Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Dnes nezávisle od seba prišli 3 klienti, ktorí dostali od Dôvery BUBUBU, že nemajú zaplatené poistné. Za všetkých troch je to zhruba od r. 1995 do apríla 2000.

Jeden prifrčal aj so šanónmi, kde sme pekne našli všetky ústrižky (1996-2000).
Dôvera začala od zeleného stola, ako môžu mať takýto neporiadok?

Ak by už neboli doklady (mohli už byť skartované) - musel by uhradiť? nie je to už premlčané?
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Surfujúc po nete som našla:
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
Odpovedala: Jaroslava Lukacovicova
=========


Zdroj:http://moje.hnonline.sk/node/605

Keďže si pamätám, čo píšem /zatiaľ/ šokovalo ma pripojené stanovisko na nete . Pripájam sem príspevok č. 5 v tejto téme, ktorý vyšiel z mojej autorskej dielne a prisahám, že som ho písala sama na základe preštudovaných zákonov a nevolám sa Jaroslava Lukačovičová. Čo na to poviete? Že by niekto dokázal 100% myslieť ako ja - ešte aj odseky rovnako všetko ? Som v šoku. príspevok som písala 29.05.2005...a v linku autorka rovnako myslela 21.10.2009 /síce pre rok 1997/.....


evina Pozri príspevok
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:

§ 21
Premlčanie
1/ Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
2/ Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
3/ Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
nemám nič proti šíreniu zákonných vedomostí ďalej, ale pre úplnosť by asi bolo potrebné upozorniť na stránku Porada....
Naposledy upravil evina : 18.02.11 at 18:05
4 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

deka Pozri príspevok
Moze mi prosim niekto poradit ako formulovat tu namietku ? Nerad by som napisal nieco, co potom nejaky pravnik v Dovere oznaci ze to namietka nebola, lebo to nesplna nejake formalne nalezitosti .
Velmi pekne dakujem.
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.
4 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

evina Pozri príspevok
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.

§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005


Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pozri pozorne príspevky od č. 5...ale zhrniem Ti to:

Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platil zákon č. 580/2004 Z.z. v znení zákona č, 718/2004, ktorú ustanovil premlčaciu dobu na 5 rokov bez akéhokoľvek ustanovenia na predchádzajúce obdobie, t.j. v čase od januára do augusta 2005 platila premlčacia doba 5 rokov na všetky, teda i na prechádzajúce poistenia splatné v čase zákona 273/1994.

Od 1.9. 2005 je v účinnosti novela zákona 580/2004, ktorá paragrafom 32 retroaktívne na predošlé poistné ustanovila premlčaciu dobu opäť na desať rokov:
" Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:"...
Problém obdobia od januára-agust pre formuláciu "
do účinnosti tohto zákona/, keďže tam nie je uvedené napr. 273/1994...- rozoberám v príspevku 10.

Ináč paragraf 21 teraz platného zákona hovorí o premlčacej dobe 5 rokov.
Naposledy upravil evina : 20.09.05 at 07:12
1 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
zlatko7979 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Stala sa mi takáto vec: Nedopatrením sa stalo že som mesačné odvody za máj a jún odviedol do nesprávnej poisťovne aj som ho zle prihlásil a teraz v júli mi prišlo oznámenie že ten poistenec nieje v registrovaný v ich poisťovni Union . Mali pravdu bol v inej - VšZP. Ale ja som zasielal odvody do Unionu. Tak som zašiel do VšZP tam som ho prihlásil a odovzdal mesačné výkazy za máj a jún. Ale čo stými naviac odvedenými peniazmi do Unionu? Ako ich získam späť?
Napísať žiadosť do Unionu na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Podľa § 25, ods. 1, písm. f) zákona o ZP, je poisťovňa povinná takéto poistné vrátiť do 2 mesiacov od doručenia žiadosti.
Katka
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Boglarka Pozri príspevok
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?

Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
§36 odst. 11:


(11) Zdravotná poisťovňa môže dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania a dlžné poistné a poplatky z omeškania, na ktoré má zdravotná poisťovňa nárok podľa predpisov účinných do 31. decembra 2004, 62) uplatniť voči platiteľovi poistného výkazom nedoplatkov.


Na poistné v rokoch 2001-2004 platí 10 ročná premlčacia doba - prečo , ako , odkedy je rozobraté na prvých stránkach tejto témy, ako ostatne všetko na čo sa v posledných príspevkoch pýtate. Vzhľadom k uvedenému sa obávam, že Tvoje poistné 2001 - 2004 nie je premlčané. U roku 2001 budú hrať úlohu mesiace, v ktorých bolo poistné splatné.


Posledné znenie zákona 580/2004 je zákonom 151/2010...
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dovolím si upozorniť na jednu dôležitú vec. Nebudem písať celý paragraf, ale dotknutým vrelo doporučujem §§ 17-17b prečítať celé.
17a

4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do ôsmich dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

(5) Výkaz nedoplatkov je právoplatný a vykonateľný márnym uplynutím lehoty na podanie námietok podľa odseku 4.



(9) Na konanie o vydanie výkazu nedoplatkov sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.

(10) Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom.51c)


17b


(5) Výkaz nedoplatkov sa považuje za doručený dňom prevzatia písomnosti adresátom. Za deň doručenia výkazu nedoplatkov sa považuje aj deň, keď bolo prijatie písomnosti adresátom bezdôvodne odopreté. Ak zásielka doručovaná poštou ako doporučená zásielka s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk" nebola prevzatá adresátom, považuje sa za doručenú dňom, keď bola zásielka vrátená zdravotnej poisťovni, i keď sa adresát o tom nedozvedel.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

fefe30 Pozri príspevok
§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005

Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .
Súhlasím s Tebou ako si to napísal. ak si pozrieš aj na začiatok témy, nepíšem nič iné. Len nie na všetky roky na začiatku bol paragraf 32....a ke´dže predpokladám, že sa číta celá téma, tak je tam uvedený aj paragraf 21.

http://www.porada.sk/t12649-doba-pre...poistovni.html

Dotknutým doporučujem použiť formuláciu od fefe 30 - je právnejší. Ja som dala mustru, lebo každý prípad v tomto je samozrejme individuálny....
Naposledy upravil evina : 25.02.11 at 07:29
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

coro Pozri príspevok
Mohol by som položiť upresňujúcu otázku?
Ako dotknutý človek zistí, či splnil alebo nesplnil (aspoň podľa evidencie poisťovne) oznamovaciu povinnosť?
Bolo by vo "výkaz nedoplatkov" uvedené že nebola "splnená oznamovacia povinnosť"?
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
Naznačuje to, že oznamovaciu povinnosť splnila, ale nejako vznikol nedoplatok ktorý je premlčaný?
Alebo z toho nezistíme nič?
V danom období bola evidovaná na úrade práce.

Dovolím si ešte jednu, zásadnú otázku.
- Ak mávneme nad nejakými 30 eurami rukou a obratom to zaplatíme, nepríde náhodou nejaké horibilné penále za 3 mesiace krát 13 rokov, s tým že uhradením sme dlh uznali ???

Ďakujem všetkým za cenné rady a ochotu.
Vo Výkaze nedoplatkov sa nikde nevidí, či nebola alebo bola splnená oznamovacia povinnosť, to jednoducho človek zistí podľa svojej evidencie alebo reakcie poisťovne na námietku.

Tie roky, ktoré vykázali manželke sú premlčané a poisťovňa má podľa novely zákona 580/2004 k 1.1.2011 právo vydať Výkaz nedoplatkov aj na toto obdobie, čo samozrejme pre poistníka neruší premlčaciu dobu a z toho výkazu zistíte len ten nedoplatok.

Na to penále Ti nikto neodpovie. Áno, ak uznáš dlh podľa mňa sa tomu riziku vystavuješ. Zatiaľ to vyzerá tak, že Dôvera pýta dĺžne poistné a zrejme nedá penále v prvom kole, ale to vedia len oni sami.

Na Tvojom mieste by som jednoducho vzniesla námietku premlčanosti. Je tu jedno riziko, ja si už nepamätám /možno niekto doplní/, kto v tých rokoch plnil oznamovaciu povinnosť voči ZP, či poistník alebo Úrad práce.....keďže píšeš, že bola na úrade práce., t.j. zamestnávateľ ju odhlásil a buď ona alebo úrad práce mal prihlásiť.
1 0
ppan2 ppan2

ppan2 je offline (nepripojený) ppan2

Kazdy pribeh by mal mat svoj koniec, takze tu je ten moj...

Pred casom som tu pisal o tom, ze Dovera mi predpisala poistne za obdobie pred 15 rokmi, ktore som v tom case podla zakona ani nemusel odvadzat.(podrobnosti v tejto teme na strane 19). Pred par dnami mi doslo vyrozumenie, ktore v plnom rozsahu rusi vykaz nedoplatkov.

Namietal som za a/premlcane, za b/udajny dlh nikdy neexistoval. Neviem, co zabralo a co poistovna akceptovala, ale urobila to.

Teraz chcem splnit bod 7., o ktorom som uz skor pisal. Oslovit institucie, ktore by pomohli zmenit legislativu tak, aby boli jasne pravidla a poistenec nebol v takom nevyhodnom postaveni voci poistovni. Vymahat 15 rokov stare dlhy a to este udajne je podla mna nonsens. V ere pocitacov a pri dobrej sprave poistovne by taka situacia nastat nemala. Aj ked je to boj s veternymi mlynmi, pokusim sa o to.

------------

drzim palce kazdemu, kto dostal podobne "pozdravy" od nasich poistovni. Ak mate pocit, ze ste v prave, brante sa. Da sa to.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VieraPopluharova Pozri príspevok
Dobrý deň,

dovoľujem si i ja sa pripojiť do tejto témy, môj klient obdržal 2 výzvy na uhradenie nedoplatkov zdravotného poistenia, jednu nám poisťovňa uznala podľa z.č.580/2004 a druhú len v čiastočnom rozsahu, čo sa mi zdá neopodstatnené nakoľko tam ide i o roky 2001-2004 na čo by mala podľa mňa platiť 5 ročná premlčacia doba podľa uvedeného zákona.Rozhodnutie prikladám v prílohe.
Budem rada ak sa mi niekto kto s tým ma skúsenosť k tomu vyjadrí.
Ďakujem pekne.
Na roky 2001 -2004 platí 10 ročná premlčacia doba - nájdeš v téme. Ja v priloženom rozhodnutí vidím, že uplatňujú 5 ročnú lehotu na roky 2005 a ďalej, čiže podľa mňa správne.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Be-be, preplatok nam poslu.
Napisali sme im mily list - vyzvu na vratenie premlcaneho preplatku, v ktorom sme apelovali na eticku stranku veci a zdoraznili sme, ze sme cela rodina poistencami ich poistovne a verime, ze sa cela vec vyriesi pozitivne a nase dobre vztahy zostanu neposkvrnene a mame odpoved, v ktorej pisu, ze sa ospravedlnuju a ze riaditelstvo sa rozhodlo premlcany preplatok vratit.
1 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím súrne o radu. Klientovi prišla "upomienka - predloženie výkazu preddavkov" zo VSZP, že na základe vykonanej kontroly zistili, že nevykázal poistné a preddavky na poistné (nedoručil výkazy preddavkov) za obdobia 12 a 12/1995, 10,11,12/1996 a 01/1997 - citujem z upomienky. Vraj ak ich nepredloží, tak ho nahlásia na úrad pre dohľad nad ZS a vyčíslia mu preddavky na poistné z priemernej mesačnej mzdy zamestnávateľa. Takže ak chápem správne nemali výkazy a teda asi ani neevidujú uhradené odvody za zamestnancov.

Prosím Vás, môžme sa odvolať na § 24 písm e) ohľadom povinnosti archivácie 10 rokov? Ako je to potom z premlčacou lehotou /je ju možné v tomto prípade uplatniť konkrétne §21 ods. 1?/ - pozerala som zákon o ZP ale priznám, moc tomu nerozumiem.

ČO robili doteraz, keď ho vyzívajú po 17 rokoch. keď sa priebežne v minulosti informoval (žiaľ iba ústne), či má všetky veci v poriadku, tak za okienkom mu vždy povedali, že áno. Klient tvrdí, že povinnosti má určite splnené a nebude sa hrabať v tak starých záznamoch, aj keď by ich možno niekde doma ešte našiel. Mám ho presvedčiť, aby to radšej našiel a vydokladoval??? Ďakujem za skorú odpoveď.
Premlčacia doba pre nezaplatené poistné ak ste mali splnené všetky oznamovacie a registračné povinnosti je päť rokov.

Ak ste opomenuli sa registrovať (a bola to vaša povinnosť) , alebo ste si nesplnili oznamovaciu povinnosť .- teda aj výkazy preddavkov tu premlčaca doba neexistuje,j a poisťovňa môže vykázať poistné aj po veľmi dlhej dobe aj 17 rokov.

Odporúčam ísť predsa len do archívu a ak nájdete požadované dokumenty tak ich predložiť zdravotnej poisťovni.
Môžete tak urobiť aj ako námietku k doručenému výkazu nedoplatkov v takom prípade poisťovňa buď zruší , alebo zmení výkaz nedoplatkov.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rooibos
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Čo sa týka stanoviska VŠZP je z právneho hľadiska bohužial opodstatnené /z morálneho podľa mojej mienky samozrejme nie, ale to je druhá vec/. V čase, ktorý uvádzaš t.j. rr. 1996-1997 platilo nasledovné znenie spomínaného pargrafu 20:
Vrátenie poistného
1/ Poistné zaplatené bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná poisťovňa povinná po zistení tejto skutočnosti vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.
2/ Príslušná poisťovňa je povinná vrátiť poistné alebo jeho časť podľa odseku 1 do dvoch mesiacov
a) od zistenia tejto skutočnosti,
b) od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
3/ Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 1 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej poisťovne.
4/ Poistné alebo jeho časť podľa odseku 1, ktoré je príslušná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na zápočet pohľadávky poisťovne v zdravotnom poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi

To znamená, že v roku 2000 vypršala lehota na možnosť podať písomnú žiadosť na vrátenie poistného a poisťovň bude tvrdiť, že v tom čase nezistila, skutočnosť, že nebol právny nárok na platenie poistného z Tvojej strany nakoľko si nebol ich poistencom v danej lehote.

Lehoty na právo vymáhať poistné z hľadiska SZP nemá zmysel rozoberať, lebo poistné si im už zaplatil. Tam boli lehoty rôzne podľa obdobia /10 rokov, 5 rokov/ . Nevidím bohužiľ ja osobne veľkú nádej na vrátenie tohto poistného, možno len " administratívny" pokus na Ministerstvo zdravotníctva.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Myslím, že neuspeje ani ministerstve. Je to celé šialené. Hlavne keď má človek príisť o prachy.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

[QUOTE=evina]Lehoty na právo vymáhať poistné z hľadiska SZP nemá zmysel rozoberať, lebo poistné si im už zaplatil. Tam boli lehoty rôzne podľa obdobia /10 rokov, 5 rokov/ [QUOTE]
Evina, dakujem za odpoved aj ked nie zrovna optimisticku. NA SLOVENSKU JE TO TAK. Ak by si mohla prosim napis v akych rokoch platila aka lehota premlčania.
Rooibos
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:

§ 21
Premlčanie
1/ Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
2/ Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
3/ Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

evina
V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
Tu by som asi nesuhlasil, podla mna tych 5 rokov sa tyka len poistneho na verejne zdravotne poistenie (podla 580/2004). Na poistne urcene do 31. 12. 2004 (podla 273/1994) plati stale 10 rokov, pozri:

§ 32, ods. 1 platneho zakona c. 580/2004:

Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona sa vzťahuje desať ročná premlčacia lehota takto:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

a) na poistné odo dňa splatnosti

Btw. pocul som o podobnom pripade ako uviedol autor temy v jednej zo zdravotnych poistovni (uz si nepamatam, v ktorej), kde ten, co to poistne omylom uhradil inde tvrdil, ze sa vobec nejednalo o platbu poistneho, ale o omylom poukazanu platbu - splatku pozicky, a ze sa teda nejedna o "poistne zaplatene bez pravneho dovodu", ale o mylnu platbu a nie je na to mozne uplatnovat ustanovenia o premlcacej dobe pre poistne. Aj sa s nim chvilu natahovali ale nakoniec mu to vratili; a slo tiez o dost velku sumu (radovo cez 10 000). Tak to by si este mozno mohol skusit...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=jery]Tu by som asi nesuhlasil, podla mna tych 5 rokov sa tyka len poistneho na verejne zdravotne poistenie (podla 580/2004). Na poistne urcene do 31. 12. 2004 (podla 273/1994) plati stale 10 rokov, pozri:

§ 32, ods. 1 platneho zakona c. 580/2004:



Teraz som trochu pomýlená...Môj zákon č. 580/2004 v znení nesk. predpisov končí paragrafom 31 ??
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jery už som to asi vylúštila - paragrafy 32 a 33 platia od 1.9.2005 /neuvedomila som si,.že je už september/, ale v čase od 1.1.2005 - 31.08.2005 tieto paragrafy v zákone neboli. To znamená, že ak bolo poistné vymáhané v tomto čase vzťahovala sa na neho premlčacia doba 5 rokov.

P.S. priznám sa, že toto som zistila práve teraz a takáto retrospektíva po 8.mesiacoch ma dosť vzala....aj na Slovensku...len neviem, či ak napr.poisťovňa vymáhala od niekoho poistné od januára-augusta za roky podľa predchádzajúceho zákona platného od 1.1.2005 so 31.8.2005 a platiteľ odpovedal správne, že splatnosť poistného je premlčaná, môže poisťovňa toto poistné vymáhať teraz znovu od 1.9.2005, kedy sa upravila premlčacia doba na tieto poistné na desať rokov ????
Naposledy upravil evina : 13.09.05 at 13:02
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať