Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

ik-a
Za SZCO na materskej plati stat.
ak je to SZCO , tak je jedno ci je na materskej...To SZCO to "prebije"
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

jaro.jaro
ak je to SZCO , tak je jedno ci je na materskej...To SZCO to "prebije"
Ak pocas materskej nevykonava SZCO, co by mala oznamit, tak podla mojho nazoru neplati. Mozem si to ale zle vysvetlovat.
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

škoda. Nedá mi nikto jednoznačnú odpoveď? Alebo odvolávku resp. usmernenie na riešenie problému so SZČO na materskej? Ani pán Mihál?
0 0
mimi mimi

mimi je offline (nepripojený) mimi

Dobry den,


mam konatela občana CR, musi odvadzat 910,- Sk do zdravotnej poistovne?
Lebo v Zdravotnej poistovni mi povedali, ze si ma konatel zistit v Čechach, do ktorej zdravotnej poistovni na Slovensku ma odvadzat tých 910,- Sk. Mala by to byt nejaka dohoda medzi ceskou a slovenskou zdravotnou poistovnou.
Mne sa to zdá ako nezmysel. Viete mi poradit?

dik
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

ik-a
Ak pocas materskej nevykonava SZCO, co by mala oznamit, tak podla mojho nazoru neplati. Mozem si to ale zle vysvetlovat.
-ak "zrusi" SZCO> tak nie je SZCO > neplati
-ak nezrusi SZCO>je oficialne SZCO(nikoho-uradnikov- nezujima ze je na materskej)>plati
-otazke asi je-co hovori legislativa(Zivnostensky zakon?) o sposobe a lehotach zaniku zivnosti
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

jaro.jaro
-ak "zrusi" SZCO> tak nie je SZCO > neplati
-ak nezrusi SZCO>je oficialne SZCO(nikoho-uradnikov- nezujima ze je na materskej)>plati
-otazke asi je-co hovori legislativa(Zivnostensky zakon?) o sposobe a lehotach zaniku zivnosti
Nestaci prerusenie zivnosti?
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

ik-a
Nestaci prerusenie zivnosti?
prerušenie živnosti = ako keby v čase prerušenia nemala ŽL = neplatí za tie masiace keď mala perušené.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

To: mimi

Mám tiež konateľa občana ČR, ktorý nepoberá za výkon funkcie žiadnu odmenu, v ČR je zamestnaný. Vo VšZP mi povedali, že poisťovňu si môže vybrať sám a 910,- musí odvádzať. Túto povinnosť nemá iba v prípade, ak príslušné inštitúcie dotknutých členských štátov (v SR je to MPSVaR) rozhodli (na základe požiadania poistenca), že ťažisko záujmov poistenca je v danom členskom štáte EÚ. Tento postup vaplýva z § 11 osd.4 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení novely č. 718/2004 Z.z.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Pan Mihal,
vsimli ste si, ze v § 11 ods. 4 písm. e) "je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným 36a)".
___________________________________
"36a) § 150 až 153 Obchodného zákonníka".

Obchodny zakonnik v § 150 hovori o vyrovnani a v § 151 - § 153 hovori o zrušeni a likvidácia spoločnosti. O konateloch sa ale hovori v § 133 - § 136 Konatelia!!!

Vsimla som si to az dnes, tak som sa Vas na to ani nepytala na skoleni. Co to teraz pre nas znamena?!
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

mimi
Dobry den,


mam konatela občana CR, musi odvadzat 910,- Sk do zdravotnej poistovne?
Lebo v Zdravotnej poistovni mi povedali, ze si ma konatel zistit v Čechach, do ktorej zdravotnej poistovni na Slovensku ma odvadzat tých 910,- Sk. Mala by to byt nejaka dohoda medzi ceskou a slovenskou zdravotnou poistovnou.
Mne sa to zdá ako nezmysel. Viete mi poradit?

dik
Ja mam obdobný prípad ale konateľ je v ČR SZČO.
Prihlásila som ho, ale nič som zatiaľ neplatila - napísala
som do ZP list (kde citujem všetky predmetné články
nariadenia EU 1408) s tým že ťažisko záujmov - trvalý
pobyt a rodinu má v ČR. DO prílohy som dala jeho kartičku
poistenca, ktorá plati v ČR - doklad o tom že je tam
poistený. Dám ti vedieť keď bude odpoveď -
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

esprit
To: mimi

Mám tiež konateľa občana ČR, ktorý nepoberá za výkon funkcie žiadnu odmenu, v ČR je zamestnaný. Vo VšZP mi povedali, že poisťovňu si môže vybrať sám a 910,- musí odvádzať. Túto povinnosť nemá iba v prípade, ak príslušné inštitúcie dotknutých členských štátov (v SR je to MPSVaR) rozhodli (na základe požiadania poistenca), že ťažisko záujmov poistenca je v danom členskom štáte EÚ. Tento postup vaplýva z § 11 osd.4 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení novely č. 718/2004 Z.z.
Inak aby som to doplnila.
V roku 2004 som mala viaceré obdobné prípady ale nikto odo mňa potvrdenie
o dohode kompetentných orgánov nechcel, stačil už spomenutý list. Veď preboha
kto to bude preskúmávať, a ako ? V nariadení je bydlisko ako stredisko životných
záujmov a to sa ťažko dokazuje. Zo zákona a z nariadenia to podľa môjho názoru
vôbec nevyplýva, môže to byť len nej.vnútorný predpis poisťovne.

Add. 2 Chcem sa uistiť ja : ak mám kočku ktorá pracuje v zahraničí (trvalku má
ale stále v SR) a tam je viac ako 6 mesiacov a je tam i zdravotne poistená,
znamená to :
- ak príde počas tohto obdobia na návštevu do SR - má tu nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť
- poistné počas tohto obdobia v SR neplatí

Takto mi to vyplýva z §2 zákona o ZP, môžte mi to niekto potvrdiť ?
diky
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Vážený pán Mihál.
Na stránke VŠZP je uvedená celkom prehľadná tabuľka s percentuálnymi sadzbami pre jednotlivých platiteľov poistného na ZP s výškou minimálneho a maximálneho preddavku. Zaráža ma tu však informácia o minimálnom vymeriavacom základe pre zamestnanca, ktorý je so zdravotným postihnutím. Takýto je predsa v členení na invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 do 40% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom jemu prináleží minim. 6.500,- Sk - toto je Ok.
Ďalej máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 40% do 70% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zákona o minimálnej mzde takémuto prináleží 75% z 6.500, teda v jeho prípade by sa malo jednať minimálne z 4.875, čo mi v tejto tabuľke na stránke VŠZP chýba.
Nakoniec máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%" - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zák.o minim.mzde takémuto prináleží 50% z 6.500, teda z 3.250, čo je aj v tabuľke VŠZP uvedené.
Napíšte mi teda prosím Vaše stanovisko k tejto problematike. Či sa stotožňujete s mojim názorom a pri tvorbe tabuľky VŠZP pozabudla na tú invaliditu od 40% do 70% a teda či môj pohľad na vec je správny, alebo sa mýlim, čo by som potom poprosila bližšie vysvetliť.
Ďakujem.
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Výsledok po konzultácii na zdravotnej poisťovni: SZČO na materskej ked nechce platiť 910.- ZP musí prerušiť alebo zrušiť živnosť (v danom prípade aj slobodné povolanie). Prehlásenie ,že počas materskej nevykonáva činnosť nepostačuje (na soc.poisťovnu to stačilo!) Obísť všetky inštitúcie čím skôr. Spätne k 01,01.2005 to asi nepôjde, takže bude musíť zaplatiť odvod do ZP alikvótnou čiastkou za 01/2005.
EšTE : SZČO, ktorý je vypísaný MUSÍ tiež platiť 910.- za ZP!!!
Bola daná informácia, že je velmi vela sťažnosti na daný stav, takže sa možno bude novelizovať....
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Mam otazku: fyzicka osoba SZCO za rok 2003 nemal z tejto cinnosti ziadny prijem, je zaroven konatelom v spolocnosti s.r.o, - ma uzatvorenu pracovnu zmluvu. Od 1.1. ma povinnost zaregistorvat sa v ZP a ake plati odvody do ZP? Ja uz fakt nicomu nerozumiem. V kazdej ZP mi dali inu informaciu.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

HANKA

Zhrnutie.

Je SZČO živnostník.
Na základe pracovnej zmluvy je konateľom, alebo je konateľom + má pracovnú zmluvu ?

Ako SZČO živnostník musí platiť preddavky vo výške minimálne 910,-SK mesačne.
Ako konateľ teda nebude platiť nič. Pokiaľ neberie odmenu ako konateľ.

Nemusí sa prihlásiť do ZP! Je už prihlásený ako SZČO živnostník.
Od 1.1.2005 je konateľ považovaný za SZČO. A teda už prihlásený je.

No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Na stránke VŠZP v tej tabuľke čítam, že SZČO, ak je súčasne aj zamestnancom, tak jej výška minimálneho preddavku nie je stanovená. To znamená, že nemusí platiť preddavky na ZP, alebo musí a sám si určí koľko bude odvádzať?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Hej, nie je stanovená, môže si ju určiť sám, ale jeho výška musí byť minimálne tých 910,- Sk mesačne.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Čiže ja ako SZČO popri zamestnaní budem odvádzať 910,- Sk mesačne do ZP. Nezáleží na tom, aký bol príjem, či základ dane v roku 2003? A čo potom pri ročnom zúčtovaní ZP, všetko sa to vráti alebo ako?
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Katarína STR
HANKA

Zhrnutie.

Je SZČO živnostník.
Na základe pracovnej zmluvy je konateľom, alebo je konateľom + má pracovnú zmluvu ?

Ako SZČO živnostník musí platiť preddavky vo výške minimálne 910,-SK mesačne.
Ako konateľ teda nebude platiť nič. Pokiaľ neberie odmenu ako konateľ.

Nemusí sa prihlásiť do ZP! Je už prihlásený ako SZČO živnostník.
Od 1.1.2005 je konateľ považovaný za SZČO. A teda už prihlásený je.

No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.
Katarína STR.
Odpoveď pre Hanku bola OK. Podľa mňa však posledná veta, "No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.", tak táto nie je správne, lebo pracovnú zmluvu na funkciu konateľa nie je možné uzavrieť. Pracovnú zmluvu môže mať konateľ síce uzatvorenú, ale len na napr. riaditeľ, ... Čo znamená, že z tejto bude mať riadne mzdu a odvod robí zamestnávateľ aj za tohto riaditeľa. Za výkon konateľa dostane odmenu, ktorá už spadá do SZČO a z tejto teda podľa môjho názoru platí ako SZČO sám, čo nepôjde ani cez mzdy zamestnávateľa.
Ak sa mýlim, tak ma prosím niekto opravte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať