Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

v pohode...
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

ewita888 Pozri príspevok
Úhrada preplatku zo ZP je príjmom, z ktorého sa daň vyberá zrážkou.. od 1.1.2011 sa tieto príjmy považujú za daňovo vysporiadané a nezahŕňajú sa do základu dane.. tieto príjmy sa účtujú ako PNZD
A teraz po novom aj úroky na BU sú PNZD alebo POZD
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka175 Pozri príspevok
A teraz po novom aj úroky na BU sú PNZD alebo POZD
PNZD - ak to bola otázka.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
PNZD - ak to bola otázka.
Prečo to potom nevyhodili zo zákona § 6 odst.5 písm.b), ak by sa jednalo o príjem neovplyvňujúci základ dane ?Zákon o dani z príjmov od 1.1.2011 - okopírované znenie z Porady .
§ 4
Základ dane
Na začiatok
(6) Príjem, z ktorého je možné daň vyberanú zrážkou podľa § 43 ods. 6 písm. a) až d) považovať za preddavok na daň, sa zahŕňa do základu dane, ak daňovník využil možnosť odpočítať daň vyberanú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.

(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
Na začiatok

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z
a) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. d) u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou,
b) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého, druhého a štvrtého bodu, úrokov a iných výnosov z poskytnutých úverov, pôžičiek a derivátov podľa osobitného predpisu76) a príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch tvoriacich Európsky hospodársky priestor,
c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fondu národného majetku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska,
d) výnosov z dlhopisov u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e) tretieho bodu, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne.



(7) Ak sa daňovník podľa odseku 6 písm. a) až d) rozhodne daň vyberanú zrážkou z príjmov podľa odseku 6 písm. a) až d) považovať za preddavok na daň, môže tento preddavok odpočítať od dane v daňovom priznaní, pričom, ak suma dane vyberanej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má nárok na vrátenie daňového preplatku;126) rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakompomere, v akomsa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom; manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, pri ktorých možno odpočítať daň vyberanú zrážkou ako preddavok, si môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
PNZD - ak to bola otázka.
Veronika prosím Ťa , možno som niečo nepostrehla,viem že je zmena v zrážkovej dani, ale neviem nájsť nič, čo by mi potvrdilo účtovanie o úrokoch na bežnom účte, ktorý využívam na podnikanie , aby som pripísané úroky účtovala ako príjem neovplyvňujúci základ dane .
Čakám od Teba odpoveď , preto som prilepila aj znenie zo Zákona o dani z príjmu od 1.1.2011, že kde sa dopátram k účtovaniu ako PNZD .Ďakujem .
Naposledy upravil Zita5 : 05.05.11 at 08:16
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zita,
v §43 ods. 7 je fakultatívne vymenované, ktorí daňovníci môžu považovať zdrážkovú daň za preddavok. Keďže daňovníci s príjmami podľa §6 tam nefigurujú, úroky po zrazení dane sú daňovo vysporiadané a teda PNZD.
Toto nové znenie neodporuje § 6 ods. 5.
3 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
veronikasad Pozri príspevok
PNZD - ak to bola otázka.
Ak nebola vykonaná zrážka dane (pri nízkej sume úrokov), je to naďalej POZD.
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ego.mc Pozri príspevok
Zita,
v §43 ods. 7 je fakultatívne vymenované, ktorí daňovníci môžu považovať zdrážkovú daň za preddavok. Keďže daňovníci s príjmami podľa §6 tam nefigurujú, úroky po zrazení dane sú daňovo vysporiadané a teda PNZD.
Toto nové znenie neodporuje § 6 ods. 5.
Ďakujem Ti za reakciu, ale i napriek tomu som poslala dopyt na drsr .
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ego.mc Pozri príspevok
Ak nebola vykonaná zrážka dane (pri nízkej sume úrokov), je to naďalej POZD.
No pekne to vymysleli.
Tak napríklad
úrok - zrážková daň
0,03€ - 0,01 € - PNZD
0,02€ - 0 € - POZD

Predpokladám, že banky budú robiť zrážku dane mesačne. Štvrťročne alebo ročne asi je málo.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, odvody za zamestnancov a mzdy sa dávajú do záväzkov?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slavka124 Pozri príspevok
ahojte, odvody za zamestnancov a mzdy sa dávajú do záväzkov?
Opakovanie neuškodí aj nákuk do zákona o účtovníctve

§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok


(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
1 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, krásny slnečný deň
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ak som na registračný list zamestnanca udala nesprávne rodné priezvisko, preklep jedného písmena- potrebujem dať na soc. poisťovňu nový reg. list? a ak áno, mám na ňom zaškrtnúť zmena alebo niečo iné?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
slavka124 Pozri príspevok
ak som na registračný list zamestnanca udala nesprávne rodné priezvisko, preklep jedného písmena- potrebujem dať na soc. poisťovňu nový reg. list? a ak áno, mám na ňom zaškrtnúť zmena alebo niečo iné?
áno, musíš dať zmenu ...
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Ďakujem Ti za reakciu, ale i napriek tomu som poslala dopyt na drsr .
http://www.porada.sk/1735706-post68.html
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Veronika ja už viem od tej odpovedi , ale čo už poslala som aj ja dopyt, ešte keď táto odpoveď nebola na Porade .
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ďakujem
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
dátumy na dohodách - môže sa dať dátum 31.05. ukončenie na dohodu o vykonaní práce a hneď v ten istý deň dať zamestnancovi podpísať dohodu o pracovnej činnosti?
0 0
keram66 keram66

keram66 je offline (nepripojený) keram66

Dobry den, potrebovala by som poradit.Mam len teoreticke znalosti z uctovnictva.
Manzel zacal v tomto roku podnikat ako SZCO (predajna s elektotechnikou).ERP kupil uz fiskalnu.Technik aj na DU nam povedali ze pokladnicnu knihu nam netreba ani tlacit denne uzavierky(vraj si oni budu tlacit jednotlive druhy uzavierok v pripade kontroly).Ak nebudem robit denne uzavierky ako budem uctovat trzby,aby som v uctovnictve nesla do minusu ?Zatial uzavierky robi a ma aj pokladnicnu knihu kde uzavierky lepim.Pride mi to divne zauctovat trzbu bez dokladu.
2.otazka sa tyka vyberu a vkladu ERP.Treba nahadzovat do ERP aj vklad podnikatela a vsetky vybery?To nerobil moze dodatocne upravit jednym vyberom?Potvrdenia co da ERP treba evidovat?Vsetky vybery nosi na BU.Dakujem
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

keram66 Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit.Mam len teoreticke znalosti z uctovnictva.
Manzel zacal v tomto roku podnikat ako SZCO (predajna s elektotechnikou).ERP kupil uz fiskalnu.Technik aj na DU nam povedali ze pokladnicnu knihu nam netreba ani tlacit denne uzavierky(vraj si oni budu tlacit jednotlive druhy uzavierok v pripade kontroly).Ak nebudem robit denne uzavierky ako budem uctovat trzby,aby som v uctovnictve nesla do minusu ?Zatial uzavierky robi a ma aj pokladnicnu knihu kde uzavierky lepim.Pride mi to divne zauctovat trzbu bez dokladu.
2.otazka sa tyka vyberu a vkladu ERP.Treba nahadzovat do ERP aj vklad podnikatela a vsetky vybery?To nerobil moze dodatocne upravit jednym vyberom?Potvrdenia co da ERP treba evidovat?Vsetky vybery nosi na BU.Dakujem
K prvej otázke: možno je to tak, že si vytlačia, čo potrebujú pri kontrole, ale ja by som tiež kvôli účtovníctvu určite tlačila a lepila uzávierky! Ale sa mi to aj tak nezdá, lebo viem, že ak niekto nemal nebodaj nalepenú uzávierku, tak to boli potešení daňováci, lebo mohli pokutovať. Ak si to nevytlačíš, tak podľa čoho máš účtovať???
A k druhej otázke: vklad podnikateľa účtuješ v peňažnom denníku ako príjem v "pokladni" - čo je taká fiktívna pokladňa, na základe PPD. ERP s tým nič nemá. A nahadzovať do ERP by znamenalo tieto peniaze priznať ako príjem z podnikania a zdaniť ich!!! A výbery sú tiež iba úbytky z tej fiktívnej pokladnice súčasne zaúčtované buď ako vklad na BÚ alebo nákup tovaru, materiálu, réžie na základe VPD dokladov...ale nie ako výber z ERP. A potvrdenia, čo dá ERP sú potvrdenia pre zákazníkov. Vy si z ERP neriešite nič.
Snáď som pomohla...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať