Zavrieť

Porady

stravné lístky

Ahojte, SZČO si objednal stravné lístky cez internet na pol roka, môže si dať celú sumu stravných lístkov (89/1ks) do nákladov? dík
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

lilife Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Som živnostníčka a mám zo zákona nárok na 89,-- Sk stravný lístok na odpracovaný deň. Ale teraz som sa aj zamestnala na polovičný úväzok a z tohto pracovného vzťahu mám nárok na stravné lístky? Alebo aké súvislosti sú medzi tým? Ďakujem.
Dni, za ktoré je nárok na stravné v zamestnaní, sú vylúčené z nároku na stravné u SZČO.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
pracovná doba musí byť viac než 4 hodiny, potom je nárok na stravné lístky
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lilife Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Som živnostníčka a mám zo zákona nárok na 89,-- Sk stravný lístok na odpracovaný deň. Ale teraz som sa aj zamestnala na polovičný úväzok a z tohto pracovného vzťahu mám nárok na stravné lístky? Alebo aké súvislosti sú medzi tým? Ďakujem.
V zamestnaní máš nárok na stravný lístok len za tie dni, kedy odpracuješ viac ako 4 hod./deň. Keďže máš polovičný úväzok a ak budeš pracovať každý deň rovnako, tak ti nárok na SL v zamestnaní nevznikne.
Ak predsa by ti nárok vznikol, tak budeš musieť za ten lístok aj čosi zamestnávateľovi zaplatiť (predpokladám).
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

milagros208 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

milagros208 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom stravných lístkov SZČO toto. Faktúru za stravné lístky zaúčtujem ako : prevádzková réžia - manipulačný poplatok a hodnotu stravných lístkov ako VNZD. Na konci mesiaca preúčtujem cez ID hodnotu stravných lístkov za odpracované dni na VOZD. O túto sumu ponížim aj VNZD? Akým spôsobom evidujem u SZČO odpracované dni? Potrebujem nejaký dochádzkový list? A môže si uplatniť stravný lístok aj za odpracovanú sobotu? Ďakujem.
To preúčtovanie (viď zvýraznené) zapíšeš do prevádzkovej réžie (VNZD sa už nezaoberáš).
K odpracovaným dňom potrebuješ evidenciu (nenazvala by som to dochádzkou).
Sobota: ak SZČO pracovala - tak áno, najmä ak to aj vie niečím preukázať.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marti.ka Pozri príspevok
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
Cez priebežné položky určite nie.
Môžeš použiť spôsob ktorý popisuje milagros208.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

liba2 Pozri príspevok
To preúčtovanie (viď zvýraznené) zapíšeš do prevádzkovej réžie (VNZD sa už nezaoberáš).
K odpracovaným dňom potrebuješ evidenciu (nenazvala by som to dochádzkou).
Sobota: ak SZČO pracovala - tak áno, najmä ak to aj vie niečím preukázať.
Takže nákup stravných lístkov zaúčtujem ako VNZD a v tomto stĺpci mi tam už ostanú?
K tomu dokazovaniu odpracovaných dní. Stačí ak si SZČO dá do nákladov stravné lístky za pracovné dni + sobotu, podľa otváracích hodín na prevádzke alebo si jednoducho zapíše príchod a odchod na prevádzku, kde poskytuje služby. Alebo akú inú evidenciu máš na mysli? Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Marti.ka Pozri príspevok
Čítala som rôzne spôsoby účtovania stravných lístkov a tiež by ma zaujímalo, ktorý je ten správny cez VNZD alebo cez priebežné položky. Len mi nie je jasné pri prvom spôsobe ako dostanem spotrebované stravné lístky z VNZD. Ďakujem.
Na priebežné položky v súvislosti s účtovaním stravných lístkov zabudni.
Sem to nijako nepatrí :
Postupy účtovania § 16
(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.


Účtovné prípady, ktoré sú v čase svojho vzniku výdavkom neovpl.základ dane už viac neriešiš...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

milagros208 Pozri príspevok
Takže nákup stravných lístkov zaúčtujem ako VNZD a v tomto stĺpci mi tam už ostanú?
K tomu dokazovaniu odpracovaných dní. Stačí ak si SZČO dá do nákladov stravné lístky za pracovné dni + sobotu, podľa otváracích hodín na prevádzke alebo si jednoducho zapíše príchod a odchod na prevádzku, kde poskytuje služby. Alebo akú inú evidenciu máš na mysli? Ďakujem.
Evidenciu o odpracovaných dňoch - napríklad.
Ako SZČO predsa nemusí "dochádzať" na prevádzku a pritom môže ten deň odpracovať napr. vybavovaním na úradoch. Aj to je u SZČO práca.
Preto nepovažujem za vhodné pomenovať túto evidenciu slovom "dochádzka".
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Johanka Pozri príspevok
Na priebežné položky v súvislosti s účtovaním stravných lístkov zabudni.
Sem to nijako nepatrí :
Postupy účtovania § 16
(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.


Účtovné prípady, ktoré sú v čase svojho vzniku výdavkom neovpl.základ dane už viac neriešiš...
Trošku ma zmiatli niektoré príspevky i názory niektorých účtovníkov ohľadom účtovania na priebežné položky. Teraz, vďaka vám je mi už všetko jasné /aspoň čo sa toho týka/. Pozrela som si tie postupy účtovania, no nevedela som to nájsť. Tak opravím, že je to § 15. Ešte raz vďaka za pomoc.
0 0
patirik patirik

patirik je offline (nepripojený) patirik

cafte, som tu novy. Moze mi niekto poradit, ako sa mam "opytat" ak mam otazku. Dakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

patirik Pozri príspevok
cafte, som tu novy. Moze mi niekto poradit, ako sa mam "opytat" ak mam otazku. Dakujem
Hore na lište máš okienko pridať tému,alebo si pozri návod.
0 0
patirik patirik

patirik je offline (nepripojený) patirik

Vikinka, chcem sa opytat ohladom stravnych listkov. Som SZCO, trvaly pobyt mam v Trebisove. Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme, kde aj byvam. Firma mi poskytla ubytovanie zdarma. Mam si uctovat stravne listky, alebo diety kedze sa nezdrziavam v mieste mojho bydliska.??? Dakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

SZČO má nárok na stravné vo výške 89,.sk na deň,samozrejme musia byť preukázateľné,t.j.nákup stravovacích poukážok alebo stravovanie v reštaurácii,ak si na pracovnej ceste máš nárok na 1 deň stravné podľa zákona o cestovných náhradách v závislosti od času trvania prac.cesty v kalendárnom dni a to podľa pásma od 5 až 12 hodín,nad 12 hodín až 18 a nad 18 hodín,sumy stravného pri tuzemských prac.cestách sú určite vyššie ako stravné lístky.Takže pre teba je výhodnejšie použiť stravné podľa dĺžky trvania pracovnej cesty.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
patirik Pozri príspevok
Vikinka, chcem sa opytat ohladom stravnych listkov. Som SZCO, trvaly pobyt mam v Trebisove. Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme, kde aj byvam. Firma mi poskytla ubytovanie zdarma. Mam si uctovat stravne listky, alebo diety kedze sa nezdrziavam v mieste mojho bydliska.??? Dakujem
Si tu nový, najskôr čítaj http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
aktuálne bod 7: Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

cit. "Pracujem ako zivnostnik v jednej presovskej firme" - toto je závislá činnosť a nie podnikanie na ŽL.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ahojte, otazocka, robim uctovnictvo zivnostnikovi ktory dost casto chodi na sluzobne cesty takze je logicke ze sa stravuje mimo domova po restauraciach. Mozem si vlastne ne toto uplatiti DPH? je mesacnym platcom a ak si mozem uplatnit tak do akej vysky? dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
anithocka Pozri príspevok
ahojte, otazocka, robim uctovnictvo zivnostnikovi ktory dost casto chodi na sluzobne cesty takze je logicke ze sa stravuje mimo domova po restauraciach. Mozem si vlastne ne toto uplatiti DPH? je mesacnym platcom a ak si mozem uplatnit tak do akej vysky? dakujem
Odpoveď tu

http://www.porada.sk/t53808-stravova...enie-drsr.html
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ahojte, potrebovala by som sa poradiť ako postupovať ohľadom stravných lístkov: takže zamestnávateľ chce predavačke poskytnúť stravné lístky, takže ked objedná stravné lístky tak ich zaúčtuje ako VNZD celou sumou aj s dph?-je platca dph. Je jedno v akej cene budú lístky lebo sú rôzne hodnoty lístkov a či 55 % je z hodnoty lístka? ďakujem zatiaľ
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Prosím Vás môže mi niekto aspon poradiť, či je jedno akú hodnotu listku kúpi zamestnávateľ napr. 60 alebo 90 a z toho 55 % si môže dať do nákladov, ďakujem
0 0
Načítať ďalšie