Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
katika1201 katika1201

katika1201 je offline (nepripojený) katika1201

no a na socialke mi vravela jedna pani ze musim zamarodovat do 7dni po ukonceni dnp ze na pn sa vztahuje ochranna lehota len tolko nie ako na matersku
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tak zle Ťa informovali. Platí, čo Ti Veronika už vyššie napísala.

§32
(2) Ochranná lehota
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
0 0
katika1201 katika1201

katika1201 je offline (nepripojený) katika1201

este mam otazku ked budem marodovat a vtom case mam mat svadbu tak su vraj z toho na socialke problemy.ked v piatok marodku prerusim a v pondelok zacnem marodovat nanovo bude mi marodka aj dalsia od toho pondelka vyplacana z dnp?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a čo tak vydať sa cez povolenú vychádzku?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Mám otázku :
Manžel SZČO za rok 2011 nedosiahol príjem pre povinné poistenie (Soc.poisť.). K 30.06.2012 sa musí odhlásiť z povinného poistenia.
Manžel má 58 rokov. Je pred dôchodkom.
Ak nebude platiť odvody do Soc.p., teda ani na dôchodkové poistenie - ako sa mu bude počítať dôchodok ?
Rozmýšľame, že sa prihlási ako dobrovoľný platca. Len nevieme, či to má vôbec význam, pretože dôchodok sa mu nezvýši - odvody stále platil z minima.

Neviete nám poradiť ?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Janinkaaa Pozri príspevok
Mám otázku :
Manžel SZČO za rok 2011 nedosiahol príjem pre povinné poistenie (Soc.poisť.). K 30.06.2012 sa musí odhlásiť z povinného poistenia.
Manžel má 58 rokov. Je pred dôchodkom.
Ak nebude platiť odvody do Soc.p., teda ani na dôchodkové poistenie - ako sa mu bude počítať dôchodok ?
Rozmýšľame, že sa prihlási ako dobrovoľný platca. Len nevieme, či to má vôbec význam, pretože dôchodok sa mu nezvýši - odvody stále platil z minima.

Neviete nám poradiť ?
Kolko rokov dochodkoveho poistenia uz ma?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ak počítam od 18 rokov - tak mi vychádza, že 40 rokov.
SZČO je od r. 1990. Predtým bol zamestnaný.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aký mal OMB (pred podnikaním?) výpis zo SP by ste mali mať......
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Tak to netuším, že aký mal OMB.
Musím sa doma pozrieť do výpisu.
Po skončení VŠ, bol rok na vojne a potom pracoval až kým nezačal podnikať (r.1990). Jeho posledná mzda v zamestnaní mohla byť okolo 4000,00 SK.

Mila a aký by mal mať OMB ? Dá sa to tak povedať ?

Ďakujem Ti veľmi pekne za ochotu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Janinkaaa Pozri príspevok
Tak to netuším, že aký mal OMB.
Musím sa doma pozrieť do výpisu.
Po skončení VŠ, bol rok na vojne a potom pracoval až kým nezačal podnikať (r.1990). Jeho posledná mzda v zamestnaní mohla byť okolo 4000,00 SK.

Mila a aký by mal mať OMB ? Dá sa to tak povedať ?

Ďakujem Ti veľmi pekne za ochotu.
Vypis zo Socialnej poistovne uz dostal, pripadne sa da on poziadat na pobocke SP.
A pocas podnikania si od r.1990 cely cas platil dochodkove poistenie?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Áno - výpis zo Soc.p.máme doma.
Nie som teraz doma, tak sa neviem pozrieť.

Áno - počas podnikania stále platil dôchodkové p.
Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Netreba sa prihlásiť na dobrovoľné dôch.poistenie . Má dostatočný počet rokov dôchodkového poistenia a jeden rok mu nebude chýbať.
Skôr by som navrhla nájsť si zamestnanie popri živnosti.
Pýtaš sa ako sa bude počítať dôchodok : ADH x POMB x počet rokov dôch.poistenia
(takže pri žiadosti o SD napr. bude mať 43 rokov a nie 44, a číslo 43 pôjde do výpočtu)
1 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem Vám dievčatá !

Ste SUPER !
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

neviem mi tu bude niekto vedieť povedať,ale tak skúsim.Od včera som vypísaná na PN.Lenže všetky papiere aj pre soc.poisťovňu mi dal lekár.Včera som to tam nestihla zaniesť,lebo som sa odtiaľ dostala len o pol 11.Dnes som zistila,že na PN nemám napísanú diagnózu.Bude to vadiť?A bude veľký problém,že to zanesiem až v pondelok?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka71 Pozri príspevok
neviem mi tu bude niekto vedieť povedať,ale tak skúsim.Od včera som vypísaná na PN.Lenže všetky papiere aj pre soc.poisťovňu mi dal lekár.Včera som to tam nestihla zaniesť,lebo som sa odtiaľ dostala len o pol 11.Dnes som zistila,že na PN nemám napísanú diagnózu.Bude to vadiť?A bude veľký problém,že to zanesiem až v pondelok?
zuzka, pokiaľ si dobre pamätám - tak si len dobrovoľne poistená - červené tlačivo treba zaniesť do SP (určite stačí v pondelok) - a tam sa diagnóza neuvádza. Tá sa uvádza sa na zelenom tlačive - to ale je tvoj preukaz na doma - ak ti lekár zabudol napísať, dopíše pri budúcej kontrole.
čierne tlačivo je ti nanič - ak si v evidencii na UP - tak tam potom môžeš využiť (ospravedlnenie)
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Katy a R Pozri príspevok
zuzka, pokiaľ si dobre pamätám - tak si len dobrovoľne poistená - červené tlačivo treba zaniesť do SP (určite stačí v pondelok) - a tam sa diagnóza neuvádza. Tá sa uvádza sa na zelenom tlačive - to ale je tvoj preukaz na doma - ak ti lekár zabudol napísať, dopíše pri budúcej kontrole.
čierne tlačivo je ti nanič - ak si v evidencii na UP - tak tam potom môžeš využiť (ospravedlnenie)
Dobre si Katy pamätáš:-) No lebo predtým,keď som sa pýtala na PN,tak povedal,že kým nebudeme mať presné výsledky,že ma nemôže dať na PN,lebo nevie napísať diagnózu.A do zdravotnej poisťovni stačí nahlásiť a nič viac?
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ahojte! vcera v novinach na jojke davali reportaz o DNP. hovorili tam nieco take, ze nutia mamicky, aby predcasne porodili, lebo inak nebudu dostavat peniaze z DNP a pridu o stovky eur. neviete pre koho to plati? ja si platim DNP od 29.1.2012 z maxima (nejakych 50 euro a nieco), som tehotna a termin porodu mam vo februari 2012. ohrozuje to aj mna? dakujem!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katinka0000 Pozri príspevok
ahojte! vcera v novinach na jojke davali reportaz o DNP. hovorili tam nieco take, ze nutia mamicky, aby predcasne porodili, lebo inak nebudu dostavat peniaze z DNP a pridu o stovky eur. neviete pre koho to plati? ja si platim DNP od 29.1.2012 z maxima (nejakych 50 euro a nieco), som tehotna a termin porodu mam vo februari 2012. ohrozuje to aj mna? dakujem!
Pozrela som si to teraz zo záznamu a priznám sa, že tomu čo hovorili nerozumiem ... Hovorili o ochrannej lehote, teda zrejme o tých mamičkách, ktoré v platení DNP po 1.2.2012 nepokračujú - čo nie je tvoj prípad.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ved prave ani ja tomu nerozumiem. mne to pripada, ze tych ludi uz zavadzaju alebo co. nie je to myslene pre tie mamicky ktore su na RD a isli by na MD a platia si DNP? fakt to nechapem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katinka0000 Pozri príspevok
ved prave ani ja tomu nerozumiem. mne to pripada, ze tych ludi uz zavadzaju alebo co. nie je to myslene pre tie mamicky ktore su na RD a isli by na MD a platia si DNP? fakt to nechapem.
Tá informácia bola veľmi skreslená, podľa môjho názoru ide o pôrody po skončení DNP, ktoré zaniklo zo zákona k 31.1.2012. Mamičky sa nestihli prihlásiť na nové poistenie koncom januára a neprihlásili sa na celý balík po 1.2.

Ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak by sa dieťa narodilo neskôr, to by som chápala. Ale ako materskú ovplyvní predčasný pôrod - nerozumiem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať