Zavrieť

Porady

Kedy použiť koeficient?

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Mám asi trošku banálnu otázočku.
Prvýkrát robím DP k DPH. Chcem sa spýtať na koeficient. Ak som správne pochopila výklad zákona, tak sa počíta iba vtedy, ak bol v zdan. období aj výnos, ktorý je oslobodený od DPH.
T.z. že ak podnikateľ mal iba také výnosy, ktoré sú predmetom DPH, tak ma nemusí zaujímať žiaden koeficient?
dakujem strašne moc a nesmejte sa mi. Ved nejako musím začať.
Usporiadat
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Zrozumitelne to je, dakujem, ale ja myslim firmy, co neponukaju ani postove, financne, TV, radio a podobne sluzby, ani najom, ci nemaju nejaku v zakone schovanu povinnost koeficient pouzit. Kedysi boli uroky na terminovanych vkladoch, ale duuuufam, to zrusili?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Úroky zrušili.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

dakujem, len ma vydesilo ze kazda tretia tema tu na porade sa vola prepocet koeficientom, kedy pouzit koeficient, este raz koeficient ... tak ma prepadol pocit, ze uz len my ho nepouzivame.
0 0
Beata121 Beata121

Beata121 je offline (nepripojený) Beata121

Vevey
Stale nenachadzam odpoved na vseobecnu otazku, kedy pouzit koeficient? Aj nejake uroky na uctoch alebo nieco ine ako najom sposobia nutnost pouzit koeficient? Zajtra podavam DP a neviem, ci som to nemala koeficientovat:-).
Ahoj, ani nevies ako ti zavidim, ze sa nemusis trapit s koeficientom, bud rada a pekne si to vychutnavaj...
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
My fakturujeme prenájom auta, ale na vstupe nemáme žiadne náklady s DPH, takže koeficient nepočítame. Podľa mňa sa koeficient počíta len vtedy, ak na vstupe sú doklady s DPH viazané, resp. súvisiace s vydanou faktúrou, na ktorej je oslobodené plnenie bez dane. Aby sme si nemohli odpočítať celú DPH na vstupe a štát "obrali" a neodviedli nič.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ale prenajom hnutelnych veci, teda aj auta nie je od odane oslobodený!
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Johanka
Ale prenajom hnutelnych veci, teda aj auta nie je od odane oslobodený!
Ale my fakturujeme do ČR.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

zuzi
My fakturujeme prenájom auta, ale na vstupe nemáme žiadne náklady s DPH, takže koeficient nepočítame. Podľa mňa sa koeficient počíta len vtedy, ak na vstupe sú doklady s DPH viazané, resp. súvisiace s vydanou faktúrou, na ktorej je oslobodené plnenie bez dane. Aby sme si nemohli odpočítať celú DPH na vstupe a štát "obrali" a neodviedli nič.
Tak tomu celkom nerozumiem. Ked na vstupe nemate doklady s DPH, tak z coho si chces uplatnovat odpocitanie celej DPH?
Ak si to vysvetlujes tak, ze len doklady suvisiace s tym predmetom, tak sa podla mna mylis, lebo to zahrna vsetky doklady na vstupe bez ohladu s cim suvisia.
Ked sa fakturuju bez DPH do zahranicia sluzby, ktore by tu podliehali DPH, pocita sa koeficient?

Beata121, a ty ho preco pocitas? Co mate a my nemame? :-)))
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

Johanka
To je ťažko odpovedať jasne a stručne. Treba si trocha pozrieť zákon o DPH § 49 ods.3 a 4. z ktorých vyplýva, že koeficientom treba prepočítavať ak použijeme tovary a služby / ktoré nakupujeme, t.j. náš vstup/ na dodávky dodávok tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane / náš výstup/. Čo je od dane oslobodené je presne vymenované v § 28 až 41. Čiže v prvom rade treba preskúmať, či mám niečo oslobodené od dane, zistiť koeficient a v evidencii DPH označiť to, čo musím prepočítať koeficientom. Viac zrozumiteľne to neviem.
Neviete niekto uviesť príklad?

Ak máme od dane oslobodenú prepravu osôb podľa § 46 odst. 2, máme používať koeficient?

Ako alebo kde sa zisťuje koeficient ? Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
A čo ak napríklad fakturujem a dodávam strojné zariadenie - predaj tovaru do štátov EU . To vstupuje do koeficientu ? Já som z toho už blbá . Aj ja zatiaľ nepoužívam koeficient .
Naposledy upravil Zita5 : 25.04.05 at 10:37
0 0
Beata121 Beata121

Beata121 je offline (nepripojený) Beata121

Vevey
Tak tomu celkom nerozumiem. Ked na vstupe nemate doklady s DPH, tak z coho si chces uplatnovat odpocitanie celej DPH?
Ak si to vysvetlujes tak, ze len doklady suvisiace s tym predmetom, tak sa podla mna mylis, lebo to zahrna vsetky doklady na vstupe bez ohladu s cim suvisia.
Ked sa fakturuju bez DPH do zahranicia sluzby, ktore by tu podliehali DPH, pocita sa koeficient?

Beata121, a ty ho preco pocitas? Co mate a my nemame? :-)))
Ahoj Vevey, ja som uplne klasicky typ, prenajom nehnutelnosti aj platcom aj neplatcom...
0 0
Beata121 Beata121

Beata121 je offline (nepripojený) Beata121

Zita5
A čo ak napríklad fakturujem a dodávam strojné zariadenie - predaj tovaru do štátov EU . To vstupuje do koeficientu ? Já som z toho už blbá . Aj ja zatiaľ nepoužívam koeficient .
Aohj Zita 5,
ide o dodanie tovaru v ramci EU, to nesuvisi s koeficientom, teda aspon myslim, ze ide o oslobodenie podla par. 43, a odpočítanie dane sa uvdza na riadku 07, zavisi to od toho ci je odberatel platca alebo nie. A podavas suhrnny vykaz...
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ako alebo kde sa zisťuje koeficient ? Ďakujem[/QUOTE]

Na DÚ som napísala žiadosť: Z dôvodu, že v minulom zdaňovacom období som nemala plnenia od dane oslobodené, žiadam o schválenie koeficientu odhadom pre pomerné odpočítanie dane. Vychádzam z nasl.
Zdaniteľné obch. v 1Q 2005 500000,-
Tovar a služby od dane oslobodené v 1Q 2005 50000,-
Výpočet koef.: podľa vzorca, koef. 0,91

Toto mi na DÚ odsúhlasili a tento koef.som použila na prepočet.
Naposledy upravil adam : 25.04.05 at 10:54
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Ked si ho pouzila, myslim ten schvaleny koeficient, je nutne aby si robila potom nejake rocne zuctovanie pomocou skutocne vypocitaneho podielu? Ako znelo presne to schvalenie z DU? Ze ho mozes pouzit a nemusis prepocitavat?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Podľa môjho názoru koeficient, ktorý schválil správca dane sa použije počas celého kalendárneho roka. Na konci roka sa prepočíta zo všetkých zdaniteľných plnení ako uskutočnených tak oslobodených.Na základe takto vypočítaného koeficienta sa potom vypočíta skutočná odpočítateľná daň a vysporiada voči odvedenej dani. Nový vypočítaný koeficient sa potom použije na ďalší rok.

A ešte výpočet: k= uskutočnené zdaniteľné plnenia/(uskutočnené zdaniteľné plnenia+uskutočnené zdaniteľné plnenia oslobodené)

skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k)

Dúfam, že je to zrozumiteľné.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Vevey
Ked si ho pouzila, myslim ten schvaleny koeficient, je nutne aby si robila potom nejake rocne zuctovanie pomocou skutocne vypocitaneho podielu? Ako znelo presne to schvalenie z DU? Ze ho mozes pouzit a nemusis prepocitavat?
Ako napísal Juko, schválený koeficient používam celý rok a na konci roka sa robí ročné zúčtovanie dane......DÚ nenapísal žiadne schválenie, len prijal moju žiadosť, kópiu som si dala oraziť. Ročné zúčtovanie som ešte nikdy nerobila, ale dúfam, že mi poraďáci pomôžu. Prečítaj si tému "ešte raz koeficient" , v nej mi to polopate vysvetlila Johanka.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

juko
A ešte výpočet: k= uskutočnené zdaniteľné plnenia/(uskutočnené zdaniteľné plnenia+uskutočnené zdaniteľné plnenia oslobodené)

skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k)

Dúfam, že je to zrozumiteľné.
Ano, dakujem za odpoved, je zrozumitelna, aj Adame dakujem za odpoved, priznam sa ze vzorcu: skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k) celkom nerozumiem, inak mi je to jasne. Keby sa to namiesto skutočná vypočítaná daň nazyvalo skor skutocna danova povinnost asi by mi to jasne bolo.
Moj klient to pochopil a jeho auditorka mu to schvalila, ze ked dostal od DU list, v ktorom mu navrhnuty koeficient schvalili (prave zacinal s DPH, funguje uz dlho), nema urobit rocny prepocet, ked pouzil koeficient schvaleny DU. Minuly rok nebol mojim klientom, nemusi ma to trapit, len v tom chcem mat jasno.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

pridám sa aj ja, v 5/2005 sme zamestnancovi predali osobné auto-vystavili sme danový doklad samozrejme bez DPh, ani pri kúpe auta sme si DPH neuplatnili,
musím počítať koeficient ?
inak všetky plnenia za celý rok mám len s DPH, len toto jedno bolo bez DPH .Potešíte ma, že koeficient nemusím použiť ???
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

nikto ma nepoteší ?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Ja si myslím, že netreba, ale v rýchlosti si neviem spomenúť na základe čoho. Ak to nájdem, ozvem sa ešte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať