Zavrieť

Porady

Odvody

ivi2 ivi2

ivi2 je offline (nepripojený) ivi2

Ahojte, chcela by som zacat podnikat, zaujimalo by ma ake odvody budem platit prvý rok do sociálnej poisťovne?
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Od dňa začiatku podnikania sa odvody do SP neplatia , až po ukončení zdaňovacieho obdobia podľa toho ,aké ti budú vychádzať. Ale ak chceš , môžeš si dobrovoľne platiť z poistenia , ktoré si vyberieš. Môj názor - ja by som si aspoň nemocenské a dôchodkové platila.
0 0
veronika veronika

veronika je offline (nepripojený) veronika

V prvom roku podnikania povinne odvody do SP neplatis, mozes si platit dobrovolne, najma na nemocnske poistenia - 4,4perc. z min.mzdy /t.c.z 6900 sk/.Ak do konca roku 2006 dosiahnes prijem vo vyske 12-nasobku minimalnej mzdy- pozor trzby - nie zisk!!!/, od 1.7.2007 sa musis prihlasit ako povinny platitel odvodov do SP. Po splneni tejto podmienky bude vyska odvodov zavisiet aj od tvojho zisku, najnizsie odvody su z min. mzdy, t.c. su 2288,- sk mesacne
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

veronika
V prvom roku podnikania povinne odvody do SP neplatis, mozes si platit dobrovolne, najma na nemocnske poistenia - 4,4perc. z min.mzdy /t.c.z 6900 sk/.Ak do konca roku 2006 dosiahnes prijem vo vyske 12-nasobku minimalnej mzdy- pozor trzby - nie zisk!!!/, od 1.7.2007 sa musis prihlasit ako povinny platitel odvodov do SP. Po splneni tejto podmienky bude vyska odvodov zavisiet aj od tvojho zisku, najnizsie odvody su z min. mzdy, t.c. su 2288,- sk mesacne
Veronika, trochu sa mi to zdá popletené. Tie tržby sa sledujú len v prípade, ak sa jedná o súbeh, to tnamená ak je popri živnosti aj zamestnaná. Inak nie. Od 1.7.2007 bude v každom prípade platiť poistenie z titulu živnosti, pričom nemá zamestnanie, i keby mala príjem na nule.Do 30.6.07 sa predloží výpis z DP za rok 2006 - pričom dôležitý pre výpočet výšky odvodov je daňový základ pred odpočtom nezdaniteľných položiek.
V podstate ten jeden rok dávajú možnosť živnostníkom, aby sa rozbehli bez výdavkov na uvedené poistenie. ja som si to platila - nielen pre nemocenské, ale aj dôchodkové účely, pretože tento rok sa potom do dôchodku nezapočítava.
Naposledy upravil Orsz : 27.08.06 at 19:09
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Orsz
Veronika, trochu sa mi to zdá popletené. Tie tržby sa sledujú len v prípade, ak sa jedná o súbeh, to tnamená ak je popri živnosti aj zamestnaná. Inak nie. Od 1.7.2007 bude v každom prípade platiť poistenie z titulu živnosti, pričom nemá zamestnanie, i keby mala príjem na nule. Do 30.6.07 sa predloží výpis z DP za rok 2006 - pričom dôležitý pre výpočet výšky odvodov je daňový základ pred odpočtom nezdaniteľných položiek.
V podstate ten jeden rok dávajú možnosť živnostníkom, aby sa rozbehli bez výdavkov na uvedené poistenie. ja som si to platila - nielen pre nemocenské, ale aj dôchodkové účely, pretože tento rok sa potom do dôchodku nezapočítava.
Orsz, nemáš pravdu, je jedno či je alebo nie je súbeh, dôležité je, že ak prekročí stanovenú výšku obratu, musí sa stať platiteľom do SP zo zákona ako SZČO. V prípade, ak by bola aj zamestnaná, tak platí odvody aj zo zamestnania aj z podnikania.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

abel
Orsz, nemáš pravdu, je jedno či je alebo nie je súbeh, dôležité je, že ak prekročí stanovenú výšku obratu, musí sa stať platiteľom do SP zo zákona ako SZČO. V prípade, ak by bola aj zamestnaná, tak platí odvody aj zo zamestnania aj z podnikania.
Abel, presne o tom som napísala. Treba čítať pozornejšie - skús to ešte raz. Ivi neuvádza, že je zamestnaná, je SZČO, takže bezohľadu na to, či by dosiahla za rok 2006 nejaký príjem, a NEBOLA BY ZAMESTNANÁ odvody by platila od 1.7.2007 zo živnosti. A jasne som napísala, že ak sa jedná o súbeh tak je obrat dôležitý, lebo ak by presiahla 12-násobok min,mzdy a BOLA BY zároveň ZAMESTNANÁ, začala by platiť odvody do SP aj z titulu živnosti. Prečítaj si môj príspevok ešte raz, myslím, že som to tam napísala dosť jasne.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tak teraz neviem, zrejme si nerozumieme. Ak nebude nikdy zamestnaná a za celú dobu podnikania nikdy neprekročí zákonom stanovený obrat, povinnosť platiť poistné jej nikdy nevznikne. Teda nikdy nehovor nikdy, ale aspoň podľa teraz platných predpisov.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ozsr si asi pletie platenie poistného do ZP a do SP.

Do SP sa platí len po dosiahnutý určitej výšky príjmu za daný rok bez ohľadu na to, či už je, alebo nieje SZČO inde poistená.
Čiže, ak by nebola nikde inde poistená a zo živnosti by nedosiahla stanovenú výšku príjmu, platiť odvody do SP nebude.

Do ZP musí SZČO platiť minimálne zo sumy 6900 ak nie je inde zdravotne poistený ako zamestnanec.

Ak by bol poistený zo zamestnania a zo SZČO by mu vyšlo platiť menej ako 100 korún, platiť ako SZČO nemusí.
Ak mu vyjde platitiť viac ako 100,- Sk a bude súčasne zamestnanec, bude platiť toľko, koľko mu skutočne vyjde. Netýka sa ho minimálna suma.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

abel
Tak teraz neviem, zrejme si nerozumieme. Ak nebude nikdy zamestnaná a za celú dobu podnikania nikdy neprekročí zákonom stanovený obrat, povinnosť platiť poistné jej nikdy nevznikne. Teda nikdy nehovor nikdy, ale aspoň podľa teraz platných predpisov.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
Abel, musím sa na to lepšie pozrieť, doteraz som bola v presvedčení, že nezávisle od toho, či presiahne obrat a nie je popri tom zamestnaný, platiť minimálne SP musí (samozrejme po roku). Teraz ma zaujíma, že v takom prípade ak podniká s príjmom pod tento VZ a neplatí SP (napr. može to trvať aj 2 roky - stretla som sa s tým, že podnikanie nešlo a trvalo to dlhšie, kým si to dotyčný uvedomil, a platil SP) tak ako je to s dobou na dôchodok, nemocenské atď? To sa zrejme nezapočítava. Iba ak by platil dobrovoľne. Našťastie teraz nemám taký prípad. No ďakujem za ďalšiu skúsenosť.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Je to presne tak, ako teraz píšeš. Zo zákona platiť nemusí, ale ak chce, aby sa jej tá doba započítavala do odprac. rokov, môže sa prihlásiť dobrovoľne. Ale pri všetkých takýchto príspevkoch upozorňujem: Ak ste prihlásení dobrovoľne a vznikne Vám povinnosť platiť zo zákona, nezabudnite sa z dobrovoľného poistenia odhlásiť!!!
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jasné Elenka, ešte raz ďakujem, zase som múdrejšia.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Prosím - ak niekto vie, môžete poradiť ?
Znižuje sa vymeriavací základ do SP od 1. 8. 2006 pre SZČO o alikvotnú časť zaplateného životného poistenia (spĺňa podmienky zákona) ??
Ďakujem...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Áno, pozri § 138 ods.7 zákona. Vymeriavací základ ale nesmie klesnúť pod minimálny, t. č. 6900.- Sk

7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Skús pozrieť aj tento príspevok
http://www.porada.sk/showpost.php?p=259403&postcount=38
Naposledy upravil abel : 30.08.06 at 06:27
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

abel
Áno, pozri § 138 ods.7 zákona. Vymeriavací základ ale nesmie klesnúť pod minimálny, t. č. 6900.- Sk

7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Skús pozrieť aj tento príspevok
http://www.porada.sk/showpost.php?p=259403&postcount=38


Ďakujem, neistá som z toho dôvodu, že na SP v TA som sa pýtala, či mám zaslať oznámenie o novom vymeriavacom základe, a oni mi povedali, že SZČO sa to týka až od 1. 7. 2007 - majú metodický pokyn.A potom zaslať potvrdenie o zaplatení životného poistenia a výpis z daňového priznania - všetko za rok 2006.
A tak neviem ako mám konať.
Pekný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zmena definície vymeriavacieho základu SZČO (§ 138 ods.7) je účinná od 1.8.2006, žiadne prechodné ustanovenia k tomu v zákone neexistujú, takže nie je žiaden dôvod prečo by sa mal "po novom" VZ SZČO posudzovať až od 1.7.2007.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tiež mám veľmi dobrú skúsenosť so SP Trnava. Niektorí moji klienti si od 1.1.2005 do 31.12.2005 uplatňovali zníženie o 0,5 % zo starobného poistenia na každé nezaopatrené dieťa. Pri žiadosti o potvrdenie, že majú vyrovnané záväzky, im toto zníženie figurovalo ako nedoplatok a ak chceli potvrdenie napr. k úveru, museli si celú sumu doplatiť, pretože v súčasnosti (hovorím o auguste 2006, kedy spomínané zníženie už 8 mesiacov neplatí) ešte stále nie je technicky možné toto zníženie v platbách uplatniť.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Jozef Mihál
Zmena definície vymeriavacieho základu SZČO (§ 138 ods.7) je účinná od 1.8.2006, žiadne prechodné ustanovenia k tomu v zákone neexistujú, takže nie je žiaden dôvod prečo by sa mal "po novom" VZ SZČO posudzovať až od 1.7.2007.
Ďakujem za vysvetlenie .
Pekný deň.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

abel
Tiež mám veľmi dobrú skúsenosť so SP Trnava. Niektorí moji klienti si od 1.1.2005 do 31.12.2005 uplatňovali zníženie o 0,5 % zo starobného poistenia na každé nezaopatrené dieťa. Pri žiadosti o potvrdenie, že majú vyrovnané záväzky, im toto zníženie figurovalo ako nedoplatok a ak chceli potvrdenie napr. k úveru, museli si celú sumu doplatiť, pretože v súčasnosti (hovorím o auguste 2006, kedy spomínané zníženie už 8 mesiacov neplatí) ešte stále nie je technicky možné toto zníženie v platbách uplatniť.
No moja dnešná skúsenosť so SP TA : opäť to isté - oni majú program, že vymeriavacie základy sa menia len od 1.7.2006, o ničom neviedia, že by sa mohli aj od 1. 8. 2006 - mám volať vedúcu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak by pri zmenách zákonov postupovali aj zamestnávatelia tak, ako to vidíme z predošlého príspevku v prípade SP, tak by mohli povedať "my máme program, ktorý nám počíta dane, odvody atď...po starom" a ignorovať zmeny zákonov.

Štát v štáte.

...A nepochybujem o tom, že zmena nastavenia programu z dôvodu zmeny VZ SZČO bude stáť SP desiatky miliónov.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Jozef Mihál
Ak by pri zmenách zákonov postupovali aj zamestnávatelia tak, ako to vidíme z predošlého príspevku v prípade SP, tak by mohli povedať "my máme program, ktorý nám počíta dane, odvody atď...po starom" a ignorovať zmeny zákonov.

Štát v štáte.

...A nepochybujem o tom, že zmena nastavenia programu z dôvodu zmeny VZ SZČO bude stáť SP desiatky miliónov.

Pán Mihál,
- takže pani vedúca mi povedala, že zákon je platný od 1. 8. 2006 - to znamená, že SZČO bude podávať daňové priznanie za rok 2006 až v r. 2007, preto pre SZČO vymeriavací základ znížený o platby na poistenia (životné, DDS...) platí až od 1. 7. 2007 a hotovo.....
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

DanielaSĽ
Od dňa začiatku podnikania sa odvody do SP neplatia , až po ukončení zdaňovacieho obdobia podľa toho ,aké ti budú vychádzať. Ale ak chceš , môžeš si dobrovoľne platiť z poistenia , ktoré si vyberieš. Môj názor - ja by som si aspoň nemocenské a dôchodkové platila.

Aký význam vidíš v platení dôchodkového poistenia z min. mzdy./Predpokladám, že by bolo platenie iba z min. mzdy/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať