Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

saskia 26: ďakujem za odpoveď

simonka1: pokiaľ máš bohatých rodičov, si ku..., alebo tvoj muž kradne, tak nemáš problém s peniazmi. Ostatní, slušní ľudia, sa snažia využiť možnosti, ktoré sú. A pokiaľ si taký majster sveta a nemáš s ničím problém, tak tu nerob zlé ovzdušie. Alebo máš nejaký komplex, ktorý si tu potrebuješ kompenzovať? Aj na to existujú stránky, tak zmeň adresu...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tril Pozri príspevok
Dobrý deň, aj na základe Vašich rád som si dnes, 16.11.2009 zrušila DNP platené z min. VZ od januára 2007.
Som SZČO, zároveň si platím povinné NP z min. VZ (od júla 2003).
Je veľmi pravepodobné, že v decembri 2009 otehotniem a nevylučujem ani rizik. tehotenstvo. Je vhodnejšie prihlásiť sa na nové DNP z max. VZ už k 1.12. 2009 (prípadne skôr), alebo stačí až od januára 2010?
Nie je mi stále totiž celkom jasné RO, ktoré by sa bralo do úvahy na výpočet materského. Veľmi pekne vopred ďakujem za pomoc.
.. ak platíš aj ako szčo, tak na DNP sa stačí prihlásiť z rozdielu ..
No a kedy .. hlavne aby si stihla 26 týždňov do nástupu na materskú! Hádam by bolo lepšie tohto roku - RO bude do konca 09 a po šiestich mesiacoch môžeš aj znížiť VZ, vplyv na materské v roku 2010 to mať nebude.
Ak budeš PN, tak vtedy sa poistné neplatí.
0 0
tril tril

tril je offline (nepripojený) tril

Katy ďakujem veľmi pekne. Jasné, myslela som z rozdielu (teda zo 789,05). Tak si to asi dám od decembra 2009, pre istotu. Aha, takže, keby som otehotnela aj neskôr (napr v marci) a ja by som si po pol roku znížila VZ (teda v máji), neovplyvní to výšku materského? To som nevedela.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tril Pozri príspevok
Katy ďakujem veľmi pekne. Jasné, myslela som z rozdielu (teda zo 789,05). Tak si to asi dám od decembra 2009, pre istotu. Aha, takže, keby som otehotnela aj neskôr (napr v marci) a ja by som si po pol roku znížila VZ (teda v máji), neovplyvní to výšku materského? To som nevedela.
.. áno.. samozrejme za predpokladu, že nástup na MD bude v roku 2010 (ak v roku 2011, tak RO bude rok 2010)
0 0
funny funny

funny je offline (nepripojený) funny

momentalne mamicka,co pomaha manzelovi ako vie ...viac
Dobrý večer, pozerala som si dnes videoškolenie o rodičovskom príspevku p.Mihála. Boli tam spomínané aj reťazové pôrody. Ja som však trochu extra, tak neviem či mám nárok na zvýšený rod.príspevok.pri prvom dieťati som zostala nezamestnaná ešte pred pôrodom od 1.1.2005.Takže som sa zaevidovala na urade prace.Od zamestnavatela mi ale vznikol narok na materske od mája 2005.Potom som dostavala rodičovský príspevok.Potom som ale ostala tehotná a z jednej rod.dovolenky som prešla do druhej, ale materské som už nedostávala, len rodičoský príspevok z úradu práce.Druhé dieťa bude mať 2 roky až v máji 2010.Znamená to teda, že nemám nárok na zvýšený rodičovský príspevok?Ďakujem krásne za odpoveď.Prepáčte ak som zle zaradila tému.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

nugetka Pozri príspevok
Ďakujem krásne za skorú odpoveď. Nakoľko som ale DNP zrušila, odkedy by som si ho mala znova začať platiť a s akým VZ?

Ďakujem Vám veľmi pekne
Ak plánuješ otehotnieť v máji 2010, tak sa poistiť ešte predtým a vymeriavací základ si určiť z rozdielu 1085 € - ten pravdepodobný zo zamestnania, resp. niekto skúsenejší poraďte, koľko bude VZ maximálny od 1.7.2010 ?
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ešte raz pekne ďakujem. Bolo pre mňa dôležité zistiť RO. V podstate som si to aj tak myslela, len som sa bála, aby sa mi potom nepočítala materská len z posledného prihlásenia na NP, čiže len z DNP - to by mi vyšla minimálna (keďže VZ si určím ako rozdiel max. VZ mínus pravdepodobný VZ zo zamestnania). Ale ak ide aj zo zamestnania aj z DNP, je to OK.

A nakoľko som mala už DNP, ktoré som ukončila - čiže už mám UKONČENÉ NP viac ako 270 dní, tak by mi asi stačilo splniť už len 26 týždňov za predpokladu, že nástup na MD bude do dvoch rokov od ukončenia posledného DNP, či sa mýlim?

Dúfam, že sa dá pochopiť, čo som myslela.

ĎĎĎĎakujééém
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

ahojte
mam trcohu chaos vo svojej situacii. DO maja 2009 som bola zamestnana s vyplatou presahujucou vymeriavaci zaklad, od juna do novembra oddychujem na podrpore, ktorej vyska dosahuje maximum. Od 1.12 chcem ist zacat fungovat ako SZCO a este aj zobrat prispevok od statu na rozbeh podnikania. Viem ze ak tento prispevok vezmem nemozem prerusit zivnost minimalne na 2 roky , co vylucuje poberanie materskej kedze ta je naviazana na preursenie zivnosti. Nie je mi jasne ci sa mi oplati alebo neoplati tento prispevok vziat, kedze mi nie je celkom jasne z coho sa mi vyratat matesrky prispevok. Dnes som v 5 tyzdny a ja kalkuljem co bude pre mna najvyhodnejsie. Zalozizt od 1.12 zivnost a ist rovno na PN a vyhnut sa plateniu odvodov? alebo normalne fungovat a platit maximlane odvody na maximalnu matersku?
Prestavam sa v tych paragrafoch orientovat, nie je mi celkom jasne z akej sumy za mna platil urad prace odvody pocas mojej polrocnej evidencie na urade prace, a nie je mi vobec jasne z coho sa mi niekedy v juni 2010 bude vyratavat vyska materskeho prispevku?
dakujemň
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
funny Pozri príspevok
Dobrý večer, pozerala som si dnes videoškolenie o rodičovskom príspevku p.Mihála. Boli tam spomínané aj reťazové pôrody. Ja som však trochu extra, tak neviem či mám nárok na zvýšený rod.príspevok.pri prvom dieťati som zostala nezamestnaná ešte pred pôrodom od 1.1.2005.Takže som sa zaevidovala na urade prace.Od zamestnavatela mi ale vznikol narok na materske od mája 2005.Potom som dostavala rodičovský príspevok.Potom som ale ostala tehotná a z jednej rod.dovolenky som prešla do druhej, ale materské som už nedostávala, len rodičoský príspevok z úradu práce.Druhé dieťa bude mať 2 roky až v máji 2010.Znamená to teda, že nemám nárok na zvýšený rodičovský príspevok?Ďakujem krásne za odpoveď.Prepáčte ak som zle zaradila tému.
Nemáš nárok na zvýšený RP, pokiaľ bude schválený v navrhnutom znení.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jozefDP Pozri príspevok
ahojte
mam trcohu chaos vo svojej situacii. DO maja 2009 som bola zamestnana s vyplatou presahujucou vymeriavaci zaklad, od juna do novembra oddychujem na podrpore, ktorej vyska dosahuje maximum. Od 1.12 chcem ist zacat fungovat ako SZCO a este aj zobrat prispevok od statu na rozbeh podnikania. Viem ze ak tento prispevok vezmem nemozem prerusit zivnost minimalne na 2 roky , co vylucuje poberanie materskej kedze ta je naviazana na preursenie zivnosti. Nie je mi jasne ci sa mi oplati alebo neoplati tento prispevok vziat, kedze mi nie je celkom jasne z coho sa mi vyratat matesrky prispevok. Dnes som v 5 tyzdny a ja kalkuljem co bude pre mna najvyhodnejsie. Zalozizt od 1.12 zivnost a ist rovno na PN a vyhnut sa plateniu odvodov? alebo normalne fungovat a platit maximlane odvody na maximalnu matersku?
Prestavam sa v tych paragrafoch orientovat, nie je mi celkom jasne z akej sumy za mna platil urad prace odvody pocas mojej polrocnej evidencie na urade prace, a nie je mi vobec jasne z coho sa mi niekedy v juni 2010 bude vyratavat vyska materskeho prispevku?
dakujemň
Nerozumiem slovnému spojeniu "normálne fungovať" ? Buď budeš zamestnaná, alebo budeš od 1.12. SZČO. Ak dosiahneš od 1.12. do 31.12.2009 príjmy zo živnosti vyššie ako 12-násobok minimálnej mzdy (3546 €), potom budeš platiť od 1.7.2010 povinne odvody. Pre teba je najvýhodnejšie sa čo najskôr prihlásiť na DNP z maximálneho VZ 1084,55 €, z čoho je poistné 47,70 € mesačne. Potom sa tvoje materské bude vypočítavať z obdobia od prihlásenia (povedzme 20.11.2009) do 31.12.2009. Materské bude cca 580-600 € mesačne.
P.S. Počas tvojho polročného "pôsobenia" v evidencii uchádzačov o zamestnanie žiadne odvody do Sociálnej poisťovne za teba ÚP neplatí.
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

takze budem prihlasena ako DNP iba do konca roka? no v decembri budem ako szco fakturovat cca 15O OOO este SKK t. Znamena to ze podmienku platiti 270 dni nemocnesnke poistenie netreba splnat ako DNP? Nie je mi totiz jasne , ci ako DNP ,musim platit odvod 270 dni alebo staci ak budem 270 mat v sucte teda este zo zamestnania plus DNP? Pozerala som mihalove skolenie mala som cely cas pocit ze sa bavime o sucte obdobi a ze je rozhodudje byt 270 pistena v priebehu poslednych dvoch rokov,, no vetou na konci ma zmiatol. Nestaci sa prihlasit ako DNP od 1.12.2009? bude toto obdobie pre mna rozhodujuce ? je potrebne platiti odvody aj od januara do juna 2009 alebo je to pre mna zbytocne? pocita sa obdobie na urade prace ako cas kedy som nemocensky nepoistena? alebo je to tzv ochranna lehota?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jozefDP Pozri príspevok
takze budem prihlasena ako DNP iba do konca roka? no v decembri budem ako szco fakturovat cca 15O OOO este SKK t. Znamena to ze podmienku platiti 270 dni nemocnesnke poistenie netreba splnat ako DNP? Nie je mi totiz jasne , ci ako DNP ,musim platit odvod 270 dni alebo staci ak budem 270 mat v sucte teda este zo zamestnania plus DNP? Stačí súčet období. Pozerala som mihalove skolenie mala som cely cas pocit ze sa bavime o sucte obdobi a ze je rozhodudje byt 270 pistena v priebehu poslednych dvoch rokov,, no vetou na konci ma zmiatol. Nestaci sa prihlasit ako DNP od 1.12.2009? Stačí aj od 1.12., ale pre istotu sa treba prihlásiť čo najskôr (napr. predčasný pôrod, PN počas možného rizikového tehotenstva apod.) bude toto obdobie pre mna rozhodujuce ? je potrebne platiti odvody aj od januara do juna 2009 alebo je to pre mna zbytocne?Ano, odporúčam platiť tieto odvody z maxima aj od 01 do 06/2010 (nie 2009 !) - po ukončení materskej kvôli ošetrovaniu dieťaťa a vlastnému nemocenskému. tieto pocita sa obdobie na urade prace ako cas kedy som nemocensky nepoistena? Nie, nepočíta, píšem to vyššie. alebo je to tzv ochranna lehota? Ochranná lehota je 6 mesiacov, takže to už od 05/2009 nestihneš do TP.
Odpovede v texte.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, od 1,11 som na MD. Predtym som dva mesiace bola PN a prestala platit odvody ako SZCO aj z DNP. Teraz neviem, či nemam zase platit aspon DNP pre pripadnu PN v roku 2010. Platila som si z VZ min. od jan-augusta. Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, od 1,11 som na MD. Predtym som dva mesiace bola PN a prestala platit odvody ako SZCO aj z DNP. Teraz neviem, či nemam zase platit aspon DNP pre pripadnu PN v roku 2010. Platila som si z VZ min. od jan-augusta. Dakujem
.. ale prihlásená si stále dúfam.. teraz nič "neřeš" ... odhlásiš sa po skončení materskej ... a potom sa môžeš aj hocikedy prihlásiť, uvidíme čo bude...neviem, či až tak využiješ počas RD (a nemocenské už bude posudzované asi ako príjem - ak schvália zák o RP)
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
.. ale prihlásená si stále dúfam.. teraz nič "neřeš" ... odhlásiš sa po skončení materskej ... a potom sa môžeš aj hocikedy prihlásiť, uvidíme čo bude...neviem, či až tak využiješ počas RD (a nemocenské už bude posudzované asi ako príjem - ak schvália zák o RP)
Zatial nie som odhlasena, len som neplatila z dovodu PN a teraz z dovodu MD. No čítala som ze niečo riesia, ale aj niečo take amatam, ze ak PN nebude cely mesiac, tak sa nestraca ani narok na RD, tak uvidime. Cize po MD budem mudrejsia, potom si nastudujem čo a ako dalej. Dakujem pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jozefDP Pozri príspevok
ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?
žiadne dávkyz NP by neboli ..... nemáš žiadne poistenie a už nebude ani ochranná doba (viď zák o SP)
0 0
Lenka56 Lenka56

Lenka56 je offline (nepripojený) Lenka56

Dobry den, vsetkym!
Uz som presla mnoho stranok, ale nikde nemozem najst odpoved na moju otazku, tak to skusam aj tu. Ide o to, ze som nezamestnana, ale nemam narok na davku v nezamestnanosti a budem poberat iba davku v hmotnej nudzi. Pokusame sa o dieta a ihned ako by som zistila, ze som tehotna, chcem sa prihlasit na SP na dobrovolne nemocenske poistenie - samozrejme s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom. Nebudem mat ale potom problem s poberanim davky v hmotnej nudzi? Nebije sa to?
Cielom davky v hmotnej nudzi je predsa zabezpecit "zakladne zivotne podmienky a pomoct v hmotnej nudzi".
Vopred dakujem za odpovede!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lenka56 Pozri príspevok
Dobry den, vsetkym!
Uz som presla mnoho stranok, ale nikde nemozem najst odpoved na moju otazku, tak to skusam aj tu. Ide o to, ze som nezamestnana, ale nemam narok na davku v nezamestnanosti a budem poberat iba davku v hmotnej nudzi. Pokusame sa o dieta a ihned ako by som zistila, ze som tehotna, chcem sa prihlasit na SP na dobrovolne nemocenske poistenie - samozrejme s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom. Nebudem mat ale potom problem s poberanim davky v hmotnej nudzi? Nebije sa to?
Cielom davky v hmotnej nudzi je predsa zabezpecit "zakladne zivotne podmienky a pomoct v hmotnej nudzi".
Vopred dakujem za odpovede!
Pre nárok na materské je dôležité mať 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom .. tak treba dať pozor a prihlásiť sa tak, aby to vyšo. samozrejme materské sa posudzuje ako príjem...Ale: dávku v hmotnej núdzi by si predpokladám nemala ani keby si nepoberala materské, ale len rodičovský príspevok A materské môžeš mať 600 eur, dávka v hm núdzi je oveľa, oveľa menšia...
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

jozefDP Pozri príspevok
ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?
tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať