Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Už mi svitá.
Mám prechod z paušálu 2008 na jedn.účtovníctvo v r.2009.
K 31.12.2008 je v evidencii neuhradená pohľadávka a záväzok. Tieto boli vyrovnané v 1/2009.
OTÁZKY:
1) Podám DDP za rok 2008, kde v r. 40 - položky zvyšujúce ZD uvediem sumu neuhr.pohľadávky?
2) Rozdiel z DDP uhradím a podám aj opravný výpis do sp?
3) Uhradenú pohľadávku v 1/2009 zaúčtujem ako PNZD?
4) Nie je jednoduchšie nerobiť DDP a zdaniť uhrad.pohľadávku v r.09? Nechápem význam tohto systému....
5) Z DDP bude aj pokuta z DU?
6) Aká povinnosť vzniká v ZP?
0 0
bučo bučo

bučo je offline (nepripojený) bučo

Chcem sa len uistit. Danovnik, ktory v roku 2008,2009 uplatnoval pausalne vydavky a teraz sa rozhodol, ze pre rok 2010 bude uctovat v sustave JU, musi v danovom priznani za rok 2009 upravit zaklad dane o nevyrovnane zavazky a pohladavky. Keby to bolo naopak, ze by prechadzal z JU na pausalne vydavky, tak zaklad dane upravovat nemusi. Pochopila som to spravne. Dakujem za odpoved
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

karcoolka1 Pozri príspevok
Už mi svitá.
Mám prechod z paušálu 2008 na jedn.účtovníctvo v r.2009.
K 31.12.2008 je v evidencii neuhradená pohľadávka a záväzok. Tieto boli vyrovnané v 1/2009.
OTÁZKY:
1) Podám DDP za rok 2008, kde v r. 40 - položky zvyšujúce ZD uvediem sumu neuhr.pohľadávky? áno
2) Rozdiel z DDP uhradím a podám aj opravný výpis do sp? áno
3) Uhradenú pohľadávku v 1/2009 zaúčtujem ako PNZD? áno
4) Nie je jednoduchšie nerobiť DDP a zdaniť uhrad.pohľadávku v r.09? je, ale nie je to podľa zákona
Nechápem význam tohto systému.... predtým sa dalo takýmto "preskakovaním" dooooosť ušetriť na daniach
5) Z DDP bude aj pokuta z DU? podľa výšky dodanenia
6) Aká povinnosť vzniká v ZP? urobiť nové RZZP za r. 2008
...v texte, ale napriek tomu:


Táto téma sa týka prechodu z r. 2009 na r. 2010 podľa nového zákona.
Pre Teba platí ešte "po starom"
http://www.porada.sk/983207-post175.html
6 0
Cent Cent

Cent je offline (nepripojený) Cent

Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500
peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,
peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Cent Pozri príspevok
Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500
peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,
peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.
áno, môžeš "beztrestne" prejsť na paušál
0 1
Cent Cent

Cent je offline (nepripojený) Cent

ďakujem za promtnú odpoveď, chcela som Ti dať body, ale neviem ako, bodovanie sa už zrušilo?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bučo Pozri príspevok
Chcem sa len uistit. Danovnik, ktory v roku 2008,2009 uplatnoval pausalne vydavky a teraz sa rozhodol, ze pre rok 2010 bude uctovat v sustave JU, musi v danovom priznani za rok 2009 upravit zaklad dane o nevyrovnane zavazky a pohladavky. Keby to bolo naopak, ze by prechadzal z JU na pausalne vydavky, tak zaklad dane upravovat nemusi. Pochopila som to spravne. Dakujem za odpoved
Priznám sa , že mám čo robiť,aby som pochopila zmenám Zákona o dani z príjmu pri prípadnom prechode .
Nakoľko mi uviedli na moju otázku

4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .

Uviedli odpoveď :
K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.

Tak z toho chápem , že daňovník , ktorý v roku 2009 uplatňoval paušálne výdavky a v roku 2010 chce viesť účtovníctvo tak postupuje podľa Zákona o dani z príjmu
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10
bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10


(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

Čl. II


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2010, okrem § 50 ods. 1 písmeno b), ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2011.

Z uvedeného mi vyplýva , že základ dane pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo neupravujete .


P.S. Inak taký strašný chaos,tak to tu už dávno nebolo .
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

hm ... ja len pre kontrolu (prečítala som si príspevky) ... myslíte, že keď sa jedná o zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zo zamestnania príjem z prenájmu nehnuteľnosti a v roku 2008 uplatňoval výdavky % - tento rok mu lepšie vychádzajú výdavky skutočné - môžeme jednoducho zahrnúť výdakvy skutočné a nič viac nerobiť?
Ďakujem pekne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mirka.V Pozri príspevok
hm ... ja len pre kontrolu (prečítala som si príspevky) ... myslíte, že keď sa jedná o zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zo zamestnania príjem z prenájmu nehnuteľnosti a v roku 2008 uplatňoval výdavky % - tento rok mu lepšie vychádzajú výdavky skutočné - môžeme jednoducho zahrnúť výdakvy skutočné a nič viac nerobiť?
Ďakujem pekne
Rok 2008 výdavky % z príjmov a rok 2009 chce viesť riadne účtovníctvo .

Pre Vás platí :
Otázka :
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .

Odpoveď :

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.

V súlade so Zákonom o dani z príjmu platného v roku 2009 je to nasledovne :

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

P.S. Čiže Vy postupujete ešte podľa starého zákona platného pre rok 2009, musíte však upravič rok 2008 a to prostredníctvom DDP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Cent Pozri príspevok
Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500

peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,

peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.
Dodatočné daňové priznanie podávate z dôvodu pohľadávky 500 .Takže nebude to také bezstrestné .

Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .


Odpoveď :

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jacekova Pozri príspevok
áno, môžeš "beztrestne" prejsť na paušál
Nemôžem súhlasiť , nakoľko zadávateľka otázky píše , že vykazuje pohľadávku 31.12.2008 vo výške 500 . Takže DDP musí robiť . Rieši rok 2008,takže nemôžeme brať ohľad na to ,že 500 má v príjme v roku 2009.
1 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
OTAZKA: Nechápem význam tohto systému....
ODPOVEĎ: predtým sa dalo takýmto "preskakovaním" dooooosť ušetriť na daniach
OTAZKA: Vôbec to nechápem. Budem mať pokutu z DDP, aj sp aj zp, tak aké ušetrenie?
Nezapaľuje mi to, ale asi niečo na tom bude, keď od roku 2010 to zmenili. Ak by mal niekto čas na vysvetlenie, budem veľmi rada. Ďakujem.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Dobrý deň !
Prečítala som už toľko článkov na tuto tému , ale aj tak tomu stále nerozumiem . V roku 2008 si uplatňoval paušálne výdavky, záväzky mal v r2008 všetky vysporiadané a ostala mu len pohľadávka vo výške 22 340 ,- Sk a v roku 2009 chce prejsť na skutočné výdavky treba upraviť ZD a podať DDP za rok 2008.
Ďakujem.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
prosím pomôžete mi
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň !
Prečítala som už toľko článkov na tuto tému , ale aj tak tomu stále nerozumiem . V roku 2008 si uplatňoval paušálne výdavky, záväzky mal v r2008 všetky vysporiadané a ostala mu len pohľadávka vo výške 22 340 ,- Sk a v roku 2009 chce prejsť na skutočné výdavky treba upraviť ZD a podať DDP za rok 2008.
Ďakujem.
-...si v zlej téme.
Tu sa riešia problémy na prelome rokov 2009 a 2010.

Ale k Tvojej otázke:
Urobíš DDP za r. 2008 a priamo v DP priznáš tú neuhradenú pohľadávku.
Urobíš nové RZZP za r. 2008 a doplatíš
Na SP podáš len nový výpis a až od ďalšieho mesiace budeš platiť zvýšenú poistné na SP /t.j. len apríl, máj, jún./

Keď bude uhradená pohľadávka , tak ju samozrejme zaúčtuješ ako PNZD
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
-...si v zlej téme.
Tu sa riešia problémy na prelome rokov 2009 a 2010.

Ale k Tvojej otázke:
Urobíš DDP za r. 2008 a priamo v DP priznáš tú neuhradenú pohľadávku.
Urobíš nové RZZP za r. 2008 a doplatíš
Na SP podáš len nový výpis a až od ďalšieho mesiace budeš platiť zvýšenú poistné na SP /t.j. len apríl, máj, jún./

Keď bude uhradená pohľadávka , tak ju samozrejme zaúčtuješ ako PNZD
Muška už som taká paf z paušálnych výdavkov, že po prečítaní Tvojho príspevku som musela nahliadnuť do odpovede , že či sa tu fakt rieši len prelom rokov 2009/2010 . No a zistila som, že aj 2008/2009.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ja by som si chcela s Vami odsúhlasiť, lebo mám pocit že to stále nechápem.
v roku 2008 boli vedené paušalne výdavky.
Za rok 2009 chceme urobiť skutočné výdavky. Ak účt. jednotka nemala žiadne pohľadávky a žiadne záväzky za rok 2008 nemusí podávať DDP?
a za rok 2009 urobí skutočné výdavky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka,
aha ju...ďalšia.

Ale tejto môžeme aj povedať:,....že "plesni si"

V akej si téme????
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Zita5 Pozri príspevok
Muška už som taká paf z paušálnych výdavkov, že po prečítaní Tvojho príspevku som musela nahliadnuť do odpovede , že či sa tu fakt rieši len prelom rokov 2009/2010 . No a zistila som, že aj 2008/2009.
Prepáčte , že som sa tu votrela , ale keď som čítala predošlé texty tak sa tam aj spomínali roky 2008, tak som myslela že to mám sem zaradiť.
Ešte raz prepáčte a ďakujem veľmi pekne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bv_alexandra Pozri príspevok
Ja by som si chcela s Vami odsúhlasiť, lebo mám pocit že to stále nechápem.
v roku 2008 boli vedené paušalne výdavky.
Za rok 2009 chceme urobiť skutočné výdavky. Ak účt. jednotka nemala žiadne pohľadávky a žiadne záväzky za rok 2008 nemusí podávať DDP?
a za rok 2009 urobí skutočné výdavky.
...ale ináč, áno dobre to chápeš
1 0
Načítať ďalšie