Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
2,14 - nájdete v § 13 ods.6, v definícii vymeriavacieho základu SZČO.
0,75 = zákon o dani z príjmov, § 6, kde ide o uplatnenie paušálnych výdavkov vo výške 25%.

V ZP Vám povedali dobre. Ak Vám vymeriavací základ vyjde v priemere viac ako 3250 Sk na mesiac, musíte platiť 910 Sk mesačne ako každá iná SZČO (lepšie povedané, tak ako platíte doteraz).

Vami citovaný môj príklad znamená, že SZČO - dôchodca, ak si uplatňuje paušálne výdavky (a nie skutočné), môže pri dnešnej minimálnej mzde (6500 Sk) mať hrubý ročný príjem z činnosti SZČO do výšky 111280 Sk a poistné do ZP platiť nebude.

Pre rok 2006 by mala platiť minimálna mzda 6800 Sk, čo bude znamenať hranicu príjmu posunutú na 116416 Sk.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Prepacte mi, prosim, ale akosi tomu nerozumiem. Ak zarobim viac ako 3250 Sk, poistenie platit musim, ale po preratani koeficientom nie?
Aby som svoju situaciu konkretizovala: vybavila som si zivnost v januari 2005, ale hned som ju aj pozastavila a pracujem zatial na dohodu o vykonani prace. Od augusta bude moja zivnost zasa aktivna, cize sa musim ist prihlasit do zdravotnej poistovne. V zdravotnej poistovni mi povedia, ze musim odvadzat 910 Sk mesacne, ak zarobim viac ako polovicu min. mzdy. Ako mam chapat ten prepocet cez koeficient? Alebo sa to na mna nevztahuje?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Od augusta sa prihlásite v ZP a budete platiť preddavok za august 910 Sk - lebo zatiaľ platí zákon taký aký je.

Od 1.9.2005 by mala platiť novela. Podľa novely vo Vašom prípade preddavky už platiť nebudete.

Po skončení roka 2005 podáte ročné zúčtovanie poistného. Spočítate si vymeriavací základ za celý rok. Napríklad takto:

Hrubý príjem X, znížime o paušálne výdavky vo výške 25%, zostane nám 0,75% z X.
Vydelíme 2,14, dostaneme vymeriavací základ (VZ).

Podnikali ste 6 mesiacov (január, august - december), pomerná časť VZ pripadajúca na jeden mesiac je teda VZ/6.

Za január a august si platíte sama ako SZČO - čiže platíte 14% z 2 x VZ/6. Pozor, v tomto prípade to VZ/6 musí byť najmenej suma 6500 Sk.

September až december:

Ak VZ/6 bude suma menšia ako 3250 Sk, poistné neplatíte - platí štát.
Ak VZ/6 bude suma 3250 Sk a viac, platíte sama ako SZČO (rovnako ako za január a august) - čiže platíte 14% z 4 x VZ/6. Pozor, aj v tomto prípade to VZ/6 musí byť najmenej suma 6500 Sk.

Ak tomu stále nerozumiete, povedzte, uvedené popíšem na príklade.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak tomu dobre rozumiem, tak v pripade, ze moj mesacny prijem za september az december 2005 bude vyssi ako 3250 Sk, budem stale platit preddavky vo vyske 910 Sk, v pripade, ze schvalia vyssiu min, mzdu, tak aj viac.
Nerozumiem vsak Vasej vete, ze ak bude platit novela, preddavky platit nebudem.
Ako mam o tom presvedcit poistovnu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prečo nebudete platiť preddavok - pozrite si zákon po novele (je tu), v ňom § 16 ods.8 písm.c)
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál
Prečo nebudete platiť preddavok - pozrite si zákon po novele (je tu), v ňom § 16 ods.8 písm.c)
Dakujem Vam za radu, ale v tom paragrafe som sa docitala, ze budem platit najviac z trojnasobku priemernej mzdy. Alebo ze by som pozerala iny zakon?
Naposledy upravil durisovad : 09.07.05 at 08:18
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
durisovad
Dakujem Vam za radu, ale v tom paragrafe som sa docitala, ze budem platit najviac z trojnasobku priemernej mzdy.
Presne tak, a nedočítala ste sa, na rozdiel od písm.b), že "budete platiť najmenej".

Pre takú SZČO, ako ste Vy, zákon stanovuje len maximum, neurčuje minimum. Podobne ako SZČO popri zamestnaní.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál
Presne tak, a nedočítala ste sa, na rozdiel od písm.b), že "budete platiť najmenej".

Pre takú SZČO, ako ste Vy, zákon stanovuje len maximum, neurčuje minimum. Podobne ako SZČO popri zamestnaní.
Z toho vsetkeho mi vyplyva, ze lepsie je byt nezamestnany, resp. zarabat si "na cierno". Lenze my, stari, sme boli nauceni, ze treba dat "CEZAROVI CO JE CEZAROVO" a preto poctivo platime, aj ked reciprocity sa nedockame.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím. Opakujem, že dôchodca si ako SZČO môže zarobiť v roku 2006 až 116415 Sk hrubého, a poistné na zdravotné poistenie platiť nebude.

Ak sa chce vyhnúť aj plateniu poistného do Sociálnej poisťovne, môže zarobiť ako SZČO hrubých cca 85000 Sk (presná suma bude známa na jeseň 2006, kedy bude zverejnená minimálna mzda k 1.10.2006).
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál
Nesúhlasím. Opakujem, že dôchodca si ako SZČO môže zarobiť v roku 2006 až 116415 Sk hrubého, a poistné na zdravotné poistenie platiť nebude.

Ak sa chce vyhnúť aj plateniu poistného do Sociálnej poisťovne, môže zarobiť ako SZČO hrubých cca 85000 Sk (presná suma bude známa na jeseň 2006, kedy bude zverejnená minimálna mzda k 1.10.2006).
Prepacte mi, prosim, moju nechapavost, ale viackrat ste sa vyjadrili aj ze mam platit, aj ze nemam platit. V mzdovej a odvodovej problematike som laik a tak mi, prosim, jednoznacne povedzte, ak zarobim 6000 Sk mesacne, mam platit a kolko, alebo nemam platit - a ako mam neplatenie zdovodnit poistovni, ktora odo mna bude platenie vyzadovat.
A mne ide o platenie, resp. neplatenie v tomto roku, zatial nie v roku 2006.
Naposledy upravil durisovad : 09.07.05 at 09:46
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže skúsim odpoveď šitú na mieru. Ak to správne chápem, Vaša situácia je nasledovná: Ste na starobnom dôchodku a...

durisovad
...vybavila som si zivnost v januari 2005, ale hned som ju aj pozastavila a pracujem zatial na dohodu o vykonani prace. Od augusta bude moja zivnost zasa aktivna, cize sa musim ist prihlasit do zdravotnej poistovne...
Momentálne platí zákon 580/2004 v znení 718/2004. Podľa neho ste osoba, ktorá nie je ani zamestnanec, ani SZČO, preddavky na zdravotné poistenie za Vás platí štát.

Od augusta sa Vám obnoví živnosť. Do 8 dní musíte ísť do ZP, prihlásiť sa ako SZČO. Za august už budete musieť zaplatiť preddavok sama - 910 Sk.

K 1.9.2005 má začať platiť novela (možno bude platiť od 1.10.2005, ak ju prezident nepodpíše a poslanci ju do 1.9.nestihnú opätovne schváliť).

Podľa novely ako začínajúca SZČO a súčasne dôchodca nemusíte platiť žiadne preddavky. Za september 2005 teda platíte 0 Sk, a takto až do decembra 2005.

V marci 2006 budete musieť urobiť ročné zúčtovanie.

V ročnom zúčtovaní - za január budete musieť platiť poistné ako SZČO.

Podľa novely sa príjmy osoba, ktorá do 1.9.2005 nie je ani zamestnanec, ani SZČO, neberú do úvahy. Teda na príjmy z DoVP za február až júl sa prihliadať nebude - akokeby neexistovali. V ročnom zúčtovaní teda za február až júl 2005 budete poistencom štátu a za tieto mesiace neplatíte nič.

Za august platíte ako SZČO.

Pre posúdenie, či za september až december budete doplácať poistné ako SZČO alebo bude za Vás platiť poistné štát, bude podstatné, či Váš vymeriavací základ za tieto mesiace bude nižší ako 3250 x 4 = 13000 Sk.

Vymeriavací základ za tieto mesiace vypočítate takto:

Zoberiete základ dane, ktorý ste za celý rok 2005 dosiahli z činnosti SZČO. Od tohto základu dane však neodpočítate preddavky, ktoré ste platili v roku 2005 (a mala by to byť suma 2 x 910 Sk - za január a za august).

Napríklad Váš základ dane bude 50000 Sk.

Takto stanovený základ dane vydelíte 2,14-timi. V príklade vyjde suma 23365 Sk.

Podnikali ste 6 mesiacov, preto túto sumu vydelíte 6-timi - dostanete VZ pripadajúci na 1 mesiac. V príklade to bude suma 3894,17 Sk.

Vymeriavací základ pripadajúci za september až december teda bude štvornásobok vyššie uvedenej sumy. V príklade to bude suma 15576,67 Sk.

Porovnáme výsledok so sumou 13000 Sk. Ak je náš výsledok menší, poistné za september až december platí štát. Ak je rovný alebo väčší, poistné za september až december platíte Vy. V danom príklade by ste platili Vy, pretože 15576 je viac ako 13000.

Takže sú dve možnosti.

1. Ako SZČO platíte len za január a august, VZ bude 13000 Sk (minimum 6500 x 2), poistné je 1820 Sk - túto sumu zaplatíte už v podobe preddavkov, takže nebudete nič doplácať.

2. Ako SZČO platíte za január, august až december. VZ bude daný ako základ dane (okrem preddavkov na ZP) deleno 2,14. Takto stanovený VZ ale musí byť najmenej 6500 x 6 = 39000 Sk.

Poistné je 14% z VZ, od výsledku sa samozrejme odpočíta 1820 Sk, ktoré ste zaplatili na preddavkoch. Rozdiel budete musieť poisťovni doplatiť do 30.6.2006.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem Vam za fundovane a obsiahle vysvetlenie, teraz mi je to uz celkom jasne. A prepacte, prosim, ze som Vas s tym tolko potrapila.
0 0
petki petki

petki je offline (nepripojený) petki

Prosím o radu ! Som SZČO, kde mi od 1.7. 2005 (z príjmov roku 2004) vychádzajú preddavky z max. VZ a som zároveň zamestnancom, kde mám takisto maximálny VZ. Znamená to, že odvody do zdravotného poistenia budem odvádzať dvakrát z maximálneho VZ ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Preddavky musíte platiť aj ako zamestnanec, aj ako SZČO. Po skončení roka 2005 vykonáte ročné zúčtovanie poistného. Maximálny možný vymeriavací základ zo všetkých činností je 517140 Sk. Čiže v ročnom zúčtovaní Vám vyjde preplatok, ktorý Vám zdravotná poisťovňa do 30.6.2006 vráti.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pán Mihál, môžete mi prosím pomôcť z mojim konkrétnym prípadom? Som SZČO popri zamestnaní. Môj príjem zo živnosti za r. 2004 bol 113619,-, výdavky 28405. Mám platiť preddavky, alebo nie? Ak áno odkedy/začiatkom roka som začala platiť a od apríla som prestala platilť/. Teda ja tomu vôbec, ale vôbec nerozumiem. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jozef Mihál
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
Lebo svet je príliš nudný a jednotvárny?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jozef Mihál
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
Preddavky vo výške 498,- Sk mesačne mám platiť od 1.7.2005. Prečo som prestala platiť? No asi som to celé zle pochopila. Od 1.1.2005 mal byť braný do úvahy rok 2003 tam to bol ČZD 46827,-. Preddavky mali byť 274,- Sk /asi/. Mám to doplatiť do 30.6. a od 1.7. začať platiť 498,-?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

bepo
Lebo svet je príliš nudný a jednotvárny?
Bepo, celý tento systém ma totiž riadne ........... vytáča. Lebo mám platiť, platiť, platiť a ešte raz platiť. Čo raz! Dvakrát! Do ZP aj z HPP aj zo živnosti, do SP aj z HPP aj zo živnosti. Čím sa viac snažíš, tým viac plať. Tak to je!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zasa som omylom stlačil "Súhlasím".
Čím viac sa snažíš, tým viacej platíš (dane z príjmov a odvodov). Čím viacej kupuješ, tým viacej platíš (DPH a spotrebnej dane). Čím máš viac nehnuteľností, tým viacej platíš (dane z nehnuteľností) atď. Nuž, tento svet je o daniach a poplatkoch. Zlatá prvotnopospolná spoločnosť.

Ešte k tým 274 Sk - áno, pri uvedenom ČZD je to výška preddavku, ktorý ste mali platiť až do júna 2005. Odporúčam rýchlo doplatiť, aby ste mali čo najnižšie penále.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať