Zavrieť

Porady

SZČO a preddavky na zdravotné poistenie

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pretože "nám" nie je jasné, ako budú SZČO platiť preddavky na zdravotné poistenie od 1.1.2005 v zmysle zákona č.580/2004 v znení zákona 718/2004, umiestňujem sem algoritmus na určenie výšky preddavku SZČO:

SZČO je fyzická osoba, ktorá:
- vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
- má oprávnenie prevádzkovať živnosť
- má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (napr. advokáti) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu
- je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti<O:p</O:p
- je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným<O:p</O:p
- vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere<O:p</O:p
- vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona
- vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obch. zákonníka

Na stanovenie výšky preddavku nie je podstatné, aký mala SZČO v predošlom roku alebo rokoch hrubý príjem z činnosti SZČO (nie je tu mechanizmus, ako pri sociálnom poistení - kde SZČO povinne platí ak jej hrubý príjem prevýši 12.-násobok minimálnej mzdy).

Výpočet sumy preddavku v priebehu roka 2005:

1.
a) Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.

Minimálna mzda je v súčasnosti suma 6500 Sk, preddavok pre väčšinu osôb bude najmenej 910 Sk. Od októbra 2005 je minimálna mzda 6900 Sk. Táto zmena minimálnej mzdy sa však na účely zákona o zdravotnom poistení prejaví až od januára 2006 - teda až od januára 2006 je minimálny preddavok 966 Sk.

SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk.

3. Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.
Od septembra 2005 sa bod 2. netýka ani SZČO, ktorá je súčasne študentom, dôchodcom (vo všeobecnosti - netýka sa SZČO, ktorá je poistencom štátu podľa § 11 ods.8).

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.05 at 16:33 Dôvod: Doplnenie definície SZČO
Usporiadat
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Jozef Mihál
4. Preddavok je najviac 14% z priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.
...14% z 3-násobku... priemernej mzdy, ale výsledok je OK.
0 1
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vďaka, opravil som to.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Opäť moja oblúbená problematika v súvislosti s našim členstvom v EÚ - Nariadenie EHS č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, szčo a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva - podľa týchto zásad platí, že osoba môže podliehať len jednej legislatíve členského štátu! Konateľ slovenskej s.r.o. od 1.11.2004, rakúsky št.občan (jeho status v Rakúsku nepoznám ale predpokladám, že si ZP platí tam), príjem na Slovensku doteraz rovný 0 (ani v r. 2003, ani v r. 2004, zatiaľ ani v r. 2005 nepredpokladá žiaden príjem). Čo s ním? Nie je zatiaľ na Slovensku prihlásený v žiadnej ZP, nemá ani rodné číslo, číslo OP.... len je zapísaný v OR ako konateľ.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Ahoj.Práve som sa zaregistrovala a trocha blúdim, ale možno sa dočkám rady.Priateľ je konateľom s.r.o. vo výpise z OR, ale nepoberá za funkciu žiaden príjem a nie je ani zamestnancom a nevykonáva žiadnu prácu pre firmu. Firma je v strate. Musí napriek tomu platiť odvod do zdravotnej poisťovne,keďže sa teraz považuje za SZČO a treba ho prihlásiť do ZP, keď pracuje v inej organizácii?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Beba, ten tvoj priateľ je zamestnancom alebo nie je? Lebo v druhej vete tvrdíš, že: ... a nie je ani zamestnancom. A v štvrtej vete zase tvrdíš, že: ... keď pracuje v inej organizácii.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľuba - podľa všetkých mne dostupných informácií by sa ten rakúsky občan, konateľ slovenskej s.r.o., mal prihlásiť v ním vybratej slovenskej zdravotnej poisťovni, pretože podľa slovenského zákona vykonáva na Slovensku činnosť SZČO a tým pádom sa stáva platiteľom poistného. Nariadenie EHS č. 1408/71 má jednu výnimku - a to práve v prípade, že občan EÚ vykonáva činnosť SZČO vo viacerých štátoch EÚ - v takom prípade by vo všetkých týchto štátoch mal byť poistený.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Nie je zamestnancom s.r.o., v ktorej je konateľom, ale je zamestnancom v inej spoločnosti. Ako konateľ vlastne len figuruje v OR od založenia s.r.o..Je naďalej spoločníkom a odišiel pracovať do inej firmy, ale zápis OR sa nemenil a tak je konateľom naďalej.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V takom prípade Beba, viď príspevok č.1 v téme, body 1. a 5.
Záver - platiť preddavky nebude, prihlásiť ako SZČO - konateľ, sa musí.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.01.05 at 16:14
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Dík z pomoc. Je to naozaj tak, ako píšete. Aj keď neskoro, poviem mu, aby sa prihlásil. Dúfam,že nebudú neskoré prihlásenie sankcionovať. Asi takých oneskorencov bude viac.Je v tom troška zmätok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Záleží na Úrade pre dohľad. V jeho právomoci je pokutu za nesplnenie ohlasovacej povinnosti vyrubiť "do" výšky 10.000 Sk. Takže pokuty môžu ale nemusia byť. Osobne by som nerád vyvolával paniku, dúfam, že ak ani sami nevedia, čoi v zákone majú, nebudú toto malé porušenie zákona sankcionovať.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ja uz sa bojim aj nieco spytat, lebo by nam to uz malo byt asi vsetkym jasne, ale nabrala som odvahu. Ak ma niekto trpezlivost a vie, budem vdacna. Ak to niekoho otravi, preskocte, skusim na skoleni v Ziline.
Jedna sa o 3 konatelov. Oznaceni su 1.2.3.
  1. konatel – dochodca a zaroven SZCO – doteraz nemal povinnost platit do ZP do SP plati z minimalnej mzdy.
  2. konatel – zamestnanec v HPP u ineho zamestnavatela a zaroven SZCO (doteraz platil okrem odvodov zo zavislej cinnosti Sk 700 na zaklade pausalnej dane z roku 2003, do SP platil z minimalnej mzdy)
  3. konatel – zamestnanec v HPP u ineho zamestnavatela (nie je SZCO - doteraz platil iba odvody zo zavislej cinnosti
<O:p</O:pAni jeden z konatelov nema uzatvorenu pracovnu zmluvu so spolocnostou a ani nepoberali ziadnu odmenu.
Platenie preddavkov a prihlasovacia povinnost:<O:p</O:p
  1. konatel bude platit preddavok 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Najmenej vsak vo vyske 910 Sk – prihlasovat sa uz nemusi.
  2. konatel si urci vysku preddavku sam Sk – prihlasovat sa uz nemusi
  3. konatel si urci vysku preddavku sam a prihlasi sa ako konatel do ZP.
Vsetci traja si musia podat sami rocne zuctovanie preddavkov.
Ak ani v roku 2005 nebudu mat ako konatelia ziadny prijem okrem vyplatenia podielov na zisku (doteraz boli v strate) pre vymeriavaci zaklad poistneho bude pre rocne zuctovanie za rok 2005

1. vyska zakladu dane z podnikania.
2. vyska zakladu dane z podnikania, s prihliadnutim na odvody zo zamestnania. Ak platil zo zamestnania z maxima, neplati ako SZCO nic. V pripade, ze neplati z HPP z maxima, berie sa v uvahu iba rozdiel.
3. ak nema ako konatel ziadny prijem a plati zo zavislej cinnosti, najmenej z minimalnej mzdy z funkcie konatela mu nevyplyva povinnost platby. Alebo je to ako v pripade 2?

<O:p</O:p
Tento pripad sa uz tyka inej osoby.
Pripad 4. Osoba nie je zamestnancom ani SZCO. Ma prijem z autorskych zmluv. Za rok ma prijem 700 000. Mal by platit pri rocnom zuctovani na zdravotne poistenie. Zmeni sa nieco, ak sa co i len na jeden den zamestna?
Naposledy upravil Evanka : 10.01.05 at 16:10
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Práve mi odpovedali aj zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale neviem vložiť prílohu z mailu, preto to prepíšem presne, ako mi odpovedali:Podľa zákona č.580/2004 Z.z. a v nadväznosti na Zákon 718/2004 Z.z. z 2. decembra 2004 s účinnosťou od 1.1.2005 § 11 ods. 4,písm. e, sa konateľ spoločnosti nepoberajúci odmenu musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne do 8.1.2005 /konateľ spoločnosti nie je zamestnanec,ale SZČO/. Konateľ spoločnosti je povinný platiť preddavok na poistné. Odpovedal: E.Podhorný,OR-VšZP. Podľa toho majú konatelia smolu, ale platiť musia aj za to, že nič nedostanú ?!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Beba, len žiadnu paniku. Viď príspevok č.1.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pan Mihal, vdaka za upozornenie, ze sa da prispevok upravit. Verim, ze sa v tom chaose nevyznate. Asi iba ja viem co som chcela. Nechame to na to skolenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka:

1.prípad:
- prihlásiť sa nemusí, už ako SZČO prihlásený je
- preddavky 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Najmenej však vo výške 910 Sk
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005, najmenej však súčet minimálnych miezd platných počas roka 2005, čiže najmenej suma cca 79500 Sk.

2.prípad:
- prihlásiť sa nemusí, už ako SZČO prihlásený je
- preddavky 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003, ak je to suma menej ako 100 Sk, preddavky neplatí. Keďže v roku 2003 mal paušálnu daň, základ dane nie je možné určiť a preddavky neplatí.
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005 plus započítateľný príjem dosiahnutý v zamestnaní. VZ v súčte je maximálne suma 517140 Sk (36 x 14365 Sk)

3.prípad:
- prihlásiť sa musí
- preddavky si určí sám, samozrejme si určí 0 Sk
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO (čo je potenciálna odmena konateľa) za rok 2005 plus započítateľný príjem dosiahnutý v zamestnaní. VZ v súčte je maximálne suma 517140 Sk (36 x 14365 Sk)

4.prípad:
Ak má príjem z autorských zmlúv, je SZČO!
A platí ako SZČO preddavky. Nepomôže mu zamestnať sa.
Po skončení roka robí ročné zúčtovanie, VZ = polovica základu dane z činnosti SZČO, najmenej 79500 Sk, najviac 517140 Sk.
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

V tom zmysle ako to píše Beba som dostala aj ja informáciu v jednej poiťovni v Nitre aj ja.
Na moju otázku či budú sankcie, takisto dali vyhýbavú odpoveď, totiž som sa rozhodla vyčkať a prihlásiť konateľa až keď to bude úplne jasné, podľa mňa už by to mohli mať na internetových stránkach jednoznačne a jasne v tabuľkách vysvetlené.
Rozhola som sa neprihlasovať preto, lebo na jedom úrade v dvoch susedných kanceláriách podávali úplne iné informácie.
Na oddelení pre SZČO kázali prihlásiť konateľa, ktorý je zamestancom v s.r.o. aj keď ako konateľ nepoberá žiadnú odmenu, samozrejme podľa nich má napriek tomu platit ako SZČO, na moju otázku či ho teda mám odhlásiť ako zamestanca odpovedali :áno.
Na oddelení pre zamestnávateľov, kde som sa informovala akým spôsobom mám odhlásiť zamestanca ktorý je zárovaň aj konateľom mi povedali, že ho samozrejme netreba odhlasovať ale platiť 2x a že dokoca konateľ má podávať samostatné daňové priznamie!!!!!! aké ?
Už niekoľkokrát som sa presvedčila, že zvýšená iniciatíva škodí, preto som zatiaľ neprihlásila konateľa ako aj SZČO čas ukáže, či som urobila dobre.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pan Mihal moc dakujem, ste kabrnak, ze ste sa v tom nakonierc vyznali. Nezaprie sa vas odbornik. Takze ste tie uvahy v podstate potvrdili. Nie je mi vsak jasne preco ak niekto pracuje na Autorsku zmluvu je SZCO? Zivnostensky list nevlastni.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka, ani mne nie je jasné, prečo by "autori" mali byť SZČO, ale žiaľ, tak je to v zákone, pozrite § 11 ods.4 písm.g).

Ja vďaka tomu v roku 2005 obmedzím svoju publikačnú činnosť, nie som blázon, aby som z tých honorárov platil okrem literárneho fondu, cca 16,25% dane z príjmu ešte aj cca 6% poistného. Staré dobré časy paušálnej dane, kde ste?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Mate pravdu, to mi uniklo. Asi to treba robit na dohodu. V tom pripade plati, ze staci robit co i len jeden den v roku a do ZP nie je povinnost platit aj pri sume prevysujucej tych 517 140 Sk?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka, na dohodu nie je možné robiť činnosti, chránené autorským zákonom. Ale papier znesie všetko, či ako sa to hovorí.

V tom Vašom prípade č.4. keby šlo nie o autorské príjmy ale príjmy na dohodu, tak môžu byť nekonečne veľké, ak dotyčný bude aspoň 1 deň v roku zamestnancom, z dohôd nezaplatí ani korunu poistného na zdravotné poistenie.
0 0
Načítať ďalšie