Zavrieť

Porady

Dôchodca, DoVP a ZP

Dnes som dostala otázku a veru ma aj zaskočila. Ak pracuje dôchodca od 01.01.2005 na dohodu o vykonaní práce, či musí po skončení roka tak isto odsledovať príjem za celý rok, čiže spraví ročné zúčtovanie a ak ten príjem presiahne súčet min.vymeriavacích základov za rok, tak či musí zaplatiť 14% odvod na zdravotné poistenie. Študent mi je jasný, ale čo s dôchodcom dohodárom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ...dôchodca alebo študent - žiaden rozdiel, pokiaľ ide o problém tohto druhu.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Takže aj v prípade dôchodcu je potrebné sledovať príjem príjem za rok a v prípade ak je príjem vyšší, odvedie dôchodca 14%. Je to tak?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Jozef Mihál
    ...dôchodca alebo študent - žiaden rozdiel, pokiaľ ide o problém tohto druhu.
    .................

    Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

    Rooibos
    Jozef Mihál
    ...dôchodca alebo študent - žiaden rozdiel, pokiaľ ide o problém tohto druhu.
    Dobry den pan Mihal, teraz som docitala vsetky prispevky ohladom ZP poistenia. Hladam odpoved na otazku kedy a za akych podmienok je povinny si dochodca na dohodu o VP povinny platit ZP. Mam z toho velky chaos, lebo na strankach aurus som si nasla Vas prispevok a z neho chapem nieco ine ako z debat na porade. Za odpoved vopred dakuje Rooiboska

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Rooibos:
    príspevok k novému zákonu na www.aurus.sk bol napísaný ešte pred novelou zákona č.718/2004, takže je neaktuálny, mrzí ma, ak Vás to pomýlilo.

    Aktuálne si k dôchodcom prečítajte toto moje dielko:

    http://mihal.blog.sme.sk/c/2800/Zdra...-penzisti.html

    Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

    Rooibos
    Dobry den pan Mihal, takze ak citujem

    " Podľa § 11 ods.2 zákona 580/2004 po novele zákonom 718/2004, dôchodcovia, ktorí počas roka 2005 nebudú ani jeden deň ani zamestnancami, ani SZČO, ale budú mať nejaký príjem považovaný podľa zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona 595/2003) vyšší, ako súčet minimálnych miezd zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, platných v jednotlivých mesiacoch roka 2005, budú musieť v marci 2006 vykonať ročné zúčtovanie poistného a zaplatiť poistné zo základu, rovnému zarobenej sume, najviac však zo základu 517140 Sk"

    nastane opacny pripad a dochodca nebude zamestnancom a jeho prijem z dohody nebude vyssi ako sucet minimalnych miezd v zmysle zakona nie je povinny platit ZP?

    Za super radu v podobe odkazu na Vase www dakuje Rooiboska

    Vivi je offline (nepripojený) Vivi

    Vivi
    Prosim este o vysvetlenie (nie je mi to totiz jasne)- zamestnankyna nastupila k 1.2.2005 na predcasny starobny dochodok. V januari 2005 bola este riadne zamestnana. V priebehu roka bude pracovat este na Dohody o vykonani prace, pocita s tym, ze prijem z tychto dohod prevysi tych cca 80 000.-. Ako sa v tomto pripade bude postupovat co sa tyka toho spominaneho zdravotneho poistenia?Je potrebne potom v roku 2006 rocne zuctovanie ZP, kedze bola v januari "zamestnanec"? Je spravne, ak jej chce zamestnavatel stahovat preddavky na ZP (14% z prijmu) , kedze predpoklada, ze jej prijmy budu v roku 2005 vyssie ako 80 000 Sk?Dakujem velmi pekne.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Jozef Mihál
    Rooibos:
    príspevok k novému zákonu na www.aurus.sk bol napísaný ešte pred novelou zákona č.718/2004, takže je neaktuálny, mrzí ma, ak Vás to pomýlilo.

    Aktuálne si k dôchodcom prečítajte toto moje dielko:

    http://mihal.blog.sme.sk/c/2800/Zdra...-penzisti.html
    Viki tu v tomto článku to pán Mihál všetko rozpísal a aj na porade sú k tomu ešte aspoň tri témy

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Keďže na dôchodok nastúpila vo februári, v januári bola ešte zamestnaná, však? Čiže splnila podmienku, že bola v danom roku aspoň jeden deň zamestnancom. Takže preddavky platiť nemusí, nakoľko v roku 2005 nebude mať povinnosť z týchto dohôd platiť poistné na zdravotné poistenie.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Takže ešte raz:

    Dôchodca BUDE PLATIŤ za rok 2005 zdravotné poistenie (z dohôd), ak splní všetky tri ďalej uvedené podmienky:
    1. Nebude ani jeden deň zamestnancom s pracovnou zmluvou
    2. Nebude ani jeden deň SZČO
    3. Jeho príjem zo závislej činnosti - dohody, odmeny člena samospr.orgánu, doplatky miezd zo starých rokov...a pod. - budú vyššie ako cca 79500-80000 Sk.

    Dôchodca NEBUDE PLATIŤ za rok 2005 zdravotné poistenie z dohôd, ak splní aspoň jednu ďalej uvedenú podmienku:
    1. Bude aspoň jeden deň zamestnancom s pracovnou zmluvou alebo
    2. Bude aspoň jeden deň SZČO alebo
    3. Jeho príjem zo závislej činnosti - dohody, odmeny člena samospr.orgánu, doplatky miezd zo starých rokov...a pod. - bude nižší ako cca 79500-80000 Sk.

    Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

    Rooibos
    Pan Mihal, asi Vam pripadame ako mongoly, ale toto uz musi pochopit aj ....
    V mene vsetkych Vam dakujem za trpezlivost, ktoru s nami mate. Rooiboska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.