Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jacekova Pozri príspevok
ja som si v smernici určila, že majetok ktorý má dobu použiteľnosti viac ako 1rok a jeho obstarávacia cena je do 166€ = réžia
majetok ktorého OC je viac ako 166€ = krátkodobý majetok a vediem ho v knihe drobného majetku
Odpoveď daňového riaditeľstva však hovorí, že aj o majetku, ktorý dávaš priamo do spotreby účtuješ ako výdavok za materiál a nie ako prevádzková réžia.
http://www.porada.sk/t74798-p58-mate...ml#post1378283
príspevok č. 575
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

rodina1 Pozri príspevok
Evka, opäť máš pravdu. Trochu som pri čítaní otázky bola zbrklá a nepremyslela som odpoveď.
Ja účtujem reštauráciu, a tiež v knihe drobného majetku vediem napr. ručný šľahač (ktorý v súčasnej dobe je veľmi lacný), o ktorom viem, že sa kúpil len z bločku z nákupu. A takto je to aj s iným materiálom.
Sľubujem, že si vždy otázku "poriadne" prečítam, a až potom dám odpoveď. "Sypem si popol na hlavu", ale dúfam, že ma za moju trošku zvláštnu odpoveď "nezavrhnete".
Jarmilka, no tak, to teda nie. Veď nejde o nič až také vážne. Ty to predsa tiež tak isto robíš, aj keď je šľahač v užívaní, je vedený aj v evidencii.
jacekova Pozri príspevok
ja som si v smernici určila, že majetok ktorý má dobu použiteľnosti viac ako 1rok a jeho obstarávacia cena je do 166€ = réžia
majetok ktorého OC je viac ako 166€ = krátkodobý majetok a vediem ho v knihe drobného majetku
Katka, ja tak isto, až na tú prevádzkovú réžiu. Účtujem ako materiál.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

rodina1 Pozri príspevok
Evka, aj ja vediem evidenciu krátkodobého majetku. Ale reagovala som na otázku sybili3, ktorá písala, že si vedie evidenciu drobného majetku účtovaného do spotreby.
Preto som jej tak odpovedala.
Na konci roka aj ja robím inventarizáciu drob. majetku. Vytlačím si evidenciu z počítača a k nej napíšem zápis o inventarizácii.
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

sybila3 Pozri príspevok
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
Pomocou vyraďovacie protokolu a zapíšeš to aj do karty v tom exceli.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
cathyc Pozri príspevok
...Neviem si dosť dobre predstaviť ako by som asi delila toner, počítala počet papierov a VPD, PPD a pod, poprípade cestovné v prípade, že sa jedná o vybavovanie pre obe prevádzky. Takýchto príkladov je bezpočet.
... napr. evidovať ako tretie stredisko (správa), a koncom roka to rozdeliť (ale nie je to nutné) jedným zápisom na obe strediská, napr. podľa pomeru tržieb, alebo iného vhodného ukazovateľa (obdobia správnej réžie). Získam prehľad o skutočnom hospodárení 1. i 2. strediska...
1 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Stefan2005 Pozri príspevok
... napr. evidovať ako tretie stredisko (správa), a koncom roka to rozdeliť (ale nie je to nutné) jedným zápisom na obe strediská, napr. podľa pomeru tržieb, alebo iného vhodného ukazovateľa (obdobia správnej réžie). Získam prehľad o skutočnom hospodárení 1. i 2. strediska...
To bola len rečnícka otázka. Viem ako by som delila na prevádzky toner, len sa mi to zdá byť z každého hľadiska aj tak nedostatočne ralistické. Inak aj ten papier sa dá počítať na kusy, poprípade by sa dala rozpočítať aj tuha v pere, či zeruzke. Zábava bude počítanie použitých spiniek.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

rodina1 Pozri príspevok
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
ja každý rok vytlačím len ten zoznam, tak môžem ísť dorobiť tie zápisy.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

sybila3 Pozri príspevok
ja každý rok vytlačím len ten zoznam, tak môžem ísť dorobiť tie zápisy.
Síce som ešte v živote nevidela niekoho kto by to kontroloval, ale čo by sme neurobili pre ešte väčšiu tvorbu odpadu. Vivat birokracia.
Ja tieto veci evidujem len v compe, ak bude mať nejaká veľmi dôležitá celebrita požiadavky vytlačiť to, tak nie je problém.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

cathyc Pozri príspevok
Síce som ešte v živote nevidela niekoho kto by to kontroloval, ale čo by sme neurobili pre ešte väčšiu tvorbu odpadu. Vivat birokracia.
Ja tieto veci evidujem len v compe, ak bude mať nejaká veľmi dôležitá celebrita požiadavky vytlačiť to, tak nie je problém.
Cathy, ja veru áno. Určite je rozdiel, či evidujem majetok za pár eur, alebo blížiaci sa k hranici 1700 eur. Ako najlepšie odsledovať jeho technické a morálne opotrebenie, ak o ňom nevediem žiadne záznamy. Nemôžem si dávať do nákladov stále nový, keď je prípadne opraviteľný. My sme pri zázname o vyradení mali pripnutý tiež zákazkový list na opravu, kde bol údaj o tom, že sa nedá opraviť z takej alebo onakej príčiny. Takýto doklad je dôveryhodnejší, ak je vystavený odborníkom a nie mnou, laikom. K takémuto majetku je tiež zo zákona určená záručná doba a preto si myslím, že je povinnosť ho reklamovať a nie kupovať nový. Je to všetko o oprávnenosti na zvyšovania nákladov.
Naposledy upravil Marína : 22.04.10 at 18:52 Dôvod: štylistická úprava
7 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Poprosila by som o radu.......
uhradila som na zlé číslo účtu preddavok za elektriku, takže mi ho vrátili. Ako ho mám zaúčtovať?? Dala som to ako Iný zdaniteľný príjem, keďže preddavky za elektriku účtujem ako PR teda výdavky ovplyvň. ZD. No a do výkazu DPH mi to dáva do riadku 15 Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane. Je to správne???
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Marína Pozri príspevok
Cathy, ja veru áno. Určite je rozdiel, či evidujem majetok za pár eur, alebo blížiaci sa k hranici 1700 eur. Ako najlepšie odsledovať jeho technické a morálne opotrebenie, ak o ňom nevediem žiadne záznamy. Nemôžem si dávať do nákladov stále nový, keď je prípadne opraviteľný(my sme pri zázname o vyradení mali pripnutý tiež zákazkový list na opravu, kde bol údaj o tom, že sa nedá opraviť z takej alebo onakej príčiny. Takýto doklad je dôveryhodnejší, ak je vystavený odborníkom a nie mnou, laikom). K takémuto majetku je tiež zo zákona určená záručná doba a preto si myslím, že je povinnosť ho reklamovať a nie kupovať nový. Je to všetko o oprávnenosti na zvyšovania nákladov.
Mierila som skôr na stále sa zvyšujúce množstvo zbytočne minutého papiera. Už len tá naša príprava dokladov je v rozpore so zdravým rozumom. Pre príklady lepšieho hospodárenia netreba ďaleko chodiť. V Rakúsku neexistuje žiadna povinnosť lepiť bločky na papier a pripájať k ním ešte aj VPD. Jednoducho doklad očísľujú a vložia do obalu. Netvrdím, že treba papiere ukladať do krabíc od topánok, tiež som účtovníčka a mám rada úhľadnosť a prehľadnosť. Len si myslím, že v určitých veciach sme my Slováci veľmi upätí a nedokážeme sa promtne prispôsobiť dobe. Na jednej strane príjmame zákony o elktronickom zasielaní Sv aj bez toho, že by nejaký zákon stanovoval povinnosť účtovníkom a firmám vlastniť PC či prístup na net. Na strane druhej tlačíme tony zbytočného papiera len pre náš dobrý pocit, že to čo je na papieri to sa počíta. Prepáčte viem že som , ale niekedy mi nedá nevyjadriť nevôľu nad strkaním hlavy do piesku.
1 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Poprosila by som o radu.......
uhradila som na zlé číslo účtu preddavok za elektriku, takže mi ho vrátili. Ako ho mám zaúčtovať?? Dala som to ako Iný zdaniteľný príjem, keďže preddavky za elektriku účtujem ako PR teda výdavky ovplyvň. ZD. No a do výkazu DPH mi to dáva do riadku 15 Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane. Je to správne???

Prosím poraďte mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

úhrada - mylná platba: VNZD - ostatné, bez DPH
vrátenie mylnej platby: VNZD mínusom ostatné, bez DPH

Alfa - kód operácie 33
MRP - pohyb 39
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
cathyc Pozri príspevok
Mierila som skôr na stále sa zvyšujúce množstvo zbytočne minutého papiera. Už len tá naša príprava dokladov je v rozpore so zdravým rozumom. Pre príklady lepšieho hospodárenia netreba ďaleko chodiť. V Rakúsku neexistuje žiadna povinnosť lepiť bločky na papier a pripájať k ním ešte aj VPD. Jednoducho doklad očísľujú a vložia do obalu. Netvrdím, že treba papiere ukladať do krabíc od topánok, tiež som účtovníčka a mám rada úhľadnosť a prehľadnosť. Len si myslím, že v určitých veciach sme my Slováci veľmi upätí a nedokážeme sa promtne prispôsobiť dobe. Na jednej strane príjmame zákony o elktronickom zasielaní Sv aj bez toho, že by nejaký zákon stanovoval povinnosť účtovníkom a firmám vlastniť PC či prístup na net. Na strane druhej tlačíme tony zbytočného papiera len pre náš dobrý pocit, že to čo je na papieri to sa počíta. Prepáčte viem že som , ale niekedy mi nedá nevyjadriť nevôľu nad strkaním hlavy do piesku.
A u nás je povinnosť? V ktorom zákone je to uložené?
4 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

rodina1 Pozri príspevok
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
Prosím ťa, nemáš náhodou vzor ako by to malo vyzerať,ja si tiež myslím, že je to zbytočné papierovanie, ale........nech majú. díky
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
Prosím ťa, nemáš náhodou vzor ako by to malo vyzerať,ja si tiež myslím, že je to zbytočné papierovanie, ale........nech majú. díky
Vzor k čomu? K inventarizácii alebo k protokolu o vyradení?
0 0
aviavi aviavi

aviavi je offline (nepripojený) aviavi

Veľmi pekne ďakujem za odpovede! Pomohli ste...
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Ahojte,
mám problém s firmou, ktorej som vystavila fa.Ja (resp. živnostník, pre ktorého robím JÚ, nie je platca DPH), som vystavila fa 1.1.2010 s textom "prevedené práce za mesiac december 2009" firme, ktorá účtuje v PÚ, je platcom DPH. Teraz mi volala ich účtovníčka, že NEMôŽE mať na faktúre "prevedené práce za mesiac december 2009", keď ju vystavujem až v januári, že mám prerobiť text bez uvedenia mesiaca. Nedokázala mi však vysvetliť, z akých dôvodov v texte fa nesmie byť použitý "december 2009" a vystavená fa 1.1.2010. Má na to nejaký oprávnený dôvod po mne túto zmenu požadovať? Nie je mi to totiž moc jasné, veď napr. telefónny účet na pevnú linku je vystavený pr. 8.1.2010 a je za obdobie 12/2009. Vtedy mám teda takúto fa účtovať ešte v decembri 2009 alebo až keď mi príde t.j. január 2010?
(Dátumy prosím berte hypoteticky, r. 2009 už je uzavretý, ide mi len o to, či mám fa prerábať kvôli textu alebo je to nezmysel.)
Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Čimko Pozri príspevok
Ahojte,
mám problém s firmou, ktorej som vystavila fa.Ja (resp. živnostník, pre ktorého robím JÚ, nie je platca DPH), som vystavila fa 1.1.2010 s textom "prevedené práce za mesiac december 2009" firme, ktorá účtuje v PÚ, je platcom DPH. Teraz mi volala ich účtovníčka, že NEMôŽE mať na faktúre "prevedené práce za mesiac december 2009", keď ju vystavujem až v januári, že mám prerobiť text bez uvedenia mesiaca. Nedokázala mi však vysvetliť, z akých dôvodov v texte fa nesmie byť použitý "december 2009" a vystavená fa 1.1.2010. Má na to nejaký oprávnený dôvod po mne túto zmenu požadovať? Nie je mi to totiž moc jasné, veď napr. telefónny účet na pevnú linku je vystavený pr. 8.1.2010 a je za obdobie 12/2009. Vtedy mám teda takúto fa účtovať ešte v decembri 2009 alebo až keď mi príde t.j. január 2010?
(Dátumy prosím berte hypoteticky, r. 2009 už je uzavretý, ide mi len o to, či mám fa prerábať kvôli textu alebo je to nezmysel.)
Ďakujem.
... zrejme neúčtovala o rezerve na účtovníctvo.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať