Zavrieť

Porady

Kedy použiť koeficient?

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Mám asi trošku banálnu otázočku.
Prvýkrát robím DP k DPH. Chcem sa spýtať na koeficient. Ak som správne pochopila výklad zákona, tak sa počíta iba vtedy, ak bol v zdan. období aj výnos, ktorý je oslobodený od DPH.
T.z. že ak podnikateľ mal iba také výnosy, ktoré sú predmetom DPH, tak ma nemusí zaujímať žiaden koeficient?
dakujem strašne moc a nesmejte sa mi. Ved nejako musím začať.
Usporiadat
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Palino skús to nájsť-budem vďačná ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No vidím, že s tým máme všetci problém (seba nevynímajúc). Prezrela som celý zákon, lebo som sa chcela oprieť o §§ a čuduj sa svete, nenašla som nič a tom som sa s tým zabávala asi hodinu. Hľadala som v usmerneniach DR a MF SR s rovnakým úspechom (teda neúspechom). Úprava bola jasne podaná iba v predchádzajúcom ZDPH platnom do 30.4.2004, kde bolo jasne uvedené, že predaj osobného auta nevchádza do výpočtu koeficientu. Teraz je to skryté.
Na čo som prišla?

1. Analýzou a zohľadnením všetkých skutočností (odpočítanie DPH týkajúce sa osobného auta a pomerné odpočítanie DPH so špecifikáciou oblastí, ktoré nevchádzajú do čitateľa a menovateľa) som dospela k záveru, že v prípade predaja osobného auta nám tržba z jeho predaja:
- nevchádza do čitateľa (môžu tam ísť iba plnenia, z ktorých je daň odpočítateľná a my DPH odpočítať nemôžeme),
- nevchádza ani do menovateľa (lebo sa tam uvádzajú výnosy bez dane - a predaj auta je predsa predaj s daňou - lebo sme si ju neodpočítali).
alebo
2. Predaj auta možno považovať za predaj majetku podľa § 50 ods. 2 písm. b) a teda nevchádza do koeficientu (žeby to bolo také jednoduché?).

Obe riešenia = rovnaký záver (nezahrňovať do výpočtu koeficientu, teda rovnaký stav ako pred 1.5.2004).

V komentári sa tomuto bodu sa taktne vyhli všetci (aj renomovaní) autori. Nenašla som ani žiadne podrobnosti k vysvetlivkám na podanie daňového priznania, takže záver: ak nepostačuje vyššie uvedené vysvetlenie "presne smerovaná otázočka na DÚ" to vyrieši.

Ak to bude inak - daj vedieť, alebo poraďáci doplňte iný zdroj.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Súhlasím s každým, kto tvrdí, že je šťastný ten, kto nemá koeficient... Ja som "šťastným používateľom" koeficientu od 4Q 2004 - a s DU som si užila. Keď som podala žiadosť na schválenie koeficientu - daňováčka sa so mnou takmer pohádala, že uprostred roka predsa nemôžem meniť spôsob výpočtu DPH!!! Jasne som jej vysvetlila, že mi pribudli klienti na prenájom kanc. priest. a nie sú platcami DPH - jednoducho mi žiadosť nechcela zobrať! Nakoniec som je presvedčila (resp. jej telefonát znalejšej kolegyni), ale do dnešného dňa nemám z DU žiadne vyjadrenie. Tak veselo používam koeficient z min. roka.
A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AVO
....alebo
2. Predaj auta možno považovať za predaj majetku podľa § 50 ods. 2 písm. b) a teda nevchádza do koeficientu (žeby to bolo také jednoduché?).
Obe riešenia = rovnaký záver (nezahrňovať do výpočtu koeficientu, teda rovnaký stav ako pred 1.5.2004).
AVO, toto 2.riešenie, ktoré si doporučila, je asi najelegantnejšie. Ja som si tiež prezrel dostupné materiály daňovákov k tejto téme, ale nenašiel som žiadny príklad ani iný dôvod, prečo by sa na predaj auta (samozrejme ak nejde o tovar), nemalo v plnej miere vzťahovať citované ustanovenie zákona.
V jedinom PORADCOVI som našiel k tomuto § len stručný komentár " ..predaj hmotného a nehmotného majetku, ktorý platiteľ dane používal na účely svojho podnikania; ide o prípady príležitostných predajov majetku dlhodobej použiteľnosti, napr. z dôvodu opotrebenia a pod., predaj zásob musí platiteľ dane vždy zahrnúť do údajov pre výpočet koeficientu..". Aj v samotnom zákone je to podľa mňa napísané dosť jednoznačne nato, aby sa nezahŕňanie sumy z predaja auta do koeficientu dalo pri prípadnej kontrole obhájiť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To Andrej:
Rovnako som aj ja dospela k tomuto riešeniu.
Problém je asi v tom, že ešte nikto nepoložil otázku: či ide predaj osobného auta do koeficientu. Zatiaľ to nikomu nenapadlo a z praxe viem, že to nikto do koeficientu nedáva. Avšak keď si to chceme odôvodniť zákonom, tak exaktné vysvetlenie tam nenájdeme (teda špeciálne na problematiku osobného auta). Vyplýva to z jednotlivých ustanovení iba nepriamo.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

AVO, andrej rv, velmi pekne dakujem za odpovede... potešili ste ma
som rada, že nemusím začať počítať koeficient-doteraz som ho nepoužívala, a dúfam, že ano nebudem musieť...
ešte raz dík...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.[/QUOTE]

Marianna, ja som mala vo 4. Q koef. a prepočítavala som celý rok. Ale to bolo tým, že hoci fa bola vo 4. Q, týkala sa prenájmu za celý rok. Ale pochybnosti som mala, čo s tým, či len ten 4. Q upraviť cez koef. alebo aj celý rok ročným koef.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Marianna01
A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.
Aha, tak preto nemuseli, to je ozaj dobre, to ma nenapadlo.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ahojte, prečítala som si všetky príspevky o koeficiente a teraz neviem či sa neopýtam blbo.Máme v prenájme budovu platíme mesačne fyz. osobe 10 000,-Sk bez DPH na základe zmluvy o prenájme, mám použiť koeficient? Poplatky za elektrinu platí majiteľ pri zúčtovaní donesie z elektrárne vyúčtovanie a nedoplatok zaplatíme. Môžem si dať do výdavkov nedoplatok keď je na Fa jeho meno?Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dada 1
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky o koeficiente a teraz neviem či sa neopýtam blbo.Máme v prenájme budovu platíme mesačne fyz. osobe 10 000,-Sk bez DPH na základe zmluvy o prenájme, mám použiť koeficient? Poplatky za elektrinu platí majiteľ pri zúčtovaní donesie z elektrárne vyúčtovanie a nedoplatok zaplatíme. Môžem si dať do výdavkov nedoplatok keď je na Fa jeho meno?Ďakujem.
Napísala si "platíme" nájomné - do koeficientu ide "výnos" "príjem" t.j. vydaná faktúra, ak sa vyhotovuje.
Môžeš dať do nákladov to, čo je zmluvne dohodnuté. Faktúra na inú osobu je "zľahčenie" si situácie a možno (neviem, čo všetko je v zmluve a ako sa to dokladuje) to nie je ani v súlade so zákonom o účtovníctve, (DPH abstrahujem - prenajímateľ je asi neplatiteľ). Vhodnejšie by bolo robiť vyúčtovanie podpísané prenajímateľom a prípadne aj nájomcom na základe predložených kópií dokladov a to preniesť do účtovníctva.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Existuje nejaký spôsob, kedy by sa prenajímateľ platiteľ DPH pri prenájme pre neplatiteľa mohol vyhnúť koeficientu, napr. refaktúráciou elektriky, vody, plynu, odvodzu smetí a pod.?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To čo si vymenovala by nemohlo byť súčasťou nájomného???
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Podľa mňa neexistuje, prenájom musí byť vždy bez DPH.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Johanka, mohlo by byť súčasťou nájomného ale koeficientu by sme sa nevyhli.
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Záleží od nájomnej zmluvy. Ak je v nej uvedené, že energie sa budú fakturovať samostatne (refakturovať), od DPH je oslobodený len nájom a energie sa fakturujú s DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ESTER
Johanka, mohlo by byť súčasťou nájomného ale koeficientu by sme sa nevyhli.
Keby to bolo súčasťou nájomného, tak by si koeficientom nemala čo prepočítavať. Mala by si síce oslob. plnenie, ale nič na prepočítanie.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Johanka, mne sa to nezdá, že by som si v tomto prípade mohla uplatiť z energií celú DPH na vstupe.

Evelyn - súhlas.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ester,musela som si to nakresliť, máš pravdu je to blbina.
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Takisto súhlas s Ester.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať