Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

TanyaB Pozri príspevok
Dobry den,
Prosim vas o potvrdenie, ci som na spravnej ceste. Som na RD, od 1.1.2009 do 1.5.2009 som bola zmestanana (min.mzda). Od 1.5.2009 robim na dohodu v tej firme a tym padom nie som nemocensky poistena. Teraz som znovu tehotna a chcem sa prihlasit na DNP v max. vyske. Ide o to ako mi vypocitaju matersku (termin v polke juna 2010). Tych 270 dni by som mala mat (4 mesiace ako zamestnanec + 8 mesiace DNP).
Ak som spravne vsetko pochopila, tak by mi ju mali vypocitat z toho DNP od oktobra do decembra 2009. Je to tak? Alebo to neni dobre riesenie? Dakujem vopred za potvrdenie.
.. je to dobré riešenie .. do nástupu na MD ( asi v polke apríla) treba stihnúť 26 týždňov, tak radšej veľmi neodkladaj ...
0 0
palio74 palio74

palio74 je offline (nepripojený) palio74

Ahojte poradaci, citam citam ale sam som odpovede nenasiel. Preto by som vas chcel poprosit o radu/usmernenie.
Chystame sa na 2. dietako, porod na buduci rok a chceli by sme ako kazdy dosiahnut max. matersku. Manzelka je momentalne (od 24.9.2007) na RD, ale pracovny pomer jej stale trva. Prva meterska zo zamstnania (ak dobre pocitam) bola z VZ=14.850 Sk. Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky. Takze ak sa zadari, podla vsetkeho manzelka od maja este asi nastupi naspat do prace na nejaky ten mesiac (pokial nebude marodovat).
Ako ma postupovat? Bude mat narok na matersku zo zamestania? Este tento rok pred otehotnenim by sa mala DNP poistit, ale na aku sumu? Max. VZ a po pol roku urobit zmenu na min.? Alebo je zbytocne platit DNP z max, ak sa jej bude materska pocitat z DNP aj zo zamesetania? Potom do DNP by mala mat VZ rovny rozdielu maxima VZ a VZ zo zamestania - okolo 500€ za predpokladu, ze sa jej plat nezneni?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na materské zo zamestnania bude mať, materské sa vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu, čiže defacto zo základu, ktorý dostane po návrate z RD do zamestnania.

Preto odporúčam ešte pred otehotnením prihlásiť sa na DNP, so základom daným ako 1084 € mínus základ, ktorý dosiahne v zamestnaní po návrate z RD.

Ak sa prihlási na DNP ešte v tomto roku a skutočne otehotnie s tým, že na materskú pôjde počas roka 2010, je možné po 6 mesiacoch existencie DNP znížiť základ na DNP na minimum, materské z DNP sa totiž vypočíta z VZ dosiahnutého v roku 2009.
0 0
palio74 palio74

palio74 je offline (nepripojený) palio74

Dakujeeem.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Prosim Vas poradaci odobrite mi niekto tento postup?
Zamestnana som od 19.3.2009, zatial podmienku 270 dni teda splnenu nemam.
Od 1.11.2010 by som mala mat novu pracovnu zmluvu v novj firme.
Od tohoto datumu sa chcem prihlasit na DNP z rozdielu medzi max VZ a mzdou. Dieta planujeme koncom roku 2010. Mojim rozhod. obdobim by teda malo byt 1.11.-31.12.2009.
DNP by som si mohla po 6 mesiacoch, teda 1.5.2010 znizit na minimum a materska by bola maximalna. Je to tak?
Malo by na vysku materskej nejaky vplyv, ak by som bola PN, ci uz tento alebo buduci rok?
Pripadne, ak by som bola od 1.1.2010 nezamestnana az do nastupu na matersku? Zmenilo by sa nieco?
Mozem nejako vyuzit moznost zamestnat sa u manzela- SZCO?
Budem Vam velmi vdacna, ak by ste si nasli chvilku casu poradit mi.

A posledna otazka, byvaju seminare o odvodoch aj v Trencine? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnana som od 19.3.2009, zatial podmienku 270 dni teda splnenu nemam.
Od 1.11.2010 by som mala mat novu pracovnu zmluvu v novj firme.
Od tohoto datumu sa chcem prihlasit na DNP z rozdielu medzi max VZ a mzdou. Dieta planujeme koncom roku 2010. Mojim rozhod. obdobim by teda malo byt 1.11.-31.12.2009.

Presne tak (ak na materskú pôjdete v roku 2010).

DNP by som si mohla po 6 mesiacoch, teda 1.5.2010 znizit na minimum a materska by bola maximalna. Je to tak?

Je to tak.

Malo by na vysku materskej nejaky vplyv, ak by som bola PN, ci uz tento alebo buduci rok?

Nemalo.

Pripadne, ak by som bola od 1.1.2010 nezamestnana az do nastupu na matersku? Zmenilo by sa nieco?

Zmenilo. Nemali by ste nárok na materské z poistenia zamestnanca - to by zaniklo - ale len z DNP. Materská by tak bola nižšia.

Mozem nejako vyuzit moznost zamestnat sa u manzela- SZCO?

Sme slobodná spoločnosť, pokojne sa môžete zamestnať u manžela.

A posledna otazka, byvaju seminare o odvodoch aj v Trencine?

Pokiaľ ide o moje semináre, organizátorka z Trenčína sa rozhodla nezúčastniť sa šnúry "Odvody komplexne". Najbližší seminár tak máte v Piešťanoch, Topoľčanoch alebo v Pov. Bystrici.
0 0
val1319 val1319

val1319 je offline (nepripojený) val1319

Ďakujem veeeeeľmi pekne - p. Mihál...
0 0
macko001 macko001

macko001 je offline (nepripojený) macko001

Dobry den, pan Mihal, prosim o radu - odobrenie postupu:

Od 1.8.2004 az dodnes som zamestnana u posledneho zamestnavatela na dobu neurcitu, od 15.9.2006 som nastupila na MD, (dcerka sa narodila 10.10.2006), nasledne na RD do 3 rokov veku dietata (t.j. v mojom pripade do 10.10.2009). Rodicovsky prispevok som dostala posledny v septembri 2009.
So zamestnavatelom som sa dohodla, ze ku dnu 11.10.2009 podpiseme dohodu o ukonceni prac.pomeru dohodou.

Planujeme 2. dieta, v pripade uspechu po umelom oplodneni, by sme mohli mat predpokladany termin porodu 23.6.2010.

Pre dosiahnutie max.materskej , (za predpokladu, ze termin porodu bude najskor 23.6.2010) mozem postupovat nasledovne:
1) keby bol predpokl. termin porodu 23.6.2010 vychadza mi, ze by som bola v ochrannej dobe od posledneho zamestavatela, len za predpokladu, ze budem zamestnana do 12.11.2009 (6 tyzdnov pred terminom porodu je 12.5.2010, odvtedy 6 mesiacov dozadu je 12.11.2009) ? T.j. zamestnam sa u znameho do konca novembra 2009 za mzdu zodpovedajucu dosiahnutiu max. vymeriavacieho zakladu, potom ukoncime prac.pomer dohodou a pojdem sa prihlasit do poistovne na min. vymeriavaci zaklad az do nastupu na matersku.

2) ak budem od 11.10.2009 nezamestnana, prihlasim sa ako dobrovolne poistena hned od 12.10.2009 na max. vymeriavaci zaklad, a po 6 mesiacoch az do terminu materskej ho znizit na minimum?

3) od 11.10.2009 budem nezamestnana , prihlasim sa ako dobrovolne poistena na min. vymeriavaci zaklad a v roku 2010, pred porodom sa niekde na mesiac zamestnam na max. vymeriavaci zaklad

pripadne iny postup, co by ste mi poradili? Dakujem vopred

<!-- google_ad_section_end -->
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre dosiahnutie max.materskej , (za predpokladu, ze termin porodu bude najskor 23.6.2010) mozem postupovat nasledovne:
1) keby bol predpokl. termin porodu 23.6.2010 vychadza mi, ze by som bola v ochrannej dobe od posledneho zamestavatela, len za predpokladu, ze budem zamestnana do 12.11.2009 (6 tyzdnov pred terminom porodu je 12.5.2010, odvtedy 6 mesiacov dozadu je 12.11.2009) ? T.j. zamestnam sa u znameho do konca novembra 2009 za mzdu zodpovedajucu dosiahnutiu max. vymeriavacieho zakladu, potom ukoncime prac.pomer dohodou a pojdem sa prihlasit do poistovne na min. vymeriavaci zaklad az do nastupu na matersku.

Áno, po skočení pracovného pomeru ak môžete, nájdite si nový pracovný pomer s príjmom vo výške max. VZ a zostaňte v ňom tak, aby ste na materské odchádzali v ochrannej lehote 6 mesiacov.

Po ukončení tohto nového PP sa nemusíte prihlasovať na dobrovoľné nem. poistenie - materské budete mať aj keď poistená nebudete - lebo budete v ochrannej lehote.


2) ak budem od 11.10.2009 nezamestnana, prihlasim sa ako dobrovolne poistena hned od 12.10.2009 na max. vymeriavaci zaklad, a po 6 mesiacoch az do terminu materskej ho znizit na minimum?

Pri tomto scenári je dôležité, že od prihlásenia sa na DNP s max. VZ po nástup na materskú musí prejsť najmenej 26 týždňov, aby bola materská vypočítaná z max. VZ. Toto zrejme nemáte problém dodržať. Ak otehotniete tak, že na materskú pôjdete v roku 2010, potom po uplynutí 6 mesiacov môžete VZ v DNP zmeniť na minimum, lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude doba od prihlásenia sa na DNP v roku 2009 do konca roku 2009.


3) od 11.10.2009 budem nezamestnana , prihlasim sa ako dobrovolne poistena na min. vymeriavaci zaklad a v roku 2010, pred porodom sa niekde na mesiac zamestnam na max. vymeriavaci zaklad

Aj to je riešenie. Na DNP sa však prihlasovať nemusíte, nárok na materské z povinného poistenia zamestnanca mať budete aj pri scenári, kedy teraz skončíte súčasný PP, budete istý čas bez zamestnania aj bez DNP, a zamestnanie získate pár dní pred nástupom na materskú. Samozrejme to nové zamestnanie tak, aby v ňom bol maximálny VZ.

Prídite si to prediskutovať na niektorý zo seminárov...
0 0
macko001 macko001

macko001 je offline (nepripojený) macko001

wow, taku rychlu odpoved som teda necakala. DAKUJEM p. Mihal!!! p.s. terminy seminarov v BA mam uz poznacene v kalendari
0 0
evzen77 evzen77

evzen77 je offline (nepripojený) evzen77

dobry den

manzelka je od septembra 2004 na tzv."retazovej materskej(rodicovskej) dovolenke. Predtým pracovala(sučasný zamestnávateľ jej stále "drží miesto") od mája r..2003 (viac ako rok).
V súčasnosti poberá rodičovský príspevok(nárok ma az do sept.2010).
V apríli 2010 sa nám má narodiť 3 .dieťa. Bude mať manželka narok na zvýšený rodič. prispevok 256 eur???? (Predpokladam, ze by mala mat najprv narok na poberanie 6 -mesacnej materskej davky.)

Dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stále má zamestnanie, v ktorom je na rodičovskej dovolenke, to znamená, že pri treťom dieťati:
- bude mať nárok na materské
- následne po dočerpaní materského bude mať nárok na zvýšený RP 256 €.
0 0
erikasu erikasu

erikasu je offline (nepripojený) erikasu

Dobrý večer,

chcem sa spýtať, som na rodičovskej dovolenke a syn bude mať 26.11.2009 3roky, ale má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a lekári mu neodporúčajú ísť do destského kolektívu. Som však aj v 24. týždni tehotenstva s druhým dieťaťom, ktoré sa má narodiť 3.2.2010. Medzera medzi nástupom na MD s druhým dieťaťom a skončením prvej materskej je cca. 20 dní. Na prvú materskú som odchádzala zo zamestnania, ktoré bolo uzavreté na dobu určitú a trvalo od 2.4.2006 6 mesiacov. Lenže medzitým som bola na PN z dôvodu rizikového tehotenstva od 12.5.2006. Materské som riadne poberala a potom prešla na rodičovský príspevok. A chcem sa spýtať, či vôbec existuje nejaká možnosť finančne vykryť aspoň medzeru medzi týmito dvomi materskými dovolenkami a či sa dá nebodaj ešte niečo urobiť s nárokom na materské, napr. zamestnať sa? Kedže podmienka 270 dní za posledné 2 roky je pasé. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Už dlhší čas nemáte nemocenské poistenie, preto ak by ste sa aj okamžite poistili, nebudete mať nárok na materské pri druhom dieťati.

Ste už v 24. týždni T, a tak nemáte ako stihnúť splniť podmienku 270 dní trvania nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom.

Riešenie ako získať materské pri druhom dieťati je už skutočne pasé.
0 0
TanyaB TanyaB

TanyaB je offline (nepripojený) TanyaB

Katy a R Pozri príspevok
.. je to dobré riešenie .. do nástupu na MD ( asi v polke apríla) treba stihnúť 26 týždňov, tak radšej veľmi neodkladaj ...
Katy a R dakujem!! Pekny den!
0 0
tinkadlo tinkadlo

tinkadlo je offline (nepripojený) tinkadlo

pekny den, vam vsetkym... dufam, ze sa mi podari moje otazky nielen dobre vyjadrit, ale aj “zavesit” na poradu...
momentalne som na rodicovskej dovolenke (od marca 2008) s prvym dietatkom, moj pracovny pomer stale trva od roku 2000. rozmyslame o druhom babatku (termin porodu sept/okt 2010) a moznosti prihlasit sa na DNP.
1. podla toho, co som tu precitala, hoci som na RD, ale moje zamestnanie stale trva, VZ pre DNP by som si mala ratat ako rozdiel maximalneho VZ z DNP a pravdepodobneho VZ zo zamestnania. cize ak by som sa prihlasila na DNP zaciatkom novembra, aby som splnila podmienku najmenej 270 dni poistenia pred porodom aj z DNP, mala by som odvadzat poistne zo sumy cca 465e (co je rozdiel medzi max. VZ z DNP a pravdepodobneho VZ zo zamestnania za rok 2009)? alebo by som mala platit poistne z max. VZ a po 6 mesiacoch ho znizit? rozhodujucim obdobim pre vypocet vysky materskeho z DNP by potom bol november-december 2009?
2. co vsak v pripade, ak v januari buduceho roku sa mi zvysi platovy vymer (hoci som na RD) a teda v praci mi budu VZ pre novu matersku pocitat z vymeru pre rok 2010? vtedy vsak pravdepodobne presiahnem max. VZ v DNP. ovplyvni to nejako vysku materskeho (bude cca maximalna?)?
3. a este jedna otazocka avsak v suvislosti s planovanym zvysovanim rodicovskeho prispevku - budem mat narok na vyssi RP, ak medzi detickami bude rozdiel 3 roky?
velmi dakujem za vase rady...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tinkadlo Pozri príspevok
pekny den, vam vsetkym... dufam, ze sa mi podari moje otazky nielen dobre vyjadrit, ale aj “zavesit” na poradu...
momentalne som na rodicovskej dovolenke (od marca 2008) s prvym dietatkom, moj pracovny pomer stale trva od roku 2000. rozmyslame o druhom babatku (termin porodu sept/okt 2010) a moznosti prihlasit sa na DNP.
1. podla toho, co som tu precitala, hoci som na RD, ale moje zamestnanie stale trva, VZ pre DNP by som si mala ratat ako rozdiel maximalneho VZ z DNP a pravdepodobneho VZ zo zamestnania. cize ak by som sa prihlasila na DNP zaciatkom novembra, aby som splnila podmienku najmenej 270 dni poistenia pred porodom aj z DNP, mala by som odvadzat poistne zo sumy cca 465e (co je rozdiel medzi max. VZ z DNP a pravdepodobneho VZ zo zamestnania za rok 2009)? alebo by som mala platit poistne z max. VZ a po 6 mesiacoch ho znizit? rozhodujucim obdobim pre vypocet vysky materskeho z DNP by potom bol november-december 2009?
2. co vsak v pripade, ak v januari buduceho roku sa mi zvysi platovy vymer (hoci som na RD) a teda v praci mi budu VZ pre novu matersku pocitat z vymeru pre rok 2010? vtedy vsak pravdepodobne presiahnem max. VZ v DNP. ovplyvni to nejako vysku materskeho (bude cca maximalna?)?
3. a este jedna otazocka avsak v suvislosti s planovanym zvysovanim rodicovskeho prispevku - budem mat narok na vyssi RP, ak medzi detickami bude rozdiel 3 roky?
velmi dakujem za vase rady...
pozorne si čítala
stačí dať na DNP VZ ako rozdiel maxima a VZ zo zamestnania.
Ak by ti to bolo veľa platiť, po 6tich mesiacoch môžeš znížiť na minimum .. RO bude tak ako píšeš nov. - dec 09. Dávku v roku 2010 to neovplyvní.
V budúcom roku sa hádam bude (ako každoročne) zvyšovať max VZ - tak si ten VZ na DNP daj taký, aby ti to v súčte vyšlo do maxima (aspoň približne).
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Jozef Mihál Pozri príspevok
Zamestnana som od 19.3.2009, zatial podmienku 270 dni teda splnenu nemam.
Od 1.11.2010 by som mala mat novu pracovnu zmluvu v novj firme.
Od tohoto datumu sa chcem prihlasit na DNP z rozdielu medzi max VZ a mzdou. Dieta planujeme koncom roku 2010. Mojim rozhod. obdobim by teda malo byt 1.11.-31.12.2009.

Presne tak (ak na materskú pôjdete v roku 2010).

DNP by som si mohla po 6 mesiacoch, teda 1.5.2010 znizit na minimum a materska by bola maximalna. Je to tak?

Je to tak.

Malo by na vysku materskej nejaky vplyv, ak by som bola PN, ci uz tento alebo buduci rok?

Nemalo.

Pripadne, ak by som bola od 1.1.2010 nezamestnana az do nastupu na matersku? Zmenilo by sa nieco?

Zmenilo. Nemali by ste nárok na materské z poistenia zamestnanca - to by zaniklo - ale len z DNP. Materská by tak bola nižšia.

Mozem nejako vyuzit moznost zamestnat sa u manzela- SZCO?

Sme slobodná spoločnosť, pokojne sa môžete zamestnať u manžela.

A posledna otazka, byvaju seminare o odvodoch aj v Trencine?

Pokiaľ ide o moje semináre, organizátorka z Trenčína sa rozhodla nezúčastniť sa šnúry "Odvody komplexne". Najbližší seminár tak máte v Piešťanoch, Topoľčanoch alebo v Pov. Bystrici.
Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Dobrý večer.
Chcem si overiť nasledovný postup:
kamarátka je tehotná, pôrod 04/2010.
K dnešnému dňu má odpracovaných nejakých 140 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Keby sa teraz prihlásila na DNP z minima na 5 mesiacov - aby splňala podmienku 270 dní nemocenského poistenia,

potom by zrušila DNP a zamestnala by sa na týždeň z mzdou alikvotnou 30.000,-Sk, dostala by maximálnu materskú?

ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre zuzana: .. áno - len aktuálny max VZ je 1084,55 eur
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať