Zavrieť

Porady

Dotácia a zmena spôsobu uplatňovania výdavkov

V roku 2005 som začal podnikať, dostal som dotáciu z UP vo výške 75.928 Sk. Vtedy som viedol účtovnictvo a uplatňoval som si skutočné výdavky. Z dotácie som v roku 2005 vyčerpal 53.343,50 Sk, to znamená že takúto sumu som zahrnul do VOZD a aj interným dokladom pri uzávierke som takú istú sumu zahrnul do POZD.
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Teraz však neviem, ako postupovať, keďže už budem uplatňovať paušálne výdavky. Sumu 22.584,50 zahrniem do POZD, 14.256 Sk do VNZD (?) - výdavky sú uplatnené v 40%. Ale čo s poistným na ZP, ktoré som uhrádzal z tej dotácie?? Je to VOZD alebo VNZD??
Usporiadat
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

chcem sa pripojiť k tejto téme. Situácia je podobná.Tiež som dostala v tomto roku dotáciu a rozhodla som sa uplatniť paušálne výdavky.V zákone o dani z príjmu § 17ods.3 pís.h, sa hovorí o tom že daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve zaúčtuje príjem a výdaj do daň.príjmov a výdavkov v tom roku keď ich použil, čiže na zákl.dane má nulový vplyv. A čo ten ktorý si uplatní paušál? Bude to len tých 40% ?
-------------------------------------
zita
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
johny18
V roku 2005 som začal podnikať, dostal som dotáciu z UP vo výške 75.928 Sk. Vtedy som viedol účtovnictvo a uplatňoval som si skutočné výdavky. Z dotácie som v roku 2005 vyčerpal 53.343,50 Sk, to znamená že takúto sumu som zahrnul do VOZD a aj interným dokladom pri uzávierke som takú istú sumu zahrnul do POZD.
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Teraz však neviem, ako postupovať, keďže už budem uplatňovať paušálne výdavky. Sumu 22.584,50 zahrniem do POZD, 14.256 Sk do VNZD (?) - výdavky sú uplatnené v 40%. Ale čo s poistným na ZP, ktoré som uhrádzal z tej dotácie?? Je to VOZD alebo VNZD??
V prvom rade si pozri § 17/10 ZDP, či nemusíš upraviť základ dane za predchádzajúce zdaň.obd. (postup podľa §17/8)


Ak ešte stále chceš prejsť na paušál ( prečo by si aj nechcel), tak si poriadne prečítaj §6/10 ZDP.

§6/10 Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže

uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného

a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.






Ak si uplatňuješ paušálne výdaje, už nevedieš účtovníctvo. Teda výdaje nerozlišuješ na ovplyvňujúce a neovplyvňujúce základ dane. Takže máš jedno, z akých zdrojov si platil ZP, príp. ostatné výdaje.
Dôležité je pre teba viesť iba evidencie v súlade so zákonom.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
johny18
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Len sa chcem informovať. Dotáciu ti dovolili použiť na zdravotné poistenie, akože mesačné platby si hradila z dotácie? Mojej priateľke dotáciu na režiu a poistenie nechceli poskytnúť.Je to vôbec možné?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
drako
chcem sa pripojiť k tejto téme. Situácia je podobná.Tiež som dostala v tomto roku dotáciu a rozhodla som sa uplatniť paušálne výdavky.V zákone o dani z príjmu § 17ods.3 pís.h, sa hovorí o tom že daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve zaúčtuje príjem a výdaj do daň.príjmov a výdavkov v tom roku keď ich použil, čiže na zákl.dane má nulový vplyv. A čo ten ktorý si uplatní paušál? Bude to len tých 40% ?
-------------------------------------
zita
Paušálne výdavky nemajú nič spoločné s jednoduchým účtovníctvom. Takže sa nesnaž uplatniť §§ hovoriace o JU na paušálne výdaje. Ak si sa rozhodla uplatniť paušálne výdaje ( umožňuje ti to §6/10 ZDP), celú dotáciu zahrnieš do príjmov. A malou nevýhodou bude, že vo výdajoch si uplatníš naozaj len tých 40% ( resp.60% - remesel.živn.) a výdaje na poistné.

Záver:
Dotácia má nulový vplyv na základ dane pri JU. Pri PU aj keď sa to hovorí to nie je až také jednoznačné ( existujú situácie, keď nejaký ten vplyv má). A pri paušálnych výdajoch ................ bohužiaľ.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
smith
Len sa chcem informovať. Dotáciu ti dovolili použiť na zdravotné poistenie, akože mesačné platby si hradila z dotácie? Mojej priateľke dotáciu na režiu a poistenie nechceli poskytnúť.Je to vôbec možné?

Na Slovensku je všetko možné.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ano, ja som mal dovolene pouzit dotaciu aj na zdravotne poistenie, ale iba od augusta 2005 do septembra 2006, cize 1 rok a 1 mesiac. Ja som sa ich pytal, ci to mozem pouzit na poistenie, odpovedali ze ano, ale iba na zdravotne, nie na socialne. Dal som to aj do kalkulacie predpokladanych nakladov a schvalili mi to.
Naposledy upravil johny18 : 06.01.07 at 13:44
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Aj mne schválili poistné na zdravotné na celé dva roky bez problémov, dokonca mi to na ÚP navrhli.
0 0
MILKA58 MILKA58

MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

Zaujímavé, že nemáme na celom Slovensku rovnaké pravidlá. Mne tiež schválili platbu zdravotného poistenia, ale len od apríla 2006 (začiatok živnosti) do konca roka 2006, pretože všetky peniaze - dotáciu som musela vyčerpať. Nemocenské mi tiež zamietli.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

MILKA58
Zaujímavé, že nemáme na celom Slovensku rovnaké pravidlá. Mne tiež schválili platbu zdravotného poistenia, ale len od apríla 2006 (začiatok živnosti) do konca roka 2006, pretože všetky peniaze - dotáciu som musela vyčerpať. Nemocenské mi tiež zamietli.
ja som dostal dotáciu v 03/2006, a odprúčanie bolo na ZP aSP a možnosť v priebehu 2 rokov.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

benka
Paušálne výdavky nemajú nič spoločné s jednoduchým účtovníctvom. Takže sa nesnaž uplatniť §§ hovoriace o JU na paušálne výdaje. Ak si sa rozhodla uplatniť paušálne výdaje ( umožňuje ti to §6/10 ZDP), celú dotáciu zahrnieš do príjmov. A malou nevýhodou bude, že vo výdajoch si uplatníš naozaj len tých 40% ( resp.60% - remesel.živn.) a výdaje na poistné.

Záver:
Dotácia má nulový vplyv na základ dane pri JU. Pri PU aj keď sa to hovorí to nie je až také jednoznačné ( existujú situácie, keď nejaký ten vplyv má). A pri paušálnych výdajoch ................ bohužiaľ.
celú dotáciu? Myslíte to tak, že aj keď z nej vyčerpem napr.len 20000 Sk, do príjmu musím dať celých 80601 Sk ktoré mi v roku 2006 prišli na účet?
----------------------------------------------
Zita
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zita, klikni sem http://www.porada.sk/t38701-uctovani...ight=dot%E1cia
alebo sem [SEARCH]dotácia.[/SEARCH]
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

drako
celú dotáciu? Myslíte to tak, že aj keď z nej vyčerpem v roku 2006 napr.len 20000 Sk, do príjmu musím dať celých 80601 Sk ktoré mi v roku 2006 prišli na účet?
----------------------------------------------
Zita
pre zrozumitelnosť som opravila.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

Marína,možno som niečo prehliadla,no nehovorí sa v tých príspevkoch o zaúčtovaní len v JÚ ?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zitka, možno áno, ja som Ti len chcela pomôcť a doporučila Ti hľadať v týchto príspevkoch a nezaručila, že to tam nájdeš. Ja som nenahliadla do každej témy, či pojednáva o paušálnych výdavkoch.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

marína,v každom prípade ďakujem za ochotu pomôcť, len som si myslela že som niečo prehliadla
--------------
Zita
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Dotacie vstupujú do základu dane v takej výške v akej sa použili na dosahovanie príjmov.
To znam., Zivnostnik pouzil dotaciu na kupu stroja v hodnote 50.000 Sk. Výska dotacie bola dajme tomu tých 50.000 Sk.
Stroj odpisuje 4 r.
Do nákladov mu vstupuje 12500 Sk rocne
Vypustame do zdanitelných príjmov dotáciu 12500 Sk

Ak uplatnujeme pausalne výdavky 40%
/nesmieme prerusit odpisovanie a evidujeme majetok/
Do dan. základu vstupuje dotácia 12 500 Sk /príjem/
ale mozem si odpocitat len 40% naklad z tejto sumy.

Chápem to správne????
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Môj názor:

SZČO má nejaký príjem z podnikania, k tomu sa pripočíta príjem z čerpaného príspevku - vo výške výdavku hradeného z tohto príspevku (prípadne len výška odpisov) - z takéhoto celkového príjmu by sa mali vypočítať paušálne výdavky 40 % + uhradené poistné.

Dobre som to pochopila?
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

CHCELA SOM LEN NIEKOHO POOPRAVIT. NIEKTO NA PORADE TVRDIL, ZE AK PODNIKATEL ZISKA DOTACIU NESMIE SI UPLATNIT PAUSALNE VYDAVKY.
Ten niekto je zrejme nepozna rozdiel medzi ziskanim dotacie a platcom DPH
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

správna odpoveď je od Benku, príspevok číslo 6
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

V roku 2006 dostal szčo pokutu 6000,- Sk za nepredloženie výkazov v termíne -prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň z príjmov v termíne. Na žiadosť o odpustenie pokuty, mu daňový úrad vyhovel, s tým že odpustená pokuta je chápaná ako štátna výpomoc.Podľa § 5 ods.2 zákona 231/199 o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov je poskytnutie úľavy minimálnou štátnou pomocou.Je príjemca tejto štátnej pomoci - szčo, povinný sumu 6000,-Sk uviesť v peňažnom denníku alebo v daňovom priznaní a je táto suma zároveň ako príjem podliehajúci dani z príjmov?
0 0
Načítať ďalšie