Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka - prerušenie poistenia

Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Včera som poslala EZU zmenu aj prerušenie podľa príspevku od brčka.
Dnes pozerám, že akceptované.
....sa vytešujem....takto
tak som rada. Som vtedy tento tvoj prípevok nezaevidovala, taže si dala dva ELDP do jedného aj ukončenie MD a aj začiatok RD a do druhého prerušenie od násupu na RD, ak som dobre rozumela.

a aj na ZP sa hlási zmena, a to ukončenie poberania materského (1. O 1. ) a začiatok poberanie rodič.príspevku (1. C)

(ja si ešte pamätám, že sa nahlasoval len nástup na RD, ved ako má mzdárka vedieť, či skutočne poberá RP. Už som sa totiž stretla s otázkou mamičky, prečo si mzdárka pýta potvrdenie o poberaní RP a som je vtedy odpísala, že mzdárku to nemá čo zaujímať. Až neskôr som pozerala tlačivo do ZP a s úžasom som zistila, čo vlastne mzdárka nahlasuje. )
Naposledy upravil brčko : 22.10.09 at 08:49
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

brčko Pozri príspevok
tak som rada. Som vtedy tento tvoj prípevok nezaevidovala, taže si dala dva ELDP do jedného aj ukončenie MD a aj začiatok RD a do druhého prerušenie od násupu na RD, ak som dobre rozumela.
áno, presne tak
a aj na ZP sa hlási zmena, a to ukončenie poberania materského (1. O 1. ) a začiatok poberanie rodič.príspevku (1. C)
volala som do Apolla, tam mi povedali že nie, nič sa nedáva, až na konci rodičovskej dovolenky
(ja si ešte pamätám, že sa nahlasoval len nástup na RD, ved ako má mzdárka vedieť, či skutočne poberá RP. Už som sa totiž stretla s otázkou mamičky, prečo si mzdárka pýta potvrdenie o poberaní RP a som je vtedy odpísala, že mzdárku to nemá čo zaujímať. Až neskôr som pozerala tlačivo do ZP a s úžasom som zistila, čo vlastne mzdárka nahlasuje. )
...volala som vtedy /začiatok októbra/ do Apolla do Nitry a ozaj nie je potrebné ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zdenka 0705 Pozri príspevok
...volala som vtedy /začiatok októbra/ do Apolla do Nitry a ozaj nie je potrebné ...
Ja som sa bola informovať o "ukončení" (nie začiatku) RD vo VšZP a velmi ochotne mi pani pomohla aj vyplniť tlačivo o ukončení RD/resp. poberania RP kolegyne. Kod si overovala u druhej pracovníčky. Tak z toho predpokladám, že treba nahlásiť aj začiatok poberania RP, ak treba nahlásiť jeho ukončenie.

Potom som bola v SZP, kde som sa pýtala, či zamestnávatel nahlásil môj nástup na RD, lebo vo firme nikto už nepracuje. Povedali mi, že nie a dokonca ani ukončenie PN a nástup na MD. Tak pracovníčka vytiahla papier, ja som jej nadiktovala dátumy ukončenia PN, nástupu na MD, jej ukončenie a nástup na RD, toto som podpísala a pracovníčka natukala do počítaťa. Bez akéhokolvek dokladu, okrem kartičky poistenca samozrejme. Som tiež zírala.

Aj ked to úplne nie je to isté, tak myslím, že ak vie, že som zamestnanec, tak to možno brať ako dôkaz toho, že v SZP to má nahlásiť zamestnávatel.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

...takže doporučujem overenie v príslušnej ZP ....
0 0
sun77 sun77

sun77 je offline (nepripojený) sun77

Ahojte. Mam takýto prípad. Zamestnankyňa nastupila na RD 2.5.2007. Na sociálku bol podaný RLFO-prerušenie poist.z dôvodu 6(čerpanie RD). Ale v období 9-11/2007 zamestnávateľ jej preplatil riadnu nevyčerpanú dovolenku a tým pádom odviedol aj poistné za uvedené obdobie.
Teraz jej zo sociálky prišla výzva na preukázanie skutočností, lebo nemôže byť zároveň aj zamestnancom aj poistencom štátu.
Takže ako to mam dať do poriadku zo strany zamestnávateľa, aké tlačivo mám poslať na sociálku čo sa týka obdobia 9-11/2007? Má sa nejak prerušiť RD?
Nerobím s tým dlho a som z tohto fakt mimo. Každá rada mi je vzácna.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Myslím, že najlepšie urobíš, ak zavoláš na príslušnú pobočku SP a tam ti povedia, ako. Ako vidíš v predošlých príspevkoch, na každej pobočke to chcú ináč - a budeš mať istotu, že je to dobre a lepšie si to zapamätáš.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Opravujem svoj prechádzajúci príspevok, kde som uviedla, že pri ukončení prerušenia RD ide asi o "zmenu". Samozjme ide o "prerušenie" (aj ked jeho ukončenie).

Zamestnankyna končila MD 3.2.09 a od 4.2.09 nastúpila na RD. Dnom 30.9.09 končí jej prac.momer. Aké RLFO treba vypísať a čo v nich treba konkrétne vypísať?
---------------------------
RLFO 1 ukončenie MD
RLFO 2 nástup na RD
RLFO 3 prerušenie poistenia nástupom na RD

RLFO 4 ukončenie RD
RLFO 5 ukončenie prerušenia poistenia
RLFO 6 odhláška

------------------
pri všetkých RLFO zaškrtnem:
- že ide o prac.pomer,

- dalej, že ide o:
-- zmenu - pri RLFO č.1,2,4,5,
-- prerušenie pri RLFO č.3,5 (myslím pri č.5 ide o zmenu a nie prerušenie, ked sa ukončuje prerušenie??)
-- odhlášku pri RLFO č.6

vyplním:
- v časti 1 myslím sa nepíše nič, ked ide o vystavovanie zamestnávatela za zamestnanca
- časť 2,7
- čast 3, 9 t.j. adresy a doplnujúce údaje o zamestnancovi a zamestnávatelovi netreba??? v poučení sa neuvádza vyplniť to

- v časti 10 vypíšem len
pri RLFO 1 - dátum skončenie MD "3.2.09"
2 - dátum začiatku RD "4.2.09"
3 - dátum vzniku prerušenia "4.2.09" a
dôvod prerušenie "6"
4 - dátum skončenia RD "30.9.09"
5 - dátum zániku prerušenia "30.9.09" a
dôvod prerušenia "6"
6 - Dátum zániku poistenia "30.9.09"

- v časti 12
-- dátum vzniku zmeny asi netreba (ten je asi dôležitý pri zmenách adresy, mena ...), ak je uvedený vždy v časti 10 alebo pre istotu môžem dať pri zmenách dátum zhodný s tým v časti 10
-- dátum vyplnenie formulára
-- vyplnil (moje meno, aj ked podpisovať bude niekto iný)
-- podpis a odtlačok pečiatky zamestnávatela

V tomto prípade možno zlúčiť RLFO č. 1 + 2

pri nástupe na MD sa vystavuje len RLFO "zmena" a vypisuje sa dátum začiatku MD.
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dobrý deň, chcem vás požiadať o radu, zamestnankyna nastupuje 6.4. na RD, všetky povinnosti voči SP som si splnila, avšak, neviem ako je to s hlásením na ZP.... neviem, či sa nejaké tlačivo posiela, nakoľko som sa s tým zatiaľ nestretla, preto prosím o radu. Našla som tlačivo Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa na ZP, mám ho vyplniť a ako kód uviesť písm. C?
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Klientke prišiel výkaz nedoplatkov za rok 2009 zo zdravotnej poistovne. Klienta pred nástupom na materskú bola zamestnaná na pracovný pomer, popri tom pracovala aj ako slobodný umelec. Pani v ZP mi povedala, že dátumom skončenia materskej dovolenky musí platiť mesačné preddavky a ja nerozumiem prečo? nevedeli by ste mi poradiť?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať