pilier čaká neodvratný krach...
šíriš poplašnú správu?????
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
šíriš poplašnú správu?????
čo je na tom poplašného?-je to moj názor...
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Stanislav 1975 Pozri príspevok
2. Pilier čaká neodvratný krach...
Na základe čoho si dospel k takému záveru? Zodpovedne a odborne sa vyjadri, prosím.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

janka67 Pozri príspevok
Na základe čoho si dospel k takému záveru? Zodpovedne a odborne sa vyjadri, prosím.
Myslím, že Stanislav1975 sa k tomu nevyjadrí, lebo on rád rozbúri hladiny tichých vôd a neuzná dokonca ani overené info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať