Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jozefDP Pozri príspevok
tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem
Ak chceš mať nárok na nejaké plnenie (dávky) .. tak hádam musíš byť poistená .. a to ty nie si.
.. veď si už pozri Zák o SP - hore na lište .. všetko tam je, aj ochranné lehoty (pre PNku je 42 dní, na materské 6 mes), aj VZ .... na VZ zo zamestnania zabudni, z toho už nebude nič
sem ti pripnem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#33
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

dakujem som si to kukala len som to asi nejak nie velmi dobre pochopila
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
adry Pozri príspevok
saskia 26: ďakujem za odpoveď

simonka1: pokiaľ máš bohatých rodičov, si ku..., alebo tvoj muž kradne, tak nemáš problém s peniazmi. Ostatní, slušní ľudia, sa snažia využiť možnosti, ktoré sú. A pokiaľ si taký majster sveta a nemáš s ničím problém, tak tu nerob zlé ovzdušie. Alebo máš nejaký komplex, ktorý si tu potrebuješ kompenzovať? Aj na to existujú stránky, tak zmeň adresu...
Milá adry, tvoje slová sú fakt veľmi milé,čakala som, že niekto tebe podobný to sem napíše ale ja som nepovedala, že som majster sveta a že nemám s ničím problém, neviem ako si na to prišla, ale to je tvoj problém.....
nemám prečo ani robiť zlé ovzdušie, ako to ty nazývaš, koplexy určite mám nejaké, ale myslím, že tie má snáď každý.....( ty určite nie, keď sa tak vyznáš vo všetkom) no ale jedno je fakt, že bohužiaľ ty si absolutne nepochopila o čo mi išlo a aj ide.....neviem o akých slušných ľuďoch to píšeš, ale jedno som presvedčená, že polovica z tých ľudí sú obyčajní špekulanti a nie osoby, ktoré nemajú z čoho žiť, ako si to vykreslila ty. Minimálne polovica sú zazobanci, ktorí odvádzajú minimálne odvody a potom chcú vyťažiť maximum na platbách. Dobre si to napísala, že iba chcú využiť všetky možnosti. takže v podstate vieme o čom to tu je, že???
Ja som poukázala iba na to, že ten obyčajný človiečik, ktorý trebárs nemá ani na ten pos.....internet ani len netuší ako by využil čo sa dá. Chudák robí, odvádza z tej úbohej mzdy a potom dostane almužnu. A otvor oči, to nie je môj komplex, to je tvrdá realita, ľudia žijú aj takto, možno si si ešte nevšimla, tak nezavrhuj túto variantu a poobzeraj sa okolo seba, na internete ich ale nenájdeš.........
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jozefDP Pozri príspevok
tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem
Obdobie nem. poistenia zo zamestnania sa ti počíta len do 270 dní poistenia. Materské ti z neho počítať nebudú, lebo od skončenia prac. pomeru už uplynulo viac ako 6 mesiacov. Ak uzatvoríš DNP z maxima, nárok na nemocenské budeš mať hneď, lebo podmienku 270 dní poistenia splňaš. Výplata nemocenského počas 26 týždňov - ak PN bude trvať, bude len z min. VZ. Počas poberania nemocenského odvody na dobr.nem. poistenie neplatíš.

Ak budeš od 1.12.2009 SZČO, pri výške príjmu, ktorý si uviedla, povinné odvody začneš platiť až od 1.7.2010. Od tohto dňa ti vznikne nárok na nemocenské, príp. materské z poistenia SZČO.

Pri príjme ktorý si uviedla, pozor na základ dane, aby si nebola prekvapená z výšky odvodov do zdr. a sociálnej poisťovne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

simonka1 Pozri príspevok
Ja som poukázala iba na to, že ten obyčajný človiečik, ktorý trebárs nemá ani na ten pos.....internet ani len netuší ako by využil čo sa dá. Chudák robí, odvádza z tej úbohej mzdy a potom dostane almužnu. A otvor oči, to nie je môj komplex, to je tvrdá realita, ľudia žijú aj takto, možno si si ešte nevšimla, tak nezavrhuj túto variantu a poobzeraj sa okolo seba, na internete ich ale nenájdeš.........
.. a čo ti bráni v tom, aby si práve týmto ľuďom vo svojom okolí poradila veď môžeš urobiť osvetu a poučiť ich .. napr ako by si aspoň trošku mohli polepšiť počas choroby .... alebo napr ja som zistila, že veľa mamičiek sa z neznalosti neprihlásilo na dôch poistenie - tak som ich poinformovala, čo a ako..
No a aby som nebola mimo témy, kde sa radí o materskej a DNP ... tak k tvojmu staršiemu príspevku:
Ak máš takého zamestnávateľa, že VZ nič moc - a „závisí od toho, ako sa šéf vyspí“ .. tak sa môžeš prihlásiť na DNP buď z minima, alebo z rozdielu maxima a VZ z PP. Stačí vyplniť a odovzdať RLFO na SP. Pri ochorení člena rodiny máš nárok na dávky z DNP hneď, pri vlastnej nemoci ... po splnení podmienok (zák o SP)
Inak poistenie ... znamená finančne sa zabezpečiť pred nejakou „nedobrou“ udalosťou, keďže ide o nemocenské poistenie .. tak je to pre prípad nemoci (spadá tam podľa ZoSP aj materské, ošetrovné) a keďže je to DOBROVOĽNÉ NP, tak sa každý (aj ty) môže dobrovoľne rozhodnúť, či sa prihlási na DNP, alebo nie. A sám sa môže rozhodnúť, koľko bude platiť poistné (v určených medziach)... a tiež sa môže kedykoľvek odhlásiť. (samozrejme všetko podľa zák o SP).
0 0
Lenka56 Lenka56

Lenka56 je offline (nepripojený) Lenka56

Katy a R Pozri príspevok
Pre nárok na materské je dôležité mať 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom .. tak treba dať pozor a prihlásiť sa tak, aby to vyšo. samozrejme materské sa posudzuje ako príjem...Ale: dávku v hmotnej núdzi by si predpokladám nemala ani keby si nepoberala materské, ale len rodičovský príspevok A materské môžeš mať 600 eur, dávka v hm núdzi je oveľa, oveľa menšia...
Prepacte, asi som sa zle vyjadrila. Toto vsetko samozrejme viem.
Mne ide o to, ci sa nebude "bit" to, ze budem dostavat davku v hmotnej nudzi a z nej si budem platit nemocenske s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom.
Mozno to je hlupa otazka, ale kedze - ako som uz napisala - davky v hmotnej nudzi maju zabezpecit "zakladne zivotne podmienky" a platenie si nemocenskeho je predsa len dobrovolne (v nezamestanosti) a nepatri medzi "zakladne zivotne podmienky".
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

no nakoniec som sa rozhodla pre dobrovolne nemocenske poistenie, dnes som v 5 tyzdni a dufam ze vsetko bude OK. Rozhodla som sa pre maximalny vymeriavaci zaklad, kedze by som rada maximlanu matersku. Len ma napada, mozem odist na matersku neskor ako v 34 tyzdni? viem ze podmienka 26 tyzdnov je do odchodu na matersku , len som si neni ista, ci to musi byt 6 tyzdnov pred porodom rada by som to potiahla trochu dlhsie?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lenka56 Pozri príspevok
Prepacte, asi som sa zle vyjadrila. Toto vsetko samozrejme viem.
Mne ide o to, ci sa nebude "bit" to, ze budem dostavat davku v hmotnej nudzi a z nej si budem platit nemocenske s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom.
Mozno to je hlupa otazka, ale kedze - ako som uz napisala - davky v hmotnej nudzi maju zabezpecit "zakladne zivotne podmienky" a platenie si nemocenskeho je predsa len dobrovolne (v nezamestanosti) a nepatri medzi "zakladne zivotne podmienky".
.. napr ti to môže platiť mamina
0 0
akikakik akikakik

akikakik je offline (nepripojený) akikakik

Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/.
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov.
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

akikakik Pozri príspevok
Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/.
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov.
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc
DNP si musis platit minimalne 270 dni aby si mala naro na materske z tohto poistenia a do 8tt sa prihlasit s max. VZ. Neviem či sa to kombinuje s poistenim SZCO čo sa týka tej doby 270 dní. Ak nie, tak uz je pre teba neskoro.
0 0
akikakik akikakik

akikakik je offline (nepripojený) akikakik

dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

akikakik Pozri príspevok
Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/. gratulujem
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov. skúsim to
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc
No, aj ty môžeš získať čo najvyššiu materskú ale.... sú dve možnosti.
a)
Je dôležité teraz sa prihlásiť na SP na DNP z maximálneho možného vymeriavacieho základu ( ak by sa dalo tak aj z celej sumy 1084,5 eur ). Ak Ti to nebudú chcieť dovoliť tak potom z rozdielu 1084,5 -295,50 = 789 eur
je nevyhnutné platiť aspoň 26 týždňov, potom to môžeš znížiť na minimum.
Ale pred nástupom na materskú budeš musieť zrušiť živnosť, aby Ti z ukončenej živnosti zarátali zvyšné dni do DPN, a aby si dostala materskú z DNP, teda minimálne zo sumy 789 eur.
b)
zrušiť živnosť okamžite, založiť novú o dva dni... tým pádom sa odhlásiš so SP, z povinného poistenia , a uzavrieš DNP na maximálnu výšku 1084,5 €, tým pádom sa Ti materská bude rátať z maximálnej výšky, ale až po uplynutí 26 týždňov, takže mala by si rýchlo konať.

Navyše ak budeš chcieť poberať rodičovský príspevok, nebudeš môcť mať otvorenú živnosť.
0 0
akikakik akikakik

akikakik je offline (nepripojený) akikakik

Velmi pekne dakujem, verim ze to pomoze aj inym co citaju tieto clanky. Alebo ich nasli, ako ja pod vplyvom stresu.
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

akikakik Pozri príspevok
Velmi pekne dakujem, verim ze to pomoze aj inym co citaju tieto clanky. Alebo ich nasli, ako ja pod vplyvom stresu.
Dakujem
No dúfam, že to výjde a dostaneš čo najvyššiu materskú. Nech už si vyberieš spôsob ktorýkoľvek.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno v tom, ktore dni sa zaratavaju do 270 dni NP a ktore nie.
Momentalne som v 4tt, predpokladany termin porodu je 27.7.2010.
Od 19.3.2009 som po rodicovskej dovolenke nastupila do zamestnania, ktora trva aj ked kazdym dnom cakame vypovede z dovodu krachu firmy. A mozno novu zmluvu u toho isteho zamestnavatela, ale v inej jeho firme s tym istym platom. Pocas tejto doby som bola 10 dni v kuse na PN (cize 8 pracovnych dni). Neviem ci sa tychto 10 dni zapocitava do dni NP? Ak ano, tak podla mojich vypoctov 13.12. 2009 by som mala splnit podmienku 270 dni NP zo zamestnania. Hrubu mzdu mam 498€.
OD 12.11.2009 som DNP zo sumy rozdielu medzi max VZ a mzdou.
Pri prvom dietatku som bola hned od zaciatku na PN a aj hospitalizovana. Ak by sa mi tato situacia zopakovala, splnila by som podmienku 270 dni z DNP, alebo sa dni PN do dni NP a DNP nepocitaju?
Dakujem pekne za rady. Vzdy ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka v ktorej som si neista
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Počas PN poistenie trvá, teda dni PN (kalendárne) sa započítavajú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno v tom, ktore dni sa zaratavaju do 270 dni NP a ktore nie.
Momentalne som v 4tt, predpokladany termin porodu je 27.7.2010.
Od 19.3.2009 som po rodicovskej dovolenke nastupila do zamestnania, ktora trva aj ked kazdym dnom cakame vypovede z dovodu krachu firmy. A mozno novu zmluvu u toho isteho zamestnavatela, ale v inej jeho firme s tym istym platom. Pocas tejto doby som bola 10 dni v kuse na PN (cize 8 pracovnych dni). Neviem ci sa tychto 10 dni zapocitava do dni NP? Ak ano, tak podla mojich vypoctov 13.12. 2009 by som mala splnit podmienku 270 dni NP zo zamestnania. Hrubu mzdu mam 498€.
OD 12.11.2009 som DNP zo sumy rozdielu medzi max VZ a mzdou.
Pri prvom dietatku som bola hned od zaciatku na PN a aj hospitalizovana. Ak by sa mi tato situacia zopakovala, splnila by som podmienku 270 dni z DNP, alebo sa dni PN do dni NP a DNP nepocitaju?
Dakujem pekne za rady. Vzdy ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka v ktorej som si neista
strakulka, ak si bola počas RD zamestnaná, tak aj tieto dni sa ti rátajú do potrebných 270, .tj. aj keby si nastupovala na druhú MD počas prvej RD alebo napr. hned 1.4.2009, tak by si mala nárok na materské. No a aj dni PN v zamestnaní sa rátajú do dní NP zamestnanca, takže nie je problém. Ak ti skončí PP a začne nový, tak materské zo zamestnania sa ti bude rátať z tohto nového prac.pomeru.

Z DNP treba splniť 270dní, čo ale u teba akosi nevychádza, lebo 270dní uplynie až v auguste 2009!!! Dni z terajšieho PP, ked bude asi ukončený, sa ti prirátajú k novému prac.pomeru, takže predpokladám ku dnom DNP už tieto dni neprirátajú.
Ak by PN vznikla až po ukončení PP a vzniku nového PP, tak by si mala pravdepodobne nárok na nemocenské aj z DNP (aj ked pri vzniku PN v období do 26týžov od prihlásenia na DNP len z minimálnej mzdy aktuálnej v den vzniku PN), lebo by sa ti prirátali ku dnom DNP aj dni NP z ukončeného zamestnania od 19.3.09 (nie dni RD!!!!) a ak od 19.3.09 do vzniku PN uplynie viac ako 270dní a PP bude ukončený, tak by nárok na nemocenské mal vzniknúť. Samozrejme ak sa nezmení zákon, ale to by sa nemal predpokladám do tvojho nástupu na MD.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabi .. strakulka sa prihlásila 12.10. (aspoň tak písala - asi si už nepamätá) .. tak by jej to malo výjsť..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
len aby sa nezabudlo, kompletné info k materskej nájdete na jozefmihal.blogspot.com
0 0
misaela misaela

misaela je offline (nepripojený) misaela

Katy a R Pozri príspevok
počítať ti budú z tohto roku ..
..no ale toto celé .. aj s tou prvou materskou je veru divné (a zbytočne drahé) .. neviem, prečo si to tak robila.. ale napíš presne, ako to bolo v auguste - či to bolo odhlásenie, alebo zmena (všetky info) .. a to si aj musela mať vysoký nedoplatok
Ahoj, ano mala som nedoplatok 9 tisic. Nenapadlo ma ze si treba po skonceni vyplacania materskeho DPN ukoncit. A ked som sa prisla v tento rok v auguste znovu prihlasit, povedali mi ze stale DNP som a mam zaplatit nedoplatok a pokracovat v poisteni. Takze len zmena, nie odhlasenie. Uz je to jedno, nedoplatok som zaplatila. Teraz len neviem ci mi budu materske vypocitavat znova z konca decembra 07 (teda z roku 1.prihlasenia). Lebo ak som to spravne na stranke Soc.poistovne pochopila, ak porodim buduci rok mali by mi vypocitavat materske z VZ poistneho z celeho roka 2008. "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je: kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať