Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikuš Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa prechádza z JU 2008 na paušálne výdavky 60% 2009 a v roku 2009 bola zaplatená suma - rozhodnutie o dlžnej čiastke soc.poistovni za predchádzajúce roky - nie rok 2009, má sa upravovať DP za rok 2008.
Povinné platby do SP mali byť zaúčtované /zapísané / v Knihe záväzkov v časovom slede tak ako vznikali . To znamená , že táto oblasť zápisov bola u živnostníka zanedbaná .Ak ste nemali túto povinnosť vedenú ako záväzok voči sociálnej poisťovni po mesiacoch v roku 2008 a v tom roku ste obdržali rozhodnutie , tak toto rozhodnutie bude Vašim záväzkom k 31.12.2008 .
Základ dane by mal upravený o všetky záväzky vzniknuté k 31.12.2008.

Len pozor aby ste nemali duplicitu v záväzkoch , myslím tým aj mesačnú povinnosť a aj Rozhodnutie .
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Ďakujem, rozhodnutie bolo obdržané v roku 2009 v máji a aj v máji 2009 zaplatené.
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

...posúvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Povinné platby do SP mali byť zaúčtované /zapísané / v Knihe záväzkov v časovom slede tak ako vznikali . To znamená , že táto oblasť zápisov bola u živnostníka zanedbaná .Ak ste nemali túto povinnosť vedenú ako záväzok voči sociálnej poisťovni po mesiacoch v roku 2008 a v tom roku ste obdržali rozhodnutie , tak toto rozhodnutie bude Vašim záväzkom k 31.12.2008 .
Základ dane by mal upravený o všetky záväzky vzniknuté k 31.12.2008.

Len pozor aby ste nemali duplicitu v záväzkoch , myslím tým aj mesačnú povinnosť a aj Rozhodnutie .
Keďže v máji 2009 ste rozhodnutie obdržali tak ja by som postup riešila nasledovne v týchto krokoch :

- K 31.12.2008 v Knihe záväzkov spraviť kontrolu záväzkov voči zdravotnej poisťovni , ktoré živnostník malpovinnosť do dátumu inv.uhradiť. . Nezaplatené poistné vykázať v inventarizácii záväzkov ako neuhradené .T.j.V knihe záväzkov bude okrem iného vykázaný zostatok záväzku voči ZP .

- upraviť základ dane cez účtovné uzávierkové položky v súlade ZoDzP
§ 17 odst.10 ....uvedené ustanovenie si prečítajte v Zákone o dani z príjmu , ktorý je aj tu na Porade v časti Zákony .

-zostaviť nové Účtovné výkazy za rok 2008- dodatočné/opravné/
- zostaviť Dodatočné Daňové priznanie za rok 2008

Ak toto spravíte tak potom v roku 2009 môžete použiť paušálne výdavky .Samozrejme ja som sa dotkla len časti záväzkov .
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Pôvodca textu príspevku: ivustek
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie

V TAKOMTO PRÍPADE TEDA NETREBA PODÁVAŤ DODATOČNÉ DP ZA R.2008?
Viem, že sa to tu opakuje dookola, ale každý prípad je iný, prosím Vás len stručné potvrdenie vama
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

vama Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: ivustek
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie

V TAKOMTO PRÍPADE TEDA NETREBA PODÁVAŤ DODATOČNÉ DP ZA R.2008?
Viem, že sa to tu opakuje dookola, ale každý prípad je iný, prosím Vás len stručné potvrdenie vama
Keď nemá ani pohľadávku ani záväzok nie je treba DDP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
Keď nemá ani pohľadávku ani záväzok nie je treba DDP.
a...nespotrebované zásoby
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Je záväzok aj poistné za december 2008, ktoré bolo zaplatené v januári? aj keď ide o JU? veď v DDP nie sú kolonky na záväzky, kde by som to vyplnila, v ktorých riadkoch, alebo len dať výkaz?
Prosím napíšte mi to polopatisticky :-/
vďaka vama
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

vama Pozri príspevok
Je záväzok aj poistné za december 2008, ktoré bolo zaplatené v januári? aj keď ide o JU? veď v DDP nie sú kolonky na záväzky, kde by som to vyplnila, v ktorých riadkoch, alebo len dať výkaz?
Prosím napíšte mi to polopatisticky :-/
vďaka vama
ak je poistné za december uhradené až v roku 2010, je to záväzok roku 2009, uvádza sa vo výkaze o majetku o záväzkoch, v DP nie
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

poistné za december 2008 zaplatené v januári 2009.
R. 2008 - paušálne výdavky a v r. 2009 prechod na skutočné.
Musím podať DDP, alebo nie? a ako vypíšem DDP za r. 2008, aby som mohla prejsť na skutočné výdavky a nie paušálne?
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

v zákone o dani z príjmu §17 ods 8 písm. c sa píše,že ....základ dane upraví daňovník, ktorý uplatńuje výdavky podľa § 6 ods.10, o cenu nespotreb. zásob a o výšku pohľadávok...nič o záväzkoch...tak podľa mna nie, ja mám tiež taký prípad, prechod z paušálu na JU, ale v r.2008 mal neuhrad. pohľadávku - tak musím podať DDP....aspoň dúfam, že som všetky predchádzajúce príspevky dobre pochopila. Teraz však musí doplatiť daň za rok 2008, keďže pohľadávka mu zvýšila príjem. ak by sa niekto vyjadril či postupujem správne, budem vďačná, ďakujem...lebo už vyzerám asi jak moja ikonka
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

.. a ešte jedna "technická otázka"...Ked´podávam dodatočné DP za rok 2008 , použijem tlačivo platné pre toto zdaňovacie obdobie ? ďakujem
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- áno, tlačivo DP platné pre rok 2008.
0 0
kbartakova kbartakova

kbartakova je offline (nepripojený) kbartakova

prosím Vás o info. v roku 2008 mi zostali zostatky v majetku a závazkoch. v roku 2009 vediem Ju ako mam zaokrúhliť zostatky?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
V účtovníctve:
Sumu v SK vydeliť konverzným kurzom 30,1260 a zaokrúhliť matematicky na dve desatinné miesta.
Vo Výkaze MaZ:
Sumu z konca roka 2008 vydeliť konverzným kurzom a matematicky zaokrúhliť na celé €.
Len doplním: Ide o sumu z Výkazu MaZ za rok 2008.
Naposledy upravil ego.mc : 13.03.10 at 08:56 Dôvod: doplnenie
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

Pochopila som správne ?
1. 2009 - JU, vykázal stratu, vo výkaze MaZ pohľadávka 2000,-€/z roku 2008/ v 2010 chce prejsť na paušálne neupravuje základ
2. Ak "motyka strelí" a úhrada príde napr. v 2011 zahrnie do príjmov OZD roka 2011
3. Ak "nestrelí" a zruší živnosť potom v poslednom zdaňovacom období zahrniem do príjmov OZD.
Myslím že odsúhlasenie /alebo aj nie/ pomôže viacerým našimi zákonmi zmäteným
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Daňovník v roku 2008 účtoval podľa §6 ods.10 v roku 2009zmenil spôsob uplatňovania výdavkov na § 6 ods 14. Z roku 2008 mu ostali neuhradené pohľadávky a záväzky. Prosím Vás ako mám postupovať???
1. Podam za rok 2008 DDP zvýšim a znížim ZD o neuhradené poh. a záväzky podľa §17.
2. Rok 2009 postupujem podľa §6 ods. 14.... prosímmmmm
Naposledy upravil Silkov : 16.03.10 at 15:29
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

Silkov asi sme niekde urobili chybu a musíme si pomôcť sami - ja osobne mám pocit že som nechápavá/ vždy keď sa v odpovedi uvádza odvolávka na nejaký § a keď si ho pozriem,v tom § je uvedený ďalší §/ alebo som ešte nenatrafila na príspevok / určite je, ale asi v inej téme /, kde to bude "po lopate", tak nezúfajme a hľadajme hlavne s úsmevom - poučné hľadanie želám
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá prechod na daňovú evidenciu je v tejto téme
http://www.porada.sk/t130510-prechod...ku-2009-a.html
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

Ďakujem, nemám prelúskané celé, ale začínam tušiť správne riešenie, ba sú tam odpovede aj na iné otázky, a zbadala som tam aj "lopatu", Ešte raz srdečná vďaka
0 0
Načítať ďalšie