Zavrieť

Porady

DPH a oneskorený doklad

veselá, priateľská..
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janette
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Nie opravné, ale dodatočné daňové priznanie v tomto prípade musíš podať.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Janette, pozri tu: http://www.porada.sk/t15633-p4-pokl-...-z-092005.html
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Samozrejme, že dodatočné. Lebo mi jedna moja kolegyňa povedala, že mala daň. kontrolu na DPH, a stalo sa jej presne to, čo som teraz čítala na stránke, ktorú mi ponúkla Zuzka-inak ďakujem. A presne sa jej to stalo, že doklady ktoré nemala správne zaúčtované v roku 2004-lebo jej ich dali neskoro-tak ich zaúčtovala v januári 2005-s tým, že jej došli do účtovníctva len v januári. Tak jej to nariadil daňovák. Tak preto tá moja prvotná otázka.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janette
Samozrejme, že dodatočné. Lebo mi jedna moja kolegyňa povedala, že mala daň. kontrolu na DPH, a stalo sa jej presne to, čo som teraz čítala na stránke, ktorú mi ponúkla Zuzka-inak ďakujem. A presne sa jej to stalo, že doklady ktoré nemala správne zaúčtované v roku 2004-lebo jej ich dali neskoro-tak ich zaúčtovala v januári 2005-s tým, že jej došli do účtovníctva len v januári. Tak jej to nariadil daňovák. Tak preto tá moja prvotná otázka.
Nemusíte podávať DDP. Do akého obdobia budete doklad účtovať?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Na Porade je viac súvisiacich linkov:
http://www.porada.sk/t14812-odpoeet-...loeku-erp.html

Táto téma je už ako never ending story ... .-)
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Držala by som sa toho, aký je to daňový doklad, ak z ERP, tak dodatočné daňové priznanie. Ak je to "faktúra" a dá sa mi to dať do knihy došlých faktúr s údajom, že to došlo napr. v novembri, tak si to môžem uplatniť v novembri, čiže, kedy mám doklad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janette
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Máme 6. 12. 2005

Možnosti zaradenia do daňovej evidencie a uplatnenie odpočítania dane u štvrťročného platiteľa pri zúčtovaní dokladu z ERP z 15.8.2005:

1) ak doklad subjekt obdržal do 25. 10. 2005 mal možnosť rozhodnúť sa a uplatniť odpočítanie dane za 3. alebo 4. Q 2005. Je to jeho rozhodnutie, jeho právo, jeho voľba,
2) ak si obháji obdržanie dokladu v 4. Q 2005 po dátume 25. 10. 2005 má možnosť uplatniť odpočítanie dane v 4. Q 2005.

Aký máme Q? Štvrtý. Aké máme možnosti a práva v oboch prípadoch? 4. Q 2005.
Vychádzam z kompletného znenia ustanovenia § 51 ods. 2. Ak nájdete v zákone iné východiská ... bude to na DDP. Nerozporujem taký postup ale nevidím jediný dôvod.

A čo sa týka zaradenia do účtovníctva, účtovná a daňová evidencia sú dve rôzne agendy, ktoré nemôže stotožňovať ani daňová kontrola (aj keď tomu nie vždy tak je). Daňový subjekt si však musí hájiť svoje záujmy a vychádzať z platných ustanovení zákona.

A ak vám dal klient doklad - vediete JÚ, zrejme sa jedná o FO, tak kedy mu ubudli reálne z pokladne peniaze? Keď uhradil doklad z ERP. Sú to jeho peniaze, firmou je jeho fyzická osoba. Od tohto dátumu by sa podľa môjho názoru mal odvíjať aj vznik účtovného prípadu.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Tak doteraz čítam vaše odpovede, a som celá dopletená-takže musím urobiť dodatočné priznanie? alebo nemusím?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janette
Tak doteraz čítam vaše odpovede, a som celá dopletená-takže musím urobiť dodatočné priznanie? alebo nemusím?
Nemám čo dodať, iba prečítajte si ešte raz príspevok č. 8.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Áno-ďakujem AVO-príspevok č. 8, ešte nebol, keď som Vám písala moju odpoveď. Takže ďakujem za ochotu. To dodatočné priznanie spravím. Pekný deň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janette
Áno-ďakujem AVO-príspevok č. 8, ešte nebol, keď som Vám písala moju odpoveď. Takže ďakujem za ochotu. To dodatočné priznanie spravím. Pekný deň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jannette skúste mi ešte odpovedať na otázky. S akým dátumom budete doklad účtovať a prečo? A či ste spomínaný doklad z ERP obdržali od podnikateľa - FO.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ale do kelu s prepáčením. Síce mala som veľmi ťažkú noc so synom-v horúčkach, ale to neznamená, že sa ospravedlňujem. Zaplietla som sa poriadne. Pochopila som to takto: doklad 15. 8. 05 bola to FA/vystavená 15.8.05 aj dátum dodania 15.8.05, zaplatená bola 20.8.205 v hotovosti/-som dostala do účtovníctva minulý týždeň- 02. 12. 2005, tj. po 25. 10. 2005, tzn. ako píšete, že by si mal klient ,,obhájiť,, oneskorený doklad, a tým pádom by mohol ísť do 4 Q/05.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Jannette skúste mi ešte odpovedať na otázky. S akým dátumom budete doklad účtovať a prečo? A či ste spomínaný doklad (faktúru) obdržali od podnikateľa - FO.
Prosím ešte raz ... skúste mi odpovedať. Hádam sa dopátrame spolu optimálneho postupu.
Naposledy upravil Jana Acsová : 06.12.05 at 09:48
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Spravím to takto:
zaevidujem FA do záväzkov, napíšem dátumy správne tj. 15.8.05, aj zaplatenie 20.8.05, ale dám ju do daň. priznania DPH v 4 Q/05, s tou poznámkou, že mi prišla do účtovníctva 2.12.05. Správne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko sa nemôžeme dohodnúť otočím odpoveď.

Faktúru obdržala účtovná jednotka. Kto je účtovnou jednotkou? Fyzická osoba. Kedy faktúru obdržala? Podľa môjho názoru najneskôr 20.8.2005, nakoľko bola vtedy uhradená. Nepredpokladám (a ani nikto druhý by to nespochybnil), že ste faktúru uhradili bez patričného dokladovania. Kde sú uvedené všetky identifikačné údaje platby? Na faktúre, t.j. k "zapotrošeniu" došlo zrejme po jej úhrade, čo nie je dôvod na neuplatnenie odpočítania dane v 3. alebo 4. Q 2005. Nakoľko ju nemáte zaevidovanú v účtovníctve doporučujem ju zaevidovať, ale s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu takým, ako má byť, t.j. s dátumom dodania uvedeného na faktúre. Stane sa vam to, že do číselnej rady sa vám faktúra dostane medzi neskôršie faktúry, ale so správnym dátumom uskutočnenia účtovného prípadu. Stať sa to môže, sme len ľudia ... (aj podnikatelia aj účtovníci).

Zhrnutie:
Zahrnúť faktúru do odpočítania dane v 4. Q 2005 a to z dôvodu, že ste doklad obdržali v termíne do 25. 10. 2005 a takto argumentovať aj v prípade kontroly. Je to vaše právo takto uplatniť odpočítanie dane.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Milý AVO, asi sa fakt nerozumieme. Ale nerozumiem prečo. veď to čo píšete je presne to isté čo ja, len inými slovami. A myslela som to aj na začiatku mojej otázky. Takže pekne to dám do 4 Q /05, a evidenciu FA spravím so správnymi dátumami, ako som už aj ja spomínala. Zbytočne veľa omáčky, a jeden záver-ktorý som mala na mysli aj ja, len ste ma doplietli.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nechcem dopliesť ... ale ak si pozriete súvisiace linky, ktoré sú tu pripnuté mám za to, že vaším argumentom by nemalo byť obdržanie dokladu ... Vo svojich príspevkoch vám obhajujem 4. Q 2005 spôsobom, ktorý je obhájiteľný, ale samozrejme, je to na vás ...
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

nemusis,zauctuj to do 4.Q. alebo si precitaj si co napisala AVO. dala si namahu aby ti to vysvetlila....
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
A na úplné Vaše upresnenie:

Kniha záväzkov: s dátumom 15.8.2005
pokladňa v hotovosti: 20.8.2005
uplatnenie DPH: len v 4Q/05 z dôvodu, že mi prišla do účtovníctva po 25.10.05
0 0
Načítať ďalšie