Zavrieť

Porady

Uctovanie zahr. DPH r. 2010 a 2011

Ako uctovat o zahranicnej DPH?
V r. 2010 - davala som priamo na nakladovy ucet
V r. 2011 sa rozhodnem, ze budem podavat ziadost o vratenie DPH zaplatenej v r. 2010, cize do vynosov davam az datumom podania ziadosti, alebo mi to ovplyvni uz aj r. 2010?
A ako uctovat v priebehu roku 2011? (nachadzam na porade info, ze ako doteraz, ale aj rozuctovat na naklad a DPH ako pohladavku).

Rozmyslam, ze ak DPH za PHM neoductujem hned, ovplyni mi to cenu za jednotku, a to mi ovplyvni aj vypocet pripadnej nadspotreby. Ako to je? Prosim, usmernite ma aspon trosku.
Usporiadat
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Jeden z mojich klientov si zvolil fiskalneho zastupcu v Dansku. Pred tyzdnom som im posielala vacsinu dokladov, aby mu vyziadali DPH. Ked to bude vybavene, dam vediet, z coho mi vratili a z coho nie. mna skor zaujima, ako mam vediet z coho ktora krajina vracia DPH. uz ked vymysleli takyto zakon, tak by danove riaditelstvo malo vydat riadne usmernenie. napr. cesi nevracaju z hotovostnych platieb, v niektorych krajinach je obmedzena suma dokladu z RP, nad urcitu sumu musi uz byt faktura. v belgicku vraj ak poslete kopie dokladov z registracky na benzinovu pumpu, tak vam poslu namiesto nich fakturu a az z faktury je mozne poziadat o vratenie dph. a takych srandiciek je kopec. ako sa v tom vyznat?!!!
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

evelien, skús pozrieť jednotlivé štáty tu
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26
1 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

Dobrý večer, konečne som sa dopátrala a dočítala účtovanie zahraničnej DPH, ale mám otázočku:
Faktúra alebo blok z ERP z ČR kde je vyčíslený základ dane + DPH sa vo výkaze Daňové priznanie DPH nevykazuje? Pri účtovaní mám zadať typ DPH: Nezaradiť do priznania DPH .... alebo ..... neviem.
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

nikto neporadí????.................
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Betina2 Pozri príspevok
evelien, skús pozrieť jednotlivé štáty tu
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26
žial, je to vraj už neaktuálne
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja mam firmu kt. ziada vratky DPH cez DKV. Neuctujete to niekto? Neviem s tym pohnut. Ako to zauctovat? A to ze som z tych ich faktur uplny jelen ani nehovorim.
Naposledy upravil nika.sum : 17.10.11 at 12:42
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

prosim naozaj sa tu nenajde nikto kto by uctoval DKV faktury a vratenie DPH cez DKV?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim skuste mi poradit, co sa tyka zauctovania lebo naozaj mam v tom chaos, citam to tu dookola. Nenasla som nikde ci uz vyslo nejake usmernenie a ani konkretny priklad. Mam firmu ktora ziada o vratenie DPH z DKV faktur za PHM, dialnice a popripade nejake sluzby ktore boli fakturovane s DPH danej krajiny z ICS.Vratenie ziada prostrednictvom belgickej firmy a cez DKV faktury im bude DPH odpocitavana. Faktury za PHM som uctovala 501,548 (AE podla jednotl.statov)/321 ale co teraz:
1. prisiel mi dobropis za vratenu DPH ako to zauctovat. Ja totiz neviem presne kedy bolo poziadane, mne uz len pride vratena ciastka:
A) moze byt uctovanie taketo 648 (AE podla jednotl.statov)/321 suma je minusom, kedze ide o dobropis.
B) Alebo musim ist cez 378/648 - to by bolo uctovane hned pri nakupe a potom by dobropis dobropis bol zauctovany 378/321 (minusom).

B) riesenie sa mi zda dost komplikovane, ale potrebujem to mat zauctovane spravne, tak neviem.

2. Tiez mi prisiel doklad, ktory ma cislo a vsetky udaje ako faktura ale nazov PAYMENT EXTENSION NOTICE, mala by to byt vycislena DPH o ktoru poziadali, ak to spravne chapem, ale este DPH neposlali, ale DKV si aj tuto sumu odpocitava od svojich platieb, takze tiez je to nieco ako dobropis, je za nu strhnuty poplatok a uz viac ziaden iny doklad na to nepride, uctovanie ako pri klasickom dobropise.

3. A este ked si porovnam sumu DPH, kt. bola na fakturach a sumu ktoru nakoniec firma vracia, je nizsia je tam este strhnuty poplatok. Priklad: IT - DPH na vratenie 30,35 EUR, vyska poplatku 7,28 EUR, vyplatena suma 23,07 EUR. Ako to chcem rozuctovat:
- 30,35 648/321
7,28 518/321 zostava mi vysledna suma dobropisu -23,07
Ale kedze mi faktura prisla pod IC DPH z DE, sumu 7,28 musim samozdanit a nasledne uplatnit odpocet.

Prosim skuste sa na to pozriet a napisat ci uvazujem spravne alebo je to zle, popripade chyby opravit. Naozaj som zufala, neviem kam sa uz obratit.
Naposledy upravil nika.sum : 19.10.11 at 10:34
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

posuvam - neviem, ci s tym nikto nemate skusenosti, alebo sa tak hlupo pytam.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Neviem či ti odpoviem, či chápem tvoju otázku správne. Ale ja účtujem DPH od 1.1.2011 zo zahraničia na nákladový účet napr. 501 999, ako nedaňový náklad, keďže nebudem žiadať o vrátenie. A predtým som účtovala na nákladový účet, napr. tam kde aj PHM. Neviem ako sa presne počíta nadspotreba, ale tam ide o litre, prečo by ti to mala ovplyvniť.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, prosim skuste mi poradit, co sa tyka zauctovania lebo naozaj mam v tom chaos, citam to tu dookola. Nenasla som nikde ci uz vyslo nejake usmernenie a ani konkretny priklad. Mam firmu ktora ziada o vratenie DPH z DKV faktur za PHM, dialnice a popripade nejake sluzby ktore boli fakturovane s DPH danej krajiny z ICS.Vratenie ziada prostrednictvom belgickej firmy a cez DKV faktury im bude DPH odpocitavana. Faktury za PHM som uctovala 501,548 (AE podla jednotl.statov)/321 ale co teraz:
1. prisiel mi dobropis za vratenu DPH ako to zauctovat. Ja totiz neviem presne kedy bolo poziadane, mne uz len pride vratena ciastka:
A) moze byt uctovanie taketo 648 (AE podla jednotl.statov)/321 suma je minusom, kedze ide o dobropis.
B) Alebo musim ist cez 378/648 - to by bolo uctovane hned pri nakupe a potom by dobropis dobropis bol zauctovany 378/321 (minusom).

B) riesenie sa mi zda dost komplikovane, ale potrebujem to mat zauctovane spravne, tak neviem.

2. Tiez mi prisiel doklad, ktory ma cislo a vsetky udaje ako faktura ale nazov PAYMENT EXTENSION NOTICE, mala by to byt vycislena DPH o ktoru poziadali, ak to spravne chapem, ale este DPH neposlali, ale DKV si aj tuto sumu odpocitava od svojich platieb, takze tiez je to nieco ako dobropis, je za nu strhnuty poplatok a uz viac ziaden iny doklad na to nepride, uctovanie ako pri klasickom dobropise.

3. A este ked si porovnam sumu DPH, kt. bola na fakturach a sumu ktoru nakoniec firma vracia, je nizsia je tam este strhnuty poplatok. Priklad: IT - DPH na vratenie 30,35 EUR, vyska poplatku 7,28 EUR, vyplatena suma 23,07 EUR. Ako to chcem rozuctovat:
- 30,35 648/321
7,28 518/321 zostava mi vysledna suma dobropisu -23,07
Ale kedze mi faktura prisla pod IC DPH z DE, sumu 7,28 musim samozdanit a nasledne uplatnit odpocet.

Prosim skuste sa na to pozriet a napisat ci uvazujem spravne alebo je to zle, popripade chyby opravit. Naozaj som zufala, neviem kam sa uz obratit.
prosím aj ja by som potrebovala na toto odpoved
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenka_bodorova Pozri príspevok
Neviem či ti odpoviem, či chápem tvoju otázku správne. Ale ja účtujem DPH od 1.1.2011 zo zahraničia na nákladový účet napr. 501 999, ako nedaňový náklad, keďže nebudem žiadať o vrátenie. A predtým som účtovala na nákladový účet, napr. tam kde aj PHM. Neviem ako sa presne počíta nadspotreba, ale tam ide o litre, prečo by ti to mala ovplyvniť.
Lenka, poprosim Vas ak odpovedate na otazku, ktora nie je hned pred vasim prispevkom (napr. na tu povodnu) prosim odpovedajte s citaciou :-). Lebo chvilu som rozmyslala, co som tam napisala, ked mam taku odpoved ako ste dali. Neberte to v zlom.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zuzanna Pozri príspevok
prosím aj ja by som potrebovala na toto odpoved
uctujete DKV? ja som z tych ich faktur, vypisov a neviem este ako tie doklady nazyvaju zufala.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Účtovanie počas účtovného obdobia:
FAKTÚRA DKV: zaúčtujeme na ťarchu nákladových účtov, v pripade PHM na účte 112 (pri spôsobe A účtovania zásob), teda

112 / 321 - suma vrátane DPH
548 / 321 - suma vrátane DPH
378 / 648 - len suma DPH (odporúčam AE k 378 k jednotlivým členským štátom)


Oznámenie o vráteni DPH nie je dobropisom, je len oznámením o priznaní nároku na DPH z iČš - už sme predsa zaúčtovali 378 a čakáme
na inkaso tejto pohľadávky.
úhrada 221/378,
prípadne, keď je kompenzovaná s úhradou faktúr DKV, 321/221 a hneď aj 221/378 alebo len 321/221 a zvyšok cez ID 321/378 resp. 221/378 a zvyšok cez ID 321/378 - záleží od toho, čo faktúra DKV je vyššia ako inkaso DPH z iČš alebo nižšia

Poplatok za vybavenie služby vrátenia DPH podlieha Reverse Charge, takže je nutné samozdaniť túto čiastku a zaúčtovať:
518/321 (+ 343/343)


Účtovanie prípadu:
30,35 sme predsa zaúčtovali na faktúre, takže v súvahe evidujeme na účte 378 pohľadávku
zároveň prišla faktúra za službu vybavenia vrátenia DPH na sumu 7,28

Úhradu účtujeme:
221/378 sumu 30,35
321/221 sumu 7,28
alebo zápočtom 321/378 7,28 a úhradu 221/378 sumu 23,07.
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Rozalka Pozri príspevok
Účtovanie počas účtovného obdobia:
FAKTÚRA DKV: zaúčtujeme na ťarchu nákladových účtov, v pripade PHM na účte 112 (pri spôsobe A účtovania zásob), teda
1.krok
112 / 321 - suma vrátane DPH
548 / 321 - suma vrátane DPH
378 / 648 - len suma DPH (odporúčam AE k 378 k jednotlivým členským štátom)

2.krok
Oznámenie o vráteni DPH nie je dobropisom, je len oznámením o priznaní nároku na DPH z iČš - už sme predsa zaúčtovali 378 a čakáme
na inkaso tejto pohľadávky.
úhrada 221/378,
prípadne, keď je kompenzovaná s úhradou faktúr DKV, 321/221 a hneď aj 221/378 alebo len 321/221 a zvyšok cez ID 321/378 resp. 221/378 a zvyšok cez ID 321/378 - záleží od toho, čo faktúra DKV je vyššia ako inkaso DPH z iČš alebo nižšia

Poplatok za vybavenie služby vrátenia DPH podlieha Reverse Charge, takže je nutné samozdaniť túto čiastku a zaúčtovať:
518/321 (+ 343/343)


Účtovanie prípadu:
30,35 sme predsa zaúčtovali na faktúre, takže v súvahe evidujeme na účte 378 pohľadávku
zároveň prišla faktúra za službu vybavenia vrátenia DPH na sumu 7,28

Úhradu účtujeme:
221/378 sumu 30,35
321/221 sumu 7,28
alebo zápočtom 321/378 7,28 a úhradu 221/378 sumu 23,07.
Rozalka, dakujem velmi pekne, len mne chodia 2 doklady k vratenej DPH:
1.doklad: DPH ktora je ziadana z DE tam mi pride nejaky doklad z nazvom nieco ako Oznamenie, ma vsak vsetky udaje ake obsahuje faktura, v doklade je priamo pri DPH, ktoru mame poziadanu vycisleny poplatok, ktory sa strhava z tej sumy a je v doklade poznamka,ze podlieha ten poplatok Reserve Carge.Napr.:
Vratena celkova suma 104,47 EUR
poplatok 13,59 EUR
Suma na vyplatenie 90,98 EUR a tuto sumu mi DKV odpocita z celkovej sumu, ktoru im mam zaplatit, na to mam sumarnu fakturu, ktora pride spolu so vsetkymi fakturami za urcite obdobie.
2. doklad: za vratenu DPH ma aj nazov Dobropis, to je za ostatne staty. V tomto doklade je okrem poplatku za vratenu DPH, zvlast vycisleny poplatok za vystavenie dokladov k vratenej DPH za kazdy stat osobitne. Tiez je tam samozrejme poznamky ze podlieha Reverse Charge.

Skusila som nieco co by mi to viac sprehladnilo, dovolila som si okrokovat Vas prispevok.
Pretoze doklady oba doklady obsahuju uz aj poplatok, ktory musim samozdanit, mne pripada jednoduchsie cely doklad uctovat na 321.
1.krok - tak ako pises (len ja uctujem sposob B) takze pouzijem namiesto 112 ucet 501
2.krok (sumy som dala ako v prvom prispevku na ktory si odpovedala)
prijaty dobropis (tak je nazvany), alebo oznamenie o vratenej DPH spolu s vycislenym poplatkom
-30,35 EUR vratena DPH 378/321 (pohladavka je tymto vlastne splatena)
7,28 EUR poplatok 518/321 (samozrejme samozdanim+odpocet)
- 23,07 EUR zostatok na fakture pri uhrade sumarnej faktury 221/321.

Myslite, ze toto by bol problem. Mne sa to zda prehladne. Len neviem, ci aj z uctovneho hladiska spravne. Pouzila som vsetky ucty co bolo treba nie?
Naposledy upravil nika.sum : 22.10.11 at 14:38
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Žabinka Pozri príspevok
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Rozalka Pozri príspevok
Áno, pochopila si správne.
Ale 548 nielen od apríla bude pripočítateľná, ale celá za konkrétny štát, ak si mala nárok požiadať a nepožiadala si - preto je potrebné analyticky rozlišovať podľa štátov.
Vraciam sa k tejto téme. Vyšlo už konečne dáke usmernenie? Alebo budem postupovať tak, ako je tu písané? Nakoľko všetky moje bločky sú za PHM, a nemám k nim faktúry, nebudem žiadať o vrátenie DPH, potom sumy na 548-AU budú pripočítateľné položky v DP. Aký je váš názor?
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
3 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Rozalka Pozri príspevok
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
Rozalka, ďakujem.
1 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Rozalka Pozri príspevok
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
V priebehu r. 2011 uctujem zahranicnu DPH na 501xxx (pri PHM), na konci r.2011 kedze sa presiahla vyska DPH 50 EUR mam zauctovat na 378/648? Ziadost o vratenie podavam az v r. 2012 a este v r. 2011 zauctujem kurzovy rozdiel kurzom z 31.12.2011. Analytiku 501xxx - zahr. DPH, ktoru budem ziadat vratit, budem povazovat ako danovu, kedze nauctujem aj do vynosov 648 v r. 2011?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať