Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
tinus888 tinus888

tinus888 je offline (nepripojený) tinus888

Dobry,prosim moze mi niekto poradit?
Do 31.12.2008 som bola zamestnana, potom som boal dobrovolne nezamestnana a 8.1.2009 som si zacala platit DNP 20,40€ mesacne..Mesiace marec a april som bola zamestnana na pracovyn pomer a odvtedy som az doteraz na dohodu. Od augusta 2009 som si zvysila DNP na maximum,kedze som tehotna.Termin porodu mam vo februari,takze na matersku nastupim bud koncom roka 2009 alebo v januari 2010, co je pre mna vyhodne?
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

Dobrý deň, prosím Vás o radu pre moju kamarátku. Toho času je na rodičovskej dovolenke. Dobrovoľné nemocenské si platí nepretržite od septembra 2007. Platila ho z maxima, ale 01.08.2009 si to znížila na 18€. Teraz zistila, že je neplánovane opäť tehotná (už je v 3. mesiaci). Ako by mohla maximalizovať materskú? Pomohlo by jej odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť?
Ďakujem za radu, d.
Naposledy upravil dorotka77 : 25.09.09 at 11:08
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

dorotka77 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu pre moju kamarátku. Toho času je na rodičovskej dovolenke. Dobrovoľné nemocenské si platí nepretržite od septembra 2007. Platila ho z maxima, ale 01.08.2009 si to znížila na 18€. Teraz zistila, že je neplánovane opäť tehotná (už je v 3. mesiaci). Ako by mohla maximalizovať materskú? Pomohlo by jej odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť?
Ďakujem za radu, d.
Nepomohlo by jej odhlásenie a znovu prihlásenie, pretože takto to môže urobiť do cca 8 týžňa tehotenstva. Ak by to tak urobila, tak by nestihla z nového poistenia splniť podmienku 26 týždňov ku dňu nástupu na materské. Počas prvých 26 týždňov sa totiž bez ohľadu na stanovenú výšku VZ, bude platiť materské len z minima. Ak by mala šancu zamestnať sa, tak by som zrušila DNP a zamestnala sa tak, aby v rozhodujúcom období dosiahla max. VZ. Ak šanca zamestnania nie je, tak už nemá šancu zvýšiť materské, pretože zmenu môže pri DNP urobiť len po 6 mesiacoch. Preto ak zmenu urobila k 1.8., nemôže teraz urobiť ďalšiu zmenu na maximum.
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

alušik Pozri príspevok
Ak šanca zamestnania nie je, tak už nemá šancu zvýšiť materské, pretože zmenu môže pri DNP urobiť len po 6 mesiacoch. Preto ak zmenu urobila k 1.8., nemôže teraz urobiť ďalšiu zmenu na maximum.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Teoreticky by ju mohol zamestnať manžel živnostník. DNP by si chcela ponechat, lebo byva pomerne casto OCR alebo teraz PN. Vyslo by to aj keby si teda ponechala DNP a zamestnala by sa s platom, ktory by doplnil DNP do maximalneho VZ?
Dík, d.
Naposledy upravil dorotka77 : 25.09.09 at 12:42
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry den,
prave mi vznikol problem, ktory vobec neviem riesit a nieviem nan ani najst nikde odpoved.
Od januara 2007 do marca 2009 som bola na rodicovskej dovolenke. Od marca 2009 som zamestnana v SR. Teraz vsak dochadza v praci k zmene. Budem mat novu pracovnu zmluvu v novej slovenskej firme, ale vykon prace budem mat v CR. Odvody sa tym padom budu musiet asi platit v CR, nie?
V roku 2010 sme planovali mat 2. dieta, neviem vsak, ako to bude s odvodmi a narokom na materske, rodicak a porodne, ked sa mi situacia takto skomplikovala.
Co mam spravit aby som dosiahla maximalnu matersku a aby som na nu vobec mala narok?
Dakujem za akekolvek informacie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak budete pracovať v ČR tak budete v ČR aj nemocensky poistená a materské získate podľa českých zákonov.
0 0
Efčaz Efčaz

Efčaz je offline (nepripojený) Efčaz

Dobrý den,
v 6/2008 jsem se přestěhovala na Slovensko. Od 11/2008 mne přítel který je SZČO zaměstnává na poloviční úvazek. Nyní jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, termín porodu máme začátkem 4/2010. Je mi jasné, že mateřskou budu dostávat na Slovensku, ale jak je to s porodným? Někde jsem se dočetla, že o porodné se žádá v místě trvalého bydliště (stále jej mám v ČR, v SK nemám hlášené ani přechodné bydliště). Měla bych dostat porodné z ČR nebo o něj mám žádat v místě, kde budu rodit?
Předem děkuji za odpověď
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak budete pracovať v ČR tak budete v ČR aj nemocensky poistená a materské získate podľa českých zákonov.
Dakujem za odpoved pan Mihal. Ja by som sa rada poberaniu materskej v Cechach vyhla, pretoze vobec netusim ako to tam chodi, ake su zakony...
Mozete mi odobrit nasledujuci postup ako by som mohla dosiahnut matersku na SK?:
Od marca 2009 som zamestnana- zmluva mi pravdepodobne skonci k 30.9.2009. Od 1.10. 2009 budem mat novu pracovnu zmluvu v inej slovenskej firme, ale pravdepodobne s vykonom prace v CR. Preto by som sa chcela od 1.10.2009 dobrovolne nemocensky poistit z maximalneho vym. zakladu a po 6 mesiacoch (od aprila 2010) znizit vymeriavaci zaklad na minimum. Ak by sme diatatko mali niekedy v septembri az decembri 2010, mala by som mat narok na SK na maximalnu matersku aj napriek tomu, ze by mi zamestnavatel od 1.10.2009 platil odvody do CR. Je to tak, alebo sa mylim? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mýlite sa. Je vylúčené byť súčasne povinne poistená v ČR a dobrovoľne poistená v SR.
0 0
hundros hundros

hundros je offline (nepripojený) hundros

ak to tu uz niekde bolo spominane, tak prepacte. chcem sa opytat na nasledujuci postup, ci je to OK:

manzelka je zamestananec a od 8.6.2009 si plati DNP na vtedajsie maximum (cca 1003E).
chceme mat dietatko a hned od zaciatku tehotenstva ist na rizikove (vek+zamestnanie) -mozno uz oktober 2009.
od 1.7. je vymeriavaci zaklad 1084,55E.
pre max. PN (rizikove) aj matersku je potrebne zvysit VZ pre DNP.
takze chcem napr. 30.9.2009 zrusit DNP a 1.10.2009 uzatvorit nove DNP na maximum.
potom budeme cakat na 270dni / 26tyzdnov a poziadame o nemocenske z DNP na PN (rizikovom) a 6 tyzdnov pred porodom o materske.
rozhodne obdobie by malo byt 1.10.-31.12.2009

ak je tam nejaka chyba alebo odporucate ine riesenie, budem velmi vdacny za radu.

otazocka na zaver: je mozne ostat na PN-rizikovom az do dna porodu a az potom zacat brat materske 28 tyzdnov? tym za predlzi poberanie davok z DNP.
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Manželka je živnostníčka a platí si NP od februára 2009 z min. VZ, pretože ešte numusí platiť ho povinne. Koncom augusta otehotnela. Chceme aby dosiahla max. materskú, ale neviem presne ako to dosiahnuť.
NP si bude platiť do cca do konca marca pripadne začiatku apríla 2010, tým by hravo mala splniť povinných 270 dní. Teraz si chce zvýšiť VZ na maximum (je cca v 5-6. týždni tehotenstva) takže do začiatku apríla (presný deň v apríli by sa vypočítal, aby to bolo 26 týždňov) tiež splní 26 týždňov platby z maxima VZ.
Neviem však ako sa určí rozhodujúce obdobie a čo pre to treba urobiť. Neviem či je potrebné zrušiť DNP povedzme k 30.9. a k 2.10.2009 (tie dátumy nie sú kritické dal som ich len orientačne) založiť nové DNP, aby tam bol aspoň jeden deň bez platenia, aby sa rozhodujúce obdobie počítalo od 2.10 do 31.12.2009.
Alebo či stačí jednoducho nahlásiť zmenu k 1.10.2009, pretože sa bojím, že v takomto prípade bude rozhodujúce obdobie od 1.7.2009 a potom by sa to maximum platené 3 mesiace spriemerovalo s minimom zaplateným v júli auguste a septembri.

Prípadne je aj iná možnosť ako dosiahnuť maximálne materské . Za radu vopred ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavok1 Pozri príspevok
Manželka je živnostníčka a platí si NP od februára 2009 z min. VZ, pretože ešte numusí platiť ho povinne. Koncom augusta otehotnela. Chceme aby dosiahla max. materskú, ale neviem presne ako to dosiahnuť.
.....
Neviem však ako sa určí rozhodujúce obdobie a čo pre to treba urobiť. Neviem či je potrebné zrušiť DNP povedzme k 30.9. a k 2.10.2009 (tie dátumy nie sú kritické dal som ich len orientačne) založiť nové DNP, aby tam bol aspoň jeden deň bez platenia, aby sa rozhodujúce obdobie počítalo od 2.10 do 31.12.2009.
...
takto by to bolo najlepšie - zrušiť a uzavrieť nové NP.. či tam bude jeden deň, alebo dva, desať dní pauza je jedno... len do nástupu na materskú musí uplynúť min 26 týždňov...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hundros Pozri príspevok
ak to tu uz niekde bolo spominane, tak prepacte. chcem sa opytat na nasledujuci postup, ci je to OK:

manzelka je zamestananec a od 8.6.2009 si plati DNP na vtedajsie maximum (cca 1003E).
chceme mat dietatko a hned od zaciatku tehotenstva ist na rizikove (vek+zamestnanie) -mozno uz oktober 2009.
od 1.7. je vymeriavaci zaklad 1084,55E.
pre max. PN (rizikove) aj matersku je potrebne zvysit VZ pre DNP.
takze chcem napr. 30.9.2009 zrusit DNP a 1.10.2009 uzatvorit nove DNP na maximum.
potom budeme cakat na 270dni / 26tyzdnov a poziadame o nemocenske z DNP na PN (rizikovom) a 6 tyzdnov pred porodom o materske.
rozhodne obdobie by malo byt 1.10.-31.12.2009

ak je tam nejaka chyba alebo odporucate ine riesenie, budem velmi vdacny za radu.

otazocka na zaver: je mozne ostat na PN-rizikovom az do dna porodu a az potom zacat brat materske 28 tyzdnov? tym za predlzi poberanie davok z DNP.
doporučila by som pozrieť pozornejšie príspevky týkajúce sa nároku na dávku pri súbehu .. zamestnanie a DNP..
Prvá vec ... pre nárok na dávku z obidvoch poistení treba mať aj splnené podmienky z každého poistenia zvlášť.
Druhá vec .. ak manželka platí poistné zo zamestnania .. tak ako DNPO platí len rozdiel - max VZ mínus VZ zo zamestnania (ak aj platila v skutočnosti viac, má preplatok)
tretia vec .. nemôže teraz aj tak zmeniť VZ ... a ani to nemá podľa mňa význam... keďže v súčte platí predpokladám viac, ako je maximum
pozri tu ..http://jozefmihal.blogspot.com/

.. pomohlo by, keby mala nejaké ukončené poistenie, ktoré by sa mohlo pripočítať k DNP
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Info pre záujemkyne o čo najvyššie materské.

Na väčšine seminárov "Odvody komplexne", info tu:

http://www.porada.sk/t118368-seminar...komplexne.html

od cca 13.30 hovorím na tému materská. Na týchto seminároch sa môžete zdarma zúčastniť po 13.30 a vypočuť si pre Vás dôležité informácie, samozrejme môžeme si priamo prediskutovať ten Váš problém.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Dobrý deň, snažím sa pochopiť túto problematiku, ale nedarí sa mi to. Vôbec tomu nerozumiem. Prosím Vás mohli by Ste mi "polopate" poradiť? Jedná sa o toto: Som NP od apríla 2005 bez prerušenia. Plánujem otehotnieť (od 11/2009). Môj terajší VZ je 578,- €. Po predchádzajúcich zdrav. komplikáciách je viac než isté, že by som hneď po zistení tehotenstva bola na PN ako rizikové tehotenstvo. Ako mám postupovať, aby som získala max. materskú. Mám si začať priplácať už teraz, alebo stačí keď zistím, že som tehotná? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
hundros hundros

hundros je offline (nepripojený) hundros

Re: Katy a R

veci ktore spominate poznam, chcel som si len byt isty ze nespravim nejaku hlupost.
momentalne manzelka plati v sucte do maxima ktore platilo prvy polrok 2009. od 1.7.2009 je vyssie maximum, preto uvazujem o zmene. tym by bolo rozhodne obdobie od 1.10.-31.12.2009 platene z maxima a vyhli by sme sa zapocitaniu letnych mesiacov kedy mala manzelka nizsi prijem (plat bez osobneho). v konecnom dosledku by to bolo zvysenie davky buduci rok o cca 50E.

dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hundros Pozri príspevok
Re: Katy a R

veci ktore spominate poznam, chcel som si len byt isty ze nespravim nejaku hlupost.
momentalne manzelka plati v sucte do maxima ktore platilo prvy polrok 2009. od 1.7.2009 je vyssie maximum, preto uvazujem o zmene. tym by bolo rozhodne obdobie od 1.10.-31.12.2009 platene z maxima a vyhli by sme sa zapocitaniu letnych mesiacov kedy mala manzelka nizsi prijem (plat bez osobneho). v konecnom dosledku by to bolo zvysenie davky buduci rok o cca 50E.

dakujem
Zmena VZ je možná až po 6-tich mesiacoch ..
A rozh obdobie pri zmene by bolo od začiatku (teda od júna) do 31.12.
A v zamestnaní by sa už vôbec rozh obdobie nemenilo .. alebo som zle pochopila??
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

natascha Pozri príspevok
Dobrý deň, snažím sa pochopiť túto problematiku, ale nedarí sa mi to. Vôbec tomu nerozumiem. Prosím Vás mohli by Ste mi "polopate" poradiť? Jedná sa o toto: Som NP od apríla 2005 bez prerušenia. Plánujem otehotnieť (od 11/2009). Môj terajší VZ je 578,- €. Po predchádzajúcich zdrav. komplikáciách je viac než isté, že by som hneď po zistení tehotenstva bola na PN ako rizikové tehotenstvo. Ako mám postupovať, aby som získala max. materskú. Mám si začať priplácať už teraz, alebo stačí keď zistím, že som tehotná? Ďakujem pekne za odpoveď.
Predpokladám, že existujúce NP je asi z pracovného pomeru. Ak nie je možné "manipulovať" s pracovným pomerom pred nástupom na PN, prípadne samotnou materskou, tak zostáva jedine prihlásiť na na dobrovoľné NP. Toto prihlásenie treba urobiť ešte pred naplánovaním tehotenstva, inak by si nestihla splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia aj z tohto dobrovoľného poistenia. Keby táto podmienka splnená nebola, nárok na dávku nemocenského poistenia (PN, materské, OČR) by nevznikol. Treba si teda "začať priplácať" skôr, ako otehotnieš. Stačí to teda urobiť z rozdielu medzi maximálnym VZ a VZ, ktorý už teraz dosahuješ.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

alušik Pozri príspevok
Predpokladám, že existujúce NP je asi z pracovného pomeru. Ak nie je možné "manipulovať" s pracovným pomerom pred nástupom na PN, prípadne samotnou materskou, tak zostáva jedine prihlásiť na na dobrovoľné NP. Toto prihlásenie treba urobiť ešte pred naplánovaním tehotenstva, inak by si nestihla splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia aj z tohto dobrovoľného poistenia. Keby táto podmienka splnená nebola, nárok na dávku nemocenského poistenia (PN, materské, OČR) by nevznikol. Treba si teda "začať priplácať" skôr, ako otehotnieš. Stačí to teda urobiť z rozdielu medzi maximálnym VZ a VZ, ktorý už teraz dosahuješ.
Máš pravdu, NP je z prac. pomeru. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď
0 0
hundros hundros

hundros je offline (nepripojený) hundros

Katy a R Pozri príspevok
Zmena VZ je možná až po 6-tich mesiacoch ..
A rozh obdobie pri zmene by bolo od začiatku (teda od júna) do 31.12.
A v zamestnaní by sa už vôbec rozh obdobie nemenilo .. alebo som zle pochopila??
kvoli tomu, ze je zmena VZ mozna az po 6 mesiacoch a aj kvoli rozhodnemu obdobiu som chcel 31.9.2009 zrusit DNP a od 1.10.2009 zacat DNP. tymto by som zvysil VZ na maximum ktore plati od 1.7.2009 a zaroven mal rozhodne obdobie pre buducorocnu matersku z DNP 1.10.-31.12.2009.
toto vsetko pisem iba pre DNP, zo zamestnania sa nic nemeni uz 10 rokov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať