Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Z DNP vypláca nemocenské od 1. dňa sociálna poisťovňa.

Materské je 65 % DVZ, mne vyšlo 23,41€/kal.deň
Ako to rátaš ak sa smiem opýtať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Ako to rátaš ak sa smiem opýtať?
Potrebuješ najskôr vypočítať denný VZ z rozhodného obdobia (december 2011) 1116,75/31*11(11=počet kal.dní poistenia)/11
z toho potom počítaš nemocenské
- prvé tri dni 25 %
- od 4. dňa 55 %
- materské 65 %
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Potrebuješ najskôr vypočítať denný VZ z rozhodného obdobia (december 2011) 1116,75/31*11(11=počet kal.dní poistenia)
z toho potom počítaš nemocenské
- prvé tri dni 25 %
- od 4. dňa 55 %
- materské 65 %
Aha,už mi je to jasné :-) Vďaka
Ale ešte by som sa chcela opýtať,či sa mi to tých 270 dní započítavajú všetky 3 mesiace?(september2010,október2010 a november2010) Lebo ja som to rátala s tými všetkými a k dnešnému dňu mám 280 dní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Aha,už mi je to jasné :-) Vďaka
Ale ešte by som sa chcela opýtať,či sa mi to tých 270 dní započítavajú všetky 3 mesiace?(september2010,október2010 a november2010) Lebo ja som to rátala s tými všetkými a k dnešnému dňu mám 280 dní.
Pre nemocenské ano - sú v období posledných dvoch rokov.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Pre nemocenské ano - sú v období posledných dvoch rokov.
Ak Ťa môžem ešte poprosiť,tak by si mi ešte pre istotu spočítala aj ty,či mám od 21.12.2011 k dnešnému dňu tých 26 týždňov splnených?Mne vyšlo že áno,ale istota je istota :-) Pozerala som sa medzi dlžníkmi a nie som tam.Za každý mesiac platím v tom istom mesiac.Čiže aj za jún som vyplatila už 19.6.,takže by som mala mať všetky doteraz mesiace vyplatené
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pri vzniku dnp 21.12.2011 uplynie 26týž. 19.6.2012, tj. pri vzniku pn 20.6. by bola dávka rátaná nie už z minima, ale skutoč.vym.základu v obd. 21.-.31.12.2011
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

brčko Pozri príspevok
pri vzniku dnp 21.12.2011 uplynie 26týž. 19.6.2012, tj. pri vzniku pn 20.6. by bola dávka rátaná nie už z minima, ale skutoč.vym.základu v obd. 21.-.31.12.2011
Takže ak pôjdem od zajtra, tak už mám nárok na PN z maxima.Pochopila som dobre?
0 0
andy03 andy03

andy03 je offline (nepripojený) andy03

smiem sa aj ja informovat? pokial som spravne pochopila..DNP si platim od 7.12.2011 . zamestnama som 5 rokov nepretrzite s oficialnym platom 320e. v decembry som zaplatila 32e poistenie DNP za obdobie december 2011 a odvtedy kazdy mesiac si doplacam DPN do maxima..platim si ho hlavne koli materskej. este stale nie som tehotna, ale pokial by som otehotnela uz by som mohla aj hned nastupit na PN s vyssim vymeriavacim zakladom../pracu mojho charakteru nemozno vykonavat ked budem tehotna/..mna by zaujimalo ako by ste mi poradili pokracovat, ked mi 7.9.2012 skonci poistenie, vlastne uplunie 270 dni a nebudem tehotna a tym padom na mna nesppada ochranna lehota? mam pokracovat v plateni ale asi uz len z mensej ciastky, lebo po novom je to dost penazi..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andy03 Pozri príspevok
smiem sa aj ja informovat? pokial som spravne pochopila..DNP si platim od 7.12.2011 . zamestnama som 5 rokov nepretrzite s oficialnym platom 320e. v decembry som zaplatila 32e poistenie DNP za obdobie december 2011 a odvtedy kazdy mesiac si doplacam DPN do maxima..platim si ho hlavne koli materskej. este stale nie som tehotna, ale pokial by som otehotnela uz by som mohla aj hned nastupit na PN s vyssim vymeriavacim zakladom../pracu mojho charakteru nemozno vykonavat ked budem tehotna/..mna by zaujimalo ako by ste mi poradili pokracovat, ked mi 7.9.2012 skonci poistenie, vlastne uplunie 270 dni a nebudem tehotna a tym padom na mna nesppada ochranna lehota? mam pokracovat v plateni ale asi uz len z mensej ciastky, lebo po novom je to dost penazi..
Pokračovať v platení môžeš len prihlásením sa na celý balík, čo pri minimálnom vymer.základe predstavuje mesačné poistné cca 120€.
Podmienku 270 dní máš splnenú. Ak budeš chorá, môžeš si pred začiatkom nemoci uzatvoriť celý balík dobr.poistenia. Prvých 26 týždňov po vzniku poistenia je nemocenské vyplácané z minima, bez ohladu na výšku vymer.základu, z ktorého poistné platíš.Nárok na vyššie nemocenské je len v prípade, ak nová PN-ka vznikne po 26 týždňoch od vzniku dobr.poistenia. Počas poberania nemocenského odvody neplatíš. Pozor na ukončenie poistenia - odvody nezanikajú skončením PN, ani materského.
0 0
andy03 andy03

andy03 je offline (nepripojený) andy03

takze ja som podmienku 26.tyzdnou splila niekedy v mesiaci jun, tak v pripade na nasupenie PN by som ju cerpala z maxima pokial dobre chapem.. dakujem ya info a este pokial by som si yacala platit po 7.9.2012 balik poisteni z minima a vyuzivala ho napriklad na 2 mesiace , potom isla na rizikove az do materskej, tak z akej ciastky by sa mi materska pocitala pokial by som nadvezovala na uz platene dnp7.12.2011-7.9.2012? alebo by som nam nemala narok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andy03 Pozri príspevok
takze ja som podmienku 26.tyzdnou splila niekedy v mesiaci jun, tak v pripade na nasupenie PN by som ju cerpala z maxima pokial dobre chapem.. dakujem ya info a este pokial by som si yacala platit po 7.9.2012 balik poisteni z minima a vyuzivala ho napriklad na 2 mesiace , potom isla na rizikove az do materskej, tak z akej ciastky by sa mi materska pocitala pokial by som nadvezovala na uz platene dnp7.12.2011-7.9.2012? alebo by som nam nemala narok?
Nechápeš to celkom správne. Písala som o novom dobrovolnom poistení, kde podmienka 26 týždňov musí byť splnená nanovo.
Ak však máš splnenú podmienku 270 dní poistenia a 26 týždňov zo súčasného DNP (do 270 dní sa započítava aj predchádzajúce ukončené poistenie, napr.zo zamestnania v posledných dvoch rokoch - nie súčasné zamestnanie), nárok na nemocenské z DNP, ak PN-ka začne najneskôr do 7 kal.dní od skončenia DNP, budeš mať z vymer.základu roku 2011.

Nemocenské by si mala vyplácané z minima, materské - ak by nové poistenie trvalo 26 týždňov, z aktuálneho VZ.

Odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ?
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

andy03 Pozri príspevok
smiem sa aj ja informovat? pokial som spravne pochopila..DNP si platim od 7.12.2011 . zamestnama som 5 rokov nepretrzite s oficialnym platom 320e. v decembry som zaplatila 32e poistenie DNP za obdobie december 2011 a odvtedy kazdy mesiac si doplacam DPN do maxima..platim si ho hlavne koli materskej. este stale nie som tehotna, ale pokial by som otehotnela uz by som mohla aj hned nastupit na PN s vyssim vymeriavacim zakladom../pracu mojho charakteru nemozno vykonavat ked budem tehotna/..mna by zaujimalo ako by ste mi poradili pokracovat, ked mi 7.9.2012 skonci poistenie, vlastne uplunie 270 dni a nebudem tehotna a tym padom na mna nesppada ochranna lehota? mam pokracovat v plateni ale asi uz len z mensej ciastky, lebo po novom je to dost penazi..
Pred 7.12.2011 si si neplatila DNP?
Ak si neplatila, tak nárok na platenú PN Ti vznikne až po uplynutí 270 dní teda 7.9.2012 v ochrannej lehote 7 dní ak by si nebola tehotná, v prípade tehotenstva máš ochrannú lehotu 8 mesiacov.

Ak by si otehotnela v auguste, tak v septembri po 7.9. budeš mať vyplácanú PN aj z DNP,
ak by si šla na PN skôr tak PN bude platená len z VZ zo zamestnania, a odvody na DNP platiť musíš.

Ak by si neotehotnela do skončenia DNP, tak môžeš pokračovať v balíku .. v prípade otehotnenia napr. v oktobri by som ten minimálny balík zrušila a riešila by som už len PN alebo materskú z ochrannej lehoty, lebo balík ti trošku zníži VZ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika, nie som si istá či po skončení 270 dní sa aj na ňu vzťahuje možnosť uzatvoriť balík (bez prerušenia) s rovnakým VZ. V tom prípade by podmienka 26 týždňov bola splnená, len je to trošku drahý špás.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Gabika, nie som si istá či po skončení 270 dní sa aj na ňu vzťahuje možnosť uzatvoriť balík (bez prerušenia) s rovnakým VZ. V tom prípade by podmienka 26 týždňov bola splnená, len je to trošku drahý špás.
Veronika, mám pocit že sa to dá resp. do konca septembra z VZ čo má teraz, a od nového mesiaca zmena na minimum.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronika, mám pocit že sa to dá resp. do konca septembra z VZ čo má teraz, a od nového mesiaca zmena na minimum.
Myslela som aj na tú zmenu VZ, lebo keby išlo o nepretržité poistenie, v roku 2013 by sa nemocenské počítalo z celého roka, čo je podstatne viac ako nové poistenie z minima. Len či tu zmenu je možné urobiť hneď po skončení súčasného DNP (samozrejme s účinnosťou od 1. dňa nasl. kal.mesiaca)
0 0
andy03 andy03

andy03 je offline (nepripojený) andy03

moj sucastny pomer trva od 5.9.2011, predchadzajuci skoncil 4.9.2011 a trval 1.5 roka. v oboch som mala minimum teda 320e
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andy03 Pozri príspevok
moj sucastny pomer trva od 5.9.2011, predchadzajuci skoncil 4.9.2011 a trval 1.5 roka. v oboch som mala minimum teda 320e
Tak máš splnenú podmienku 270 dní aj zo súčasného DNP. Ak by si išla na PN-ku treba si dať vypísad 2 PN, jednu pre zamestnávatela, druhú ako DPO.
Nemocenské z DNP by si mala z vymer.základu roku 2011 (trvá už 26 týždňov).
0 0
andy03 andy03

andy03 je offline (nepripojený) andy03

pred 7.12.2011 som si neplatila. som sa prihlasila koli materskej lebo sme planovali babo.. prve som potratila a druhe neviem ci stihneme mat do septembra. preto by som sa chcela informovat ako mam pokracovat ci platit- neplatit? pokracovat aj po 7.9.2011 .. lebo na socilake mi toho moc nepovedia
aha tak som si aj ja myslela ze pokial si to budem platit aj po skoceni tym novym balikom tak materska sa z toho vypocitat bude dat, ale bude len nizsia.. dakujeeeeem
0 0
katika1201 katika1201

katika1201 je offline (nepripojený) katika1201

dobry den mne konci dnp 7.7.22012 termin porodu mam 2.1.2113 takze toto by klapnut malo.Ale chcela by som ist pred tym na marodku kedze mam tazku pracu.Ked zacnem marodovat v septembri bude mi marodka vyplacana z dnp alebo musim zamarodovat do siedmich dni od ukoncenia dnp?ya odpoved dakujem.Katka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katika1201 Pozri príspevok
dobry den mne konci dnp 7.7.22012 termin porodu mam 2.1.2113 takze toto by klapnut malo.Ale chcela by som ist pred tym na marodku kedze mam tazku pracu.Ked zacnem marodovat v septembri bude mi marodka vyplacana z dnp alebo musim zamarodovat do siedmich dni od ukoncenia dnp?ya odpoved dakujem.Katka
Ochranná doba tehotných - aj z titulu PN - je 8 mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať