Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

IvkaPP Pozri príspevok
A to treba teraz doložiť? Pretože budem pn možno týždeň a kým si zoženiem papiere z Írska, tak to trošku potvrvá, keď som si vybavovala sociálku, tak som tam dokladala P60 a P45 z Írska, budú stačiť tieto papiere? A ako je to vlastne po skončení DNP, to mi bude končiť 8.10.2012, kedy budem mať splnenú podmienku platenia 270 dní, predpokladaný termín pôrodu je 22.februára 2013, potom by som mala mať pol roka vyplácanú vyššiu materskú (platím si z maxima), lebo budem v ochrannej lehote 8 mesiacov ako tehotná, dobre to chápem?
neviem, čo je "sociálka"
Ale ak si mala nárok na dávku v nezamestnanosti - zo SP .. tak zrejme stačia tie doklady, čo si doložila. mali by mať už tvoju dobu poistenia zdokumentovanú (over si to).
Ak si mala PP do konca roku 2010 (nepíšeš presne) .. tak by si mala mať nárok na nemocenskú dávku z obidvoch poistení . Mala si si dať vypísať dve PNky - jednu z poistenia zamestnanca a druhú z DNP (pripočíta sa ti to ukončené zahraničné poistenie)
0 0
IvkaPP IvkaPP

IvkaPP je offline (nepripojený) IvkaPP

V Írsku som pracovala do 18.12.2010, prepáčte, samozrejme mala som na mysli dávku v nezamestnanosti, ktorú som dostávala pol roka od sociálnej poisťovne. U doktora som povedala, že si platím dobrovolné nemocenské poistenie, tak mi dal dve PN, jednu ako zamestnancovi a druhú ako dobrovoľne nemocensky poistenej osobe. Ale chcem sa opýtať, či mi to nejako ovplyvní materskú, keď som teraz na PN? Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

IvkaPP Pozri príspevok
V Írsku som pracovala do 18.12.2010, prepáčte, samozrejme mala som na mysli dávku v nezamestnanosti, ktorú som dostávala pol roka od sociálnej poisťovne. U doktora som povedala, že si platím dobrovolné nemocenské poistenie, tak mi dal dve PN, jednu ako zamestnancovi a druhú ako dobrovoľne nemocensky poistenej osobe. Ale chcem sa opýtať, či mi to nejako ovplyvní materskú, keď som teraz na PN? Ďakujem
tak vlastne budeš vidieť, pretože ti príde rozhodnutie (daj potom vedieť - by ma zaujímalo) - že aké VZ ti počítajú. Podľa mňa platíš zbytočne z maxima (stačil rozdiel) .. ale potom máš preplatok na poistnom (od apríla).
Materská by mala byť z dvoh poistení .. z poistenia zamestnanca aj z DNP v ochrannej lehote. (len ešte treba pozrieť presne zmeny v zákone, čo teraz v piatok schválili, či tam aj nejaké prekvapko týkajúce sa nároku z OL "čírou náhodou" nebude - dúfam, že nie )
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

Dobrý deň, či noc . Od 31.1.2012 mám DNP - teda beží mi nových 270 dní. Predtým som bola stále poistená zo zamestnania, neskôr z dnp. K 31.7.2012 uplynulo 26 týž. Teda v prípade PN by som mala VZ súčasný 1000e. Je tak? . Ale čo ma hlavne zaujíma - môžem počas behu Pn-ky zmeniť DNP na balík? Pn-ka mi bude naďalej bez problémov vypočítavaná a vyplácaná z toho VZ 1000e? O balíku rozmýšľam preto, lebo potrebujem získať 5 mesiacov poistenia v nezamestnanosti z dobrovoľného poistenia. Pri DP v nezam. je potrebné za posledné 4 roky 2 roky poistenia a zarátava sa tam aj obdobie pn-ky počas bežiaceho poistenia? Počas PN-ky neplatím žiadne poistné ani z prípadne toho nového balíka? Ďakujem
Naposledy upravil ideno : 13.08.12 at 21:39
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1 i 2 áno.....
ak si zmeníš počas PN VZ podľa môjho názoru nič nezískaš, ak by ťa lekár uschopnil, prípadná ďalšia PN by bol az minima.........DNP si predsa neplatíš....
dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti máš možnosť platiť iba ak si povinne poistená samostatne zárobková činná osoba......a to asi nie si, resp. neuviedla si to......
doba na poistenie v nezamestnanosti sa zaratáva dĺžka zamestnania a doba poistenia v nezamestnanosti na dobrovoľnej báze (v tomto prípade sa počíta doba zaplatených......ak by nebolo zaplatené včas, nepočíta sa to do doby poistenia...)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti si môže platiť, ak sa prihlási na kompletný balík, nie je podmienkou, že musí byť povinne poistenou szčo.
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

Jana Motyčková Pozri príspevok
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti si môže platiť, ak sa prihlási na kompletný balík, nie je podmienkou, že musí byť povinne poistenou szčo.
To viem. Ale aká je odpoveď na moje otázočky?
Ak má niekto dojem, že ide o špekuláciu, tak mi ukážte jedného 100% poctivca v tomto štáte.
Aj tak ďakujem
Čo sa deje za tejto vlády dialo sa obdobné aj za minulej. Vždy sa začína aj končí zdierať len zdola ....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ideno Pozri príspevok
To viem. Ale aká je odpoveď na moje otázočky?
Ak má niekto dojem, že ide o špekuláciu, tak mi ukážte jedného 100% poctivca v tomto štáte.
Aj tak ďakujem
Čo sa deje za tejto vlády dialo sa obdobné aj za minulej. Vždy sa začína aj končí zdierať len zdola ....
však z odpovede Janky podľa mňa vyplýva jasná odpoveď .. môžeš tak urobiť - je to dobrovoľné poistenie (samozrejme, zákon musí byť dodržaný)
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Dobrý večer...Mňa tu máte opäť aj keď teraz mam trocha ine otazky vždy sa niečo najde čo mi nieje jasne.A viem že tu mi poradite jasne a zrozumiteľne. Momentalne som na predlženej RD z dôvodu nepriaz.zdrav.stavu dieťaťa do 9.1.2013 to mám schvalené.Pred nastupom na RD s prvým dieťaťom som bola nezamestnana.Teraz čakáme druhe dieťatko a nastup na Md mám 8.11.2012.Od 10.1.2011 som si platila DNP s tým že 30.1.2012 som sa odhlásila a nanovo prihlasila.Som na rizikovom a môžem sa dať vypísať na Pn a rozmýšlam že to asi aj tak urobím a tu mi nieje jasnych niekolko veci a potrebujem poradiť:
1.ak pôjdem na tu pnku ta mi platí do nastupu na MD?alebo až do porodu?
2.kedy sa mi končí terajší rodičak až ked sa narodí druhe dieťa alebo ked nastúpim na Md?(toto mi každy vraví inak takže fakt neviem)
3.a ešte ako sa vlastne ta md vybavuje keby som naňu šla z pnky čo k tomu potrebujem?a hlavne kedy (myslím že ešte pred nastupom na MD by mi mal dr.dať papiere?)proste postup čo všetko potrebujem a kde to mám zaniesť
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ PN ti platí do nástupu na MD, nakoľko ak som správne počítala, 270 dní poistenia za posledné 2 roky máš splnenú....
2/ nástupom na MD
3/ PN ti skončí napr. 02.10 2012 a 03 10 2012 ideš na MD, zanesieš ukončenie PN spolu so žiadosťou o MD na pobočku SP a súčasne informuješ UPSVaR a príslušnú ZP, že si nastúpila na MD (fotokópia žiadosti o MD)
1 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Aha ďakujem ale predsa ešte sa opýtam čiže keď nastúpim na Md tak ostanem bez príjmu?lebo tu Md budem dostavať až keď sa babo narodí a rodičak kedže skonči tak dostávať nebudem alebo ako? A žiadosť si mám pýtať v SP alebo to mi ma dať doktor?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prečo si myslíš, že MD budeš dostávať až keď sa ti dieťa narodí?????

gynekológ ti je povinný dať ním potvrdené a vypísané tlačivo???? (to bolo stále je a bude ....mám deti vo veku 21 a 18 a bolo to tak.....)
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

myslela som že je to ako pri rodičovskom ten som dostala až ked sa maly narodil kedže ja niesom zamestnana

ano pred tym mi daval sam papiere ale ja neviem ako je to ak sa ide na MD čiže preto sa radšej pýtam aby som vedela
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zle si si myslela......

MD dostaneš v riadnom výplatnom termíne, podobne ako PN......

a PN budeš mať, predpokladám, že máš VZ maximálny, tak bude kráľovská.......tak prečo tá "panika"?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

elisaj Pozri príspevok
myslela som že je to ako pri rodičovskom ten som dostala až ked sa maly narodil kedže ja niesom zamestnana

ano pred tym mi daval sam papiere ale ja neviem ako je to ak sa ide na MD čiže preto sa radšej pýtam aby som vedela
Ak teda hovoríme o dávkach z DNP .. tak ak teraz ti lekár vypíše DPN ... každá časť je označená kam patrí - do SP odovzdávaš červenú ... s dátumom 6 týždňov pred PTP ti lekár ukončí DPN (zase odovzdáš príslušné tlačivo do SP) a zároveň ti vystaví žiadosť o materské - sama by si si vlastne mala vyplniť dátum nástupu na MD (6 týždňov pred PTP). .. a takisto odovzdáš v SP.
.. čiže akonáhle skončí nárok na nemocenské, na druhý deň už budeš mať nárok na materské .
Obidve dávky sú dávkami nemocenského poistenia, ktoré si dobrovoľne platíš.
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

ano mám maximalny VZ ...no zmätená som z toho lebo najprv to bolo take všelijake z tou ochrannou leh.a teraz som nevedela že ako to bude ak pôjdem na tu pnku...ked som si začala platiť DNP tak som vedela že možno zbytočne lebo je skôr zazrak že som otehotnela ale teraz by som bola rada keby mi aj md vyšla....ďakujem krasne za rady
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcem si len overiť, no myslím si, že už nie je žiadny krok nápravy. Známej skončilo 27.7.12 DNP zo zákona, platila si z maxima. Dňa 30.7.12 šla na PN-ku a dnes jej prišlo rozhodnutie, že nemá nárok na PN-ku vzhľadom k tomu, že neuhradila poistné za 7/12. Nepochopím to, že zabudla. Dnes uhradila ten nedoplatok, no myslím, si, že aj keď dá odvolanie, tak jej to nijak nepomôže, nedostane PN-ku z maxima. Jediné riešenie je prerušiť PN-ku na 1 deň, prihlásiť sa na kompletný balík, či už z maxima, alebo minima, je jedno lebo tak či tak dostane novú PN-ku len z minima. Je to takto správne? Ďakujeme za rady.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak mala PN od 30.7. posledné poistné, ktoré musí mať zaplatené je za jún a to muselo byť zaplatené do 31.7.
AK jej chýba iba zaplatené poistné za júl, nemal by byť problém s touto PN.

Podmienka zo zákona :
"b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur."
janka - tu ide o nárok z ochrannej lehoty ... poistné malo byť uhradené najneskôr 8.8. .. nuž škoda !!!! treba platiť včas!!!
.. aj tuto je odstrašujúci prípad .. http://www.porada.sk/t199711-chybou-...-matersku.html
§ 31 odst 3
Naposledy upravil Katy a R : 31.08.12 at 11:36
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

A vlastne áno, zabudla som. Mažem príspevok, aby som niekoho nezmiatla.
0 0
lucikam lucikam

lucikam je offline (nepripojený) lucikam

Dobrý deň, 25.9.2012 nastupujem na materskú dovolenku. 30.1.2012 som si začala platiť DPN ešte po starom. 26.10.2012 by som mala skončiť s platením tohto DPN. Ako to bude s vyplácaním poistného k normálnemu materskému (som zamestnaná) z dpn, keď na MD nastupujem mesiac pred ukončením platenia starého dpn? Začnú mi ho vyplácať až po 26.10. alebo mi ho potom vyplatia so spätnou platnosťou? Alebo ako to vlastne bude? Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať