Zavrieť

Porady

odpocet DPH

Chcela by som sa opytat kedy mam narok na odpocet DPH.
Datum vystavenia fa 29.04.2005
Odberatel obdrzal a zauctova fa 31.05.2005


Treba robit dodatocne DP za april? Alebo vsetko v mesiaci maj.
Usporiadat
mirianka mirianka

mirianka je offline (nepripojený) mirianka

Tentokrát si dovolím s Tebou nesúhlasiť. Myslím si,že existujú iba prvé dve možnosti odpočtu DPH,tretia už nie. Tj.je možné ho uplatniť najneskôr v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,v ktorom právo na odpočet vzniklo,ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania z oprávnených dôvodov nemám doklad.
0 0
mirianka mirianka

mirianka je offline (nepripojený) mirianka

Ešte k tomu dodatočná otázka:s akým dátumom potom tento doklad zaúčtujem (dátum účtovného prípadu,dátum odpočtu DPH),dátum úhrady alebo dátum kedy som doklad obdržala?Ja to účtujem tak,že oba dátumy dám deň úhrady a zaúčtujem to nasl.: základ dane 501/211 a DPH-neuplatnená 548/211.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mirianka
Tentokrát si dovolím s Tebou nesúhlasiť. Myslím si,že existujú iba prvé dve možnosti odpočtu DPH,tretia už nie. Tj.je možné ho uplatniť najneskôr v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,v ktorom právo na odpočet vzniklo,ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania z oprávnených dôvodov nemám doklad.
AVO
Nakoľko doklad z ERP je považovaný za faktúru v zmysle § 71 ods. 5, právo na odpočítanie dane vzniká rovnako ako pri akejkoľvek inej faktúre a uplatňuje sa v období podľa § 51 ods. 2. Bolo to už riešené aj na Porade, stotožňujem sa s týmto názorom. Ale aj napriek tomu, vždy je potrebné skúmať, prečo sa doklad nedostal k vyúčtovaniu. Ak bol zabudnutý vo vrecku majiteľa ... je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Uvedené platí o uplatnení práva na odpočítanie dane z bločku pri jeho obdržaní.
Akékoľvek argumenty spravidla opieram o príslušné §§. V tomto prípade § 51 ods. 2 ZDPH a súvisiaci § 71 ods. 5. Bolo to uvádzané v príspevku č. 12.
Naposledy upravil Jana Acsová : 06.10.05 at 14:18
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mirianka
Ešte k tomu dodatočná otázka:s akým dátumom potom tento doklad zaúčtujem (dátum účtovného prípadu,dátum odpočtu DPH),dátum úhrady alebo dátum kedy som doklad obdržala?Ja to účtujem tak,že oba dátumy dám deň úhrady a zaúčtujem to nasl.: základ dane 501/211 a DPH-neuplatnená 548/211.
Takmer nerozumiem otázke:

Dátum uskutočnenia účtovného prípadu rieši § 2 Postupov účtovania a zároveň interná smernica účtovnej jednotky. Vyúčtovanie záloh na drobné nákupy (ak zamestnanec niečo kupuje pre účely firmy, je to bezný postup) má svoje osobitosti a malo by byt riešené smernicou. Uvádzam, že iba v osobitných prípadoch možno uplatniť odpočítanie dane z dokladu z ERP v čase, keď ich platiteľ obdrží. Tieto prípady však reálne môžu nastať. Uplatnenie DPH sa odvíja od zdaňovacieho obdobia, kedy platiteľ svoje právo uplatní a nemá nič spoločné s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu, nakoľko tento rieši úplne iný zákon a jeho vykonávacie predpisy.

A čo sa týka naznačeného účtovania neuplatnenej DPH, tak iba upresním: ak účtovná jednotka nevyužije právo na odpočítanie dane, ktoré jej vzniklo (v zmysle zákona samozrejme, nie za akúkoľvek cenu), DPH je pripočítateľnou položkou k základu dane.
0 0
mirianka mirianka

mirianka je offline (nepripojený) mirianka

Práve preto,že je neuplatnená DPH pripočitateľnou položkou k základu dane,účtujem ju na účte 548-ktorý neovplyvňuje základ dane.Len neviem,či mám bločik zaúčtovať do mesiaca 08/2005,kedy bol nákup realizovaný,alebo do 10/2005 kedy som bločik obdržala.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mirianka
Práve preto,že je neuplatnená DPH pripočitateľnou položkou k základu dane,účtujem ju na účte 548-ktorý neovplyvňuje základ dane.Len neviem,či mám bločik zaúčtovať do mesiaca 08/2005,kedy bol nákup realizovaný,alebo do 10/2005 kedy som bločik obdržala.
Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

AVO
Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.
Zdravím Vás,

po prečítaní témy iba pre istotu overujem:

Došlá fa od dodaveteľa zo SK
Dátum dodania tovaru 28.09.2005
Dátum vystavenia 03.10.2005
Dátum zaúčtovania v našej spol. 06.10.2005

V takomto prípade sa môžeme rozhodnúť kedy uplatniť odpočet DPH v 09/05
alebo 10/05 oba spôsoby sú správné.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Alllena
Došlá fa od dodaveteľa zo SK
Dátum dodania tovaru 28.09.2005
Dátum vystavenia 03.10.2005
Dátum zaúčtovania v našej spol. 06.10.2005
V takomto prípade sa môžeme rozhodnúť kedy uplatniť odpočet DPH v 09/05
alebo 10/05 oba spôsoby sú správné.
Z otázky mi vyplýva, že sa jedná o prijatú tuzemskú dodávku tovaru. Právo na odpočítanie dane vznikne v deň vzniku daňovej povinnosti, t.j. 28. 9. 2005. Právo na odpočítanie dane upravuje § 51 ods. 2 a možno ho uplatniť:
- v septembri alebo
- v októbri
nakoľko ste do termínu 25. 10. 2005 obdržali doklad.

Keby ste faktúru obdržali 26. 10. 2005 a neskôr mohli by ste právo na odpočítanie dane uplatniť iba v zdaňovacom odbobí, kedy ste ho obdržali.

Predpokladám situáciu mesačného platiteľa dane.
0 0
Alena Medvedzie Alena Medvedzie

Alena Medvedzie je offline (nepripojený) Alena Medvedzie

Stále nerozumiem účtovaniu bločkov ERP, keď som bola na školení tak nám daňová poradkyňa vysvetlila , že ak podnikateľ zabudne vo vrecku bloček a dá ho na zúčtovanie mimo zdaňovacieho obdobia na DPH ,tak si môžeme uplatniť odpočet na DPH v tom období v ktorom nám ten bloček dal.

Chcela by som ešte poradiť ohľadom dodatočného priznania DPH, vypisuje sa celé alebo stačí údaj napísať na riadku 35.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Alena Medvedzie
Stále nerozumiem účtovaniu bločkov ERP, keď som bola na školení tak nám daňová poradkyňa vysvetlila , že ak podnikateľ zabudne vo vrecku bloček a dá ho na zúčtovanie mimo zdaňovacieho obdobia na DPH ,tak si môžeme uplatniť odpočet na DPH v tom období v ktorom nám ten bloček dal.

Chcela by som ešte poradiť ohľadom dodatočného priznania DPH, vypisuje sa celé alebo stačí údaj napísať na riadku 35.
DDP sa vyplňuje celé, t.j. akoby ste ho podávali prvýkrát so všetkými t.j. správnymi sumami.

Ak podnikateľ zabudne bloček vo vrecku, neznamená to, že ho neobdržal. Pojem obdržal nemôžeme stotožňovať s pojmom, kedy ho dostane účtovníčka k zaúčtovaniu.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Jana Acsová Pozri príspevok
Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.

- stretla som sa práve s tým, že mi niektoré účtovníčky tvrdia, že si nemôžem nasledujúci mesiac uplatniť bloček, ktorý mi príde neskôr.
Tak teraz neviem, či si môžem bloček uplatniť za mesiac marec v mesiaci apríl.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
michelle84 Pozri príspevok
- stretla som sa práve s tým, že mi niektoré účtovníčky tvrdia, že si nemôžem nasledujúci mesiac uplatniť bloček, ktorý mi príde neskôr.
Tak teraz neviem, či si môžem bloček uplatniť za mesiac marec v mesiaci apríl.
Niektoré účtovníčky nech si prečítajú:
§51 zák. 222/2004 Zz.
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

michelle84 Pozri príspevok
Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?
Nie, dodatočné nie je potrebné, ak je ten doklad, napr. z februára, a preplatený cez pokladňu je v marci, tak odpočet je možné uplatniť v mesiaci preplatenia, t.j. v marci.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
michelle84 Pozri príspevok
Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?

Treba postupovať v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru je v súlade so zákonom uplatninie odpočetu DPH z marcového bločku ERP v mesiaci apríl.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

benka Pozri príspevok
Treba postupovať v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru je v súlade so zákonom uplatninie odpočetu DPH z marcového bločku ERP v mesiaci apríl.

Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH. Alebo potom spraviť dodatočné za marec, ale to sa neoplatí kvôli pár korunám. Tak ako teda mám účtovať? Keď aj ja som toho názoru, čo píše zákon, že si môžem v pohode uplatniť v apríli DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
michelle84 Pozri príspevok
Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH. Alebo potom spraviť dodatočné za marec, ale to sa neoplatí kvôli pár korunám. Tak ako teda mám účtovať? Keď aj ja som toho názoru, čo píše zákon, že si môžem v pohode uplatniť v apríli DPH.
Účtovať v zmysle postupov účtovania.
Uplatniť právo na odpočítanie dane v zmysle zákona.
Nestotožňovať pojmy zaúčtovanie a uplatnenie práva na odpočítanie dane. Pozrite aj vypracované otázky a pripravte sa na argumentáciu.
Doklad z ERP je podľa zákona o DPH faktúra a tak k nemu aj pristupujte ... vrátane argumentácie v prípade daňovej kontroly.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
michelle84 Pozri príspevok
Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH.
Skúste ju požiadať o jeden jediný argument na jej tvrdenie, ktorý by mala v prípade, že doklad z ERP obdržíte v termíne na podanie DP za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňová povinnosť vznikne.

A neviem presne, na ktorú otázku Vám odpovedala. Predsa dať bloček do apríla ... to je čo? Zaúčtovať ho do apríla? No to snáď jednoznačne povedať nemôže už vôbec ... veď predsa platí niečo ako je deň vzniku účtovného prípadu a ten sa neposudzuje "od stola", ale od charakteru účtovného prípadu:
- napr. vyúčtovanie výdavkov hradených z preddavku,
- výdavok v mene zamestnávateľa hradený v hotovosti atp.

Ale na túto tému sa už veľa napísalo. Stačí pohľadať ... a čítať (a aj § 51 ZDPH).
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Jana Acsová Pozri príspevok
Skúste ju požiadať o jeden jediný argument na jej tvrdenie, ktorý by mala v prípade, že doklad z ERP obdržíte v termíne na podanie DP za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňová povinnosť vznikne.

A neviem presne, na ktorú otázku Vám odpovedala. Predsa dať bloček do apríla ... to je čo? Zaúčtovať ho do apríla? No to snáď jednoznačne povedať nemôže už vôbec ... veď predsa platí niečo ako je deň vzniku účtovného prípadu a ten sa neposudzuje "od stola", ale od charakteru účtovného prípadu:
- napr. vyúčtovanie výdavkov hradených z preddavku,
- výdavok v mene zamestnávateľa hradený v hotovosti atp.

Ale na túto tému sa už veľa napísalo. Stačí pohľadať ... a čítať (a aj § 51 ZDPH).

rozprávali sme sa o uplatnení DPH. Že bloček môžem zaúčtovať do apríla, ale DPH si nemôžem uplatniť v apríli. Alebo zaúčtovať do marca a uplatniť si DPH v marci a spraviť dodatočné DP. To mi nejde do hlavy, že zákon umožňuje uplatniť si DPH v najsledujúcom mesiaci.
Ale tá pani postupuje podľa školenia, na ktorom som bola aj ja v decembri 2004 a našla som si v poznámkach, že DPH z bločkov si môžem uplatniť len v mesiaci, aký je uvedený na bločku. Ale dôvod nemám poznačený. Viem, že sa veľa písalo, aj som si prečítala, len kolegyne, ktoré účtujú pokladňu a drobný nákup, tak sú tiež toho názoru ako tá daňováčka. A nechcú mi to dobre zaúčtovať :-(
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michelle84 Pozri príspevok
rozprávali sme sa o uplatnení DPH. Že bloček môžem zaúčtovať do apríla, ale DPH si nemôžem uplatniť v apríli. Alebo zaúčtovať do marca a uplatniť si DPH v marci a spraviť dodatočné DP. To mi nejde do hlavy, že zákon umožňuje uplatniť si DPH v najsledujúcom mesiaci.
Ale tá pani postupuje podľa školenia, na ktorom som bola aj ja v decembri 2004 a našla som si v poznámkach, že DPH z bločkov si môžem uplatniť len v mesiaci, aký je uvedený na bločku. Ale dôvod nemám poznačený. Viem, že sa veľa písalo, aj som si prečítala, len kolegyne, ktoré účtujú pokladňu a drobný nákup, tak sú tiež toho názoru ako tá daňováčka. A nechcú mi to dobre zaúčtovať :-(
Problém je v tom, že čítaš poznámky zo školenia z roku 2004 /neviem, ktorý mesiac/ a neriadiš sa aktuálnym znením paragrafu 51 zákona o DPH teraz v roku 2007. Kolegyne, ktorú účtujú pokladňu pravdepodobne účtujú stereotypne a nepostrehli "novinky".
Na Porade si v časti Daň z pridanej hodnoty nájdi vypracované otázky a najčastejšie kladené otázky a najmä Jana Ascová Tu 100% argumentačne vysvetlila ako sa postupuje v tomto prípade...

http://www.porada.sk/t17311-najeaste...azky--dph.html
napr. bod 15...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať