Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zmena je iné ako zrušenie a nové založenie .
Vypíš si dnes RLFO, zrušenie daj napr. na 29.1.2012 a nové poistenie na 31.1.2012 a hotovo. A aj zajtra im to môžeš odniesť .. podpísané obe listy
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

super! este raz dik! veeeelmi ste mi pomohli.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katinka0000 Pozri príspevok
super! este raz dik! veeeelmi ste mi pomohli.
.. ak tam ideš zajtra - daj odhlášku hneď od 25.1.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Prosím Vás vie niekto poradiť, už som z toho dezorientovaná. Klient, ktorý je SZČO je povinným poistencom na SP a platil si DNP viac ako 270 dní ( teda mu k 31.01.2012 zaniká ) obe poistenia v súčte tvorili max.VZ mi hovoril, že bol dnes na SP, kde mu pracovníčka povedala, že bude mať nárok na nemocenské dávky ešte 8 mesiacov po ukončení DNP z oboch poistení, teda z maxima, čo vychádza do 09/2012. Je to pravda? Doteraz som to chápala tak, že má na ne nárok do 7 či 8 dní od ukončenia DNP. Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

otázka Pozri príspevok
Prosím Vás vie niekto poradiť, už som z toho dezorientovaná. Klient, ktorý je SZČO je povinným poistencom na SP a platil si DNP viac ako 270 dní ( teda mu k 31.01.2012 zaniká ) obe poistenia v súčte tvorili max.VZ mi hovoril, že bol dnes na SP, kde mu pracovníčka povedala, že bude mať nárok na nemocenské dávky ešte 8 mesiacov po ukončení DNP z oboch poistení, teda z maxima, čo vychádza do 09/2012. Je to pravda? Doteraz som to chápala tak, že má na ne nárok do 7 či 8 dní od ukončenia DNP. Ďakujem.
pracovníčka má pravdu , ale iba v prípade tehotenstva je ochr. doba 8 mesiacov, inak 7 dní.....

preštuduj si ešte toto Ukončiť a založiť nové DNP v januári 2012, alebo ponechať si súčasné DNP?
2 0
bronsen bronsen

bronsen je offline (nepripojený) bronsen

Milí Poraďáci, preštudovala som celú diskusiu ohľadne DNP a materského a prosím o potvrdenie mojich úvah a odpovede na pár otázok ohľadne ochrannej lehoty v súbehu. Vďaka.


Takto vyzerá môj poistenecký vzťah voči SP:

POVINNÉ NP (zamestnanec - konateľ v eseročke)
01. 07. 2011 - trvá
- VMZ = 10 €
- neplánujem meniť/prerušovať, ak nebude nutné


DNP
02. 05. 2011 - 30. 01. 2012
- DNP, max VMZ (pre rok 2011), poistné 4,4 % z VMZ, trvanie 274 dní

31. 01. 2012 - 26. 10. 2012
- nové DNP, max VMZ (pre rok 2012), poistné 4,4 % z VMZ, trvanie 270 dní (nedá sa skončiť skôr*)
- 26 týždňov uplynie 30. 07. 2012, po tomto dátume už mám nárok na nemocenskú dávku z mnou určeného VMZ, nie z min. VMZ

27. 10. 2012 - 26. 06. 2013
- ochranná lehota (pre tehotnú poistenkyňu), počas ktorej treba nastúpiť na MD, trvanie 8 mesiacov


A takéto úvahy mám v súvislosti s plánovaným rodičovstvom:

Predpokladám, že v priebehu FEB/MAR (príp. neskor) otehotniem.

1. Nástup na MD do 26. 10. 2012 vrátane (počas riadneho trvania DNP)
.
Predpokladám, že nie je problém s ochrannou lehotou vyplývajúcou z DNP, keďže ešte neplynie.
Mám nárok na materské z oboch poistení (povinné i dobrovoľné), pričom z DNP to bude suma podľa zvoleného VMZ (obe poistenia do limitu), keďže nové DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov.

2. Nástup na MD po 26. 10. 2012 (po skončení DNP, v čase 8-mesačnej ochrannej lehoty)
.
a) Predpokladám, že mám určite nárok na materské z povinného NP.
b) Čo však nárok na materské z DNP? Plynie mi vôbec ochranná lehota po ukončení DNP aj vtedy, ak mi normálne trvá povinné NP?
c) Ak áno, ochranná lehota (z DNP) mi bude plynúť len dovtedy, kým sa opäť neprihlásim na nové DNP** (napr. od 30. 10. 2012)?
d) Môže mi prerušenie povinného NP (napr. neplatené voľno, OČR cez 10 dní...) nejak ovplyvniť*** túto ochrannú lehotu (z DNP)?


------
Poznámky:

(*)
"Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poistenia."
— Jana Motyčková, 02. 01. 2012 (http://www.porada.sk/t177338-p41-dob...ml#post1929779)

(**)
"Poznámka 1.
Ak niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia."
— Jana Motyčková, 02. 01. 2012 (http://www.porada.sk/t183141-ukoncit...casne-dnp.html)

(***)
"Ale pozor, aby si po skončení DNP nemala v zamestnaní neplatené voľno, absenciu alebo OČR dlhšiu ako 10 dní (stratila by si nárok na dávku z ukončeného DNP, ale ak by sa to stalo, treba sa spýtať na ďalší postup)..."
— Jana Motyčková, 11. 01. 2012, príspevok 657 (http://www.porada.sk/t177338-p66-dob...ml#post1940038)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

otázka Pozri príspevok
Prosím Vás vie niekto poradiť, už som z toho dezorientovaná. Klient, ktorý je SZČO je povinným poistencom na SP a platil si DNP viac ako 270 dní ( teda mu k 31.01.2012 zaniká ) obe poistenia v súčte tvorili max.VZ mi hovoril, že bol dnes na SP, kde mu pracovníčka povedala, že bude mať nárok na nemocenské dávky ešte 8 mesiacov po ukončení DNP z oboch poistení, teda z maxima, čo vychádza do 09/2012. Je to pravda? Doteraz som to chápala tak, že má na ne nárok do 7 či 8 dní od ukončenia DNP. Ďakujem.
.. ak je tehotný .. tak je OL naozaj 8 mesiacov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Klient je tehotná SZCO?
Ak áno tak ochranná lehote je 8 mesiacov.

Ak klientom je bežný občan žena muž tak ochranná doba trvá 7 dní. Potom už nárook na PN z DNP nevznikne.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

BRONSEN.....
o ochrannú dobu prídeš ak budeš mať nové poistnenie v priebehu trvania ochr. doby.....aj OČR po 10 dni alebo NV má vplyv....

máš nárok na MD aj z povinného poistenia i z ochr. doby .....
0 0
bronsen bronsen

bronsen je offline (nepripojený) bronsen

Mila, ďakujem.

Takže ak sa v ochrannej dobe po DPN nanovo nepoistím (ešte novšie DPN, nové zamestnanie, nové SZČO), ako konateľ nebudem na dlhej OČR-ke, nebudem absentovať, ani neplatene voľnovať (ak to všetko vôbec konateľ môže), ani nič podobné, tak som za vodou. Čiže proste zakonzervujem stav, ktorý som opísala vyššie, a to až do ďalšej prípadnej zmeny legislatívy.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Xanti Pozri príspevok
Z.E.Ú.S.

zbytočne sa rozčuluješ, to že daný szčo nepoznal postup ho neospravedlnuje. Ak niečo neviem opýtam sa. A ak nie tak prichádzam o peniaze, neboj sa viem aký je to pocit bezmocnosti.
A ked si všimne na PN na marodnom lístku sú také tri kolonky,
1) zamestnanec - potom lekár vypíše aj názov firmy kde daná osoba robí
2) SZCO
3) DPO
ak som na PN a lekár mi môže na jednom marodnom lístku zaškrtnúť len jednu časť.
Takže jednu PN mi vystavil kde zaškrtol 1)
a na druhej PN mám zaškrtnutú 2) . Keby som to tak nedala tak dostanem veľké kulové a nie PN zaplatenú.

A tvoj známy alebo ty máte zaškrtnuté 2) tj. z toho poistenia je platená PN. Z iného nie.

A absurdistan? Neviem neznalosť neospravedlňuje. Bohužial.
neviem ako to je na tom lístku (ja som PN ešte nebol) ak tam je kolonka DPO tak škoda že si to ten dotyčný nevšimol... ale aj tak, potrebujú to na tých istých dverách pobočky SP kde majú doklad o tom kedy bol SZČO PN takže kto mi povie že toto je so zdravým rozumom, tak podľa mňa je infikovaný vírusom byrocraticus debilitus ktorý sa šíri po celom Slovensku a je vysoko infekčný prenáša sa vzduchom a postihuje najmä starších ľudí ktorí si na pomery v tomto štáte už zvykli ...
Ja zajtra zistím ako sa dokladá PN pre komerčnú poisťovnu a ked to bude nejakým potvrdením od SP že dotyčný bol od do na PN tak pošlem celý štát do teplých krajín !!! lebo to bude potvrdenie prehnitosti systému byrokracie...
ale nič osobne neber čo tu píšem Xanti ... každopádne ďakujem za názor, možno to takto musí byť podľa zákona ale podľa zdravého sedliackého rozumu isto NIE !!!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ZEUS
vieš ono ak si poistený u komerčnej poisťovne, a chceš plnenie. Tak im pošleš papier že si nemocný a že si uplatnuješ poistku teda žiadaš o vyplatenie.

Tiež nečakáš, že budú plniť na základe ... niečoho neurčitého ... zvyčajne komerčné poisťovne chcú správu od lekára.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
neviem ako to je na tom lístku (ja som PN ešte nebol) ak tam je kolonka DPO tak škoda že si to ten dotyčný nevšimol... ale aj tak, potrebujú to na tých istých dverách pobočky SP kde majú doklad o tom kedy bol SZČO PN takže kto mi povie že toto je so zdravým rozumom, tak podľa mňa je infikovaný vírusom byrocraticus debilitus ktorý sa šíri po celom Slovensku a je vysoko infekčný prenáša sa vzduchom a postihuje najmä starších ľudí ktorí si na pomery v tomto štáte už zvykli ...
Ja zajtra zistím ako sa dokladá PN pre komerčnú poisťovnu a ked to bude nejakým potvrdením od SP že dotyčný bol od do na PN tak pošlem celý štát do teplých krajín !!! lebo to bude potvrdenie prehnitosti systému byrokracie...
ale nič osobne neber čo tu píšem Xanti ... každopádne ďakujem za názor, možno to takto musí byť podľa zákona ale podľa zdravého sedliackého rozumu isto NIE !!!
.. nuž, je to tak, ako xanti píše.
Sú to dva poistné vzťahy !!!! Ak máš dve poistenia, tak jednoducho musíš požiadať z obidvoch poistení. To tlačivo DPN musí mať zvlášť číslo pre dobrovoľné NP a zvlášť číslo pre povinné NP SZČO .

ešte doplním .. bohužiaľ, ak nepožiadaš - tak to tak dopadne, ako opisuješ
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte doplním :
ak niekto má dva poistné vzťahy, teoreticky pre jeden poistný vzťah môže byť práceneschopný a pre druhý PN vystavená byť nemusí. Napr. ak v jednom vzťahu má fyzicky namáhavú prácu, ktorú vykonávať nemôže a v druhom má jednoduchú prácu na doma, ktorá vykonávaná byť môže (napr. má pruh a pod.). Málokedy sa to takto využíva, ale využíva a tá možnosť tu je, čiže preto dve PN.
1 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

o.k. dik! ano chcem tam ist zajtra.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Xanti Pozri príspevok
ZEUS
vieš ono ak si poistený u komerčnej poisťovne, a chceš plnenie. Tak im pošleš papier že si nemocný a že si uplatnuješ poistku teda žiadaš o vyplatenie.

Tiež nečakáš, že budú plniť na základe ... niečoho neurčitého ... zvyčajne komerčné poisťovne chcú správu od lekára.
no dobre v poriadku, ale neverím, že by komerčná poisťovňa odmietla v takom prípade plniť, ak už má raz jasný dôkaz o tom že poistený je PN, ale aby sme neostali len pri SP, tak neviem aký je problém pre doktora vystaviť ešte jedno potvrdenie o tom že pacient je na PN, keď ten pacient na tej PN je (chodí po rôznych vyšetreniach na ktoré počas roka nemá čas a trochu zregeneruje chrbticu čo si cez "sezónu" dovoliť nemôže - lebo slovák maká kým kým môže... to len aby si niekto nemyslel že ten pán je teraz na PN len tak a zneužíva systém ! ) my nechceme aby doktor robil nejaký podvod a vystavil PN nezákonne dozadu za mesiac ! len nech dá potvrdenie o tom že ten človek skutočne je od dátumu X.Y na PN a hotovo ... aby boli na SP spokojní a mohli si založiť do "kartotéky" také isté potvrdenie aké tam už majú ale veď v pohode prečo nie čo inak by robilo toľko ľudí na takých úradoch keď by už nebola taká byrokracia....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ZEUS práceneschopnosť stále trvá????
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
no dobre v poriadku, ale neverím, že by komerčná poisťovňa odmietla v takom prípade plniť, ak už má raz jasný dôkaz o tom že poistený je PN, ale aby sme neostali len pri SP, tak neviem aký je problém pre doktora vystaviť ešte jedno potvrdenie o tom že pacient je na PN, keď ten pacient na tej PN je (chodí po rôznych vyšetreniach na ktoré počas roka nemá čas a trochu zregeneruje chrbticu čo si cez "sezónu" dovoliť nemôže - lebo slovák maká kým kým môže... to len aby si niekto nemyslel že ten pán je teraz na PN len tak a zneužíva systém ! ) my nechceme aby doktor robil nejaký podvod a vystavil PN nezákonne dozadu za mesiac ! len nech dá potvrdenie o tom že ten človek skutočne je od dátumu X.Y na PN a hotovo ... aby boli na SP spokojní a mohli si založiť do "kartotéky" také isté potvrdenie aké tam už majú ale veď v pohode prečo nie čo inak by robilo toľko ľudí na takých úradoch keď by už nebola taká byrokracia....
ešte by ma zaujímalo podľa akého zákona a paragrafu pri tejto situácii stratil poistenec SP nárok na PN z DNP ? toto budem žiadať aj zajtra na pobočke, lebo základné zákonné podmienky splnil: 270 dní, žiadne podlžnosti, a hlavne je na riadnej PN ktorá bola vypísaná a prebieha, chodí po XY vyšetreniach čo môže doložiť a neide o žiaden podvod ako je to bežné pri PNkách ktoré sú v pohodičke vyplácané aj celý rok...
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
ZEUS práceneschopnosť stále trvá????
áno trvá stále, mení to niečo ?
lebo aj tým argumentujem že tá PN stále trvá a 1 doklad o nej už SP má je to szčo tak prečo by asi nechcel plnenie z DNP ak si ho platil ?
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
ešte by ma zaujímalo podľa akého zákona a paragrafu pri tejto situácii stratil poistenec SP nárok na PN z DNP ? toto budem žiadať aj zajtra na pobočke, lebo základné zákonné podmienky splnil: 270 dní, žiadne podlžnosti, a hlavne je na riadnej PN ktorá bola vypísaná a prebieha, chodí po XY vyšetreniach čo môže doložiť a neide o žiaden podvod ako je to bežné pri PNkách ktoré sú v pohodičke vyplácané aj celý rok...
§ 33 zákona č. 461/2003 z.z. v platnom znení
(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“)
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

môj názor dávka z DNP nevznikla, pretože sa o ňu nepožiadalo......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať