Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Ak si niekto platil DNP z min VZ povedzme do 30.9.2009 a nasledne sa odhlasil a opätovne prihlasil od 3.10.2009 s max. VZ, bude sa brať rozhodujúce obdobie pre výpočet MD od 3.10. do 31.12.2009 (samozrejme ak splni vsetky ostatné podmienky 26T s max VZ a 270 dní DPN). Je tento predpoklad správny?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavok1 Pozri príspevok
Ak si niekto platil DNP z min VZ povedzme do 30.9.2009 a nasledne sa odhlasil a opätovne prihlasil od 3.10.2009 s max. VZ, bude sa brať rozhodujúce obdobie pre výpočet MD od 3.10. do 31.12.2009 (samozrejme ak splni vsetky ostatné podmienky 26T s max VZ a 270 dní DPN). Je tento predpoklad správny?
.. áno - RO bude 3.10 - 31.12.09
http://www.porada.sk/1164469-post33.html
0 0
TanyaB TanyaB

TanyaB je offline (nepripojený) TanyaB

TanyaB Pozri príspevok
Dobry den,
Prosim vas o potvrdenie, ci som na spravnej ceste. Som na RD, od 1.1.2009 do 1.5.2009 som bola zmestanana (min.mzda). Od 1.5.2009 robim na dohodu v tej firme a tym padom nie som nemocensky poistena. Teraz som znovu tehotna a chcem sa prihlasit na DNP v max. vyske. Ide o to ako mi vypocitaju matersku (termin v polke juna 2010). Tych 270 dni by som mala mat (4 mesiace ako zamestnanec + 8 mesiace DNP).
Ak som spravne vsetko pochopila, tak by mi ju mali vypocitat z toho DNP od oktobra do decembra 2009. Je to tak? Alebo to neni dobre riesenie? Dakujem vopred za potvrdenie.
Dobry den,
Dnes som sa isla prihlasit na DNP z max VZ, ale mi povedali, ze nemozem, lebo pred mesiacom (ked sme este len planovali otehotniet) som sa prihlasila na DNP z min VZ
Je to samozrjeme moja chyba, ze som si neprecitala pozorne vsetko... co uz.
Prosim vas, exitsuje nejaky iny sposob, ako si zvysit matersku v mojom pripade? Docitala som sa, ze ak sa zamestnam na mesiac pred odchodom na matersku, tak by to bolo mozne. Prosim o potvrdenie, ci je to tak.
A este sa chcem opytat co z toho vyplyva pre zamestnavatela? Musi on potom platit nieco alebo moze byt v nevyhode? Lebo planujem oslovit kamaratku, ktora ma firmu.
Dakujem velmi pekne vopred za odpovede!
0 0
denisa79 denisa79

denisa79 je offline (nepripojený) denisa79

Dobry den, prosim surne o radu, neviem, ci spravne pisem do tejto poradne, nasla som materska 2010, tak dufam, ze ano.

Prosim Vas o odbornu radu, bola som sa aj pytat na socialnom, no pani, sa moc nevyjadrila, lebo asi nechcela,alebo nevedela.

Pracujem na dobu neurcitu od r.2007 doposial.
Moj cisty mesacny prijem je 590eu.
Platila som si dobrovolne nemocenske v obdobi od 1.2.2008-15.9.2009, nato som zistila 1.9.2009, ze som tehotna a preto sa bojim, ci som urobila spravne, ze som sa odhlasila, chcem totiz splnit podmienku vysku max.materskej, je to mozne?
Moj termin porodu je do 22.6.2009.
Uz neviem, na koho sa obratit.
A spomeniem, ze dobrovolne nemocenske som si platila 15,60 Eu.
Prosim Vas pekne o radu.Alebo sa mam ist zas nahlasit na dobrovolne?Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

TanyaB Pozri príspevok
Dobry den,
Dnes som sa isla prihlasit na DNP z max VZ, ale mi povedali, ze nemozem, lebo pred mesiacom (ked sme este len planovali otehotniet) som sa prihlasila na DNP z min VZ
Je to samozrjeme moja chyba, ze som si neprecitala pozorne vsetko... co uz.
Prosim vas, exitsuje nejaky iny sposob, ako si zvysit matersku v mojom pripade? Docitala som sa, ze ak sa zamestnam na mesiac pred odchodom na matersku, tak by to bolo mozne. Prosim o potvrdenie, ci je to tak.
A este sa chcem opytat co z toho vyplyva pre zamestnavatela? Musi on potom platit nieco alebo moze byt v nevyhode? Lebo planujem oslovit kamaratku, ktora ma firmu.
Dakujem velmi pekne vopred za odpovede!
.. nuž keď je to takto .. to DNP (z minima) je treba nechať, aby si mala v súčte splnenú podmienku 270 dní.. potom sa odhlásiš .. a niekedy v apríli sa treba zamestnať s dobrým VZ (nemusí byť celý mesiac). Zamestnávateľ platí normálne odvody ... materskú platí SP od prvého dňa
v témach o materskej nájdeš aj konkrétne príklady....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

denisa79 Pozri príspevok
Dobry den, prosim surne o radu, neviem, ci spravne pisem do tejto poradne, nasla som materska 2010, tak dufam, ze ano.

Prosim Vas o odbornu radu, bola som sa aj pytat na socialnom, no pani, sa moc nevyjadrila, lebo asi nechcela,alebo nevedela.

Pracujem na dobu neurcitu od r.2007 doposial.
Moj cisty mesacny prijem je 590eu.
Platila som si dobrovolne nemocenske v obdobi od 1.2.2008-15.9.2009, nato som zistila 1.9.2009, ze som tehotna a preto sa bojim, ci som urobila spravne, ze som sa odhlasila, chcem totiz splnit podmienku vysku max.materskej, je to mozne?
Moj termin porodu je do 22.6.2009.
Uz neviem, na koho sa obratit.
A spomeniem, ze dobrovolne nemocenske som si platila 15,60 Eu.
Prosim Vas pekne o radu.Alebo sa mam ist zas nahlasit na dobrovolne?Dakujem
Ak chceš mať dávku z obidvoch poistení .. tak treba mať splnené podmienky v obidvoch poistenich.
Neviem narýchlo, koľko máš VZ v zamestnaní .. (udávaš čistú mzdu) .. ale predpokladám, že rozdiel max VZ (1084) a VZ zo zamestnania bude len o niečo viac ako 300 -350 eur. (aj to poistné, čo si platila doteraz mi dáva za pravdu).
Ako DPO máš dostatočný počet dní .. stačí, ak sa prihlásiš z min VZ (momentálne je 295,5 - ale v roku 2010 bude 319) .. a nárok na dávku budeš mať hneď .. teda stačí aj tesne pred nástupom na materskú .. prípadne -ak by bolo treba - pred nástupom na PNku. Dávka ale v súčte asi nebude celkom maximálna (záleží od toho VZ zo zamestnania).
Ak chceš maximum .. tak sa treba prihlásiť na DNP s VZ - z rozdielu, ale vtedy je treba, aby poistenie trvalo do nástupu na MD minimálne 26 týždňov.
Ak budeš mať napr na konci roka nejaké odmeny - tak to nemá ani význam. Potom naozaj stačí to mimimum v budúcom roku:
(tým chcem povedať, že treba vplývať na zamestnávateľa, aby nejaké odmeny boli, aby bol lepší VZ ... alebo robiť ako ďas)
0 0
tinkadlo tinkadlo

tinkadlo je offline (nepripojený) tinkadlo

Katy a R Pozri príspevok
pozorne si čítala
stačí dať na DNP VZ ako rozdiel maxima a VZ zo zamestnania.
Ak by ti to bolo veľa platiť, po 6tich mesiacoch môžeš znížiť na minimum .. RO bude tak ako píšeš nov. - dec 09. Dávku v roku 2010 to neovplyvní.
V budúcom roku sa hádam bude (ako každoročne) zvyšovať max VZ - tak si ten VZ na DNP daj taký, aby ti to v súčte vyšlo do maxima (aspoň približne).
Katy a R, velmi pekne dakujem za tvoju odpoved... zelam pekny dnik...
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ahojte, prosím vás vie mi niekto poradiť čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie urobiť? Momentálne som na rodičovskom, syn má 2 roky, na materskú som nastúpila v auguste 2007, predtým som pracovala. Plánujeme druhé bábätko a tu som sa dočítala, že si môžem s DNP ovplyvniť výšku nasledovnej materskej. Najskôr som to všetko chcela nechať tak, ale na druhej stane premýšľam, že ak je možnosť dostávať najvyššiu materskú, tak prečo nie, asi by som bola hlúpa keby to nevyužijem. Poradíte mi ako na to? Mám sa teraz od 1.11.09 DNP s max. VZ? -a dokedy stačí takto platiť pochopila som že len pol roka a potom si to už môžem znížiť? Ešte som nerozumela aký má vplyv na platenie VZ, keď som bola zamestnaná predtým, písalo sa tu o nejakom rozdiele, že stačí platiť. Budem rada ak mi to niekto vysvetlí. Ďakujem vopred
0 0
TanyaB TanyaB

TanyaB je offline (nepripojený) TanyaB

Katy a R dakujem pekne za odpoved!
0 0
Katkab82 Katkab82

Katkab82 je offline (nepripojený) Katkab82

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Na materskú som nastúpila 21.novembra 2007, avšak odo dňa 29.2.2008 som nezamestnaná. S manželom plánujeme druhé dieťa a chcela by som vedieť, či mám nárok na materský príspevok, alebo len na rodičovský a ako je možné ho na základe DNP čo najviac zvýšiť.
Za radu veľmi pekne ďakujem.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Dobrý deň.
Mojej kamarátke, ktorá je tehotná chýba nejakých 20 dní do 270 dní nemocenského poistenia /už má ukončené zamestnanie nejakých 140 dní/ pred pôrodom.

Pred nástupom na materskú má možnosť sa zamestnať s max. platom. Nástupom na materskú dovolenku sa jej prerušuje nemocenské poisteie zo zamestnania a taktiež sa jej tieto dni prerušenia nerátajú do 270 dní nem. poistenia.

Môže sa v období pred materskou do obdobia tesne pred pôrodom prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, toto ukončiť aby nazbierala potrebný počet dní nemocenského poistenia?

Nevadí, že bude mať zamestnanie, z ktorého žiada o materské a dobrovoľné sa ukončí o niečo neskôr? Nemá to na niečo vplyv?
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry den,
uz asi pred 2 tyzdnami ste mi poradili, ale situacia sa mi zmenila.
Takze Vas chcem poprosit opat o radu: od 19.3.2009 som zamestnana, pracovny pomer mi skonci k 31.10.2009. Zajtra 12.10.2009 sa idem dobrovolne poistit z maxima. V roku 2010 planujem nastup na MD.
Mozno sa mi este od 1.12.2009 podari zamestnat. Vrati mi SP preplatok, ktory by mi vznikol tym, ze budem mat maxDNP a tiez poistenie zo zamestnania? bojim sa poistit sa dobrovolne z nizsej sumy, pretoze nemam istotu zamestnania.
Ak by som porodila predcasne, napr uz v juny 2010 (1 dieta bolo tiez predcasne), mala by som narok na max. materske z DNP?
Ake by bolo rozhodujuce obdobie ked DNP mi vznikne 12:10.2009 a novy pracovny pomer az 1.12.2009, ak by nastup na MD bol v roku 2010.
Dakujem velmi pekne
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Dobrý deň, rada bz som sa informovala ohľadom DNP a materskej. Mám totiž už yo všetkého miš-maš.Prosím Vás o skontrolovanie môjho výpočtu pre ďalšie tehotenstvo:
1/ Zamestnaná od 15.8.2006 - zamestnanie stále trvá aj počas MD a RD, DNP si neplatím. Pred týmto zamestnaním som bola aj zamestnaná aj na ÚPSVaR, no bez podpory. Na prvú materskú som nastúpila 07/2007, pôrod bol v 08/2007.
2/ Plánujem otehotnieť v 12/2009, termín pôrodu by vychádzal napr. na 15.9.2010. Nástup na materskú 6 t. pred pôrodom 4.8.2010.


Požiadam o materské zo zamestnania, kde bude určený pravdepodobný VZ.

Keďže prvá RD skončí 26.8.2010 a nástup na MD bude 4.8.2010, RP mi ukončia vznikne mi MP.
Chcem si začať od 11/09 platiť DNP -- lenže neviem z akej sumy a aký bude mesačný poplatok do soc. poisťovne. Aké potrebné formuláre potrebujem na vybavenie?
Môžete mi poradiť? Chcem mať za 1/2 roka vyššiu materskú.


Ďakujem veľmi pekne!
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

Nechcem začať novu temu preto poprosím o radu. Ujo si plati DNPO už 2 roky a plánuje si zvýšiť z 17 EUR na 35 eur. Ako to spraviť? Stačí podať formular so zmenou od 1.11.2009? alebo to urobiť s odhlaškou a následne prihlaškou? som trocha v pomykove? Nechcem niečo pokaziť! Ďakujem
0 0
petuša petuša

petuša je offline (nepripojený) petuša

Dobrý deň,

prosím o radu. Som zamestnaná od 1.12.2008 a mám plat 388€ v čistom (môj VZ je 472,52). Plánujeme bábätko a rada by som dostávala max. materskú. Viete mi poradiť odkedy by som si mala začať platiť do ZP z max. a kedy môžem znížiť na mim? Nie je mi jasné ani to, či si platím len z rozdielu (odpočítané to čo za mňa odvádza zamestnávateľ).
Prosím poradťe mi odkedy mam čo platiť a kedy to ako zmeniť, budem veľmi vďačná. Pokiaľ sa tehotenstvo počíta od poslednej menzes tak ak by som bola tehotná už teraz - bolo by to od 1.10.2009 - stihla by som si aj tak ešte dobrovolne platiť? Ďakujem veľmi za radu........
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

To nám tu nikto ani jednej nevie poradiť?
0 0
Katkab82 Katkab82

Katkab82 je offline (nepripojený) Katkab82

Dobrý deň, skúste si pozrieť článok Materské v roku 2009 - diel IV. od p. Mihála. Mne v tom urobil celkom jasno.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Ďakujem konečne sa našiel človek, ktorý vie niečo nové. Čítala som to a poradila ste mi dobre. Už mám v tom teraz jasno. Prajem pekný zvyšok dňa
0 0
Adrika83 Adrika83

Adrika83 je offline (nepripojený) Adrika83

Katkab82 Pozri príspevok
Dobrý deň, skúste si pozrieť článok Materské v roku 2009 - diel IV. od p. Mihála. Mne v tom urobil celkom jasno.
V ziadnom z prispevku som nenasla moju situaciu. Prosim o radu.
Bola som zamestnana od roku 2004 do 31.8.2009, cize viac ako 270 dni, DNP som zacala platit od 1.7. ( z rozdielu VZ, cize mi vyslo 19,40 €), a planujeme s manzelom dieta. Lenze momentalne, kedze som nezamest poberam podporu v nezamest. a platim si stale DNP, ale len tu istu ciastku ( zvysit si mozem az od 1.1.2010). odporucate mi:
1. zametnat sa aspon na 1 mes. aby som dosiahla max. VZ, cize za ten isty plat ako v predoslom zamestnani. Bude sa mi ten jeden mesiac brat ako rozhodujuce obdobie?
2. pockat s tehotenstvom a zvysit si DNP v januari 2010. Ale ake by bolo rozhodujuce obdobie v takom pripade?
Mozno existuje aj nieco ine vyhodnejsie, prosim poradte
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jozefmihal.blogspot.com

Kto má čas na hodinku čítania a premýšľania, dozvie sa tam všetko. Inými slovami, každý má nárok na 600 € mesačne na materskej, len treba vedieť čo a ako.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať