Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Kvaka Pozri príspevok
Možno bude o tri dni neskôr rodiť, aj tak sú tie termíny nie celkom presné.
.. lenže v tomto prípade jej to nepomôže .... potrebuje 28 dní a zo starého má 25 .. a tam - ak aj neskôr porodí ... - o to viac jej odrátajú z toho starého poistenia ..
.. a ozaj pár dní skôr stačilo
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobry den chcela by som vas poprosit o radu, planujem tehotenstvo a chcem sa Vas opytat ci pri dobrovolnom pripoisteni musim byt pripoistena cele obdobie z maxima alebo staci ak zacnem platit v auguste z maxima do decembra a od januara staci platit iba z minima a aj tak budem mat plnu materskú??? A este jedna otazka je rozdiel pri SZCO v rovnakom pripade??
Vopred dakujem za odpoved
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No od augusta do decembra nebudeš mať splnenú podmienku 26 týždňov platenia, takže ani VZ si v SP nemôžeš zmeniť. VZ sa mení raz za 26 týždňov.
1 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

otázka pre zbehlých:

som zamestnanec. som tehotná a na MD nastupim cca 15.9.2011. So zamestnávatelom ukoncím pracovný pomr 25.5.2011, s tým istým zamestnávatelom uzavrem nový pracovný pomer od 1.6.2011. Z akého obdobia sa mi bude rátat materská? Vdaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brikina Pozri príspevok
otázka pre zbehlých:

som zamestnanec. som tehotná a na MD nastupim cca 15.9.2011. So zamestnávatelom ukoncím pracovný pomr 25.5.2011, s tým istým zamestnávatelom uzavrem nový pracovný pomer od 1.6.2011. Z akého obdobia sa mi bude rátat materská? Vdaka.
Potrebuješ 90 dní nem.poistenia u "nového" zamestnávatela.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

veronikasad Pozri príspevok
Potrebuješ 90 dní nem.poistenia u "nového" zamestnávatela.
tých 90 dní splním, ale nie som si práve istá tým, či "novým" zamestnávateľom sa myslí aj ten istý zamestnávateľ ako bol predtým....?
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

pani na sociálke mi povedala, ze aj ked je to ten istý zamestnávatel, tak materske sa bude počítat z druheho pracovného pomeru, ak tam budeme nem. poistení 90 dni. Len si to chcem este overit aj u vas....
0 0
kika70 kika70

kika70 je offline (nepripojený) kika70

hej, je mozne skoncit prac.pomer a nasledne ho zacat u rovnakeho zamestnavatela.
Mna by zaujimalo ci je nutne odhlasovat a nasledne sa prihlasovat aj do zdravotnej poistovne ak prac.pomer konci 31.5. a zacina 1.6.
dakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

kika70 Pozri príspevok
hej, je mozne skoncit prac.pomer a nasledne ho zacat u rovnakeho zamestnavatela.
Mna by zaujimalo ci je nutne odhlasovat a nasledne sa prihlasovat aj do zdravotnej poistovne ak prac.pomer konci 31.5. a zacina 1.6.
dakujem
Áno, aj do SP aj do ZP je nutné odhlásiť a prihlásiť.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, ako je to s tým ak je niekto na materskej a chce si privyrobiť - dá sa ísť aj na živnosť a pritom poberať materskú?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavka124 Pozri príspevok
ahojte, ako je to s tým ak je niekto na materskej a chce si privyrobiť - dá sa ísť aj na živnosť a pritom poberať materskú?
poberá materskú (zo SP) a rod.príspvok (z UP) ?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
áno
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavka124 Pozri príspevok
áno
čo ano - materská alebo rodičovský príspevok ?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
prepáč, nevšimla som si že mám vypnuté písanie- poberá materskú
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

viete mi prosím poradiť v takejto veci? som na materskej dovolenke a môj zamestnávateľ predal firmu nejakému bielemu koňovi, ktorí neposiela na SP výkazy o tom, že mne ešte trvá pracovný pomer. toho už ale naháňa polícia, na výzvy SP nereaguje. SP ma teraz tlačí do toho, aby som ukončila akože pracovný pomer k dátumu kedy bol podaný posledný výkaz za firmu a ja prídem o rok v dôchodkovom, ale aj keby som išla na dalšiu materskú budú mi rátať len ako nezamestnanej. nestalo sa vám niekomu niečo takého?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzach Pozri príspevok
viete mi prosím poradiť v takejto veci? som na materskej dovolenke a môj zamestnávateľ predal firmu nejakému bielemu koňovi, ktorí neposiela na SP výkazy o tom, že mne ešte trvá pracovný pomer. toho už ale naháňa polícia, na výzvy SP nereaguje. SP ma teraz tlačí do toho, aby som ukončila akože pracovný pomer k dátumu kedy bol podaný posledný výkaz za firmu a ja prídem o rok v dôchodkovom, ale aj keby som išla na dalšiu materskú budú mi rátať len ako nezamestnanej. nestalo sa vám niekomu niečo takého?
stalo aj nestalo. Ja som mala výhodu, že ten,čo tie výkazy neposielal mi povedal, že všetko, čo môže pre mna urobiť, je podpísať mi výkazy, ak to prinesiem a vyplním ja. Tak som aj spravila. Ak ale jeho podpis nezískaš, je to ťažké. Neposielal mesačné výkazy a hlavne neodovzdá za teba evidenčný list dôch.poistenia od r.2004 (do konca roku 2003 sa to robilo každý rok)

A nemáš kontakt na jeho bývalú mzdárku/účtovníčku a nevieš, kde sú doklady ku mzdám? To by som sa od mzdárky snažila zistiť.

Ale ty si na materskej alebo rodič.dovolenke? Ak na rd, tak predpokladám podala si si na soc.poisťovnu prihlášku na dôch.poistovni. Od podania prihlášky si aj tak dôch.poistená štátom.

No a ak plánuješ druhé dieťa, dá sa aj pomocou dobrov.poistenia. Aspon podla teraz účinných zákonov, uvidíme aké zmeny budú od 1.1.2012.

Tak nech sa ti to vydarí, lebo takýchto prípadov je viac, čo som čítala, napr. ak zahraničný zamestnávatel sa len vyparí.
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Dobry den,
mam otazocku - o materskej sa tu vela napisalo...zatial tomu chapem no pre ujasnenie.....ked chce zena max. matersku, tak max. VZ minus VZ z prac. pomeru (ak ho ma..) platit min. 270 dni alebo 6 mesiacov....keby je termin porodu rok 2012....rozhod. obdobie by bolo rok 2011...a co vtedy keby: termin porodu 5/2012no a vo 2/2012 by dala vypoved (pretoze VZ bol len 500,-eur) + hned by sa zamestnala na par dni s max. mzdou 1200,-eur....rozhod. obdobie by bolo tych par dni???? Jedna sa mi teda o posudzovanie rozhodujuceho obdobia............vopred DAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suzi22 Pozri príspevok
Dobry den,
mam otazocku - o materskej sa tu vela napisalo...zatial tomu chapem no pre ujasnenie.....ked chce zena max. matersku, tak max. VZ minus VZ z prac. pomeru (ak ho ma..) platit min. 270 dni alebo 6 mesiacov....keby je termin porodu rok 2012....rozhod. obdobie by bolo rok 2011...a co vtedy keby: termin porodu 5/2012no a vo 2/2012 by dala vypoved (pretoze VZ bol len 500,-eur) + hned by sa zamestnala na par dni s max. mzdou 1200,-eur....rozhod. obdobie by bolo tych par dni???? Jedna sa mi teda o posudzovanie rozhodujuceho obdobia............vopred DAKUJEM
pár dní nestačí, nový pracovný pomer musí trvať minimálne 90 dní
0 0
adkamarosko adkamarosko

adkamarosko je offline (nepripojený) adkamarosko

Dobrý deň, som na materskej od konca 11/2010, zatiaľ poberám materskú. Onedlho budem žiadať o rodičovský príspevok a potrebovala by som zistiť, alebo poradiť.
S manželom plánujeme v najbližšej dobe ďalšie dieťatko a chcela by som vedieť, či budem mať nárok aj na materskú dávku na "potenciálne ďalšie dieťatko" aj na rodičovský príspevok na staršie dieťa? Pred prvým tehotenstvom som pracovala nepretržite 4,5 roka dohromady u 2 zamestnávateľov. Lenže obaja zamestnávatelia už zanikli, takže sa chcem spýtať, z čoho by mi vypočítali materské, ak by som teda naň mala nárok. ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adkamarosko Pozri príspevok
Dobrý deň, som na materskej od konca 11/2010, zatiaľ poberám materskú. Onedlho budem žiadať o rodičovský príspevok a potrebovala by som zistiť, alebo poradiť.
S manželom plánujeme v najbližšej dobe ďalšie dieťatko a chcela by som vedieť, či budem mať nárok aj na materskú dávku na "potenciálne ďalšie dieťatko" aj na rodičovský príspevok na staršie dieťa? Pred prvým tehotenstvom som pracovala nepretržite 4,5 roka dohromady u 2 zamestnávateľov. Lenže obaja zamestnávatelia už zanikli, takže sa chcem spýtať, z čoho by mi vypočítali materské, ak by som teda naň mala nárok. ďakujem za odpoveď
nezadávaj rovnaké príspevky vo viacerých témach

http://www.porada.sk/1764764-post9.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať