Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bagger Pozri príspevok
Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?
Podľa mňa aj z druhého zamestnania splnila podmienku 270 dní ( 273 dni), takže mala by dostávať materskú aj z druhého zamestnania - ak nemarodovala v tom období.
0 0
lylien12 lylien12

lylien12 je offline (nepripojený) lylien12

Prosím dobrého človeka o radu!Od apríla2009 som PN -doteraz.PP mi skoncil v juni a v juli 09 som otehotnela.Od 2.10.09 som DNP s min.VZ, a to len pre prípad, ze sa nezamestnam do nastupu na matersku,lebo povinne nem.poistena som bola do skoncenia PP,splnam aj 270 dni pov.poistenia ).Narok na matersku mam od 1.3.2010.Zamestnat sa chcem pred jej nastupom,t.j vo februari 2010 s VZ 1000eur a nasledne sa odhlasim z DNP.Ako bude socialna poistovna postupovat v takomto pripade,ked RO je rok 2009 a ja som PN?Oplati sa mi vobec zamestnat sa pred nastupom na matersku?Poradte prosim,neviem si s tym rady.dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bagger Pozri príspevok
Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?
ak nemala v tom druhom zamestnaní prerušené nem.poistenie viac ako 3dni (napr. očr, ktorá trvala 13dní, .tj. len 10dní jej trvalo NP, 3sni prerušené), tak splna podmienku 270dní aj z tohto PP a vzniká nárok aj z tohto nem.poistenia na materské v ochrannej lehote. RO z tohto druhého PP je 1.10.-31.12.08, z prvého PP celý rok 2008.
0 0
ab economy ab economy

ab economy je offline (nepripojený) ab economy

brčko Pozri príspevok
ab economy,
súhlasim s veronikou.

No ale zásadná otázka/pripomienka. Ty budeš prerušovať alebo rušiť pred nástupom na MD živnosť??

Lebo z DNP nestačí splniť len podmienku aspon 26týždnov pred nástupom na MD, ale treba hlavne splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ku dnom DNP sa ti môžu prirátať aj dni akéhokolvek "ukončeného" nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak ale bude živnosť ku dnu nástupu na Md aktívna a povinné NP szčo platíš nepretržite (t.j.bez odhlásenia a nového prihlásenia), tak dni z povinného NP szčo sa ti nemôžu ku dnom z DNP prirátať a 270dní z DNP nesplnaš!!! Pozor na to!
takže mám prerušiť živnosť trebars k 1.2.2010???
Naposledy upravil ab economy : 04.11.09 at 14:01
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dobry den,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na matersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Dieta sa mi narodilo 18.2.2008.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok?
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku???
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit???
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok aj keby som medzi tym nenastupila do prace???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka.

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Katy a R Pozri príspevok
.. ak bude PP trvať, DNP tiež a podmienky budú splnené pre obidve poistenia .. tak RO z PP bude 3-12 2009 a z DNP bude RO 12.10.-31.12. 2009
Dakujem Katy a R
DNP si mienim platit az do porodu, ale pracovna zmluva sa mi bude menit na inu firmu, neviem ci este tento rok, alebo zaciatkom 2010- vyska platu zostane. Tym padom by mi to pomohlo, lebo zo zamestnania by mi zacalo plynut nove RO a z DNP by to zostalo 12.10.-31.12. 2009. Vyska materskej by bola maximalna.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

zaketa Pozri príspevok
Dobry den,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na matersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Dieta sa mi narodilo 18.2.2008.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok? Ano, narok mat budes, ale len v januari (len do 2 rokov veku dietatka) a musis on pozidat.
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku??? Ak by si chcela mat max.matersku, nemusis nastupit do prace, stacilo by aby si si zacala platit DNP este pred tym ako otehotnies, aby si splnila podmienku 270 dni NP a mala by si platit prveho pol roka z max. vymeriavacieho zakladu a potom by si si to mohla znizit na minimum. Ak by si si napr. zacala platit DNP od 1.12.2009 a porodila by si 1.9.2010, tvoje RO by bolo 1.12.2009-31.12.2009 a ak bude splatit z max. VM tvoja materska bude maximalna.
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit??? zodpovedane v predchadzajucej otazke
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok aj keby som medzi tym nenastupila do prace???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka. Ak budes mat narok na matersku pri druhom dietati, tak budes mat pri nom aj narok na vyssi rodicak

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
Snad som ti poradila dobre. Je tu vela zbehlejsich ludi v tejto oblasti. Ked tak ma opravia.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

saskia26 Pozri príspevok
Veď práve tomuto nerozumiem... Platím si teraz z min. VZ, plánujem zrušiť 30.6.10 a od 1.7.10 z max. VZ. Alebo keď uplynie 26 t. od 1.7.10, tak bude PN, materská aj tak maximálna?
Saskia nie celkom rozumiem čo sa pýtaš.

Lebo riešiš další rok. Samozrejme teraz si platíš z min. VZ. Ak zamaroduješ do toho 30.6.2010 tak aj tvoja PN bude minimálna.
Ak zrušíš 30.6.2010 DPN z minim. VZ, a od 1.7.2010 sa prihlásiš s max. VZ tak do 31.12.2010 budeš stále mať minimálnu PN.

Na tvojom mieste teraz zruším DPN a nanovo sa prihlásim teraz z max. VZ, po 26 týždňoch to zmením na minimum, ale celý zvyšok roka 2010 budeš marodovať z max. VZ, teda aj marodka bude maximálna. Poprípade aj keby si šla na materskú v roku 2010 tak bude maximálna. Lebo VZ sa bude brať do 31.12.2009.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

strakulka22 Pozri príspevok
Snad som ti poradila dobre. Je tu vela zbehlejsich ludi v tejto oblasti. Ked tak ma opravia.
ja súhlasím - až na toto:
.. keďže sa dieťatko narodilo vo februári ... tak aj za február (ak schvália)

a ešte k tomu VZ na DNP .. netreba maximum .. stačí rozdiel maxima a VZ z PP (veď PP stále trvá)...
0 0
Mia23 Mia23

Mia23 je offline (nepripojený) Mia23

Dobry den,
potrebujem radu. Som tehotna, mala sa ma narodit v marci a od juna by som chcela ist naspat sportovat na zmluvu. Chcem vediet ci mozem pritom dostavat rodicovsky prispevok, alebo je to uz limitovane prijmom. Dakujem za odpoved.
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

dakujem za odpoved a za rady,ste zlati!
Jana
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dakujem za rady vsetkym!
0 0
azalka azalka

azalka je offline (nepripojený) azalka

Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, nástupom na materskú dovolenku som aj naďalej zamestnancom firmy s prísl. benefitmi, ako napríklad nárok na dovolenku, na zaradenie na to isté prac. miesto po skončení MD, ale ako je to napríklad so služobným telefónom? Môže mi ho zamestnávateľ odobrať z titulu nástupu na materskú?
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ahojte poradaci. Mne ste tu uz pomohli, teraz by som poprosila vzacnu radu pre kamaratku.
Je na rodicovskom-do jula 2010.Pokusaju sa o babo, zatial sa nezadrilo. Chcela by si tiez zvysit matersku na maximum.
Preto sa chcem opytat-ked jej PP stale trva,ked sa prihlasi ako DNPO-vypyta si z prace predpokladany priemer zo zarobku a to odpocita od 1084.55€? Lebo ona ked sa bola na to informovat na socialke-tak jej pani povedala ze si musi dat ten najvyssi zaklad. Je spravna moja mienka?
A mala by si to platit aspon mesiac pred otehotnenim? Co by sa stalo keby hned v mesiac poistenia otehotnela? V pripade skorsie predpokladaneho porodu by jej nevysli dni poistenia?
A este jednu otazocku- Kedze jej v polovicke jula konci rodicovske a teda za nejaky mesiac-dva by sa jej podarilo otehotniet - ako sa to potom riesi-mala by nastupit do prace-ale uz bude mat nejake 2-3mes. do porodu? Keby isla na PN-ku a dalej by si platila to poistenie-bolo by vsetko ok?mala by narok na to maximalne alebo by tam uz bol problem s priemerom zakladu? A tiez-mohla by si v takom pripade znizit po 26tyzdnoch na minimum alebo by musela az do porodu platit maximum?
Dufam ze su moje otazky zretelne,viem ze je tu toho vela popisane, v tomto clanku som precitala vsetky stranky, ale jej priklad som nikde nenasla ako sa to riesi.
dakujem
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Ivet17, ja som tiež na RD a chceli by sme druhé bábo. TPP mi trvá, prihlásila som sa na DNP no tak ako si správne myslíš, z rozdielu VZ. Teda 1084,55 - prepokl.VZ v zamestnaní. Musí si to platiť minim.26 týždňov, nie len mesiac. Potom by je materskú počítali z minim.mzdy. Na ostatné ti odpíšu kompetentnejší.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet17 Pozri príspevok
Ahojte poradaci. Mne ste tu uz pomohli, teraz by som poprosila vzacnu radu pre kamaratku.
Je na rodicovskom-do jula 2010.Pokusaju sa o babo, zatial sa nezadrilo. Chcela by si tiez zvysit matersku na maximum.
Preto sa chcem opytat-ked jej PP stale trva,ked sa prihlasi ako DNPO-vypyta si z prace predpokladany priemer zo zarobku a to odpocita od 1084.55€? Tak by to malo byť.
Lebo ona ked sa bola na to informovat na socialke-tak jej pani povedala ze si musi dat ten najvyssi zaklad. Je spravna moja mienka?
A mala by si to platit aspon mesiac pred otehotnenim? Aj viac.
Co by sa stalo keby hned v mesiac poistenia otehotnela? Mohlo by sa stať, že v prípade predčasného pôrodu by jej nevyšli dni poistenia DPN, a tým pádom by nedostala z DPN materskú. A vyšli by tie peniaze navnivoč.
V pripade skorsie predpokladaneho porodu by jej nevysli dni poistenia? Ano presne tak.
A este jednu otazocku- Kedze jej v polovicke jula konci rodicovske a teda za nejaky mesiac-dva by sa jej podarilo otehotniet - ako sa to potom riesi-mala by nastupit do prace-ale uz bude mat nejake 2-3mes. do porodu? Na toto neviem odpovedať. Hádam sa iné kočky nájdu Keby isla na PN-ku a dalej by si platila to poistenie-bolo by vsetko ok?mala by narok na to maximalne alebo by tam uz bol problem s priemerom zakladu? A tiez-mohla by si v takom pripade znizit po 26tyzdnoch na minimum alebo by musela az do porodu platit maximum? Ak by začala platiť DPN už tento rok, a sa jej podarí otehotnieť s tým, že nástup na materskú bude v roku 2010, tak môže po uplynutí 26 týždňov si znížiť VZ na minimum.
Dufam ze su moje otazky zretelne,viem ze je tu toho vela popisane, v tomto clanku som precitala vsetky stranky, ale jej priklad som nikde nenasla ako sa to riesi.
dakujem
odpoved v texte.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivet, dôležíté je, aby jej k nástupu na Md trval PP resp. nesmie skončiť PP počas prerušenia nem.poistenia, t.j. počas RD alebo posledným dnom RD, alebo v prípade ak by zanikol PP po ukončení RD, tak by nemal skončiť skôr ako v cca 11tt. Inak by nárok z tohto PP na materské nemusela získať, takže v tom prípade by bolo si muslela dať max. VZ z DNP. Ak však jej PP potrvá, bude napr. na PN po RD do druhej MD, tak to nevadí, zo zamestnania jej aj počas PN trvá nem.poistenie a bude sa jej zo zamestnania rátať z pravdep. VZ.
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Dakujem zaskore odpovede-velmi ste mi pomohli,vrela vdaka
0 0
GabrielaC1979 GabrielaC1979

GabrielaC1979 je offline (nepripojený) GabrielaC1979

Prosím o radu,
z manželom plánujeme dieťa, ak všetko vyjde, termín pôrodu by mal byť júl až august 2010. Do 28.5.2010 poberám rodičovský príspevok, aj keď od 1.1.2008 už pracujem a zamestnávateľ za mňa platí nemocenské poistenie. Moja hrubá mzda je cca 600 €. Chcem sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som dostávala maximálnu materskú. Kedy sa musím prihlásiť? Z akého VZ musím platiť DNP, aby bola maximálna materská? Poradte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať