Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom materskej. Som SZČO, momentálne na rodičovskej dovolenke, odvody som vždy platila z minima. Platím si minimálne dobrovoľné nemocenské poistenie od r. 2006.
Momentálne som v 7. týždni tehotenstva (neplánovane). Aby som mala vyššiu materskú, chcela som sa odhlásiť z DNP a vzápätí sa prihlásiť s maximálnym VZ, ale pani na sociálke mi povedala, že je to zbytočné, lebo od 1.1.2010 sa DNP ruší??? Je to pravda?
Ďakujem za rady, d.
0 0
misaela misaela

misaela je offline (nepripojený) misaela

Dobry den, poradte mi prosim. Som DNP od juna 2007 z VZ 9000sk, v januari 2008 som si VZ zvysila na maximum, porod som mala v maji 2008. Kedze planujeme druhe babo, auguste 2009 som sa bola v SP znovu sa prihlasit na DNP s maximalnym VZ. tam mi ale povedali ze stale prihlasena som, takze mi urobili miesto prihlasenia len zmenu VZ a doplatila som nedoplatok. Znamena to teda ze som si zvysovala tento rok VZ zbytocne a vysku materskej mi budu ratat aj tak z roku prihlasenia na DNP) teda december 2007? a ze ak chcem aby mi ju ratali z tohto roku musim si este stihnut odhlasit a znovu prihlasit DNP? Dakujem za pomoc
Naposledy upravil misaela : 11.11.09 at 15:38
0 0
NovaSib NovaSib

NovaSib je offline (nepripojený) NovaSib

Dobrý deň!
Som SZČO, od roku 1999 si platím povinne nemocenské. Od 1.7.2008 si platím minimum. Som tehotná, cca v 6. týždni. ( pôrod niekedy v júli 2010)
Môžem nejako zvýšiť VZ na nem.poist. na maximum ešte tento rok? Alebo to už nemá zmysel lebo je málo času do konca roka? Keď som to dobre pochopila musím sa prihlásiť ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 789,05€ (rozdiel minimálneho a maximálneho VZ). Budem to platiť 26 týždňov.
Ak to urobím 13.novembra ako my vypočítajú materskú? A ako dlho by som dostávala tú sumu?
Prosím Vás poradte, mám v tom úplný zmätok!
Za odpoveď Vám vopred ďakujem!
Naposledy upravil NovaSib : 11.11.09 at 19:53
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

NovaSib Pozri príspevok
Dobrý deň!
Som SZČO, od roku 1999 si platím povinne nemocenské. Od 1.7.2008 si platím minimum. Som tehotná, cca v 6. týždni. ( pôrod niekedy v júli 2010)
Môžem nejako zvýšiť VZ na nem.poist. na maximum ešte tento rok? Alebo to už nemá zmysel lebo je málo času do konca roka? Keď som to dobre pochopila musím sa prihlásiť ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 789,05€ (rozdiel minimálneho a maximálneho VZ). Budem to platiť 26 týždňov.
Ak to urobím 13.novembra ako my vypočítajú materskú? A ako dlho by som dostávala tú sumu?
Prosím Vás poradte, mám v tom úplný zmätok!
Za odpoveď Vám vopred ďakujem!
.. ak nemáš za posledné dva roky nejaké ukončené poistenie, ktoré by sa k DNP mohlo pripočítať, tak je už neskoro na to aby si mala nárok z dvoch poistení.
Ale!..mohla by si mať nárok z jedného poistenia ... ale to by bolo treba ukončiť živnosť .. a teraz hneď sa prihlásiť z maxima na DNP,
alebo si nájsť zamestnanie (s dobrým VZ) .. to stačí aj neskôr - pred materskou a tiež ukončiť živnosť
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dorotka77 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom materskej. Som SZČO, momentálne na rodičovskej dovolenke, odvody som vždy platila z minima. Platím si minimálne dobrovoľné nemocenské poistenie od r. 2006.
Momentálne som v 7. týždni tehotenstva (neplánovane). Aby som mala vyššiu materskú, chcela som sa odhlásiť z DNP a vzápätí sa prihlásiť s maximálnym VZ, ale pani na sociálke mi povedala, že je to zbytočné, lebo od 1.1.2010 sa DNP ruší??? Je to pravda?
Ďakujem za rady, d.
nie je. Urob rýchlo to, čo si zamýšlala a pozor, nástup na MD až po uplynutí 26týždov od posledného prihlásenia. Do volieb sa zmena zákona o soc.poistení nepredpokladá, aj ked samozrejme, nikto ti to na 100% nezaručí. Ale na tvojom mieste by som urobila to, čo si zamýšlala.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

misaela Pozri príspevok
Dobry den, poradte mi prosim. Som DNP od juna 2007 z VZ 9000sk, v januari 2008 som si VZ zvysila na maximum, porod som mala v maji 2008. Kedze planujeme druhe babo, auguste 2009 som sa bola v SP znovu sa prihlasit na DNP s maximalnym VZ. tam mi ale povedali ze stale prihlasena som, takze mi urobili miesto prihlasenia len zmenu VZ a doplatila som nedoplatok. Znamena to teda ze som si zvysovala tento rok VZ zbytocne a vysku materskej mi budu ratat aj tak z roku prihlasenia na DNP) teda december 2007? a ze ak chcem aby mi ju ratali z tohto roku musim si este stihnut odhlasit a znovu prihlasit DNP? Dakujem za pomoc
počítať ti budú z tohto roku ..
..no ale toto celé .. aj s tou prvou materskou je veru divné (a zbytočne drahé) .. neviem, prečo si to tak robila.. ale napíš presne, ako to bolo v auguste - či to bolo odhlásenie, alebo zmena (všetky info) .. a to si aj musela mať vysoký nedoplatok
0 0
azalka azalka

azalka je offline (nepripojený) azalka

azalka Pozri príspevok
Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.

Prosím, poraďte. Vďaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

azalka Pozri príspevok
Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.
Škoda, že si to DNP zrušila, počas materskej si ho kľudne mohla nechať bežať, vtedy ho aj tak neplatíš, no a aspoň by Ti plynuli ďalšie dni DNP. No ale nevadí, podmienka 270 dní DNP sa skúma v posledných dvoch rokoch, čiže ak na MD nastúpiš v roku 2010, tak je to OK, dní tam budeš mať dosť, no a pre maximálnu materskú sa Ti stačí prihlásiť na DNP z maximálneho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, takže do nejakého 8tt.
Druhou možnosťou, keďže Ti bude končiť MD a počas RD môžeš z DNP čerpať OČR alebo PN, tak sa môžeš prihlásiť hneď z maximálneho VZ a po 26 týždňoch môžeš poberať z maxima OČR, čo vychádza za 10 dní OČR nejakých 200€. OČR môžeš samozrejme poberať hneď po skončení MD, rovnako aj materskú, ale kým neuplynie 26 týžd%noch od posledného prihlásenia, tak počítaná bude len z pravdepodobného VZ, čiže z minima, no ale aj to je niečo.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
prosím vás ľudkovia kde na toto chodíte?
veď to sú len samé špekulácie......,,a budem si platiť - a nebudem si platiť,,
,, a budem tehotná teraz alebo až potom,,
,, a pridám si na plate-a nepridám si ,,
ešte aj špekulovať či ostanem tehotná, či sa mi to oplatí teraz alebo až potom, no hrúza!!!!
kde sa na Vás berie ten chudáčik zamestnanec, ktorý pravidelne chodí do roboty, maká a jeho VZ je závislý na tom ako sa jeho šéf vyspí, alebo či ho náhodou manželka večer nenas......
nestačím sa diviť, že ešte aj s materstvom dokážu ludia kšeftovať........
0 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

simonka1 Pozri príspevok
prosím vás ľudkovia kde na toto chodíte?
veď to sú len samé špekulácie......,,a budem si platiť - a nebudem si platiť,,
,, a budem tehotná teraz alebo až potom,,
,, a pridám si na plate-a nepridám si ,,
ešte aj špekulovať či ostanem tehotná, či sa mi to oplatí teraz alebo až potom, no hrúza!!!!
kde sa na Vás berie ten chudáčik zamestnanec, ktorý pravidelne chodí do roboty, maká a jeho VZ je závislý na tom ako sa jeho šéf vyspí, alebo či ho náhodou manželka večer nenas......
nestačím sa diviť, že ešte aj s materstvom dokážu ludia kšeftovať........
Simonka1, citala som tieto prispevky dost podrobne ale naozaj som ani v jednom nenasla spekulaciu, ci niektora zena, citujem Ta: "OSTANE TEHOTNA..."
Trosku si to prehnala, myslim. A keby tvoj manzel zarabal minimalnu mzdu, mala by si uz hodne po tridsiatke a strasne by si tuzila po babatku, tiez by si uvazovala, z coho budes zit pocas materskej :-O
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Simonka, v dnešných časoch sa dieťa plánuje ( a v tomto plne súhlasím s babami a dávno nemám ich vek)
Preto máme túto tému takú populárnu.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Lenka nemyslím, že som svoj názor neprehnala a to že tam niekto uvažuje či ešte len bude tehotný, tak to som tam videla...........
A sama si to napísala, že keby som mala už hoooodne po tridsiatke a strašne by som túžila po dieťatku, tak by som určite nešpekulovala aký budem mať VZ. ja teda osobne zatial nepoznám prípad, žeby niektorá zamestnaná matka umrela od hladu aj s dieťaťom. A manžel by sa mohol tiež posnažiť zarobiť viac peňazí.......myslím, že komu sa robiť chce, robotu si nájde.....
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Jasné Andy, viem že dieťa sa dnes plánuje. Aj za mojich nie až tak dávnych čias sa niekomu podarilo naplánovať. Ale tieto príspevky nemali veľa spoločného s plánovaním detí ale iba s plánovaním toho ako zarobiť viac peňazí............
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Plánujeme druhé bábätko, no momentálne som stále na RD. Vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť maximálnu materskú pri prvom dieťatku a teraz by som potrebovala poradiť, ako by sa vypočítalo RO (teda z čoho sa mi bude počítať druhá materská), ak by som otehotnela niekedy budúci rok v máji (teda rodila až v roku 2011). Som stále zamestnaná od roku 2005 u jedného zamestnávateľa, no momentálne nevykazujem žiadny príjem zo zamestnania. Išlo by teda o "reťazový pôrod". Platila som si aj DNP, aby som dosiahla najvyššiu možnú materskú - toto som však prednedávnom ukončila.

Ďakujem Vám pekne.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

nugetka Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Plánujeme druhé bábätko, no momentálne som stále na RD. Vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť maximálnu materskú pri prvom dieťatku a teraz by som potrebovala poradiť, ako by sa vypočítalo RO (teda z čoho sa mi bude počítať druhá materská), ak by som otehotnela niekedy budúci rok v máji (teda rodila až v roku 2011). Som stále zamestnaná od roku 2005 u jedného zamestnávateľa, no momentálne nevykazujem žiadny príjem zo zamestnania. Išlo by teda o "reťazový pôrod". Platila som si aj DNP, aby som dosiahla najvyššiu možnú materskú - toto som však prednedávnom ukončila.

Ďakujem Vám pekne.
Pre materskú v roku 2011 bude určené rozhodujúce obdobie ako pravdepodobný zárobok z roku 2010 - teda určí Ti zamestávateľ podľa pracovnej zmluvy.
Ak si si už predtým platila DNP, aby si mala max. materskú, tak sa Ti to zrejme oplatí aj teraz.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

adry Pozri príspevok
Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
Stačí aj na jeden deň nová pracovná zmluva.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
adry Pozri príspevok
Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
A to kdeže sú takí prajní a zlatí zamestnávatelia?
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ďakujem krásne za skorú odpoveď. Nakoľko som ale DNP zrušila, odkedy by som si ho mala znova začať platiť a s akým VZ?

Ďakujem Vám veľmi pekne
0 0
tril tril

tril je offline (nepripojený) tril

Dobrý deň, aj na základe Vašich rád som si dnes, 16.11.2009 zrušila DNP platené z min. VZ od januára 2007.
Som SZČO, zároveň si platím povinné NP z min. VZ (od júla 2003).
Je veľmi pravepodobné, že v decembri 2009 otehotniem a nevylučujem ani rizik. tehotenstvo. Je vhodnejšie prihlásiť sa na nové DNP z max. VZ už k 1.12. 2009 (prípadne skôr), alebo stačí až od januára 2010?
Nie je mi stále totiž celkom jasné RO, ktoré by sa bralo do úvahy na výpočet materského. Veľmi pekne vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať