Zavrieť

Porady

Poslanec obecného zastupiteľstva a odvody do ZP

Dobrý deň, pán Mihál,

zákazník dal dotaz na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu nasledujúceho znenia:

"Je obec povinna podla novely zakona o zdravotnom poisteni platnej od 1.septembra prihlasit do zdravotneho poistenia poslanca obecneho zastupitelstva, ktory ma uznesenim Obecneho zastupitelstva schvalenu mesacnu odmenu, ktora je vyssia ako 3250,- sk? Tento poslanec je dochodca a zaroven vykonava funkciu zastupcu starostu obce."<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>Zdravotná poisťovňa je názoru, že poslanca je potrebné prihlásiť do poisťovne a odvádzať za neho preddavky.</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>V zákone 580/2004 v § 11 v odstavci 3 zamestnancom je pod písmenom f) ... poslanec obecného zastupiteľstva ..., ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>Ako treba postupovať v prípade poslanca obecného zastupiteľstva - dôchodcu? Považuje sa za osobu dlhodobo uvoľnenú na výkon funkcie? Postupovala zdravotná poisťovňa správne?</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>Ďakujem za odpoveď</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>Skočovská</o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    a netreba sa na to pozerat skor z pohladu dochodcu ak ma prijem vacsi ako 1/2 min mzdy tak musi platit zdravotne poistenie?

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Ak sa na dotyčného poslanca pozerám ako na dôchodcu a nie ako zamestnanca (§ 11 odst. 3 písmenom f), potom jeho príjem (odmena) je považovaný ako odmena napríklad z dohody o vykonaní práce?
    Ak je to tak, tak potom obecný úrad nemá povinnosť poslanca prihlasovať do ZP ako zamestnanca a ani neovádza za neho preddavky a poslanec dôchodca si z príjmov, ktoré za mesiace 09.-12.2005 presiahnu 13 000 Sk vykoná ročné zúčtovanie.
    Prosím Vás o stanoviská a ďakujem za každú reakciu.

    Skočovská

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Poslanec, ktorý vykonáva funkciu zástupcu starostu je problematický. Len ak naozaj vykonáva funkciu zástupcu starostu namiesto starostu (ochorenie starostu a pod.), môže mať za túto činnosť odmenu, zrejme vo výške ako starosta, presne z hlavy neviem. V takomto prípade je otázne, či pre zákon o ZP a SP ho treba považovať za starostu - v skutočnosti ním nie je, ale jeho príjem poberá.
    Pokiaľ poberá odmenu ako poslanec, v tomto prípade nie je uvoľnený na výkon funkcie, pre ZP sa posudzuje obdobne ako dohodár.

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Pán Mihál,
    aký je, prosím Vás, Váš výklad a Vaše stanovisko?
    Cením si každú reakciu, no Vy ste k zákonu 580/2004 a jeho výkladu najpovolanejší.

    Ďakujem

    Skočovská

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    skocka
    Pán Mihál,
    aký je, prosím Vás, Váš výklad a Vaše stanovisko?
    Cením si každú reakciu, no Vy ste k zákonu 580/2004 a jeho výkladu najpovolanejší.

    Ďakujem

    Skočovská
    Skocka, navrhujem, aby ste si pred formuláciou takýchto príspevkov prečítali Etiketu Porady (najmä bod 7), ktorú sa snažia dodržiavať všetci členovia Porady.

    http://www.porada.sk/showpost-p_19909-postcount_1.html

    Ďakujem za porozumenie.

    P.S.
    Necítim sa byť dotknutý Vašim príspevkom, ale k Vašej otázke sa už fundovane vyjadril aj člen Porady, ktorý s pánom Mihálom veľmi úzko spolupracuje a pozná zákon rovnako dobre ako pán Mihál.
    Naposledy upravil endrju : 19.10.05 at 11:30

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Nechcela som sa nikoho dotknúť a ozaj si cením všetky odpovede a veľmi mi pomáhajú, no pán Mihál nám na školení povedal, že všetky otázky, ktoré sa týkajú výkladu zákona 580/2004 končia u neho na stole, takže sa môžme o jeho výklad odvolať aj vo všetkých ZP.
    Ja potrebujem svojmu zákazníkovi argumentovať, aby sa vedel obhájiť v ZP, že svojho poslanca nemusí prihlasovať do ZP ako zamestnanca a nemusí za neho platiť preddavky, lebo ZP robí na zákazníka nátlak a vyhráža sa penálmi.
    Aj pani Motyčková (somij) vo svojej odpovedi písala, že takýto poslanec (zástupca) je problematický.
    Z odpovede som presne nepochopila, či mám pravdu ja (poslanca netreba prihlasovať a netreba odvádzať preddavky) alebo ZP (poslanca treba prihlasovať a treba odvádzať preddavky).
    Čo sa týka Etikety Porady, zatiaľ som si vždy vyhľadala odpoveď na svoj problém v už existujúcich príspevkoch, no s týmto si neviem rady.
    Ďakujem za pochopenie

    Skočovská

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Takže preverila som to v zákonoch.

    Podľa zákona o obecnom zriadení nemožno zástupcu starostu považovať za starostu, aj keď v určitých prípadoch vykonáva jeho funkcie (predčasné ukončenie funkcie starostu do nových volieb) a je odmeňovaný podľa zákona, ktorý sa vzťahuje na starostov. Zákon o ZP sa odvoláva na definíciu starostu v zákone o obecnom zriadení, nie na spôsob odmeňovania, takže toto nie je dôvod aby bol zástupca starostu prihlásený v ZP.

    Druhý možný problém - pre ZP je za zamestnanca považovaný aj poslanec uvoľnený na výkon funkcie - tento poslanec však nebol na výkon svojej funkcie uvoľnený, takže ani toto nie je dôvod na prihlásenie do ZP

    Keďže ale dôchodca bude mať zdaniteľný príjem za 9-12 vyšší ako 13000 Sk, bude si musieť sám urobiť ročné zúčtovanie poistného a odviesť 14% (7% ak je ZPS) zo svojho príjmu.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pardon, nemal som v týchto dňoch čas včas sa k tomuto problému vyjadriť. Najskôr ešte - na Skočku sa nehnevám, toto nepovažujem za porušenie etikety - dôvod - bola mi na školení v BB a na vine som ja, že som nedostatočne vysvetlil problém poslancov miestnych zastupiteľstiev.

    Pozrel som si predošlú diskusiu a nezostáva mi nič iné, len sa stotožniť s predošlým príspevkom (č.8) od somij.

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Všetkým ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce odpovede.

    Skočovská

    Poslanec obecného zastupiteľstva a odvody do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.