Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Katy a R Pozri príspevok
.. no dní do pôrodu nebude nijakovsky viac, či sa zamestná, alebo nie
Tiež u nej bolo zbytočné prihlasovať sa z maxima (stačil rozdiel max VZ a VZ z PP - no ale čo už), keď má trvajúci PP a nemieni ho ukončiť.
No a teraz ide o to, či to vôbec nechať, alebo nie.
Ak by porodila skôr, ako 3.7. tak je jej DNP nanič .. a materská bude zo zamestnania. Tam už len treba, aby bol VZ v zamestnaní čo najvyšší - ale to už zo zamestnávateľom treba nejako poriešiť (stále nepíšeš, aký má VZ - veď možno aj stačí)
Ak by porodila 3.7. a neskôr a DNP bude trvať... tak má nárok aj zo zamestnania aj ako DNPO. Keď kuknem do mojej sklenenej gule ... možno by to aj vyšlo ... ale na moje veštecké schopnosti sa sama veľmi nespolieham (to len na spestrenie

treba si to zvážiť, lebo je to vysoké poistné ... ak by nakoniec dávka z DNP nebola vôbec
Dakujem Katy a R, za trpezlivu odpoved.
kamaratka sa rozhodla DNP zrusit, kedze je na rodicovskej a je to dost vysoka suma a este k tomu neisty vysledok. Takze teraz dostane taku matersku ako mala pri prvom dietati, kedze ide z jednej rodicovskej na druhu, ze? Ibaze by jej mzdarka prilepsila.

A este by som sa spytala na mna. Som zamestnana od marca 2009- vymeriavaci zaklad 498€ a DNP si platim od 12.10.2009 - doplatene do max VZ, ak porodim v roku 2010, bude moje rozhodujuce obdobie az od toho 12.10.2009, alebo uz od marca 2009? Dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ab economy Pozri príspevok
Zdravím, aj ja mám otázku ohľadom materskej 2010.

som SZČO, povinne NP si platím od 1.7.2006 z minimálneho vymeriavaceho základu.
Od 1.8.2009 som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 789,05€ (rozdiel minimálneho a maximálneho VZ). Budem to platiť do 1.2.2010(bude splnená podmienka 26 týždňov).
Predpokladaný termín pôrodu je v 3/2010, z čoho vyplýva nástup na MD cca 8.2.2010.
Chcem sa spýtať, že či od 1.2.2010 mám znížiť VZ z dobrovoľného NP na minimum, alebo či to môžem aj úplne zrušiť, kedže som ešte aj povinne nemocensky poistená. Ak to zruším k 1.2.2010, budem mať nárok na materské z maxima????
vďaka za odpoveď.
DNP nemusíš rušiť, zníž si ho na minimum. Počas poberania materského odvody na nem. poistenie z DNP neplatíš. Či bude výhodné ho platiť po skončení materskej závisí od schváleného zákona o zvýšenom rodičovskom príspevku ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ab economy,
súhlasim s veronikou.

No ale zásadná otázka/pripomienka. Ty budeš prerušovať alebo rušiť pred nástupom na MD živnosť??

Lebo z DNP nestačí splniť len podmienku aspon 26týždnov pred nástupom na MD, ale treba hlavne splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ku dnom DNP sa ti môžu prirátať aj dni akéhokolvek "ukončeného" nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak ale bude živnosť ku dnu nástupu na Md aktívna a povinné NP szčo platíš nepretržite (t.j.bez odhlásenia a nového prihlásenia), tak dni z povinného NP szčo sa ti nemôžu ku dnom z DNP prirátať a 270dní z DNP nesplnaš!!! Pozor na to!
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ahojte poradaci.
Chcela by som sa este uistit -uz som tu pisala ze som na rodicovskej a pocas nej som pracovala 4 a pol mesiaca na dobu urcitu. Pracovny pomer je ukonceny. pokusame sa o druhe babätko. Ale pred prvym som mala zamestnavatela v zahranici.cize tu na Slovensku ziadneho nemam.
Ak sa mi podari otehotniet- zacnem si platit az potom- do 8-tt.ako som dostala odpoved tu na porade-lebo mam odrobene mesiace.
A islo mi o to-ziskat aj ten väcsi rod. prispevok-tak som myslela ze musim odpracovat 270 dni a mam len 4a pol mes. Ale dnes som nasla nejaky prispevok ze ak budem mat narok na materske-cize si ho budem platit-tak potom budem mat narok aj na vyssie rodicovske a tym padom sa nemusim trapit ci este budem mat pracu na 5mesiacov. Je to tak?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet17 Pozri príspevok
A islo mi o to-ziskat aj ten väcsi rod. prispevok-tak som myslela ze musim odpracovat 270 dni a mam len 4a pol mes. Ale dnes som nasla nejaky prispevok ze ak budem mat narok na materske-cize si ho budem platit-tak potom budem mat narok aj na vyssie rodicovske a tym padom sa nemusim trapit ci este budem mat pracu na 5mesiacov. Je to tak?
Dakujem
No môj pocit je taký, že pri tom aby si mohla získať vyšší rodičovský príspevok musíš mať platené odvody tých 270 dní, čo ked chceš získať materskú cez DPN hravo splníš.
Tak chápem ja ten zákon, on nehovorí o tom pracovaní. Aj ministerka v TV hovorila, že 13 eur nie je veľa pre ženu platiť mesačne ( minimálny odvod ), ak chce získať vyšší rodičovský príspevok do veku 2 rokov dieťaťa.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Ivet17- ak budes mat narok na materske, potom budes mat narok aj na zvyseny rodicak.
Vcera som pozerala videoskolenie pana Mihala, tak to viem isto
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ivet - nárok na materské a tým pádom aj na zvýšený RP budete mať vtedy, ak sa prihlásite na DNP a celková doba poistenia v období 2 rokov pred pôrodom bude aspoň 270 dní. Teda doba DNP plus doba predošlého poistenia ako zamestnanca.
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede, takze dufam ze to bude vsetko ok ak si to zalozim.
Este jednu otazku by som chcela dat-nechapem -preco sa do toho poistenia rataju dni nemocenskeho ukoncenia, ale napriklad ti co maju staly TPP sa musia predtym pripoistit. Urcite mne sa staci prihlasim na DNP do 8-ho tt? ked mam ukonceny PP?
Mozno je to banalna otazka, len to nechapem. dakujem.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Chcem sa opýtať, sociálna poisťovňa neuzná, keď zruším aktuálne DNP a prihlásim sa na nové s iným VZ, keď od odhlásenia a nového prihlásenia neuplynie 6 mesiacov?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet17 Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede, takze dufam ze to bude vsetko ok ak si to zalozim.
Este jednu otazku by som chcela dat-nechapem -preco sa do toho poistenia rataju dni nemocenskeho ukoncenia, ale napriklad ti co maju staly TPP sa musia predtym pripoistit. Urcite mne sa staci prihlasim na DNP do 8-ho tt? ked mam ukonceny PP?
Mozno je to banalna otazka, len to nechapem. dakujem.
Hm,
určite tebe stačí ak sa prihlásiš na DNP do 8-ho tt, pokiaľ máš skončený pracovný pomer, a nezačne Ti nový.

Pokiaľ by Ti začal nový pracovný pomer, tak by si nemala z každého poistenia 270 dní.
Preto musia ženy, čo pracujú a majú z práce nejaký VZ, a DPN si doplácajú do max. VZ mať z každého poistenia 270 dní minimálne.
Teda 270 dní z práce, a 270 dní z DPN. Ak nemajú tak sa im vyplatí materská len z jedného VZ.

No a ty teraz si budeš platiť z max. VZ, ( 26 týždňov ), a zvyšné dni Ti nájdu v ukončenom zamestnaní.
Splniš tak podmienku poistenia 270 dní a budú Ti vyplácať materskú z DPN.

Dúfam, že tomu už trošku rozumieš.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

saskia26 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, sociálna poisťovňa neuzná, keď zruším aktuálne DNP a prihlásim sa na nové s iným VZ, keď od odhlásenia a nového prihlásenia neuplynie 6 mesiacov?
Zrušiť môžeš hocikedy, aj dnes. A prihlásiť sa na nové DPN tiež hocikedy. Tam nie je podstatné obdobie.

Tých 6 mesiacov je podstatných pre zníženie alebo zvýšenie VZ. Nie pre zrušenie a novozaloženie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Zrušiť môžeš hocikedy, aj dnes. A prihlásiť sa na nové DPN tiež hocikedy. Tam nie je podstatné obdobie.Tých 6 mesiacov je podstatných pre zníženie alebo zvýšenie VZ. Nie pre zrušenie a novozaloženie.
... k tomuto existuje aj nejaké usmernenie SP (alebo výklad)
lebo zákon hovorí toto :
§142
(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
.. sú tu síce spomenuté prípady, že to na niektorej pobočke bolo možné spraviť, ...ale aj opačné.
.. a ešte žiaden prípad, ako potom posúdila SP nárok na dávku v takomto prípade.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
... k tomuto existuje aj nejaké usmernenie SP (alebo výklad)
lebo zákon hovorí toto :
§142
(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
.. sú tu síce spomenuté prípady, že to na niektorej pobočke bolo možné spraviť, ...ale aj opačné.
.. a ešte žiaden prípad, ako potom posúdila SP nárok na dávku v takomto prípade.
Zákon píše o zmene, nepíše nič o zrušení. Predsa ak niečo zruším. A o dva dni založím iné tak to nie je zmena. Samozrejme idem proti sebe ak platím vyšší VZ, a zamarodovala by som v období do 26 týždňov od založenia DPN ( nového ) lebo PN by bola z min. VZ.

Ad zvýraznené? Idem skúsiť? Sama na sebe? Len v podstate by mi dali min. PN. Ak by som hned zamarodovala. Ale máš pravdu, asi len teoretizujeme. Ale neporušujeme zákon, SP sa chráni tými 26 týždňami.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zo stránok sociálnej poistovne:
http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...9/1755s21581c?


Platenie poistného dobrovoľne poistenou osobou

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Dobrovoľne poistená osoba platí poistné z ňou určeného vymeriavacieho základu alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu po dobu najmenej šiestich mesiacov. Najskôr po uplynutí šiestich mesiacov platenia poistného z ňou určeného alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu môže začať platiť poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu za predpokladu, že túto zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámi Sociálnej poisťovni, pričom zo zmeneného vymeriavacieho základu začne platiť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Plynutie šiestich mesiacov na účely platenia poistného zo zmeneného vymeriavacieho základu sa počíta

- v prípade prvej zmeny vymeriavacieho základu odo dňa vzniku dobrovoľného poistenia a určenia sumy vymeriavacieho základu,
- v prípade druhej a ďalšej zmeny vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca, za ktorý platí poistné z ňou zmeneného vymeriavacieho základu.

Príklad 1:

Fyzická osoba podala prihlášku na nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba dňa 12. septembra 2008. Nemocenské poistenie jej vzniklo dňom podania prihlášky, t. j. 12. septembra 2008. Vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie si určila v sume 8 100 SKK. Plynutie šesťmesačnej lehoty na účely zmeny vymeriavacieho základu sa počíta od 12. septembra 2008. Oznámiť zmenu vymeriavacieho základu môže najskôr 13. marca 2009 a platiť poistné na nemocenské poistenie zo zmeneného vymeriavacieho základu môže začať najskôr od 1. apríla 2009.


Príklad 2:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba oznámila písomne pobočke dňa 27. októbra 2008 zmenu vymeriavacieho základu zo sumy 8 100 SKK na sumu 30 219 Sk. Od 1. novembra 2008 platí poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu v sume 30 219 Sk mesačne po dobu najmenej šiestich mesiacov, t. j. za obdobie november 2008 až apríl 2009 (za obdobie od 1. januára 2009 po prepočte konverzným kurzom zo sumy vymeriavacieho základu 1 003,09 EUR). Platiť zo zmeneného vymeriavacieho základu môže začať najskôr od 1. mája 2009 za predpokladu, že v apríli 2009 písomne oznámi pobočke zmenu vymeriavacieho základu.


Na základe upozornenia od veroniky doplním, že zmenu bolo možné podať aj skôr t.j. do 31.12.08, t.j. ak bola zmena doručené do 31.12.08, tak bola účinná od 1.1.09. Vyššie uvedené platí, ak chce niekto dať zmenu až v r.2009.
Pripla som to sem z dôvodu, že na stránkach SP nespomínajú nejaké obmedzenie, ak sa niekto odhlási a nanovo prihlási z iného VZ pred uplynutím 6mesiacov od napr. predchádzajúceho prihlásenia.
Naposledy upravil brčko : 02.11.09 at 13:00
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

strakulka22 Pozri príspevok
.

A este by som sa spytala na mna. Som zamestnana od marca 2009- vymeriavaci zaklad 498€ a DNP si platim od 12.10.2009 - doplatene do max VZ, ak porodim v roku 2010, bude moje rozhodujuce obdobie az od toho 12.10.2009, alebo uz od marca 2009? Dakujem velmi pekne
.. ak bude PP trvať, DNP tiež a podmienky budú splnené pre obidve poistenia .. tak RO z PP bude 3-12 2009 a z DNP bude RO 12.10.-31.12. 2009
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika-brcko, príklady uvedené v prísp. 255 nie sú celkom v súlade so zákonom. Napriek ospravedlňujúcim listom poistencom ich na svojej stránke asi neopravila.

Novelizovaný odst.5 § 142 Zákona o soc. poistení platí až od 1.1.2009 Ak bola zmena VZ doručená do SP do 31.12.2008 platil dovtedy platný zákon.
Naposledy upravil veronikasad : 01.11.09 at 23:08
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Tak este raz vdaka xanti za trpezlivu odpoved. Ste tu vsetci super .dakujem
0 0
axinka axinka

axinka je offline (nepripojený) axinka

Zdravím, priznám sa, že mám z toho galamatiaš, takže poprosím o radu.
Som zamestnaná od 1. júna 2008 - doteraz, mesačná hrubá mzda je 1060€. Termín pôrodu mi gynekologička vyrátala na 17. máj 2010.
Chcem sa spýtať na predpokladanú výšku materskej a následne rodičovského v prípade, že to nejako zvládnem a nepôjdem na PN-ku a na výšku ak by som išla na PN napríklad na dva týždne každý mesiac do pôrodu. Ovplyvní to výšku materskej. Ide o to, že ak sa bude dať, rada by som aspoň nejaký čas do mesiaca pracovala. A je ešte v tomto čase nejaká možnosť zvýšiť výšku materskej prípadne rodičovskej dávky?
A ešte jedna vec, v auguste som mala úraz, takže som bola tri týždne PN a od nástupu do práce sa tiež nejaké PN-ky nájdu. Ovplyvní to výšku?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, pretože mám pocit, že už ničomu nerozumiem.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Xanti Pozri príspevok
Zákon píše o zmene, nepíše nič o zrušení. Predsa ak niečo zruším. A o dva dni založím iné tak to nie je zmena. Samozrejme idem proti sebe ak platím vyšší VZ, a zamarodovala by som v období do 26 týždňov od založenia DPN ( nového ) lebo PN by bola z min. VZ.

Ad zvýraznené? Idem skúsiť? Sama na sebe? Len v podstate by mi dali min. PN. Ak by som hned zamarodovala. Ale máš pravdu, asi len teoretizujeme. Ale neporušujeme zákon, SP sa chráni tými 26 týždňami.

Veď práve tomuto nerozumiem... Platím si teraz z min. VZ, plánujem zrušiť 30.6.10 a od 1.7.10 z max. VZ. Alebo keď uplynie 26 t. od 1.7.10, tak bude PN, materská aj tak maximálna?
0 0
bagger bagger

bagger je offline (nepripojený) bagger

Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať