Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Fipina, ak chce kolegyňa max.materskú, tak do nástupu na materskú musí DNP trvať aspoň 26 týždňov
Naposledy upravil standa82 : 20.10.09 at 10:05 Dôvod: meno
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Celkom nerozumiem. Ona si DPN platí už takmer rok. Keďže sa však blíži koniec roka a od 01/2010 sa bude brať VZ z roku 2009, mala by si zmeniť VZ. Len neviem, od kedy a na aký dlhý čas.
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

jankasm Pozri príspevok
Nemusí ho začať platiť v tomto roku, to je úplne jedno. Dôležité je, aby do nástupu na MD platila toto DNP z maxima 26 týždňov. Čiže ak plánuje, že termín pôrodu bude napr. 12/2009, nástup na MD 10/2009 tak stačí začať platiť niekedy v 04/2010. Ja by som však radšej nečakal, čo ak náhodou bude vypísaná na PN? Bez DNP nebude mať nárok na nič, ak by však už mala splnených tých 26 týždňov, tak aj PN potom bude maximálna.
Keby sa teraz prihlásila z maxima, tak po 6 mesiacoch si môže dať zmenu VZ na minimum, a z neho platiť až do nástupu na MD. Materská sa bude počítať z roku 2009. Toto však platí len pri nástupe na MD v roku 2010, pre rok 2011 bz to už neplatilo. Ak DNP začne platiť až v roku 2010 tak sa materská bude počítať z DNP z roku 2010 a zmenu na minimim vtedy dať nemôže.
veľmi pekne ďakujem
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

fipina Pozri príspevok
Celkom nerozumiem. Ona si DPN platí už takmer rok. Keďže sa však blíži koniec roka a od 01/2010 sa bude brať VZ z roku 2009, mala by si zmeniť VZ. Len neviem, od kedy a na aký dlhý čas.
Fipina, mala by sa teda odhlásiť a znovu orihlásiť na max.VZ až do pôrodu, potom je počas MD oslobodená od platenia, no nech sa neodhlasuje. DNP môže využiť na PN,OČR. Po materskej sa môže odhlásiť, ak neplánuje ďalšie bábo alebo si znížiť VZ na min. a využívať to na PN, OČR.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Stále nejako nerozumiem tomu, prečo by mala platiť z max. VZ od teraz až do pôrodu. Veď ešte nie je ani tehotná a aj keby išla v 2010 na MD, rozhodné obdobie bude predsa 2009. Alebo to chápem zle?
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

fipina Pozri príspevok
Stále nejako nerozumiem tomu, prečo by mala platiť z max. VZ od teraz až do pôrodu. Veď ešte nie je ani tehotná a aj keby išla v 2010 na MD, rozhodné obdobie bude predsa 2009. Alebo to chápem zle?
Fipina, je tu jeden podobný príspevok od poradcu JANKASM a ona to tiež tak vysvetľuje. Bude dobré aby si platila z max.VZ do pôrodu,, môže sa stať, že zostane PN počas tehotenstva a môže teda z DNP čerpať.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

standa82 Pozri príspevok
Fipina, je tu jeden podobný príspevok od poradcu JANKASM a ona to tiež tak vysvetľuje. Bude dobré aby si platila z max.VZ do pôrodu,, môže sa stať, že zostane PN počas tehotenstva a môže teda z DNP čerpať.
Tomu rozumiem. Ale ak sa nemýlim, rozhod. obdobím pri výpočte MD by mal byť predchádzajúci rok, čiže 2009. Preto nechápem, prečo by si mala platiť z maxima aj v roku 2010. Alebo je to pri DNP inak?

Pre zrozumiteľnosť ešte raz : kolegyňa je zamestnaná, má stály príjem a zároveň si platí DNP od r. 2008 (v súčasnosti z min. VZ). Zatiaľ nie je tehotná, tehotenstvo plánuje.

Veľmi pekne prosím o podrobné vysvetlenie.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

fipina Pozri príspevok
Tomu rozumiem. Ale ak sa nemýlim, rozhod. obdobím pri výpočte MD by mal byť predchádzajúci rok, čiže 2009. Preto nechápem, prečo by si mala platiť z maxima aj v roku 2010. Alebo je to pri DNP inak?

Pre zrozumiteľnosť ešte raz : kolegyňa je zamestnaná, má stály príjem a zároveň si platí DNP od r. 2008 (v súčasnosti z min. VZ). Zatiaľ nie je tehotná, tehotenstvo plánuje.

Veľmi pekne prosím o podrobné vysvetlenie.
DNP si platí z min. áno? Takže mala by si čiastku v DNP zvýšiť na rozdiel medzi max.VZ DNP a VZ v zamestnaní. Ak má VZ 600 eur, tak by si mala začať platiť (1084,55 - 600 = 484,55) zo sumy 484,55. Aby dosiahla do roku 2010 najvyšší príjem aký je možný v DNP. Zmena sa dá robiť len raz za 1/2 roka. Teda ak teraz k 1.11.09 požiada k o zmenu, dryhýkrát bude môcť spraviť zmenu až 1.5.2010.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

standa82 Pozri príspevok
DNP si platí z min. áno? Takže mala by si čiastku v DNP zvýšiť na rozdiel medzi max.VZ DNP a VZ v zamestnaní. Ak má VZ 600 eur, tak by si mala začať platiť (1084,55 - 600 = 484,55) zo sumy 484,55. Aby dosiahla do roku 2010 najvyšší príjem aký je možný v DNP. Zmena sa dá robiť len raz za 1/2 roka. Teda ak teraz k 1.11.09 požiada k o zmenu, dryhýkrát bude môcť spraviť zmenu až 1.5.2010.
Vieš, že neradíš celkom dobre?

Lebo pokiaľ si zvýši čiastku, a náhodou otehotnie tak za VZ sa berie rok 2009, a to 10 mesiacov minimálny VZ, a dva mesiace ten najvyšší možný k jej VZ zo zamestnania.
Čiže pri DPN sa jej to pekne spriemeruje, a dostane o máločoviac ako by dostala z min. VZ.

Kludne môže platiť nadalej z min. VZ, a ked otehotnie. Tak nech zruší podotýkam zruší DPN, a prihlási sa na další deň z max. VZ ( max. v jej prípade je maxVZ - VZ zo zamestnania ). A toto musí platiť minimálne 26 týždňov aby mala nárok na PN z toho VZ z ktorého si platí. Ak by šla na PN rizikovú hned dostávala by z min. VZ.

Možno aj preto babenky radia zrušiť, a prihlásiť sa nanovo a tú novú sumu a platiť aby v prípade rizikového tehotenstva a PN bola už aj PN z max. VZ a nie len z min. VZ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

fipina Pozri príspevok
Tomu rozumiem. Ale ak sa nemýlim, rozhod. obdobím pri výpočte MD by mal byť predchádzajúci rok, čiže 2009. Preto nechápem, prečo by si mala platiť z maxima aj v roku 2010. Alebo je to pri DNP inak?

Pre zrozumiteľnosť ešte raz : kolegyňa je zamestnaná, má stály príjem a zároveň si platí DNP od r. 2008 (v súčasnosti z min. VZ). Zatiaľ nie je tehotná, tehotenstvo plánuje.

Veľmi pekne prosím o podrobné vysvetlenie.
Kolegyňa musí platiť aj v roku 2010 z max. VZ, lebo ak chce dostávať max. možnú materskú tak musí mať zaplatené min. 26 týždňov max. odvody.
A to je pol roka.

Takže ak začne platiť teraz, tak najskôr v máji 2010 môže si znížiť max. VZ na minimum.
Ale teraz by mala ukončiť DPN , a založiť nové.

Ak si len dá zvýšenie DPN, tak sa jej zoberie VZ v priemere za rok 2009, teda 10 mesiacov platí min. VZ, 2 mesiace bude max. VZ... urobí sa priemer, a nebude mať max. materskú.
1 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Xanti, keď sa tomu rozumieš, môžeš teda poradiť aj mne?
Som na RD - končí 26.8.2010.TPP mi trvá, začala som si od 19.10.2009 platiť DNP z max.vz. Vieš mi povedať akú teda materskú dostnem ja keby som osatala tehotná a na MD by som išla 09 - 10/2010? V zamestnaní neviem, aký mi dajú predpokl. vz, no na páske mám napísanú zákl.mzdu 597,50 Eur. Dozvedela som sa, že keď sa po RD vrátim, pôjdem na inú prac.pozíciu a tým pádom klesnem aj platovo. Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

standa82 Pozri príspevok
Xanti, keď sa tomu rozumieš, môžeš teda poradiť aj mne?
Som na RD - končí 26.8.2010.TPP mi trvá, začala som si od 19.10.2009 platiť DNP z max.vz. Vieš mi povedať akú teda materskú dostnem ja keby som osatala tehotná a na MD by som išla 09 - 10/2010? V zamestnaní neviem, aký mi dajú predpokl. vz, no na páske mám napísanú zákl.mzdu 597,50 Eur. Dozvedela som sa, že keď sa po RD vrátim, pôjdem na inú prac.pozíciu a tým pádom klesnem aj platovo. Ďakujem
Standa82 neviem či celkom rozumiem ty si platíš teraz odvody z max. VZ z cca 1084 €, od toho 19.10.2009?
Alebo z akého VZ platíš?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

standa82 Pozri príspevok
Xanti, keď sa tomu rozumieš, môžeš teda poradiť aj mne?
Som na RD - končí 26.8.2010.TPP mi trvá, začala som si od 19.10.2009 platiť DNP z max.vz. Vieš mi povedať akú teda materskú dostnem ja keby som osatala tehotná a na MD by som išla 09 - 10/2010? V zamestnaní neviem, aký mi dajú predpokl. vz, no na páske mám napísanú zákl.mzdu 597,50 Eur. Dozvedela som sa, že keď sa po RD vrátim, pôjdem na inú prac.pozíciu a tým pádom klesnem aj platovo. Ďakujem
No ak platíš DNP z maxima, tak stačí, ak si potom uplatníš materské len z DNP a dostaneš maximálne materské, čo je dnes cca 600 €. Bolo Ti však úplne zbytočné prihlasovať sa na DNP z maxima, pretože ak Ti trvá pracovný pomer, stačilo sa Ti prihlásiť len z rozdielu medzi max.VZ a Tvojim pravdepodob. príjmom.
Inak je možné, že budúci rok nebude možnosť získať materské z DNP. Uvidíme, či a čo bude platné... Od 1.7.2010 bude už určite iná maximálna suma materského, vzhľadom k tomu, že sa zmení max. VZ.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

alušik Pozri príspevok
No ak platíš DNP z maxima, tak stačí, ak si potom uplatníš materské len z DNP a dostaneš maximálne materské, čo je dnes cca 600 €. Bolo Ti však úplne zbytočné prihlasovať sa na DNP z maxima, pretože ak Ti trvá pracovný pomer, stačilo sa Ti prihlásiť len z rozdielu medzi max.VZ a Tvojim pravdepodob. príjmom.
Inak je možné, že budúci rok nebude možnosť získať materské z DNP. Uvidíme, či a čo bude platné... Od 1.7.2010 bude už určite iná maximálna suma materského, vzhľadom k tomu, že sa zmení max. VZ.
Áno,paltím si z max.VZ, pretože neviem aký mám u zamestnávateľa VZ. A preplatok mi vrátia na základe žiadosti, to som sa informovala. Akú budem mať teda materskú, keď z DNP si platím len od 19.10.09?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

standa82 Pozri príspevok
Áno,paltím si z max.VZ, pretože neviem aký mám u zamestnávateľa VZ. A preplatok mi vrátia na základe žiadosti, to som sa informovala. Akú budem mať teda materskú, keď z DNP si platím len od 19.10.09?
No z VZ z DNP.

Prečo len? VZ sa Ti bude brať z roku 2009 tj. z toho čo si platíš teraz. Dokonca od 20.07.2010 môžeš ísť na PN z VZ ako si platíš teraz.

Ak otehotnieš ako si plánuješ, tak po 26 týždňoch môžeš znížiť VZ na minimum. Lebo PN aj materskú Ti budú vyplácať podla VZ z roku 2009.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

fipina Pozri príspevok
Tomu rozumiem. Ale ak sa nemýlim, rozhod. obdobím pri výpočte MD by mal byť predchádzajúci rok, čiže 2009. Preto nechápem, prečo by si mala platiť z maxima aj v roku 2010. Alebo je to pri DNP inak?

Pre zrozumiteľnosť ešte raz : kolegyňa je zamestnaná, má stály príjem a zároveň si platí DNP od r. 2008 (v súčasnosti z min. VZ). Zatiaľ nie je tehotná, tehotenstvo plánuje.

Veľmi pekne prosím o podrobné vysvetlenie.
Ono sa ťažko podrobne vysvetľuje všetko čo s tým súvisí. Toho by bolo strašne veľa.
Čiže, ak by teraz zvýšili VZ na maximum /teda maximum mínus VZ zo zamestnania/ tak v roku 2010 by sa materská počítala z VZ z roku 2009 a bolo by to vlastne 10x minimum + 2x maximum /12 mesiacov, čo by nevyšlo teda o moc viac ako z toho minima. Preto odporúčame DNP zrušiť a nanovo sa prihlásiť, musí to však stihnúť do 8tt aby do nástupu na MD platila z maxima potrebných 26 týždňov.
Môže tak kľudne urobiť až keď otehotnie, a ak to bude v roku 2010 tak potom sa jej materská bude počítať od toho nového prihlásenia, čiže z roku 2010. Rok 2009 sa už do úvahy brať nebude, teda aspoň výška VZ, dni sa počítať budú. Keďže tam bude v roku 2010 odhláška a nová prihláška tak je to vlastne úplne nové RO. /Ak by tam urobila iba zmenu VZ, čo však význam nemá žiadny, uvádzam čiste len ako príklad, tak potom by sa počítala materská z VZ z roku 2009./
Ja však odporúčam, ale záleží to na nej, odhlásiť sa a prihlásiť s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania čo najskôr, teda ak plánuej v roku 2010 nástup na MD. Pretože, ak by náhodou išla na PN, a bude to už po splnení podmienky 26 týždňov platenia z tohoto maxima, tak aj PN bude maximálna. Alebo sa prihlásiť z maxima až po otehotnení, no a v prípade PN by táto bola platená z DNP len z minimálneho VZ.
Aspoň trošku si to pochopila? Čítaj, čítaj, rozmýšľaj, a ak Ti ešte niečo nebude jasné, napíš.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Xanti Pozri príspevok
No z VZ z DNP.

Prečo len? VZ sa Ti bude brať z roku 2009 tj. z toho čo si platíš teraz. Dokonca od 20.07.2010 môžeš ísť na PN z VZ ako si platíš teraz.

Ak otehotnieš ako si plánuješ, tak po 26 týždňoch môžeš znížiť VZ na minimum. Lebo PN aj materskú Ti budú vyplácať podla VZ z roku 2009.
Tak ak tomu dobre rozumiem, potom mi bude materská vypočítaná z DNP takto: 1084,55x2 + 454,81 = 2623,91:74dní=35,45x55%= 19,50eur na deň. Čiže materskú budem doatávať každý mesiac cca.585 eur. Rozumiem tomu správne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Xanti Pozri príspevok
No z VZ z DNP.

Prečo len? VZ sa Ti bude brať z roku 2009 tj. z toho čo si platíš teraz. Dokonca od 20.07.2010 môžeš ísť na PN z VZ ako si platíš teraz.

Ak otehotnieš ako si plánuješ, tak po 26 týždňoch môžeš znížiť VZ na minimum. Lebo PN aj materskú Ti budú vyplácať podla VZ z roku 2009.
Len upresním, že nie po 26 týždňoch, ale po 6 mesiacoch, VZ sa môže meniť len za pol roka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

standa82 Pozri príspevok
Áno,paltím si z max.VZ, pretože neviem aký mám u zamestnávateľa VZ. A preplatok mi vrátia na základe žiadosti, to som sa informovala. Akú budem mať teda materskú, keď z DNP si platím len od 19.10.09?
No nie som si celkom istá v tvojom prípade, či Ti naozaj nejaký preplatok vrátia. V zamestnaní si momentálne na RD, nemocenské poistenie máš zo zamestnania prerušené, zamestnávateľ čiže za Teba neplatí poistné zo žiadneho VZ. Preto tvoje platenie DNP z VZ maximálneho vlastne neprekračuje maximum, a podľa mňa tam preplatok nevzniká.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jankasm Pozri príspevok
Len upresním, že nie po 26 týždňoch, ale po 6 mesiacoch, VZ sa môže meniť len za pol roka.
Hm.. a ked má rok 52 týždňov, tak pol rok má koľko týždňov? Ale jasne sú to slovíčka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať