Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

dobry den! potrebovala by som poradit. od 30.1.2012 si platim DNP z maxima. musim to platit tych 26 tyzdnov, t.z. do 31.7.2012. tehotna som zhruba mesiac. toho 31.7. mozem kludne zrusit DNP a bude mi vyplacana ta vyssia materska? aj ked termin porodu bude az bud. rok? a este jedna vec. ak by som mala rizikove tehotenstvo, resp. by som isla na PN, tak by sa mala aj PN maximalne? alebo sa to vztahuje len cisto na vyplatenie materskeho.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katinka0000 Pozri príspevok
dobry den! potrebovala by som poradit. od 30.1.2012 si platim DNP z maxima. musim to platit tych 26 tyzdnov, t.z. do 31.7.2012. tehotna som zhruba mesiac. toho 31.7. mozem kludne zrusit DNP a bude mi vyplacana ta vyssia materska? aj ked termin porodu bude az bud. rok? a este jedna vec. ak by som mala rizikove tehotenstvo, resp. by som isla na PN, tak by sa mala aj PN maximalne? alebo sa to vztahuje len cisto na vyplatenie materskeho.
Ak si predtým nemala DNP, tak musíš mať okrem podmienky 26 týždňov platenia poistného splnenú aj ďalšiu podmienku a tou je 270 dní.
Po skončení DNP, si ako tehotná v ochrannej lehote, a môžeš ju využiť aj na PN v prípade rizikového tehotenstva a aj na materskú.
Po zániku DNP TI nesmie vzniknúť nové poistenie, takže nesmie TI vzniknúť pracovný pomer nový, nové dobrovolné poistenie ... po vzniku nového poistenia, sa Ti zruší ochranná doba.

Lepšie sa na tvoju otázku pri údajoch ktoré si poskytla poradiť nedá.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

DNP som si predtym platila, ale som ho zrusila a nanovo som sa poistila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katinka0000 Pozri príspevok
DNP som si predtym platila, ale som ho zrusila a nanovo som sa poistila.
Tak stačí 26 týždňov byť poistená, ale myslím, že tie 3 mesiace navyše tak nezavážia. Ak budeš mať problémy a nastúpiš na PN do 26 týždňa tak tvoja PN bude platená z minima cca 180 eur. A poistné počas PN sa neplatí.
Nerušila by som DNP, nech beží do toho októbra.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

dakujem! tak uz tie 3 mesiace ma z biedy nevytrhnu. a ak by som nahodou zostala PN po 26 tyzdni platenia, tak PN bude platena z maxima?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katinka0000 Pozri príspevok
dakujem! tak uz tie 3 mesiace ma z biedy nevytrhnu. a ak by som nahodou zostala PN po 26 tyzdni platenia, tak PN bude platena z maxima?
Ano z maxima, po 26 týždni poistenia bude PN z maxima.
0 0
Peter6160 Peter6160

Peter6160 je offline (nepripojený) Peter6160

Dobrý deň, žena sa prihlasila na dnp 30.01.2012, momentalne je tehotna a termin porodu ma stanoveny 11.11.2012.

V mesiaci júl 2012 jej končí zmluva na dobu určitú po dvoch rokoch.

1. ak nastupi na pn v júni 2012 na dlhšie obdobie (rizikove), kto jej bude platiť povinne nemocenske po skončení pracovného pomeru?

2.z čoho sa vyrata pn a ma to vplyv na dnp ak ešte nema 270 dní?

3. má sa prihlasiť na úp a bude dostávať podporu?

Ďakujem za vsetky rady
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Dobrý večer. Poprosím o znalé dievčatá o odsúhlasenie môjho zámeru:
V máji t. r. som ako SZČO nastúpila na materskú. Už mi prišlo vyrozumenie o priznanie materskej z povinného poistenia + DNP (v ochrannej lehote, zaniklo mi v januári zo zákona). Materská mi končí v polovici januára 2013.
Čo chcem poriešiť:
- V pondelok 18. 6. sa prihlásim na dobrovoľný balík (VZ rozdiel maximum - minimum, ktoré mám ako povinne poistená SZČO). Poistné nebudem platiť, ale pobeží mi 28 týždňov.
- Materskú ukončím predčasne niekedy koncom decembra, aby som si mohla "urobiť" vymeriavací základ za rok 2012 (aspoň 2 dni).
- Od januára znížim VZ dobrovoľného balíka na minimálny.
- Hneď začiatkom januára môžem prípadne čerpať PN alebo OČR (28 týždňov poistenia uplynie 31. decembra, 270 dní mám v pohode splnených, lebo som platila DNP cca 9 rokov pred zánikom v januári t. r.).
Čo získam:
- Síce prídem o cca 3 týždne materskej, ale budem mať "krytý chrbát" pre rok 2013.
Uvažujem správne? Ďakujem!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Peter6160 Pozri príspevok
Dobrý deň, žena sa prihlasila na dnp 30.01.2012, momentalne je tehotna a termin porodu ma stanoveny 11.11.2012.

V mesiaci júl 2012 jej končí zmluva na dobu určitú po dvoch rokoch.

1. ak nastupi na pn v júni 2012 na dlhšie obdobie (rizikove), kto jej bude platiť povinne nemocenske po skončení pracovného pomeru?

2.z čoho sa vyrata pn a ma to vplyv na dnp ak ešte nema 270 dní?

3. má sa prihlasiť na úp a bude dostávať podporu?

Ďakujem za vsetky rady
1. nemocenské (dávku) vždy platí SP (je jedno, či je z dobrovoľného , alebo povinného poistenia)
ak nastúpi v júni na maródku .. tak nárok na nemocenské bude len z poistenia zamestnanaca
2. z VZ - viď tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2012-a.html#37 RO by v tomto prípade mal byť rok 2011.
Materská by už bola z obidvoch poistení (v obidvoch ide o nárok v ochrannej lehote)
3. povinnosť to nie je - ale môže sa ! A ak spĺňa podmienku doby poistenia - viď §104 (mala by) - tak môže dostávať dávku v nezamestnanosti ak sa prihlási do evidencie UoZ.

Ale súčasne poberať nemocenské aj dávku v nezamestnanosti nemôže!!!!!
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Oliverka Pozri príspevok
Dobrý večer. Poprosím o znalé dievčatá o odsúhlasenie môjho zámeru:
V máji t. r. som ako SZČO nastúpila na materskú. Už mi prišlo vyrozumenie o priznanie materskej z povinného poistenia + DNP (v ochrannej lehote, zaniklo mi v januári zo zákona). Materská mi končí v polovici januára 2013.
Čo chcem poriešiť:
- V pondelok 18. 6. sa prihlásim na dobrovoľný balík (VZ rozdiel maximum - minimum, ktoré mám ako povinne poistená SZČO). Poistné nebudem platiť, ale pobeží mi 28 týždňov.
- Materskú ukončím predčasne niekedy koncom decembra, aby som si mohla "urobiť" vymeriavací základ za rok 2012 (aspoň 2 dni).
- Od januára znížim VZ dobrovoľného balíka na minimálny.
- Hneď začiatkom januára môžem prípadne čerpať PN alebo OČR (28 týždňov poistenia uplynie 31. decembra, 270 dní mám v pohode splnených, lebo som platila DNP cca 9 rokov pred zánikom v januári t. r.).
Čo získam:
- Síce prídem o cca 3 týždne materskej, ale budem mať "krytý chrbát" pre rok 2013.
Uvažujem správne? Ďakujem!
ako chceš predčasne ukončiť materskú z povinného np szčo a dnp??? Pri zamestnaní to nie je problém, nástup do práce ale pri týchto dvoch poisteniach????
1 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Zákon hovorí o minimálnej dĺžke materskej, čo bude splnené. Aj pri prvom dieťati som ukončila materskú ako SZČO skôr, vtedy nebol žiaden problém. Samozrejme to pre istotu ešte raz pozisťujem.
1 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Ľudia...ak som si začala platiť DNP 22.12.2011 a potrebujem ísť už teraz na PN z dôvodu rizik.tehotenstva,tak mi bude už vyplácaná PN z maxima,či ešte stále z minima?Chcem sa ešte opýtať,lebo mám v tom chaos,či ak mi DNP mi zanikne 15.9.2012 a som už teraz tehotná,tak to treba nejako nahlásiť,alebo len potom treba si prísť nárokovať na materskú,ak budem v ochrannej lehote 8 mesiacov?(čo budem)
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

Dobry chcem sa spytat som tehotna termyn mam 13:decembra 2012 ale dobrovolne si neplatim ...bolo mi povedane ze ak chcem matersku tak mi stači mesiac pred nastupom na nu zaplatit a ze sa mi bude ratat z minima je to tak a asi kolko to vyjde poradte mi či sa to oplati....v ochranej lehote uz nebudem lebo ta konči posledneho septembra a ja nastupujem posledneho oktobra na matersku....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kače Pozri príspevok
Dobry chcem sa spytat som tehotna termyn mam 13:decembra 2012 ale dobrovolne si neplatim ...bolo mi povedane ze ak chcem matersku tak mi stači mesiac pred nastupom na nu zaplatit a ze sa mi bude ratat z minima je to tak a asi kolko to vyjde poradte mi či sa to oplati....v ochranej lehote uz nebudem lebo ta konči posledneho septembra a ja nastupujem posledneho oktobra na matersku....
Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia (zo zamestnania) v posledných dvoch rokoch ?

Čo rozumieš "ochrannou dobou" ? Kedy skončil tvoj pracovný pomer ?
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

ano pretim som si to platila dobrovolne ale v januari mi to skončilo....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kače Pozri príspevok
ano pretim som si to platila dobrovolne ale v januari mi to skončilo....
Podmienku 270 dní máš teda splnenú. Ak si napr. na rizikovom tehotenstve, máš nárok aj na nemocenské, ak sa pred začiatkom PN-ky prihlásiš na celý balík poistenia v soc.poisťovni. Počas poberania nemocenského odvody neplatíš, nezabudni zaplatiť alikv.časť za pár dní (1-2 dni) pred začiatkom PN. Výška materského z minima je 65 % z min.vymer. základu = 65 % z 339,89€. Po skončení materskej dovolenky sa nezabudni z dobrovolného poistenia odhlásiť, lebo nástupom na RD sa ti obnoví a vyrobíš si "sekeru".
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

ochrana doba je 8.mesiacou od ukonce nie to je od februara do septembra zo stareho DNP a na nove som sa neprihlasila moj pomer skonči koncom septembra lebo so SZČO a uplinu mi uz dva roky v podnikani ta to uz ukončim taka bola podmienka ked som brala dotaciu...idem na matersku viac uz podnikat nebudem ved načo uz sa neoplati....ja len chcem vediet aku asi dostanom matersku z minima či sa to oplati platit teraz či vobec nie a hned ist na rodičovsky prispevok....
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

tak diki som rada že ste mi poradili....eše raz dakujem....
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

zuzka71 Pozri príspevok
Ľudia...ak som si začala platiť DNP 22.12.2011 a potrebujem ísť už teraz na PN z dôvodu rizik.tehotenstva,tak mi bude už vyplácaná PN z maxima,či ešte stále z minima?Chcem sa ešte opýtať,lebo mám v tom chaos,či ak mi DNP mi zanikne 15.9.2012 a som už teraz tehotná,tak to treba nejako nahlásiť,alebo len potom treba si prísť nárokovať na materskú,ak budem v ochrannej lehote 8 mesiacov?(čo budem)
Halo,poradí mi tu niekto? :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka71, nárok na nemocenské zo skutočného vymer.základu (nie z minima) vznikne po 26 týždňoch od vzniku DNP.

Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ? Započítava sa aj predch.ukončené nem.poistenie, napr. zo zamestnania.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať