Zavrieť

Porady

odpocet DPH

Chcela by som sa opytat kedy mam narok na odpocet DPH.
Datum vystavenia fa 29.04.2005
Odberatel obdrzal a zauctova fa 31.05.2005


Treba robit dodatocne DP za april? Alebo vsetko v mesiaci maj.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety Pozri príspevok
Nie, dodatočné nie je potrebné, ak je ten doklad, napr. z februára, a preplatený cez pokladňu je v marci, tak odpočet je možné uplatniť v mesiaci preplatenia, t.j. v marci.
osobne nesúhlasím s týmto argumentom, lebo pre uplatnenie DPH nie je v tomto prípade dôležité, kedy bol doklad preplatený...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Znenie § 51 ods. 1 a 2 do 31.12.2004:
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Ak vznikne právo na odpočítanie dane, platiteľ vykoná odpočítanie dane tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1.

Znenie § 51 ods. 2 od 1.1.2005:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Aj preto je rozdielna interpretácia uplatnenia práva na odpočítanie dane v roku 2004 a nasledujúcich.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

JA len tak pomimo. Mala som tiež takýto doklad, niekedy v septembri 2006, prišla som, že mám bloček z ERP z pred 2 mesiacov, a spýtala som sa, či mám podaľ DDP, alebo si z neho odpočítam keď som dostala doklad. Povedali mi, že DDP, prišla som s DDP, a tá pani mi povedala, že diskutovali o tom, sami ešte nevedeli, v súlade s novým zákonom ako to platí, a neboli stotožnené s novými pojmami...
Nakoniec sa mi ospravedlnili, že ma preháňajú a po konzultácii povedali, že DDP netreba, možem si odpočítať, až ke´d mi bol doklad predložený, ide o FA...
Teraz sa nad tým už nikto nepozastavuje, keby mi zákon o DPH hovoril, že v prípade dokladu z ERP, to neplatí, tak nepovoem, ale doklad z ERP je faktúra.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prosím pomôžte:
Nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu EU v tuzemsku.
Tovar dodaný dňa: 19.6.07
Faktúra vystavená dňa 2.7.07
Faktúra došla 6.7.07.
Som 1/4 ročný platca DPH. Mám problém, do ktorého štvrťroku môžem uplatniť DPH. Po prečítaní príspevkov na porade a preštudovaní príslušných par. mi vychádza dátum 2.7. t.j. až tretí štvrťrok. Je to správne ?
Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zužu Pozri príspevok
Prosím pomôžte:
Nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu EU v tuzemsku.
Tovar dodaný dňa: 19.6.07
Faktúra vystavená dňa 2.7.07
Faktúra došla 6.7.07.
Som 1/4 ročný platca DPH. Mám problém, do ktorého štvrťroku môžem uplatniť DPH. Po prečítaní príspevkov na porade a preštudovaní príslušných par. mi vychádza dátum 2.7. t.j. až tretí štvrťrok. Je to správne ?
Ďakujem
Je to správne. Vo Vašom prípade vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru dňom vyhotovenia faktúry. To je štandardný spôsob vzniku daňovej povinnosti a príkladné vyhotoveni faktúry po dodávke .-)
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Veľmi zaujímavá diskusia. Ale musím uznať z vlastnej skúsenosti, že na mnohých DU nepostrehli túto zmenu v zákone a vyžadujú, či už doklad z ERP alebo i faktúru, uplatniť v tom zdaňovacom v ktorom vznikla daňová povinnosť - takže ak účtovníčka dostane doklad neskôr, musí subjekt podať DDP.

Teraz som dostal na stôl takúto faktúru:
Dodanie služby na SR
Dátum vyhotovenia fa: 28.06.
Dátum splatnosti: 08.07.
Vznik daňovej povinnosti: 08.07.

Čo s týmto? Do ktorého obdobia patrí tento doklad?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Jana Acsová Pozri príspevok
Je to správne. Vo Vašom prípade vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru dňom vyhotovenia faktúry. To je štandardný spôsob vzniku daňovej povinnosti a príkladné vyhotoveni faktúry po dodávke .-)
ďakujem veľmi pekne
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,dúfam,že som zaradila správne otázku.

Firma je s.r.o., platca DPH a konateľ firmy zakúpil kožené otočné kreslo.
1. Môžeme si uplatniť DPH z kresla (prijatá FA)?
2. Je to náš uznaný daňový výdavok?

Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§49 ods.2 Zákona o DPH
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ....

... nebudeme predsa sedieť pri zarábaní koruniek na zemi .
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Mám taky problém faktúra Vyhotovená 03/02/2008
Splatnosť 17/02/2008
Dátum dod. tovaru 31/01/2008

Uplatniť si odpočet za 01/2008 ? alebo až 02/2008
Mesačný paltca dph.. diki
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
svedia Pozri príspevok
Mám taky problém faktúra Vyhotovená 03/02/2008
Splatnosť 17/02/2008
Dátum dod. tovaru 31/01/2008

Uplatniť si odpočet za 01/2008 ? alebo až 02/2008
Mesačný paltca dph.. diki
No za 01/08 to už nestihneš, iba dodatočným. Ale kľudne môžeš v 02/08.
§ 51 ZDPH
...
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať