Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef dúfam, že stihneš stretko kým odpovieš
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina
Jozef dúfam, že stihneš stretko kým odpovieš
Evinka, ako už vieš stihol......teda stretko. horšie to bude asi s odpoveďou
0 0
spring spring

spring je offline (nepripojený) spring

sway
keby mne prišla takáto SS - odpovedala by som jej s odkazom linku na etiketu porady...( s tým že toto riešiť takto nemožno)
niekedy je zúfalstvo v nesnází hrozné, trošku to aj chápem -....
Takže týmto by som sa chcela veľmi ospravedlniť jednému členovi porady lebo tiež som mu omylom zaslala SS. No nevedela som ešte dobre surfovať po stránke.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre informovanosť ostatných členov Porady:

AVO
Ahoj,

reagujem na tvoj opis inventarizacie uctu 343.
Je mi jasne, ze by mala pozostavat z preverenia sumy, ktory tvori zostatok tohto uctu, ci je korektny, v praxi to znamena, preverit kazdy jeden uctovny pripad, fakturu po fakture, ci bola spravne zauctovana a uplatnena DPH ( vstup, vystup ).
V spolocnosti, kde pracujem, som ja zodpovedny za DPHcku.
Robim mesacne inventarizaciu vsetkych suvahovych uctov, aj DPH.
Ale, pravdupovediac, nerobim to uvedenym sposobom.

Ako by som aj mohol, ked kazde jedno DPH priznanie pozostava z podkladov, ktore maju vyse 140 stran, cize cca 6000 uctovnych pripadov mesacne, kde mam 22 danovych kodov.
Toto proste fyzicky nie je mozne urobit.
Co by si mi poradil?
Ako postupovat? Zial, nateraz ani po mojich urgenciach sa ani len vysle faktury nekontroluju fyzicky s tym, co je v uctovnictve ( tie sa nam preklapaju zo styroch roznych fakturacnych systemov ).

Dakujem za tvoju odpoved.
Prepáčte ... neodpovedám na odborné otázky cez ss.


OK, poziadam niekoho ineho.
Podľa môjho názoru je možné tento typ otázky riešiť cez Poradu a nie cez ss.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na podnet od ayya pridávam do Etikety bod 14.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.


6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
Hlavne pre tzv. "nestálych členov Porady" si dovoľujem pripomenúť horeuvedené body Etikety Porady.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je tu čas ročných zúčtovaní poistného a súčasné vhodná doba na pripomenutie najmä nasledujúcich bodov Etikety Porady:

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
krtoman krtoman

krtoman je offline (nepripojený) krtoman

A ešte mám návrh, že keď sa niekto k niečomu vyjadrí, určite to nemyslí zle a nezaslúži si, aby mu na SS prišla správa typu "Ty si nejaký múdry".
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mam (zase!) navrh, prosbu ... a samozrejme - zase na Richarda
Richard, prosim, ....nedalo by sa do databazy smajlikov pridat jedno dalsie tlacitko, ktore by okrem (alebo namiesto) nejakeho obrazku automaticky doplnilo preddefinovany text?
Napriklad nieco ako:

"Pravdepodobne si na porade novacik. V tom mnozstve informacii, ktore sa tu nachadza, obcas nieco unikne kazdemu z nas.
Nemozem ti na odbornu otazku odpovedat v sukromnej sprave. Moja odpoved by bola porusenim bodu 1. etikety porady, ktoru vsetci registrovani clenovia dobrovolne dodrzujeme. Napriek tomu dufam, ze ti porada bude prinosna a budes sa tu s nami citit dobre."

A prilozeny by bol hned aj link priamo na etiketu ....z mojej strany to je nieco ako priklad textu, nie prikaz samozrejme ... ale velmi by som si zelala, aby ta informacia nebola iba slusne formulovana, strucna a vystizna, ale aby bola aj privetiva a laskava. Aby si ju ani najcitlivejsia dusicka novacika nemoha vysvetlit napr. takto:

"Precitaj si etiketu, ty ignorant! Myslis si, ze nemam inu robotu, iba sa teraz zaoberat tvojimi stupidnymi novacikovskymi problemami?!?!"
----------------
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

a ked uz som pri tom "navrhovani" nech je to v jednej vode: ... este by som mala jeden napad: nedali by sa vyselektovat dva "rebricky" (neviem ako sa to spravne vola) "najnovsich prispevkov" a "dnesnych prispevkov"?

lebo ked hladam nejaku odbornu temu, tak mi v tom rebricku "zavadzaju" oddychovky a naopak: ked mam pauzu, tak mi zase v tom rebricku "zavadzaju" odborne temy

dufam, ze som napisala zrozumitelne, co tym vlastne myslim, v IT som iba amater a uzivatel samouk, tak prepacte za to moje "vyrazivo" :p aj aj za prispevok
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Dovolím si pripojiť svoj názor. Už tu bol návrh, aby pri každej registrácii to nového člena "automaticky hodilo" na Etiketu Porady a hneď k tomu bolo upozornenie, že sa to môže minúť účinkom, pretože málokto číta pozorne a dôsledne rôzne úvodné "zmluvné podmienky". Po mojich niekoľkotýždňových skúsenostiach z denno-dennej účasti na Porade si myslím, že nový člen by pri prihlasovaní ani nepochopil, o čom Etiketa Porady je, ak samozrejme, už predtým nenavštevoval dlhšie tieto stránky ako hosť. Chce to totiž trochu času, aby sa tu nový človek zorientoval a pochopil niektoré súvislosti. V mnohých príspevkoch som čítala o Etikete a hľadala som, kde ju nájsť. Až po pár dňoch som si povedala, že som predsa len blbá a zadala som si túto tému do vyhľadávača.
Môj návrh teda je: dať Etiketu Porady do modrej hornej lišty, kde by bola výraznejšie označená. Tak by sa každý, aj ten, kto sa ešte nevie celkom dobre "obracať" na Porade, dostal k tejto závažnej téme rýchlo. Po čase sa už každý zorientuje natoľko, aby si mohol nájsť aj tieto príspevky, aby plne pochopil súvislosti. Neviem, či je to reálne, ale keď som ja hľadala tému Etiketa Porady, skutočne ako prvé mi napadlo hľadať ju medzi hlavnými témami a práve na tej modrej lište. Pre nováčikov je to podľa mňa skutočne dôležité, aby si Etiketu čo najskôr prečítali.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ja by som navrhovala dať na hornú lištu aj ARCHÍV
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Richard, prosim ....nedalo by sa do databazy smajlikov pridat jedno dalsie tlacitko, ktore by okrem (alebo namiesto) nejakeho obrazku automaticky doplnilo preddefinovany text? ...
hmm.... iba 4 suhlasy a nikto viac? Kvoli piatim poradakom Richard take zmeny asi robit nebude... skoda imho
0 0
Ajdina Ajdina

Ajdina je offline (nepripojený) Ajdina

ja sa tu vobec nevyznam. ako pridať novy prispevok??? potrebujem poradit velmi surne ohladom zlej kupy automobilu... moj mail anmar@zoznam.sk
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ajdina, tu nájdeš všetky inštrukcie na prácu s Poradou.
http://www.porada.sk/faq.php?faq=vb_...vb_board_usage
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Ajdina
ja sa tu vobec nevyznam. ako pridať novy prispevok??? potrebujem poradit velmi surne ohladom zlej kupy automobilu... moj mail anmar@zoznam.sk
veď si ten príspevok už pridala,s ďaľším pokračuj rovnako
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zdá sa, že mnohí členovia porady nečítajú etiketu porady.
Často sa tu vyskytujú témy: poraďte, súrne, ako na to etc. Padol tu návrh, aby každého nového člena, ktorý sa registruje v porade, hodilo na etiketu porady, aby si prečítal, aké pravidlá má dodržiavať. Myslím si, že by to veľmi pomohlo. Čo vy na to?
Navrhovali sa tu rôzne vylepšenia ohľadom prehľadu tém a odpovedí, ale, žiaľ, ani jedna nebola doteraz zrealizovaná. Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ozaj kým človek dojde nato ako to tu funguje už má kopec kixov za sebou. Uzná si to až s odstupom času.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
cactus
Zdá sa, že mnohí členovia porady nečítajú etiketu porady.
Často sa tu vyskytujú témy: poraďte, súrne, ako na to etc. Padol tu návrh, aby každého nového člena, ktorý sa registruje v porade, hodilo na etiketu porady, aby si prečítal, aké pravidlá má dodržiavať. Myslím si, že by to veľmi pomohlo. Čo vy na to?
Navrhovali sa tu rôzne vylepšenia ohľadom prehľadu tém a odpovedí, ale, žiaľ, ani jedna nebola doteraz zrealizovaná. Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.
Od nového člena je to viac než milé.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ninna
Ozaj kým človek dojde nato ako to tu funguje už má kopec kixov za sebou. Uzná si to až s odstupom času.
Nenamietam, kiksujeme aj vo vážnejších sférach všetci, nie každý si to prizná ovšem . Svojho času pred zadaním novej témy sa ukázalo upozornenie (v dobrom), aby si zadávateľ najprv zistil, či daná téma už nie je otvorená a až po zistení, že nie je, upozornenie vymazal a tému zadal.
Dopadlo to tak, že naďalej vznikali duplicitné témy a zadávatelia sa nenamáhali upozornenie vymazať. Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.
Neviem, či bol realizovaný nápad, aby pred konečným potvrdením registrácie, každý nový člen bol "nútený" si etiketu prečítať. Ale i tak je tu zádrhel, ako si admin overí, že nový uchádzač o členstvo etiketu skutočne prečítal?
Končím svoju dlhú reč s tým, že naozaj nemá zmysel dať téme názov "súrne", "pomôžte mi"....atp.....takýto názov si polovica poraďákov možno ani nevšimne. A čo sa týka práce s poradou: ak niekto vie zadať novú tému, tak asi vie aj otvoriť konkrétnu poradu a nájsť si tam tému, ktorá ho zaujíma a v nej zadať svoju otázku. Takéto "pomôžte mi" spravidla zadávajú členovia´, ktorí sa ukážu dnes a potom zasa o rok....a ešte dnes pár krát napíšu: "to mi naozaj nikto neporadí?". Pravda je taká, že nie všetci, ktorí poradiť vedia, sedia 24 hodín pri počítači a ich život napĺňa iba promptné odpovedanie na otázky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať